Астрология - 20 тема (преди да попитате - прегледайте 1 пост)

  • 40 224
  • 739
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 3 922
Благодаря, Алена! Някъде има ли информация за този цикъл по години? Защото така написано изглежда като невероятно съвпадение, обаче като връщам с 60 години назад не мога да открия такива събития, които да потвърждават, че точно определена година ще бъде точно такава (благоприятна или неблагоприятна). Например, ако 2019-2020г е "променлива", отклоняваща се от нормалното, то следва и 1959-1960 г да е била със същото наименование и съответно с такъв характер. За другите години назад пак не открих съвпадения.

# 676
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 450
Оригиналният пост във фейса е този - на румънски е https://www.facebook.com/andreea.karthi/posts/3164671380435782

А тук има инфо за 60 годишния цикъл с таблица: https://en.wikipedia.org/wiki/Samvatsara

С гугъл транслейт:

Самватсара (संवत्सर) е санскритски термин за „година“ във ведическата литература като Ригведа и други древни текстове. В литературата от средновековната епоха самватсара се отнася до „годината на Юпитер“, тоест година, базирана на относителното положение на планетата Юпитер, докато слънчевата година се нарича варша . Годината на Юпитер не е равна на слънчева година въз основа на относителното положение на Земята и Слънцето.

Самватсара се дефинира в индийските календари като времето, необходимо на Брихаспати (Юпитер) за преминаване от един знак на хиндуисткия зодиак (т.е. раши ) до следващия спрямо средното му движение.  Древният текст Сурия Сиддханта изчислява, че самватсара е около 361 дни, малко по-малко от слънчева година.  Следователно, една пълна орбита на Юпитер през всичките дванадесет знака на зодиака ще бъде приблизително равна на дванадесет слънчеви години. Пет такива орбити на Юпитер (т.е. 12 пъти 5 = 60 самвацара) се наричат самвацара чакра . Всяка самватсара в рамките на този цикъл е получила име. След като всичките 60 самватсара приключат, цикълът започва отново.

Този цикъл от 60 самватсара се основава на относителните позиции на Юпитер и Сатурн в небето. Орбиталните периоди на Юпитер и Сатурн са съответно приблизително 12 и 30 слънчеви години. Най- малкото общо кратно на тези два орбитални периода е ~60 слънчеви години. Следователно и двете планети ще бъдат разположени в почти едни и същи сидерични координати, откъдето са започнали на всеки шестдесет години, като по този начин образуват шестдесетгодишен цикъл.



Така погледнато не е "случайно" съвпадение с цикъла Юпитер-Сатурн.

# 677
  • Мнения: 3 305
Споделям нещо, което мернах във фейса с автор Ekaterina Dimitrova по идея на Rodica Purniche

Коментарът на Звезден навигатор е, че "началото на новата индийска година Шубхакрита (Śubhakṛta) от средата на април 2022 съвпада с цикъла на Юпитер и Нептун в Риби (12.04.2022).
След като минаха багерите (циклите на Сатурн/Плутон, Сатурн/Уран) през последните две години, време е за по-фини настройки!"

Това, което е споделила Катето, много ме впечатли – колко точна система.

Логическата връзка, направена от другата колежка, за жалост не е подплатена с логика.

Юпитерово-нептуновият цикъл сам по себе си не дава обещания за край на една пандемия. Все пак търсим ефекти в обозримото бъдеще. Ама те колегите с модерна астропсихология си нагласят както им изнася. И преиначават нещата по техен си маниер. По същия начин въпросната преиначава правила и формулировки от античната западна астрология. Където каквото клъвне, без нужното разбиране следва пренаписване.

Позволявам си този коментар, тъй като отдавна й следя изявите и знам с какви клишета се работи /и откъде се преписва/.

А от гледна точка на западната астрология годината след края на първото тримесечие /от 20ти март нататък/ има не чак толкова неблагоприятни указания за положението на народа. Не може да се говори и за рязко отлепяне от дъното, но няма да е така тегаво като през изтеклата 2021 година, там имаше отчетливи указания в годишната революция. За това ще пиша по-нататък мунданен анализ, като наближи астрологичният момент. Още  сме под влияние на декемврийската сезонна ингресия.

Последна редакция: пн, 03 яну 2022, 22:56 от Sotis

# 678
  • Мнения: 1 750
Пандемията  ще отмине, когато Юпитер премине през Уран - м.05. 2024 г. Считам, че "виновниците " за това световно явление са Юпитер, Нептун и Уран, които през 2019-та, бяха в негативна конфигурация по между си. За административните мерки, които се прилагат от правителствата и които имат абсолютно "субективен" характер  /прилагат се различно в различните държава/ се включват и Плутон и особено  Сатурн. Например : как вирусът  "ходи" по разни други места, а в градския транспорт - НЕ !!? Или пък нахлува в заведенията след 22ч  ???!!! Ето това е "субективността". Обаче, да не започвам.... Та, когато Сатурн се отдели от Плутон на почтително разстояние , поне 30 гр., тогава можем да очакваме ликвидация на настоящите "мерки".

# 679
  • Мнения: 3 305
Да, и според мен тези рестрикции гонят дългосрочни цели. Вирусът не е за подценяване, но някак избирателно се налагат тези мерки. Мен ме притеснява, че и икономически вече сме навлезли в зоната на здрача, за възстановяване от такава криза ще са нужни поне няколко години. Финансовата криза от 2008-2009 година отзвучаваше с рецесия около едно десетилетие, нямаше подем след нея. И после ни удари следващата криза, сегашната.

# 680
  • Мнения: 9 152
Fiona1, абсолютно подкрепям съвета на Sotis  за консултация с руски астролог.
Скрит текст:
Но трябва да се подбере подходящ. Не тип Левин или Глоба...
a.l.e.n.a,
Много благодаря за текста, копиран от фейса. Flowers Hibiscus
Не следя нищо там, нямам профил, а знам, че се публикуват ценни неща там..

Днес ми пратиха един текст, който може да е полезен /интересен на някои .
Копирани са само две странички от книга на руски език за духовното развитие на Русия, но реално, ни засяга всички нас. Написано е за божествения космически ред и за смисъла на делата на човека, плод на какви мотиви са ..
Човекът, който ми го прати знае, че се интересувам от тези теми Simple Smile
Оказва се, че санскритът е общият древен език на всички европеидни народи
Скрит текст:



Последна редакция: вт, 04 яну 2022, 18:49 от Катерица

# 681
  • Мнения: 3 305
Екатерина Димитрова е от малкото колеги, които следя и чета с интерес. Не само защото практикува Джьотиш, като човек е чиста. В нейната фб група все по някой бисер пуска, в положителния смисъл на думата.

# 682
  • Мнения: 248
Здравейте! Много искам да се запиша на курс по астрология. Преди две години бях направила запитване при Алена и тя каза, че според хороскопа мога да стана астролог, но се оказа, че трябва през годината 3-4 пъти да пътувам до София , да оставам на хотел там ... и съответно се отказа. Мислех да изкарам първо номерологията и после астрологията. Когато стана така се записах номерология при една, която преподаваше онлайн по фейса- не съм доволна само даде лекции, но така и не ни научи да тълкуваме правилно. Сага се замислям за школа по астрология , би трябва да ни дадат повече знания, опит. Къде ще ми предложите?

# 683
  • При децата ми
  • Мнения: 6 192
Екатерина Димитрова е от малкото колеги, които следя и чета с интерес. Не само защото практикува Джьотиш, като човек е чиста. В нейната фб група все по някой бисер пуска, в положителния смисъл на думата.

Сотис, групата във фейсбук затворена ли е? Може ли да дадеш линк?

# 684
  • Мнения: 3 305
Сотис, групата във фейсбук затворена ли е? Може ли да дадеш линк?

Там няма активност като в повечето български астрологични групи, но от време на време Катето пуска интересни неща. Направо ще те добавя в групата. Ако очакваш мунданни прогнози – няма такива за четене.

@Мацинка33

Цитат
Сага се замислям за школа по астрология , би трябва да ни дадат повече знания, опит. Къде ще ми предложите?

Тъй като е забранено да се публикуват два последователни поста, правя едно допълнение.

Светлана Тилкова-Алена е последният човек, при когото бих Ви препоръчала обучение или консултация. Нейните практики са съмнителни, в астрологичните среди вече е име нарицателно за шарлатания и поръчкова псевдоастрология, а за таксите да не говорим... Не мога да разбера защо така се прехласвате по медийни астролози, някои от които са поръчкови и на партийна хранилка. Тази е една от тях. А и дори не бих я нарекла астролог, нумеролог е.

Що се отнася до курс по астрология, качествено обучение у нас трудно ще намерите. А изборът на лектор или школа в крайна сметка зависи от избора на астрологично направление, т.е. дали искате да учите западна психологическа астрология, модерна астрология на руската школа, традиционна тропическа астрология, антична сидерична, ведическа /индийска/, ураническа /или космобиология/ и т.н.

Когато сте наясно с предпочитаното направление, едва тогава може да се препоръча астролог за обучение.
Има школи по модерна астрология у нас, които са се наложили – тяхното качество не коментирам, те залагат повече на масов наплив и бълване на многобройни кадри. Такива са курсовете към БАА, при многобройни възпитаници на Московска академия по астрология, към астроцентър Урания и пр.

Възможностите да учите традиционна /антична/ астрология засега са много ограничени, ако говорим за обучение на български език. Малкото такива лектори у нас изнасят семинари предимно за планети и митични герои, т.е. не ти дават никакъв инструментариум за практическа работа с хороскопа, нито структурирано обучение по отделни модули. Тяхната цел също клони към преобладаващо комерсиална.
Една от малкото качествени възможности за обучение по традиционна астрология у нас беше при Димитър Кожухаров, но доколкото разбрах, вече си е спрял курса за България.

Напоследък набира популярност и ведическата /индийска/ астрология. Там възможностите също не са много, но  сякаш повече, отколкото за обучение по традиционна западна астрология. По-горе в темата сме коментирали Екатерина Димитрова – тя предлага такова обучение. И за разлика от други колеги джьотиши не е никак алчна, нито се е самозабравила, което определено й прави чест. За качеството на нейните курсове нищо не мога да кажа, тъй като нямам преки впечатления.

Последна редакция: ср, 05 яну 2022, 12:44 от Sotis

# 685
  • Мнения: 9 152
Вярно е, че Екатерина не е алчна. Курсът, който правех при нея е в малки групи, с хубави преведени материали, с таблици и с доста упражнения.
На мен обаче ми липсваше дълбочина. Може би имам други очаквания.. Blush

# 686
  • Мнения: 3 305
Дълбочина и на мен ми липсва, при повечето бг астролози. Независимо към коя школа са.
Най-често срещаният маниер при тях е да впечатляват с клиширани формулировки, тъй като преобладаващата част от тяхната аудитория е съставена от хора, които малко разбират или въобще не разбират нищо от астрология.

Ако човек държи да получи по-задълбочено обучение по Джьотиш /ведическа астрология/, просто трябва да се ориентира навън и да търси чуждестранен преподавател. Сред рускоезичните това направление е много добре развито, светлинни години са пред нас. Тук тепърва навлиза и ще добива по-голяма популярност, появиха се нови ентусиасти...

Катеричке, авторски курс у нас надали ще намериш, т.е. да няма позоваване на други източници и автори.
Някои се предлагат като авторски, но са изцяло преводни – това се нарича плагиат. Кражба на чужд интелектуален труд.

Един сериозен курс трябва да съдържа и преводни материали – от по-стари и авторитетни източници, на които изрично се позоваваш /с имена и цитати, така се прави!/, обогатен с личен изследователски опит и примери от личната практика.

Последна редакция: ср, 05 яну 2022, 13:14 от Sotis

# 687
  • Мнения: 9 152
Sotis, да, съгласна съм с твоите изводи, честно казано, малко ми е тъжно.
И аз се ориентирах към рускоезичните източници. Много са добри. За съжаление и там има както плагиатство, така и различни конфликтни ситуации и взаимоотношения.

# 688
  • Мнения: 3 305
В крайна сметка никой съвременен астролог и нито една съвременна школа не са открили топлата вода. Всичко е добре забравено старо – вземат отделни елементи, видоизменят и надграждат.
Ако говорим за новаторски подход, изключение може би прави само Ураническата астрология.

Освен това да добавя, че като цени за астрологични курсове тук вече гоним стандарта, който е на Запад. С тази разлика, че като качество на преподаване не можем да ги стигнем.

Последна редакция: ср, 05 яну 2022, 15:10 от Sotis

# 689
  • Мнения: 1 750
Има астроучилище с нови онлайн групи , мисля, с преподавател Румяна Тончева, поне за нея знам. Освен това, мисля, че кандидат-ученика трябва да е прочел нещо от кандидат-учителя, за да види дали си "съвпадат" . И друго - да поразпита негови ученици /студенти, по скоро, ама кой ти го счита това знание за висше/, за да добие макар и бегла представа за нещата. Моята първа ученичка /студентка/ например , ми беше първо клиентка и след около два месеца реши ,че именно аз трябва да й преподавам. Ами..., съгласих се , защото и на мен ми стана интересно и за обща радост  Grinning се получи.

Общи условия

Активация на акаунт