(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 45)

  • 36 335
  • 762
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 15
Имам предвид да са вътре в стая на по-хладно.

Вчера и миналият ден сложих семена маруля във вода да киснат и ги захлупих, днес в едната чаша са покълнали.

# 466
  • Мнения: 7 856
За зеления боб - имам изпитана рецепта на една туршия, става невероятна, но е въртел. Сега съм в градината, а тефтер т с рецепти е в къщи. Ако има заинтересовани, да пишат, а аз, като се прибера, ще я пусна.

# 467
  • Мнения: 1 601
Моля ви кажете ми за червеното цвекло. Извадих го, идеята ми е да го сложа в една дупка на помпата, която е дълбоко близо 3 метра. Нямам мазе и това ми е най-хладното място.
Трябва ли да изрежа листата или да ги оставя така както са си главите?

# 468
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
според мен, много е рано за зазимяване.

# 469
  • Мнения: 1 601
Рано съм ги сяла. Огромни са. Започнаха да се вдървяват сърцевините.

# 470
  • Мнения: 3 608
Моля ви кажете ми за червеното цвекло. Извадих го, идеята ми е да го сложа в една дупка на помпата, която е дълбоко близо 3 метра. Нямам мазе и това ми е най-хладното място.
Трябва ли да изрежа листата или да ги оставя така както са си главите?
Листата ще изсъхнат или ако е влажно ще загният, според мен без тях ,но с времето и  самото цвекло ще омекне и няма да става за ядене в тези жеги.Махайте листата и ги сгответе или си ги замразете.

# 471
  • София
  • Мнения: 5 187
Валерия, аз тази грешка вече не я правя:)
Цвеклото се сее на мястото на картофите! Не по-рано, че няма кой да го яде.

# 472
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
в магазините съм виждала буркани с настъргано и нарязано на кубчета. на вкус е добре, сякаш е само със сол.

# 473
  • София
  • Мнения: 12 228
Валерия, аз тази грешка вече не я правя:)
Цвеклото се сее на мястото на картофите! Не по-рано, че няма кой да го яде.
Ние още не сме ги извадили картофите. Тоест все още не е късно за цвекло, така ли? Ти кога го сееш?

# 474
  • Мнения: 1 538
Здравейте на всички !
Знаете ли на какво се дължи подобно изсъхване на растенията ? Доматите са дворни, редовно се обгрижват - торене, пръскане, поене.
Скрит текст:
Скрит текст:

# 475
  • Мнения: 7 856
Гъбична болест. Най-добре утре сутрин с няколко листа в агроаптеката. И махане на всички болни листа и изхвърлянето им във вързан плик някъде далеко.

# 476
  • Мнения: 1 538
Благодаря много.
За жалост вероятно е късно за повечето растения, тъй като са вече покосени по долните листа.
Все пак ще опитаме.

# 477
  • Мнения: 7 856
Спокойно могат да се махнат всички листа под първата китка, без да се отрази зле на растенията. А те така или иначе болни не вършат работа. Преди страница - две бяха пуснали снимка на домати, напълно обезлистени.
Махнете всички болни листа, предполагам има вече за вързали домати. Над последната китка оставете едно - две листа и прекършете върха на растенията, за да ускорител узряването на доматите. При пръскане с подходящ препарат има шанс да имате узрели домати, но не много като количество.
И съвет за следващия сезон - оглеждайте внимателно всяко растение и веднага премахвайте болните. Също така постепенно се махат най-долните дори и здрави листа, защото те първи се заразяват от патогените в почвата. Като поливате, не мокрете растенията.

# 478
  • Мнения: 1 538
Много благодаря !

# 479
  • София
  • Мнения: 5 187
Аз пък винаги съм мислела, че показаните кафяви листа са картофена мана.
И като съм го мислела, съм пръскала супер успешно с бордолезов разтвор Simple Smile
Айла, мисля, че втората половина на август сях цвекло за зимата,  не съм сигурна. Заедно с дългата ряпа дайкон. Преди дъжд Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт