Екопътеки и всякакви приятни разходки-тема 3

  • 58 070
  • 760
  •   1
Отговори
# 600
  • София
  • Мнения: 4 548
Благодаря за информацията!
До Карлово, вместо Сувчарското си избрахме да посетим пътеката Бяла река. Въпроса ми е следния : четох че има 4 км ужасен път и тъй като нямам желание да си троша колата, има ли къде да се остави в началото преди лошия път и да се мине пеша разстоянието до екопътеката?  И къде точно е това "начало" за да не се стига до дупчестия път?
Този път в началото е асфалт с много дупки. Внимателно може да се мине без проблем. После става черен път с наклон надолу (не много стръмен). Това е най-лошият участък. Като слезе долу до реката, става асфалт без дупки до самата пътека чак. Аз оставих колата точно при началото на черния път. После си походихме пеша. Нямаше много коли да минават и вдигат прах, но все пак някои по-смели шофьори си караха чак до началото на пътеката. Като видях какво е изобщо не съжалих, че оставих колата горе.

# 601
  • Мнения: 10 993












Ждрелото на река Ерма

Последна редакция: нд, 01 май 2022, 22:57 от christina1980

# 602
  • Там където
  • Мнения: 793
Cristna1980, мостчетата по пътеката оправени ли са? Че аз последно ходих преди 2-3 години и всичко беше счупено и непроходимо... Манджата от хижата ли е? Изглезжда супер Simple Smile

# 603
  • София
  • Мнения: 1 950
И ние вчера бяхме в тази посока - Ябланишкото ждрело. Пътеката тръгва от с. Банкя, преди Трън.
Mалко e екстремна. В началото, докато се стигне до ждрелото, се върви ок. 30 мин. по приятна, почти равна пътека. След началото на ждрелото преходът е около половин час до най-тясната част. Според Друми в думи, миналата есен е имало лек ремонт на стълбичките. Нямам база за сравнение как е било преди, но сега е проходимо, макар че не си личи много да е ремонтирано и трябва да се подхожда с внимание. Ние стигнахме до най-тясното място на ждрелото. Пътеката продължаваше и още нагоре. Видяхме отдалеч едни доста екстремни и стръмни стълби.
 






Накрая минахме и през  Врабчанския водопад. Прави се малко отклонение от пътя - 5 км. Местността е много приятна. Върви се до водопада 5 минути. Там има масички за пикник и барбекю.


# 604
  • Мнения: 1 623
Ние се качихме вчера на хижа "Плевен", беше студено ,но приятно време за катерене /без дъжд, на места леко кално/.Хапнахме в хижата и се върнахме в рамките на деня. Препоръчвам на всички ,които са в района на Априлци Simple Smile

# 605
  • Мнения: 7 856
Дървенията на Ябланишкото ждрело явно е сменена до голяма част. Не знам кога, но бяхме преди повече от 10 години и не беше добре тогава. Ако не е подменена, отдавна да се е разпаднала.
Ето писанията ми:
https://beautybg.info/%D0%96%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%82 … D0%B8%D1%86%D0%B0

# 606
  • София
  • Мнения: 4 548
Мисля че миналата година оправиха пътеката през Ябланишкото ждрело. Есента четох, че вече е проходима. Набелязала съм я за скорошно посещение.

# 607
  • Light of Zartha
  • Мнения: 1 746
Мостчетата при река Ерма не са оправени. Септември месец ходихме и много хора се отказаха още там да минат, ние някак минахме, но наистина си беше много опасно. Не ми се вярва последните месеци някой да се е хванал да ги прави. По-скоро още по-зле да са.

# 608
  • Мнения: 1 096
Може ли препоръка за някоя "пътека" в комбинация с хижа за спане, която да е на около 40-50 км около Пловдив.
Идеята е да се ходи пеша, спи и пак ходи, в добавка да е безопасност за деца. С ходенето проблем нямат 10-15 км преход е нормално разстояние за ден Wink
Единствено се сещам за хижа "Рай" и Райското пръскало.

# 609
  • Мнения: 10 993
Cristna1980, мостчетата по пътеката оправени ли са? Че аз последно ходих преди 2-3 години и всичко беше счупено и непроходимо... Манджата от хижата ли е? Изглезжда супер Simple Smile

Не е оправено, прескачахме загражденията. Като цяло екопътеката е в ремонт и по моста е забранено да се ходи, но имаше поне двеста-триста човека. Храната е от рибарника, който се намира по средата на екопътеката.

# 610
  • Мнения: 394
Може ли препоръка за някоя "пътека" в комбинация с хижа за спане, която да е на около 40-50 км около Пловдив.
Идеята е да се ходи пеша, спи и пак ходи, в добавка да е безопасност за деца. С ходенето проблем нямат 10-15 км преход е нормално разстояние за ден Wink
Единствено се сещам за хижа "Рай" и Райското пръскало.
Хижа Васил Левски, хижа Добрила.

# 611
  • Мнения: 7 856
Може ли препоръка за някоя "пътека" в комбинация с хижа за спане, която да е на около 40-50 км около Пловдив.
Идеята е да се ходи пеша, спи и пак ходи, в добавка да е безопасност за деца. С ходенето проблем нямат 10-15 км преход е нормално разстояние за ден Wink
Единствено се сещам за хижа "Рай" и Райското пръскало.
Каква е идеята? Да се стигне до някъде с кола, после до хижата е от там да се ходи и връща, или да се ходи от хижа до хижа? И дали пътуването ще е с лична кола или ще се разчита на обществен транспорт?
На малко повече километри може да се стигне с кола до Чудните мостове, има хижа, може да се ходи на доста места, може да се стигне и до хижа Персенк. И ходенето е много по-леко. От хижа Рай къде ще ходите - до Ботев е по въжето по Тарзановата пътека, по това време ще има сняг и лед.

# 612
  • Мнения: 1 096
Момичета, благодаря ви!
Недоволна, идеята, която ми се върти е да стигнем до някъде с колите (собствени). Да ги оставим, ако е безопасно и не пречат на никого. После пеша към някоя хижа, по възможност да е в близост, че все пак ще има да носим някакви багажи. Да се настаним в хижата, да отидем някъде, да се приберем, да спим и сутринта вероятно пак да тръгнем на някъде и после да отидем до колите. В добавка да има и читава маркировка, че ако е по места, където не сме били ще е трудно да се ориентираме (то пък аз къде ли съм била...).По-скоро иде реч за лятно време.

yanyan75, за хижа "Васил Левски" ми стана интересно и попаднах на някакъв пътепис, ще видя по-подробно.

# 613
  • Мнения: 7 856
До Рай и до Васил Левски се ходи пеша от Розовата долина! Няма пътища на горе! Голяма денивелация е. Да не говорим, че централната част на Стара планина е идеална да се загуби човек.
Родопите са близо до Пловдив, по-леки са за ходене, кола може да стигне до някоя от хижите или близко до тях.
Маркировката е нещо, което върши работа, но понякога трябва опит, за да я забележи човек.
Ако имате мобилен нет и сте на място с покритие на телефоните, идеална работа върши сайта https://kade.si
Има всички пътеки, маркирани или не, вързан е с GPS- а на телефона и знаете точно къде се намирате. Но и за това май се иска някакъв опит.
Определено за начинаещи туристи Родопите са по-подходящи от най-алпийската част на Стара планина.
И още нещо - направете си туристическа застраховка, преди да тръгнете. На смехотворната цена е - 30 лв за цяла година, за кратък период е жълти стотинки. А поема и други екстри, не само спасяване от планински спасители, ако се наложи.
Добавям още нещо, въпреки че мога да стана досадна. Планината не е разходка в парка. Иска се поне внимание и респект към нея, опитът е пожелателен. Аз от невръстно дете съм учена на това, идеално се справям не само с модерните средства за навигация, но и с хартиена карта и компас.
За съжаление в последните години много се увеличиха нещастните случаи в планините у нас, защото много от младите не осъзнават, че отиват на съвсем различно място от градовете, и че са необходими съвсем различни познания и опит.

Последна редакция: пн, 02 май 2022, 22:46 от Недоволна

# 614
  • Мнения: 394
Ходила съм доста в района, ако искаш нещо да питаш, ще се опитам да помогна.
Сещам се и за друг вариант. Колата оставяте на Беклемето и от там хижа Дерменка или Козя стена.

Общи условия

Активация на акаунт