Паническо разстройство - 49

  • 22 162
  • 738
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 780
Старата тема : https://www.bg-mamma.com/?topic=1297403.msg42881851#msg42881851
Ще опитам аз - нова тема!
Д-р Велислава Донкина за нашите ПА -
"Случвало ли ви се е да ви обхване внезапно чувство на тревога или ужас? На видимо безпричинен, но дълбок и неудържим страх, че умирате? Сърцето не бие, а блъска в гърдите, та чак го чувате все едно някой рита с ботуш по вратата? Такава интензивна, почти инвалидизираща вълна, обхванала човек без "предупреждение", е съпроводена с чувство за безпомощност и загуба на контрол над собственото тяло, както и с напълно осезаем за него дискомфорт – недостиг на въздух, сърцебиене, главозамайване, треперене, гадене, изтръпване на крайници.

Да, това е паник атака!"

Откраднато от стари теми:
 Полезна информация


    
      http://orlinbaev.blogspot.com/2010/06/blog-post.html
      http://xn--80aagkldkfynccbuckfdpe5g.com
      http://www.bozhkova.dir.bg/panic.htm
      http://www.evropea.com
      http://www.anxietycentre.com/anxiety-attacks.shtml
      http://psihoterapiata.com/73-spravyane-s-pristapite-na-panika


   Най-често срещани симптоми са:
      * Учестено сърцебиене
      * Затруднено дишане и чувство, че не ви достига въздух
      * Парализиращ ужас
      * Замаяност, гадене
      * Треперене, потене, разтрисане
      * Задъхване, болки в гръдния кош
      * Топли и студени вълни
      * ”Иглички” в пръстите на ръцете и краката
      * Страх, че полудяваш или умираш.
      * Чувство за нереалност на ситуацията и загуба на контрол над тялото и разума
      и други симптоми ето тук: http://www.evropea.com/panic_symptoms.html
 
    Причини за паническото разстройство:
      Като разглеждаме въпросът за причината, която довежда паническото разстройство, трябва да изключим посттравматичния стрес. Според Американската психиатрична асоциация съществуват три основни причини. Те са:
      - Биологична - засягаща генетичната предразположеност на организма към паническо разстройство и се обяснява с химическия дисбаланс в мозъка
      - Поведенческа - намира причините за паническо разстройство в негативните мисли, като отношение към живота
      - Психодинамична - се обръща към детството и там търси причината.
      Още информация за причините ето тук : http://www.evropea.com/panic_disorder.html

    Какво представлява паническата атака, която е фундаментът на паническото разстройство?
Паническата атака е заливаща ни внезапно вълна от непреодолим страх, която идва без предупреждение и не е предизвикана от обективни причини.

    Какво представлява агорафобия?
Агорафобия е страх от места или ситуации, в които може да се прояви паническа атака и от които трудно може да се избяга. Напр. хората с агорафобия избягват да излизат навън сами, да посещеват големи супермаркети, да пътуват с влак или самолет, да прекосяват мостове, да стоят на височини, да преминават през тунели, да прекосяват открити пространства или да се качват в асансьор. Много от пациентите изпитват паника дори насън, вероятно поради това, че силното понижаване на пулса по време на сън води до компенсаторното му покачване и това дава това разтърсващо усещане по време на съня.

    Как се лекува паническо разстройство:
    - Психотерапията може да ИЗлекува ПР (тоест да премахне причините от самия им корен).
    - Времето (Казват, че времето също лекувало тези разстройства, макар че са нужни понякога десетки години).

    Други начини за справяне (нещата, които помагат да водим що-годе нормален жизнен стандарт с ПР):
    - билки (които стабилизират и укрепват нервната система);
    - спорт (не интензивен и претоварващ, но постоянен);
    - антидепресанти (помагат да водим нормален живот, докато намерим начин да се излекуваме от ПР);
    - йога;
    - пранаяма, йогистко дишане;
    - ...

Последна редакция: нд, 23 май 2021, 01:15 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 58
Здравейте, от скоро започнах да пиша в тази тема. Имам ГТР , Пих хапчета 2 год и половина и се бях оправила. Но месец март  имах много силен стрес и всичко се върна отново. Пих 1месец хапчета но от тях не видях никакво дори и малко подобрение,  Сега от вторник съм с нови и се чувствам много зле. Треперят ми краката ,главата ми е замаяна, нито ми се лежи ,нито ми се седи на едно място. Трябва и да работя ,а просто нямам идея от къде да започна. Пълен хаос.

# 2
  • Мнения: 1 780
Здравейте, много време не съм влизала, май съм пропуснала 2-3 теми. Извинения, готино е, че си виждам стари авери.
Аз като цяло не се оплаквам. Пия си клонарекс в неголеми дози и бива. На нова работа съм от 2 год, която е ОН-лайн и се чувствам доста добре. Животът ми някак се осмисли доходите биват, трудно ми е но нямам време да мисля за болести.
Обаче .... стана интересна и тревожна ситуация с моя свекър. От 2-3 дни лежи в психиатрия, получил е доста тежко състояние без преди това да е имал подобни. Аз лично от доста време говоря, че виждам мои симптоми в него, но всички ме игнорират и даже бях обвинена че то за мен всички имали моите симптоми. То пък напоследък и това стана вярно, тъжно но вярно.
Та той е много затворен човек, никакви емоции не показва и чувства. Има Адисонова болест и като цяло са фиксирани над нея. Баща му се е самоубил в малко нас. място, той е живял там с чувството за срам, щото бяха такива години.
Отскоро е започнал да ходи по гледачки и явно се е психясал и от това. Едната му казала, че жена му до 2 год ще умре от сърце. То едната година мина. Жена му ходи по лекари, не откриват сериозен проблем освен повишено кръвно. Започна да прави нощни ерекции, но питах свекърва ми, тя не е видяла със сигурност. Ходи по лекари, като накрая са му изписали успокоителни, а не лечение на простата. Това сега ни го казват, последните седмици е имал видения, вижда баща си, поминал преди много години и си говорят, говорил си сам, по-точно с виденията, постоянно си бъркал в устата, щото имал вампири там. Накрая се е губил, изгубил документи но за щастие са ги намерили. Последно полиция и бърза помощ го прибират, защото е агресирал спрямо жена си. Живеят в друг град, мъжът ми тръгна но го бяха упоили.
Сега му спрели инжекции, чувствал се по-добре но нищо не ни казват за диагноза и кога биха го изписали.
Той е пенсионер и работи, познат психиатър ме насочва към деменция, но ми се струва невероятно. Все още сме в шок и асимилираме станалото. За шизофрения ми казват, че бил стар, но аз някак съм за шизофрения. Чакаме все пак диагноза.

msi388 май всички сме имали такива периоди, най-трудното за мен, както и за теб е това трябва. В живота ако успееш да разбереш, че нищо не трябва, не е по задължение, много се улесняват нещата. Точно това трябва ни затормозява, аз бяха така преди 2-3 год три месеца не излязох от вкъщи, защото трябва да работя, а на работя бях преживяла огромен стрес и отказвах да се върна там, в същото време не ме искаха другаде, защото съм била високообразована за ниски длъжности. И като не работих какво - не свърши света, но чувството е ужасно. Успех!
Само да ти кажа, че сега не работя предната си работа, работя две работи и дори си търся и наемам хора да работят за мен, така че не се отчайвай. животът е една голяма изненада.

# 3
  • Мнения: X
Аз все още чакам да споделите какви хранителни добавки приемате.

# 4
  • Мнения: 2 757
Аз все още чакам да споделите какви хранителни добавки приемате.
Ашваганда KSM-66, не Сензорил. Кортизолови блокери, както и адаптогени. Магнезиев оротат, малат или цитрат. Най добре глюконат, но не се намира. ZMA, но там не мога да препоръчам конкретен. Режим без никакви въглехидрати почти за времето на спиране. Махане на стимулантите на цнс - алкохол, цигари, наркотици, енергийни напитки и кафе.

# 5
  • Мнения: X
Аз все още чакам да споделите какви хранителни добавки приемате.
Ашваганда KSM-66, не Сензорил. Кортизолови блокери, както и адаптогени. Магнезиев оротат, малат или цитрат. Най добре глюконат, но не се намира. ZMA, но там не мога да препоръчам конкретен. Режим без никакви въглехидрати почти за времето на спиране. Махане на стимулантите на цнс - алкохол, цигари, наркотици, енергийни напитки и кафе.

Благодаря ти, Георги! Попрочетох тези дни из нет-а и стигнах до извода, че ще купя вит Д и Б12 (с дефицит съм), ашваганда, милгамма Н (за периферната нервна с-ма), екстракт от млечен бодил и ще увелича валериан, мента, глог засега. Ще прочета и за останалите, за които си писал. Намалявам драстично въглехидратите, алкохол не консумирам, кафе ще си позволявам 1/ден макс и то не всеки ден.

# 6
  • Мнения: 2 757
Аз все още чакам да споделите какви хранителни добавки приемате.
Ашваганда KSM-66, не Сензорил. Кортизолови блокери, както и адаптогени. Магнезиев оротат, малат или цитрат. Най добре глюконат, но не се намира. ZMA, но там не мога да препоръчам конкретен. Режим без никакви въглехидрати почти за времето на спиране. Махане на стимулантите на цнс - алкохол, цигари, наркотици, енергийни напитки и кафе.

Благодаря ти, Георги! Попрочетох тези дни из нет-а и стигнах до извода, че ще купя вит Д и Б12 (с дефицит съм), ашваганда, милгамма Н (за периферната нервна с-ма), екстракт от млечен бодил и ще увелича валериан, мента, глог засега. Ще прочета и за останалите, за които си писал. Намалявам драстично въглехидратите, алкохол не консумирам, кафе ще си позволявам 1/ден макс и то не всеки ден.
Витамин Б комплекс не е нужен, ако ще пиеш Милгамма Н. Иначе другото е добре.

# 7
  • Мнения: 5 832
Б 12 под формата на таблетки не върши никаква работа, дори метилкомбаламинът. Най-добре мускулно.

# 8
  • Мнения: X
Казаха ми спрей да ползвам.

# 9
  • Мнения: 2 757
Казаха ми спрей да ползвам.
Спрей е добре, както и специални формули на Б12 да устояват на стомашната киселина. Както казах , с Милгамма е излишно!

# 10
  • Мнения: X
Да, и в аптеката го потвърдиха. Ще попия милгамма и после ще мина на спрей.
Сутрин ми е замаяно, чак надвечер ми се прояснява, но се оказа, че спирането на хапчетата е толкова трудно колкото и започването. Отделно сънищата ми станаха цветни и прекалено реални, все едно мозъкът ми работи цяла нощ. За инфо- спрях Флуанксола, сега съм на път да спра и Велаксин. Трудна работа! Но като цяло не мога да кажа, че не са ми помогнали, напротив. Чета и за някакви етерични масла Доттера.

# 11
  • Мнения: 1 870
Какво искате да кажете с това:"сънищата ми станаха цветни и прекалено реални"? А преди как е било? Това в следствие на тревожността ли е станало или след прием на лекарства?
Питам, защото аз преди сънувах много, винаги цветно(имам предвид  с цветовете от живота, не черно-бяло) и толкова истински, все едно се пренася в друг свят.
Направи ми впечатление, че последните 5,6 години спрях да сънувам или поне не помня нищо... Но след като 3 месеца пих Инозитол(витамин Б8) започнах пак. Чудех какво общо има....

# 12
  • Мнения: 2 757
Да, и в аптеката го потвърдиха. Ще попия милгамма и после ще мина на спрей.
Сутрин ми е замаяно, чак надвечер ми се прояснява, но се оказа, че спирането на хапчетата е толкова трудно колкото и започването. Отделно сънищата ми станаха цветни и прекалено реални, все едно мозъкът ми работи цяла нощ. За инфо- спрях Флуанксола, сега съм на път да спра и Велаксин. Трудна работа! Но като цяло не мога да кажа, че не са ми помогнали, напротив. Чета и за някакви етерични масла Доттера.
Ми ти щом си така сега, все още ти е рано да спираш лекарствата. Помисли дали има смисъл, защото явно нещата не са се оправили.

# 13
  • Мнения: X
Скрит текст:
Да, и в аптеката го потвърдиха. Ще попия милгамма и после ще мина на спрей.
Сутрин ми е замаяно, чак надвечер ми се прояснява, но се оказа, че спирането на хапчетата е толкова трудно колкото и започването. Отделно сънищата ми станаха цветни и прекалено реални, все едно мозъкът ми работи цяла нощ. За инфо- спрях Флуанксола, сега съм на път да спра и Велаксин. Трудна работа! Но като цяло не мога да кажа, че не са ми помогнали, напротив. Чета и за някакви етерични масла Доттера.
Ми ти щом си така сега, все още ти е рано да спираш лекарствата. Помисли дали има смисъл, защото явно нещата не са се оправили.
След 3,5г мисля, че каквото можаха АД направиха за мен (и в позитивен и в негативен смисъл). Сега е време да опитам сама да се преборя с остатъка от страховете си и с пораженията от АД в допълнение.

# 14
  • Мнения: X
Имате ли близки , които упорито отказват да приемат това , че имат депресивно състояние и не искат  да се лекуват . Какво направихте за да ги убедите . Вече вдигнах ръце и съм пред това да се съсипе и моето здраве.
Моля , ако някой е имал подобен проблем и се е справил с това да сподели начин. Нито лекар , нито който и да е успяват да убедят човека , че има проблем и трябва да пие лекарства. Отказва консултации с психолог , нямало нужда , не вярва , че лекарствата които му се изписват ще помогнат и не ги пие . Влошава се  с времето и ако не се вземат мерки ,  ще започне да личи по - сериозно и в  работата и ще има неблагоприятни последствия  .

Общи условия

Активация на акаунт