Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 37

  • 51 891
  • 737
  •   1
Отговори
# 75
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Което значи какво?

Вродено? А какво точно е вродено?

# 76
  • Мнения: 5 385
Рися, не знам какъв отговор очакваш?
Със сигурност има някакви проучвания по въпроса.
Порови се, направи си изводите и си намери някой "виновен".

За мен вродено, значи гени и МУТАЦИИ на гени, заради които сме това, което сме. Simple Smile
И в други теми съм писала, че дори в 21ви век много  гени в човешкото тяло са с НЕизяснена функция. А когато при някои от тях има и мутация, става още по сложна и мътна.

# 77
  • Мнения: 1 420
А по народному - вътрешен биологичен часовник. Все едно да питаш защо Гинчето има по-светлосини очи от моите. Ами гени.
Аз се чувствам идеално ако спя от 10:30 до 8:00. И до 7:30 става. Това са много часове, но друго е интересно - ако ги преместиш с 2 часа напред - от 12:30 до 9:30-10:00 край! Ще ми е криво цял ден. Естествено, случва се, но не ми е ок. Просто ми е супер важно да съм заспала преди полунощ, за да се чувствам добре. Колкото повече преди полунощ, толкова по-добре.

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 1 268
За себе си знам, че лягам късно, заспивам трудно, понякога и час минава и ставам рано, веднага след като се събудя. Не обичам да се излежавам, още по-малко да заспивам втори път и да се  събудя в 10. Имам чувството, че деня ми е минал. Според някакви квалификации съм тип Чучулига. И си е така- активна съм до обяд, нещо ако трябва да свърша гледам да е до 12, после рязко ми спада мотивацията и ми се приспива. В един идеален свят щях да си полягвам в 12.30 до 14 и след това съм заредила батериите.

# 79
  • Мнения: 417
Annika Hansen, и аз съм горе-долу така.

Скрит текст:
Глюкоза и инсулин на гладно горе-долу в норма, колкото да те подлъжат, че всичко е ок, а инсулина хоро играе. От време на време се чувствам много уморена, без да имам стрес, недоспиване, сама се ядосвам на забавените си реакции, добре, че рядко се случва. Пиех кафе и витамини за енергия, казвах си, че е от времето. Трудно отслабване и то точно в зоната около талията. Започнах лечението преди 3 месеца, засега съм - 5 кг и 4 см в талията и усещам тялото си различно. Но дали е достатъчно - според мен не е, защото в началото най-бързо се отслабва. Даже бавно да е, досега само съм качвала килограми и сантиметри.
В петък ще дискутирам терапията си и резултатите от нея с ендокринолога. Аз съм писала по-назад в темата какво правя.

Другото, което виждам - хормоните. Той каза ли ти дали са в оптимална стойност, не просто в норма. И това има значение. Гледам моите, те са съвсем различни цифри, но и други референтни стойности от различна лаборатория. Затова ще питам специално за моите.
На теб успех в лечението и бързи резултати!


Относно кога и как се чувстваме бодри - това е дискутирано по-напред в темите, които сега чета. Има връзка с нивото на кортизола.

Последна редакция: чт, 20 май 2021, 11:50 от inka5

# 80
  • Мнения: 598
ThinkingИ аз мисля, че сме си просто такива - едни сови, други чучулиги. Но мисля и че това поне на мен ми е вредяло и още ми вреди на килата и организма.
И аз от дете лягам късно. С брат ми помня как се криехме от нашите и след полунощ гледахме телевизия. Единият от нас винаги беше отговорник бързо да гаси телевизора, ако ги чуем в коридора Grinning
В детската градина не съм спала следобед, проблеми и наказания с учителките съм имала.
Сега ми е добре, защото съм хоум офис и спестявам 1 час сутрин от оправяне и път към офиса. Така че заспиването ми към 1.30-2.00 ч и ставане към 8.30 ч. (даже понякога 9 ч.) не ми тежи.
Преди хоум офиса ставах към 7.30 и съответно към 1 ч вечер заспивах. Значи ако ставам по-късно, няма да спя повече, а просто по-късно започвам да заспивам. Както и ако съм поне седмица отпуска, измества се още по-късно режима ми и после зор да се върне по старо му.
Естествено имам периоди с по 4-5-6 часа сън няколко дни и тогава вече ми се отразява и аха има някакъв шанс да ми се приспи преди/към полунощ. Иначе не става, в колкото и да легна, лежа си супер будна и пускам ТВ тихо и с черен екран да не свети (и да не буди ММ). Но пак минава поне час, час и половина, докато заспя.
А ММ заспива към 22.30-23 ч обикновено, за почти 10 г съвместен живот, не сме си изравнили режимите Thinking

# 81
  • Мнения: 4 414
Аз и друго отклонение имам с часовете за сън. Един от постовете сега ме подсети.
Значи, ако заспя в 22 ч, задължително към 3 се събуждам за 10-15 минути и после заспивам пак. Като мога да стана и в 11, 12, 13 и т.н... но задължително с това едно среднощно пробуждане.
Обаче, ако заспя в 24, откарвам спокойно и до 1 на обед,  без никакви събуждания Joy
6-7 часа сън на мен не ми стигат. Искам 12 за един ден, не за два. Обикновено почивните дни се отспивам, при все, че никога не успявам да си легна рано, а ставам за работа..

Накрая ни сова, ни чучулига, а умряло пиле  Joy

П.п. и не спя следобед, откакто съм навършила 1 годинка. Идиотче.

# 82
  • Мнения: 18 542
Не мога да спя на обяд, дори в детската не бях фен. Чувствам се много смотано след сън през деня. Иначе за нощния сън, откакто съм на режим, заспивам много бързо и рязко. За 2 години и половина, не ми се е случвало да имам проблем със заспиването дори веднъж. Аз по принцип не съм имала сериозни проблеми никога де, но с режима е просто все едно някой ми дърпа шалтера. Сутрин се разсънвам много бързо дори без кафе. Преди мозъкът ми спеше поне половин час след ставане. Аз съм от нощните птици. Дори да ми е било по-заспало през деня, се оцъклям привечер и преди 12 часа не лягам, но и не ми се налага да ставам в ранни зори (7:30 -8:00). Спя около 7-8 часа. По-малко ми  е недостатъчно и понасям да се случва само инцидентно.

# 83
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Рокет, безкрайно благодаря за вежливия отговор!

Закривам въпроса. Явно на никого не му е било яйцето до такава степен до четирибуквието...

# 84
  • Мнения: 435
Annika Hansen, и аз съм горе-долу така.

Скрит текст:
Глюкоза и инсулин на гладно горе-долу в норма, колкото да те подлъжат, че всичко е ок, а инсулина хоро играе. От време на време се чувствам много уморена, без да имам стрес, недоспиване, сама се ядосвам на забавените си реакции, добре, че рядко се случва. Пиех кафе и витамини за енергия, казвах си, че е от времето. Трудно отслабване и то точно в зоната около талията. Започнах лечението преди 3 месеца, засега съм - 5 кг и 4 см в талията и усещам тялото си различно. Но дали е достатъчно - според мен не е, защото в началото най-бързо се отслабва. Даже бавно да е, досега само съм качвала килограми и сантиметри.
В петък ще дискутирам терапията си и резултатите от нея с ендокринолога. Аз съм писала по-назад в темата какво правя.

Другото, което виждам - хормоните. Той каза ли ти дали са в оптимална стойност, не просто в норма. И това има значение. Гледам моите, те са съвсем различни цифри, но и други референтни стойности от различна лаборатория. Затова ще питам специално за моите.
На теб успех в лечението и бързи резултати!


Относно кога и как се чувстваме бодри - това е дискутирано по-напред в темите, които сега чета. Има връзка с нивото на кортизола.


inka5, благодаря за отговора. Ще чета тепърва назад. "Нищо ти няма" е кратния отговор на всичките ми въпроси, дългият е подобен + разни примери за други хора, как с притеснение си докарвали проблеми и така нататък, но веднъж като е загубено доверието каквото и да ми се каже почти не слушам. Ще търся препоръчан специалист, но след излизането на резултатите не ми се четеше на посоки, затова и писах. Не мисля, че има смисъл да чакам за да започна хранителен режим. Спорт не мога да практикувам, защото колкото и воля да мобилизирам за домашна тренировка от 1 час след нея съм абс. парцал (опитите ми продължиха 2 месеца). В момента правя единствено разходки - 10к крачки на ден и толкова.  

Благодаря за хубавото пожелание. Успех и резултати и за теб Simple Smile

# 85
  • Мнения: 1 409
И аз като Миоки сутрин ставам от раз, откакто съм на режима. Даже малко се дразня, защото се будя, когато започне да се съмва и не е много приятно уикенда да се оцъклиш в 6. Иначе съм си поспалана и обичам да спя на теория, преди лягах за следобеден сън. Това обаче е мисия невъзможна пак откакто съм на режима.

# 86
  • Бургас
  • Мнения: 1 268
От два дни съм собственик на глюкомер. Мерих си на гладно захарта, ами чудна си е-5.4 и 5.6. Иначе си карам на салата и месо предимно. Сладкото ми е банана в закуската и чат пат някоя фурма вечер.

# 87
  • Мнения: 18 542
За мен тая захар е висока. Под 5 ме радва мен, 5 и нагоре не особено.

Едно кратко видео за статините - обяснение как работяти  странични ефекти.

# 88
  • Мнения: 534
Пак съм аз,и пак имам въпрос.Дъщеря ми почна еуторокс 0.25 и глюкофаж 500 хр .От 3 седмици ги пие.Няма абсолютно никакъв апетит.Яде само вечер около 8 часа.Не мога да я накарам по друго време нищо да хапнем.Чудя се дали да го спираме.Часове за лекар чак след две седмици има.Днес съм решила да и пусна изследване на вит в12 и вит.д.Дали е нужно и други неща,магнезий например.

# 89
  • Мнения: 12 882
Ето къде сте били... като виден заплес, не съм включила следенето и си мисля че никой не пише в темата за ИР Grinning
Интересна дискусия сте подхванали за совите и чучулигите, за мен това си е вродено и си е до човека в повечето случаи. Трудно е, ако нормалното ежедневие на "нормалните" хора не съвпада с твоя естествен ритъм, но не всеки успява да се нагоди. При някои хора си е само навици, при други не е така.
Цял живот съм си сова, според майка ми още от бебе. Цял живот слушам пренебрежителни подмятания че съм мързелива, щото не обичам да ставам рано... ами отвратително е. Имам позната дето заспива вечер в 9 и става сутрин в 5. Така се чувства добре, не ми пречи, но и не съм чула на нея някой да каже че е мързелива защото не стои вечер до по-късно.
Надявах се като започнах режим да ме споходи и мен това дето се хвалеха другите - по-ранно заспиване. Ами не, не се получи нищо подобно. Сънят ми се подобри с времето, това си е факт. Заспивам по-лесно и спя по-дълбоко и качествено. Но изобщо не си правя илюзии че ще заспя в "нормално" време и не се и опитвам. Следобеден сън пък да не се чува. Ако изобщо заспя, после съм крива и с главоболие което ме изморява допълнително.
В момента работя на смени и предимно вземам втората смяна която колежките ми не обичат и ми е добре. Преди това обаче двуцифрен брой години започвах работа в 8 сутринта. Дори ежедневното ставане насила в 6ч не можа да ме накара да заспивам по-рано, колкото и да съм изморена. А то си беше винаги насила. Това поне е възможно, за разлика от заспиване насила... С години бях вечно недоспала, понеже просто нямаше достатъчно часове откато успея да заспя докато стане време да ставам за работа и бях вечно изморена.
Не смятам че на совите нещо ни е "сбъркано" че да трябва да ни се "оправя". Единствено се старая да минимизирам т.нар. "social jet lag", че преди често спях до много късно в почивните дни щото нали тогава ми се е паднало, разликата с работните беше трудна за преодоляване. Но пък и сега имам енергията да го избягна това, благодарение на години режим на хранене и движение, преди не си представям как бих се изритала от леглото преди поне обед в почивен ден.

Общи условия

Активация на акаунт