Градинарство - моето хоби 28

  • 38 324
  • 755
  •   1
Отговори
# 540
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Еха, Добри, направо си като ботаническа енциклопедия! Всеки път после гугълвам какви са тези растения и накрая започва чуденето да си взема ли и аз такива. Grin

# 541
  • Пловдив
  • Мнения: 2 912
Ох..ще има много да се уча Simple Smile
Немога да си обясня,щом тук лилиумите нямат проблем,защо трябваше да ги вадим в Англия.Доколкото разбрах,не измръзват,но им се случва това:

The original bulbs will slowly fizzle out and either stop producing blooms or grow smaller flowers. ... These need to be lifted and transplanted to make new stands of vigorous blooms. In most zones, you can lift the bulbs and separate them, then instantly plant them to overwinter in the ground.

# 542
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 985










Последния,  короната, е на пет години. Другите са на три или четири. Не са вадени.

# 543
  • Мнения: 203










Последния,  короната, е на пет години. Другите са на три или четири. Не са вадени.
Това дървовидни лилиуми ли са?

# 544
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 985
не знам. аз и преди питах кои се водят "дървовидни".
 "короната" е малко над метър и издържа права без подпора, гейзърите, тромпетите и другите са над метър и половина, на арка, защото тежат и се накланят.

# 545
  • Мнения: 203
не знам. аз и преди питах кои се водят "дървовидни".
 "короната" е малко над метър и издържа права без подпора, гейзърите, тромпетите и другите са над метър и половина, на арка, защото тежат и се накланят.

Сега  ако пишете от къде сте купили луковиците , цена няма да имате.

# 546
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 985
не помня Simple Smile но не беше някаква извъмземна доставка - хоуммакс, лидл... високите бяха 10 в пакет, микс и излязоха пет вида - белия тромпет, белите с жълто, циклама с леко жълто, тъмно розово и стар гейзърите. започват да цъфтят в различно време. тромпетите бяха първи, стар гейзърите - последни.

# 547
  • Мнения: 8 934
Еха, st. Dobri, много красиви лилиуми.
Аз садих за пръв път тази пролет и много се очаровах от красотата и аромата им.
Луковиците поръчвах с колективна поръчка от Полша и пристигнаха много качествени и големи луковици.
Тук от интернет от някъде бях поръчвала преди години и бяха толкова малки, че направо нищо не ми цъфна...
Жалко, че не се организира пак чужбинска поръчка. Щях да поръчам още.

Твоите от къде са? Може би се намират читави луковици по някои бг сайтове.

Значи реших, че няма да ги вадя моите лилиуми. Само ще ги обознача с нещо, за да не ги увредя при други дейности.

# 548
  • Мнения: 203
не помня Simple Smile но не беше някаква извъмземна доставка - хоуммакс, лидл... високите бяха 10 в пакет, микс и излязоха пет вида - белия тромпет, белите с жълто, циклама с леко жълто, тъмно розово и стар гейзърите. започват да цъфтят в различно време. тромпетите бяха първи, стар гейзърите - последни.
Много благодаря за отговора.
Аз съм си купувала лилиуми от кауфланд , в саксия цъфнали , но са ниски и като прецафтят на другата година не израстват, затова Ви попитах дали пък не са дървовидни Вашите.

# 549
  • Мнения: 6 851
Леля ми беше специалист по цветарство и преди години ми донесе лилиуми. Каза да ги садя минимум по 30 см отгоре и отдолу. Как да им намеря такава саксия. Цъфнаха слабо първата година и постепенно се загубиха в саксията. Може би затова не стават в саксия, заради неосигуряване на достатъчно дълбочина на засаждане.

# 550
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 985
подарявали са ми в саксия. веднага след прецъфтяването ги бодвам в градината. Simple Smile цъфтели са на следващата.
сега се сещам, че трябва да има още едно розови, по-ниски, до чемшира. и още едни оранжеви пак там.
нещо не си спомням да съм ги виждала тая година.

# 551
  • София/Варна
  • Мнения: 1 419
Аз съм си купувала от тук луковици https://www.tuinflora.com/sale по схемата детето е трафикант на цветя. Учи в Холандия и първата година много го тормозех за цветя. Единия път се прибра с 2 килограма луковици в мрежичка за лук, така на кило си ги продават хората.
От горния сайт съм си купувала лилиуми. Първата година бяха на прекалено сенчесто място, втората година си бяха на слънце. Големи едри грудки или каквото се казва. Жесток цвят и всичко си отговаряше.
Мисля , че ето този https://www.tuinflora.com/sale/lilium-turkish-henryi-12-14-x-3-a13718.html направи семена в пазвата на листата. Пробвах ги в една саксийка взеха, че поникнаха. После забравих да ги поливам и те изсъхнаха безславно.
Освен лилиуми си поръчах и много лалета, някъде четох кои се водят диви ли бяха не помня точно, абе всички не бяха хибриди. Нисички и много красиви. Всички 4 години си цъфтяха без да ги вадя и се размножиха.

Лалетата на килограм се оказаха 4 вида, повечето огромни червени и 3 вида изключително красиви кичести и различен цвят. Червените си цъфтяха и следващите години, много красивите изчезнаха постепенно.

Миналото време е защото тази градинка си има вече нови собственици, а аз имам празна поляна на която започвам да се вихря тепърва.

Понеже аз не се ориентирах в сайта и сега му го пратих да види дали доставят до тук и за колко пари.

# 552
  • Мнения: 8 934
Понеже аз не се ориентирах в сайта и сега му го пратих да види дали доставят до тук и за колко пари.

Моля да споделиш, ако случайно доставят до тук!

# 553
  • Мнения: 2 718
не знам. аз и преди питах кои се водят "дървовидни".
 "короната" е малко над метър и издържа права без подпора, гейзърите, тромпетите и другите са над метър и половина, на арка, защото тежат и се накланят.

Да, мисля, че показаните от теб са дървовидни. Отличават се с развиване на мощно стебло, големи цветове и достигат по-голяма височина, точно такива ми изглеждат и твоите. Страхотни са точно такива искам и аз, не знаех че така лесно се отглеждат, мислех че са по капризни и измръзват. На пролет непременно ще си се пробвам с тях. А относно гладиолите за тях смятах, че са непретенциозни и не се вадят. Първата година ги извадих, тази цъвтяха сам няколко, другите не и май и тази година ще ги извадя. Тези които не бяха цял ден на слънце не цъвтяха, много обичат слънцето

# 554
  • Мнения: 6 851
В първия момент ме блъсна гаурата в този сайт. Но после се влюбих в това лале - сладолед. Simple Smile
https://www.tuinflora.com/sale/tulpen-dubbel-laat-ice-cream-x-10-a09925.html

Общи условия

Активация на акаунт