Градинарство - моето хоби 28

  • 39 062
  • 755
  •   1
Отговори
# 285
  • София/Варна
  • Мнения: 1 459
Скоро четох някакъв пост, човека пита как да различа мента от джоджен. Хиляда коментара, пък за форма на листа, цвят на стъбло. Яко. Пък, че били едно семейство. Включва се някакъв пич и вика разтъркваш, ако ти се допие мохито значи е мента, ако ти се дояде боб значи е джоджен.

# 286
  • Мнения: 5 923
Скоро четох някакъв пост, човека пита как да различа мента от джоджен. Хиляда коментара, пък за форма на листа, цвят на стъбло. Яко. Пък, че били едно семейство. Включва се някакъв пич и вика разтъркваш, ако ти се допие мохито значи е мента, ако ти се дояде боб значи е джоджен.
👍👍👍🤣🤣🤣🤣🤣
Уникален съвет!!!!!

# 287
  • На морето!
  • Мнения: 5 792
На боб е 😀А това е за копър и анасон

# 288
  • под тепетата
  • Мнения: 9 553
Ние от години сме в спорове с майка ми  относно нейния "копър". Не ще да се съгласи, че е резене и това е!
На моята мента листата са по-кръгли.
Иначе и аз мисля, че 3-тото е маточина, а за 1 и 2 са казали вече.

# 289
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Я да попитам и аз като сте отворили темата кое растение какво е. 😃

Моят приятел твърди, челявото и дясното са киселец, а аз по картинки си мисля, че средното е лапад, затова ги и пресадих тези туфички. Според вас има ли нещо вярно? От години не съм виждала такива растения, така че стрелям малко в тъмното. 😃



Второ - местна комшийка ни каза, че ето този огромен храст бил лешник/леска и трябвало да се подреже. Не съм го виждала никога да цъфти, камо ли да връзва. Прилича ли ви на лешник и как се подрязва такова нещо? На моя дядо лешникът беше неголям храст, това е метри високо дърво...





И последно, трето - миналата година едно дърво неочаквано след сума ти години роди толкова дюли, че можеше да се замеряме. Тази година цъфтя, но изобщо не е вързало. Има ли пеичина една година да са така, другата - иначе? Дървото си е здраво, не е нападнато от животинки видимо, разлисти се нормално и т.н...

# 290
  • Мнения: 1 110
Съгласявам се за средното, че е лапад, другите две не се виждат добре.
За лешниците не са ли мъжки и женски и да се насаждат заедно за да раждат. Да се изкажат по-запознатите.

# 291
  • Мнения: 7 776
Да, на киселец прилича, но снимайте отблизо листата. Дървото е на 90 процента лешник, но снимайте и листо на клон отблизо. Да, стават големи дървета и да трябва му подрязване като първо се махат болните и препречващи се клони. Цъфти рано напролет, март-април, като има мъжки и женски цветове и вятърът им помага да се самоопрашат. Вече трябва да има малки зелени топченца, които са и бъдещите лешници.

Тази година имаше късни слани и до късно сняг, може дюлята да е вързала и слана да е попарила цветовете например. Няма как да се каже защо, ще е все предположение.

# 292
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 378
за 4 съм твърда като гранит Wink бурен е.
и аз сесъмнявах за маточина, но не съм виждала маточина с жълти цветове. не е невъзможно де. Simple Smile

картоп не е ли дървото с белите топки?

Simple Smile съгласих се за лапада и за киселеца даже.
пробвай едно листенце, трябва да накиселява леко.

# 293
  • под тепетата
  • Мнения: 9 553
Картоп не е ли това на 1 страница отгоре? На майка в двора има такъв храст. Тази година незнайно защо след толкова дъждове почти изсъхна, както и смокинята Worried

# 294
  • Мнения: 3 893
На 1 страница горе е Вибурнум - моето е.
Аз имам декоративен лешник - от тези кривите, красивите, по-арт:) Цъфти … февруари март май. Под снега са цветовете от тази година. И сега дори е вързал лешничета.

# 295
  • Мнения: 5 631
Добри, моята маточина цъфти жълто. И листенцата са леко мъхести, а на другата, която помня от детството, бяха по-едри и гланцирани. Но мирише по същия начин.

# 296
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Включвам се и аз във викторината Grinning
4 със сигурност е бурен - ние му викаме Петлюви гащи.

А хортензията е направоооо - Бижу!
Как се прихваща хортензия?
Имам в съседство една, която ми вади очите колкото пъти мина. Дали ако си открадна пръчка ще се хване?

Последна редакция: пт, 23 юли 2021, 13:15 от BЕЩИЦА

# 297
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Киселеца го пробвахме, понеже моят приятел беше много сигурен и наистина баше бая кисело нещо. 😃 Явно е това.
Атук се престрашавам да ви копирам какво качих в една др тема във връзка с градината. Не мога да се сравнявам с вас, нито по познания, нито по опит, нито по това, че градината ми е на 1500 км и съвсем скоро я "открих" като хоби, но ако някой има интерес, може да види това мнение, което преписвам в скрит текст. 😃

Скрит текст:


Иначе изкарах една прекрасна почивка в България с мнооого градинска работа. 😃

На ден поне по 1/2 тон материал пренасях сама, а после заедно го обработвахме. 😃
Който е имал селски двор с дива растителност, който може да посещава 2-3 пъти годишно за по няколко дни, ще ме разбере, че поддръжката е ужас, не можеш да се справиш с растителност и косене в рамките на тези посещения и или трябва да зарежеш всичко, или да пръскаш простоянно и на всяко ходене против плевели, които препарати обаче убиват и тревичка, и цветя, и всичко.

Та се хванахме с един мой ландшфтен дизайн с идеята да е по-добре от плевели до кръста...

Така беше преди, като това е след пръскане, години косене, плевене и т.н.:



Това беше фонтан, но също не можеше да се поддържа, поради което преустроихме миналото лято в беседка.



Тази година реших да направим малко градинско оформление наоколо.

Това е след пръскане и преди започване на ландшфтния проект. 😃



Миналата година преправихме един фонтан на беседка:



И тази година малко пооформихме наоколо, не се получиха добре снимките някак.







И парапет направихме:



Сякаш тук най-добре се вижда разположението:



Ииии, масата на работниците Joy:



# 298
  • Мнения: 7 076
В моя роден край, казват петльови гащи на това. Цъфти много рано пролетта
http://wildplantsbg.blogspot.com/2014/04/corydalis-bulbosa-s-cava.html

А мъртва коприва ( защото не пари) на това, цъфти лятото.
https://www.google.com/search?q=%D0%BC%D1%8A%D1%80%D1%82%D0%B2%D … rc=vCFYnXtXEpSMfM
Има няколко вида. И тя ставала за готвене, билка е. Никога не съм я опитвала и не зная как е.
https://gotvach.bg/n5-34287-%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE_%D0%B … D0%B8%D0%B2%D0%B0

# 299
  • Мнения: 5 631
Как се прихваща хортензия?
Имам в съседство една, която ми вади очите колкото пъти мина. Дали ако си открадна пръчка ще се хване?

Открадваш млада клонка без пъпки. Нарязваш на парчета с по две двойки листа. Долните две листа махаш, горните срязваш наполовина, за да не изпаряват много влага. Заравяш почти до горното листо. Иначе си знаеш, на сянка и редовно поливане, докато от резника стане растение Grinning

Общи условия

Активация на акаунт