Градинарство - моето хоби 28

  • 38 663
  • 755
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 3 808
Gradina,
Ружата Е в земята. Просто нещо е станало тази седмица и жълтее. Не се развиват добре листата по при цип тази пролет. Затова мислех да огледам корените.
Алекс,
Ето снимка на нашият двор с ореха и къщата. На 10 М е от къщата сигурно. Беше даденост и не го махнахме. След 14ч хвърля сянка на цялото патио пред къщата.
Това, което направих, е че вдигнахме короната нагоре. Така отдолу има въздух, влиза светлина, тревата си расте чудесно, цветята и другите растения са на 2+метра от стъблото, но половината ден са на сянка. Но също се развиват добре.
Затова е добре да набележите какво харесвате като растения, ландшафтен архитект да ви посъветва за отстояния, дали и какви растения са подходящи и т.н.



# 121
  • София/Варна
  • Мнения: 1 435
С. Алекс   склона го окосене, окастрете ако има дървета, за да ги направите по-ниски и в никакъв случай не третирайте с нищо.  Точно растителността, включително треволяка предпазват такива склонове от ерозия и евентуално активиране на свлачище. Не си до причинявайте за работа 2 дни на всеки 4-5 години, да се окаже, че сте тръгнали по сколна надолу.

# 122
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
Двора е над декар, вижте това зеленото и кажете с какво да го на пръскам, за да приключа с него, има от външната страна на плета и го е събори, а е скат надолу и е стръмно ..не може да се одреже.

Мариета, страхотна къщичка и полянка.. Много добре ви се е получило!

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 16:43 от С. Алекс

# 123
  • Мнения: 3 808
Мисля, че ти трябва багер.
И да пръскаш, подле иска също изнасяне.
СтВа и пожароопасни като изсъхне.
Защо не изчакаш есента? Да падне зеленията, да видиш какво е...

# 124
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 251
bilqna_69, мисля че е салвия някаква, може би salvia nemorosa. Градинския чай също е вид салвия, но има много декоративни разновидности, не мисля че всички се ядат и пият. Май подобно имам в градината, започва да цъфти:



С. Алекс, ако ще е само за сянка, особено пък за площадка пред къща, защо не си направите чердак? Дървото хем ще го чакате доста години преди да стане достатъчно голямо, че да сенчи, хем ще събирате листа, което си е задачка. А и мислете къде ще  ходят корените, за всеки вид дърво е различно. Ние преди време отрязахме доста голяма плачеща върба, защото ми беше писнало от събиране на листа, а и ме беше страх че корените й ще минат под къщата и тогава цепят тръби, основи, чудеса. Иначе беше адски красиво. Има много красиви дървета, избор бол, но е разумно да се разгледат предварително кое как расте. С раундъп и обилно със сол ще умориш всяко растение, при добро желание. Или иди в магазин и си потърси друг силен хербицид.

MarietaYo, на хортензията с каква цел ще махаш цвят? Те по принцип се покриват с цветове и това им е чарът. Твоята ми се вижда интересен вид. Ружа аз знам че се казва на едно дето е един стрък, храстът не е ли хибискус? Ако е така те са капризни на поливане. Може би му е сухо, ние така скапахме един, тях жегата ги мъчи. Освен пък да не му харесва капковото и да му е твърде мокро на корените. От дълго време ли го имате, в смисъл дали преди сте го гледали по същия начин и си е бил добре? За хибискуса май не е хубаво да се мести когато е болнав, може би да се премести капковото по-далече от него на първо време и да му се балансира приема на вода на растенийцето. (Много ти е хубав двора, като курорт направо Hug )


Малко шарено
Скрит текст:
   

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 20:04 от Eфибуш

# 125
  • София
  • Мнения: 3 757
Японски клен може ли да се сади до бетонна ограда?Той как е с корените?

# 126
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 251
Японски клен може ли да се сади до бетонна ограда?Той как е с корените?
Няма проблем, тези са съвсем малки и много бавнорастящи.

# 127
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Мариета , страхотен двор, но залепнах за къщата! Много красива!

Аз да споделя опита си с върбата Simple Smile
Като се сдобихме с втората половина на двора, започнах да мисля за средиземноморски вид на това местенце. Исках миризлива върба, Elaeagnus Angustifolia, защото е близко до маслината. Със сигурност сте я виждали като крайпътни насаждения.
 И идва един ден моя мъж и носи дръвче в кофа. Върба. Ама съвсем обикновена върба! Ние, казва, няма да строим тука нищо,за да го надига, нека прави сянка. Аз бях вече решила, че там ще имам кръгла площадка от павета, леко задигната, с много лавандули и салвии , треви и т.н. И реших, че и тази върба ще свърши работа, ще хвърля сянка следобед, когато ще сядаме там.
  В началото беше добре. Обаче тази ми ти върба, не само , че беше подпомагана от поливната, ами сигурно си намери и подпочвена вода, защото тръгна да расте с бясна скорост.
2010г


След две години вече вее клони и пази сянка(горния ляв ъгъл):



2016, шест години след засаждането, вече си е дебело дърво и изпълнява предназначението си.



При една буря се разцепи на две. Имаше два еднакво дебели клона, единия падна, за щастие точно върху пътеката. Нищо не успя да смачка. Духне ли силно, вечно се кършат клонки. Капе кат оцъфти, капе като се засуши, капе есента.... Под нея вечно има какво да се мете. Понадигна ми паветата тук-там.По-лошото е, че короната ѝ вече е огромна, и хвърля много сянка. Клоните висят и ми скриват слънцелюбиви растения. Иначе много си я харесвам!
Днес изглежда по този начин, и вече ако искаме да я отрежем, не знам как би станало, без да изпомачка всичко, и да начупи това онова.

 

Та върбата е красиво дърво, но ѝ трябва един свободен кръг с диаметър 10-15м.  


С. Алекс, не мога да видя добре, но твоето прилича на повет - див клематис. Няма как да се отървеш от него изцяло от другата страна, а и момичетата са писали - той крепи и склона. Решението е много скъпо - плътна ограда. Или постоянна борба. Не зная доколко ще е ефикасно с хербицид, примерно на  метър надолу да напръскаш. Има ли възможност да се ходи от другата страна?

Последна редакция: пн, 14 юни 2021, 09:29 от Ljuboznatelna

# 128
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
аз няма да чистя целия склон , около половин метър зад оградата , за да вдигнем плета ,понеже е опасало всичко Simple Smile в къщата не е живяно около 8 години и беше страшнооо Simple Smile)) но лека полека зачистваме , само там ми е проблема , на стръмното ,понеже няма как да се мине изотзад плета

# 129
  • Мнения: 3 808
Любознателна,
Благодаря за похвалата. Италианското ни е на сърце.и къщата е в този стил.
Значи тази миризлива върба не е въпросната от край пътищата Simple Smile да знаем!
И ние сме по паветата и камъните, и дървото. Виждам доста естествени материали и у вас.
Такава дървена арка исках/искам и аз отзад, с малко павета и масичка под райската ябълка, но тесничко май ще дойде, а и то няма растение, което да не искам. Ако не ми мине котка път, може да успеем да се разширим, да видим...

Това с изоставените дворове и общото чуждо, дето никой не го гледа е голяма мъка. Ние пръскаме напр и съседния двор, защото не се грижат.
От другата страна има хора, но много не ги е грижа...

Последна редакция: пн, 14 юни 2021, 09:24 от MarietaYo

# 130
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Забравих за ружата. Нещо с корените се случва там. Ако имаш Топсин, разтвори в една кофа и я полей.

# 131
  • под тепетата
  • Мнения: 9 357
Боже, добре че ви има, че да разбера какво съм харесала! Мислех, че е маслина по плодовете, а то се оказа миризлива върба. Мирише всичко наоколо разкошно. Но като се зачетох, се оказаха 3-4 вида тези върби.
Ето тези покрай нас. Дали ще мога да я захвана с откършено клонче? Върба обикновена сме засяли така от окоренено клонче. Иначе знам, че бързо растат. На работата засяхме къдрава 2006г и вече е огромна.

# 132
  • Мнения: 14 809
Обикновена върба имаме до нас,от другата страна на едно каналче. Заплашваше да падне върху къщата,та орязахме един голям клон,но вече не личи,че е рязана. Само вода да има и расте като луда. Обаче тези белите мъхове,дето летят по един месец на пролет,са меко казано отврат! Все едно вали сняг! Всичко беше в мъх,че и през комарниците влизаха. Много неприятно! Клонки падат при всеки малко по-силен вятър. Иначе се захваща от нищото,дори отрязани клони започнаха да се разлистват,а ги ползвахме за колове. Не бих си причинила върба в двора.

# 133
  • на чист въздух
  • Мнения: 178
Здравейте, някой гледа ли хортензия от тази двуцветната.колко висока става. Много ми се иска да сложа някакви храсти и си мисля за комбинация от хортензия, астибле и може би лантана

# 134
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
MarietaYo аз не обичам отровите , не искам да пръскам .. все пак там ще играят деца , а ще си засядя някой друг домат от любопитство Simple Smile) ,нооо в тази част не досегаемата , не виждам друг вариант

Общи условия

Активация на акаунт