НОЕМВРИйчета 2❤2❤ - ТЕМА 5

  • 21 123
  • 743
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 019
И аз гледах едно клипче, не го усвоявали добре киселото мляко, на практика не е кой знае колко полезно за бебета под годинка и се дава за овкусяване на разни закуски. Не съм дала още, ще го отложа за след десетия месец. Засега бая неща наблъсках, а и като увеличих дозата на жълтъка май направи лека реакция - избиха пъпки като ухапано от комар - половин час по-късно се махнаха, но реших сега в жегите да спра с яйцето.

# 691
  • Мнения: 482
И аз отложих за няколко дни яйцето. Кисело мляко ми се иска да дам, но според педкатърката нямало смисъл да бързам. От последните неща, които ще въведа, ще е.
Аз пък се чудя за домат, искам да му дам от нашите, толкова са хубави. Обаче няколко приятелки ме отказаха, вие давахте ли вече и на колко месеца бяха малките?

# 692
  • Мнения: 229
И домат  и кисело мляко давам и ги харесва малката. Изобщо не спазвам  кога се въвеждат. Сега като направи 8 месеца почнах и рибата. Яде пюрета и после търси от нашата храна

# 693
  • Мнения: 3 033
Нашата пидиатърка каза, че можело кисело мляко, но аз още не съм давала. Онзи ден дадох пюре с ориз и никак не й хареса, че има цели зрънца в него. Мисля, че малко ще й е трудно да приеме идеята, че вече е голяма за фино пасирана франа и трабва да се учи да дъвче. 😉
Междудругото - още няма зъб. Миналата седмица беше с температура и педиатърката я прегледа и за признаци на никнещи зъби и каза не ги очаквайте още един-два месеца. 🙄

# 694
  • Мнения: 1 019
В началото се цупят на храната ако не е фино пасирана, но за седмица-две свикват, поне при нас беше така. Лошото е, че понякога гълта без да дъвче.
Според вас мога ли да предлагам сухар вместо бисквити, вчера почнах да давам глутен. Май няма да спазвам последователност на въвеждане, но ще се опитам от пшеницата да давам малко. Дадох му за СЗ сухарче и кайсия, но не знам дали няма опасност от задаване със сухара ( той се справи, но все пак се чудя дали е добре идея или да потърся по-подходящи бисквити ).

# 695
  • Тук... някъде
  • Мнения: 926
Веси, на сухарите от ДМ мисля, че пишеше, че цели са предпоставка за задавяне. Биляна също се мръщи на пюрета с по- едри частички, но от известно време като цяло подхожда към храната с предубеждение- като види лъжицата първо се намръщва, едва едва отваря уста да опита, ако ѝ хареса яде, ако ли не- уж се дави, гади ѝ се, хленчи, дъвче лигавника, дърпа лъжицата… 🙄 единствено никога не отказва палачинките с жълтък и банан. Днес ѝ дадох за закуска бебешка баница( има КМ вътре, педиатъра каза, че може), защото отказва попара или кускус със сирене, а искам поне мъничко да хапва. Услади ѝ се баничката, даже плачеше за още.

# 696
  • Мнения: 371
Аз скоро мисля да дам малко кисело мляко, взех и уред да си го правя сама от домашно прясно мляко и закваска. Ще видим какво и дали ще стане. Няколко пъти съм му давала купено кисело мляко, на върха на супена лъжица, доста си го хареса.
За доматите знам, че не трябва да се прекалява още, защото съдържат хистамини, а и нещо за бъбреците имаше. Аз давам, да, половин домат в манджата слагам понякога. Но все пак внимавам, не бих дала още суров да си го ръфа.
Сухари давам от около месец, на Холе са, от спелта. Чупя го на 2-3 и му давам в ръката, той си го смуче, той се размеква и хем си чеше венците, хем хапва нещо. Не съм имала проблеми, наблюдавам го все пак да не направи нещо, но се справя, не се е давил.
От няколко дни му давам овесени ядки с бебешки шоколад и са тотален хит, та това му е следобедната закуска.

# 697
  • Тук... някъде
  • Мнения: 926
Apricity, какъв е бебешкия шоколад- купуваш ли го или го приготвяш и ако да, моля за рецепта!

# 698
  • Мнения: 242
Жълтъка в началото се прие супер, не бях давала 4 дни, защото нямах яйца и сега Жълтък в пюре отказва, трябва да има и месо. Чисто зеленчуково пак отказва. Какво мислите мога ли да ги смесвам? На 10ти сме при педи и ще я питам. Аз домат не бих дала още, а за кисело мляко ми се иска вече. Той от 7 м не яде гладко пасирано, само с вилица намачквам. Няма проблеми и протести. Вече е много активен, повтаря много думи-мама, баба, тате, мяу, бау, айде, дай. Показва колко голям ще стане, боц, там с пръст посочва, чао, но нито иска да седне нито да пролази. Набира се на мен и иска да върви, обикаляме апартамента. Давате ли витамин Д.? Педи ме посъветва да го спрем лятото и аз я послушах, но все съм в чуденка. От днес реших да му давам по 1 капка, не мисля че ще му навреди. Днес става на 9 м Simple Smile

# 699
  • Мнения: 1 019
Давам две капки витамин Д. С двама доктори съм се консултирала. Личната му каза, че преди време са го спирали летните месеци, но вече не се практикува, опитът е показал, че не е добра идея. А и фонтанелата му още не е затворена, може би се решава индивидуално за всяко бебе дали и колко да се дава, така че ако имаш съмнения по-добре отиди да го види втори педиатър, аз не бих посмяла на своя глава да давам или да не давам.
Бебешката баница звучи супер, по рецепта ли е или купешка?
Някой пробвал ли е частни кухни в София - за още незахранено напълно бебе има ли подходящо меню - някои знам, че са от седмия месец, но не съм гледала менюто.

# 700
  • Мнения: 371
Apricity, какъв е бебешкия шоколад- купуваш ли го или го приготвяш и ако да, моля за рецепта!
Аз си го правя, на почти нищо не разчитам да е купено. Много е просто, стига да ти стиска за някои неща. По-напред заради този шоколад бях питала за рожков. Та, "рецептата": 1/4 авокадо, половин банан, 4-5 фурми (както казах, ако ти стиска, задължително аз ги наксивам за известно време, беля и махам костилките, разбира се). Намачквам с вилица и разбърквам, добавям накарая около 1 с.л. рожков. Туй то! За около 2 дни го изяжда, като държа в хладилник. С фини овесени ядки, заляти за около 30 мин с вряла вода става чудно, на всички ни се хареса, макар че аз недолюбвам овесени ядки.

За витамин Д са ни казали по 1 капка на ден. Понякога забравям, но сутрин в млякото вече я капвам и колкото толкова. Добре му е фонтанелата.

# 701
  • Тук... някъде
  • Мнения: 926
Благодаря, ще пробвам и предполагам ще ѝ хареса.
Бебешката баница я правих по рецепта от интернет: 70 гр юфка, 1 яйце, 100гр КМ, 1/2 ч.л сода, 50 гр обезсолено сирене( аз смесих сирене и извара), 10 гр гхи. Юфката се сварява във вряща вода за 2 минути, изцежда се и се оставя да се охлади леко. Содата се слага в КМ, добавя се яйцето, сиренето и гхи и охладената юфка. В малка тавичка с незалепващо покритие или върху хартия за печене се сипва сместта и се пече 25-30 мин на предварително загрята на 180 С фурна. Намачках я малко с вилица преди да ѝ дам. Сместта е достатъчна да хапнат и мама и тате 😊
Вит Д не давам от началото на юни, но от 2 седмици ѝ давам пробиотик и в него има.

# 702
  • Мнения: 770
Apricity, какъв е бебешкия шоколад- купуваш ли го или го приготвяш и ако да, моля за рецепта!
Аз си го правя, на почти нищо не разчитам да е купено. Много е просто, стига да ти стиска за някои неща. По-напред заради този шоколад бях питала за рожков. Та, "рецептата": 1/4 авокадо, половин банан, 4-5 фурми (както казах, ако ти стиска, задължително аз ги наксивам за известно време, беля и махам костилките, разбира се). Намачквам с вилица и разбърквам, добавям накарая около 1 с.л. рожков. Туй то! За около 2 дни го изяжда, като държа в хладилник. С фини овесени ядки, заляти за около 30 мин с вряла вода става чудно, на всички ни се хареса, макар че аз недолюбвам овесени ядки.

За витамин Д са ни казали по 1 капка на ден. Понякога забравям, но сутрин в млякото вече я капвам и колкото толкова. Добре му е фонтанелата.
Аз искам да ви попитам една приятелка има бебе на почти 9 месеца.
И през тези горещини не дава витамин Д
Това проблем ли е.

# 703
  • Мнения: 2 563
На мен лекарката ми каза да му давам два пъти в седмицата, защото фунтанелата е затворена и няма нужда да се калцира допълнително.

Аз му направих баница с пълнозърнести кори, жълтък, сирене и извара и малко масло.

# 704
  • Мнения: 482
Вит Д всеки ден по 2 капки, не съм го спирала. Относно лвкарства, капки и т. н, задължително се обаждам на педиатър! На своя глава такова нещо не бих предприела, та дори и медицинско образование да имах.
Добре,че ми давате идеи за разнообразна храна. Ще му направя и аз баничка. 🥰
Напоследък съм през ден в ДМ. Много съм доволна от техните продукти и за дома, не само бебешките.

Общи условия

Активация на акаунт