(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 45)

  • 36 737
  • 762
  •   1
Отговори
# 405
  • Варна
  • Мнения: 1 951
“Един пост за сърцето на Албенга ме впечатли много, че е едва ли не най-устойчивият домат и единственият му недостатък е, че е мек и не се транспортира, т.е. не е търговски. “

Точно това търся - да не става за търговия.
Благодаря ти, Nothinger, ще знам кой сорт да издирвам. А ако ти остане някое свободно семенце - свиркай. Blush

# 406
  • Мнения: 3 927
Аз нямам такива семена. Пробвах го сорта една година, но не ми се получи. Давала съм селски розов домат, мек и нетърговски на хора във Варна, но нещо не успяха да го опазят. Стават такива:
Скрит текст:
Мога да ти пратя семки, ще взема от съседите, и ще ти дам от мойте крокодилки Wink
Скрит текст:
Скрит текст:

п.п. чета от месец и нещо хората в една група за зеленчукопрозиводители и има доста стойностни коментари там...

# 407
  • София
  • Мнения: 5 217
Преди месец се оплаках,  че 1 от общо 4 корена патисон (2 по 2 в гнездо) има само мъжки цветове . Колко пъти посягах към ножа... Грамадно растение,  засенчва съседното...  Чудо стана, сега има най-много плод!

# 408
  • Мнения: 3 927
А как са ти краставиците и капията?!

# 409
  • София
  • Мнения: 5 217
Ноти, тръгнах да пиша за крокодилищата Simple Smile Супер сорт, като презряват, не презряват.
Болни са от два вида мана, засега не мога да я преборя. Първо орязвам, после пръскам с нимазал. Обаче листни въшки трепе нимазалът, с 2 напръсквания Simple Smile
Останалите сортове (с които стана пълна каша) почти не дават плод спрямо крокодилките.
Куртовската капия е вързала масово, но нямам за бране. Буквално 2 месеца имашв застой, в парник.

# 410
  • София
  • Мнения: 12 302
При мен имам три корена крокодилки и съм откъснала две краставички. От другите южна наслада и тести кинг мисля късам много и постоянно.
От мен също един глас за Сърцето на Албенга. И миналата и тази година си го сея от купени семена. Тази още нямам узрял, но миналата на мен си ми хареса много и беше към края единстваният домат, който все още раждаше и имаше от всички останали. Приятелка на която бях давала също беше доволна. Сега имам в оранжерията 2-3 корена и навън десетина. Вече почвам да бера от различни сортове и мисля да започна да си записвам отзиви за различните, за самото растанеие, за вкуса на домата и размерита и тн. Че имам едно 30-40 сорта, за догодина мисля да ги огранича на 5-10 максимум.
За момента бера от ръгби, идеал, де-барао, черно, жълто и червено чери и Сан Марцано. Мисля и от едно домашно събрано червено биволско сърце. Останалите сортове чакам още да узреят.

# 411
  • Мнения: 1 256
За мен най - добрия домат е червен градинск и след него сърцето на Албенга.
Ще правя настойка от люти чушки да гоня миризливката. Дано поне малко намалее.

Последна редакция: пт, 23 юли 2021, 15:27 от morskibriz

# 412
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
Моите са основно червен градински, но имат по 2-3 домата на иначе големите и здрави стъбла. И почти всички са с върхово гниене. Но проблемът може да е в почвата и недобро отглеждане. Почвата е глинеста и тежка, засадила съм ги на високи бразди. Догодина сменям концепцията и ще садя между браздите, за да мога да поливам добре.

# 413
  • Мнения: 9 913
Как вреди миризливката? Виждам отвреме-навреме, но не знаех, че вреди.

Какво е това? Някои домати са ми така още от зелени, други не. Това ли е върхово гниене?

# 414
  • Варна
  • Мнения: 1 951
За мен най - добрия домат е червен градинск и след него сърцето на Албенга.
Ще правя настойка от люти чушки да гоня миризливката. Дано поне малко намалее.
Проверен ли е този сайт? От там ли купуваш семена? Може ли да се разчита на качество?
Скоро четох във ФБ се коментираха няколко сайта с почти еднакви имена - Сортови семена. Та от единия сайт доста хора се оплакваха, че са непочтени търговци.

# 415
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
Как вреди миризливката? Виждам отвреме-навреме, но не знаех, че вреди.

Какво е това? Някои домати са ми така още от зелени, други не. Това ли е върхово гниене?


Да, това е. Аз носих домат в агроаптека, казаха ми да пръскам с калций. Пръскала съм три пъти досега, не виждам резултат. И друга година съм имала, но тази е масово.

# 416
  • Мнения: 1 256
За мен най - добрия домат е червен градинск и след него сърцето на Албенга.
Ще правя настойка от люти чушки да гоня миризливката. Дано поне малко намалее.
Проверен ли е този сайт? От там ли купуваш семена? Може ли да се разчита на качество?
Скоро четох във ФБ се коментираха няколко сайта с почти еднакви имена - Сортови семена. Та от единия сайт доста хора се оплакваха, че са непочтени търговци.
Проверен е. От тях купувам от няколко години. Една година дори ми изпратиха 2 пакета семена на ИЗК Марица защото бяха с изтичащ срок на годност. Сях си ги успешно до миналата година.
Червеният градински не е много родовит. Ражда по 4-5 домата, но пък са с тегло около 800-1000грама. Изключително вкусен за нас. Винаги присъства в зеленчуковата ни градина
Миризливката пие соковете на плодовете. Доматите са на петна и твърди като го срежеш. При фасула зърната стават на точки и са деформирани. Имам ще снимам, но нз дали ще е с р-р за качване тук

# 417
  • София
  • Мнения: 12 302
Не мога да не споделя и да не се похваля. Помпата за поливане работи вече от 1 час и е със силен дебит и не спира!
Най-накрая ще мога да си поливам нормално зеленчуците - ура, ура. А от догодина задължително ще съм на капково.

# 418
  • Мнения: 449
Ха-ха, една беля повече на главата:).
Дано се напаснете бързо!

# 419
  • София
  • Мнения: 5 217
Някой експериментира ли да пръска вирусно и бактериално болни растения с CDS?
Имам много растения за проба, концентрацията ме притеснява.

Общи условия

Активация на акаунт