(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 45)

  • 36 573
  • 762
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 12 269
Дори не знам какво означава абревиатурата.
При мен да чукна на дърво всичко е здраво. Зачезвам на почивка за 10 дни. Комшията ще полее по средата в оранжерията. Навън беше валяло хубаво предните дни, допълнително ги удавий с помпата и се надявам да издържат докато се приберем.
Около нас на комшиите доматите боледуват, налага се да ги пръскат и не растат толкова като моята гора. Изводът ми е че просто почвата при мен не е изхабена и затова всичко е наред. Чудя се обаче как да запазя положението така. Имам компот, събирани органични отпадъци 2 год. Ако го разпръснат есента и напролет фрезова дали ще помогне? Нещо друго натурално и естествено? Може би и Байкал ще включа.
За въшките в оранжерията вече ги няма. С нищо не съм пръскала напоследък и подозирам, че калинките са си свършили работата Simple Smile

# 421
  • Мнения: 5 499
Айла, компостът е добра идея, но специално доматите имат нужда и от калций, иначе също започват да боледуват. Аз бих добавила към компоста и калций в някаква форма, продава се например гранулиран в градинските центрове, в големи чували.

# 422
  • Мнения: 3 048
В моя компост винаги добавям и счукани черупки от яйца. Разграждат се много бавно и отделят достатъчно количество калций.

# 423
  • София
  • Мнения: 12 269
В моя компост винаги добавям и счукани черупки от яйца. Разграждат се много бавно и отделят достатъчно количество калций.
Аз също слагам черупки, но не мисля че на тази площ, ще има някакъв ефект. А и не са само домати.

# 424
  • Мнения: 6 078
Aila честита придобивка.
Нашата помпа нещо е повредена, но ще изкара тази година. В единия бидон първо пълни капковото след това бидона, ами трудно успява да го напълни, но градината е стабилно напоена.
Ето снимка на джунглата

 И няколко доматчета.

# 425
  • София
  • Мнения: 12 269
Супер изглежда джунглата и доматчетата Simple Smile
И ние сме решили да вземем контейнер и от там да пускаме капково, защото е супер силна струята и дебита от помпата. За начало ще сложим някакъв редуциращ кран, за да не отнасям доматите, докато ги поливам. Не може да ми се угоди Simple Smile Преди се оплаквах, че с чешмата не мога по един час да полея един ред, сега се оплаквам че ми е много силна струята Simple Smile
Като се върнем, ако са оцелели доматите, ще ви ги снимам, но имам чувството че самите растения растат с часове. Почти всички са по-високи от мен, аз съм 160 см, но доста са по-високи и от мъжът ми, а той е 193 см. Растат и на височина и на ширина, минаването меджу тях е трудно ,след като ги попревързах има някакъв шанс. Покрай засушаването и неполиването навън, част от завръза навън е окапал, тези които поливах редовно в оранжерията нямат такъв проблем, но ги разбирам. Сега вече с по-редовно поливане всичко е наред.
Да споделя за безколовите домати - могат да се справят и без колчета, просто в даден момент полягат, но трябва да се предвиди в ширина повече разстояние за тях. Не съм го направила, затова се принудих и тях да ги връзвам, но малко късно го направих и вече е почти невъзможна мисия. Тази година отново си събирам информация, кое как не се прави. Но така е, човек се учи докато е жив.
Скоро очаквам повече узрели и домати и пипер. Имам си тава за изваряване на домати, но си нямам казан за варене на буркани. Някой има ли идея откъде около София може да се купи нещо подобно? Миналата година затварях само няколко буркана доматено пюре и домати и чушки за миш-маш и си ги варях в една голяма тенджера, но тази ми се иска да е на село и да мога да сваря повече наведнъж.

# 426
  • Мнения: 60
Здравейте,
Моля да споделите с какво пръскате карфиол и зеле профилактилно?
От ден-два забелязвам едни черни дребни буболечки, лъскави и се чудя дали да не напръскам със зехтин и течен сапун?
Листата не са наядени, разстенията са свежи.
Благодаря предварително.

# 427
  • Русе
  • Мнения: 2 612
И аз за пръскане ще питам..досега съм пръскала доматите в оранжерията един път с бордолезов разтвор, един път с Дитан. До момента съм доволна от резултата- ядем на воля, което за мен е супер. Обаче виждам леко пожълтяване, а и първата китка свършва. Дали е удачно да обера де що има порозоовяло домати и да напръскам с Дитан, смесен с листен тор? Той има 3 дни карантина, аз естествено ще изчакам поне 5дни. В оранжерията си имам тута, но все още не се е изявила качествено, дано да е защото кучето ходи и яде пеперудки вътре? вероятността клони към 0, ама знае ли човек?

# 428
  • София
  • Мнения: 5 203
Кати71, зелева бълха е  черни, лъскави, скачащи.. . Прави дупчици обаче.
Мрази дървесна пепел Simple Smile

# 429
  • Мнения: 3 927
Да кажа за обеззаразяването. Посъветваха ме да пусна в капковото син камък преди да сложа втората реколта. Смятам да го направя. Другият съвет е за химия и ще се въздържа.

За нематоди ще пусна биопрепарати, защото и такова чудо се намира при нас. Предишни години, когато слагах много тагетиси между зеленчуците пак имахме нематоди, тогава просто не ги бях чувала...а уж тагетисът бори нематодата...

Чудесно е,че Aila хвали доматите си. Голямо отглеждане на разсад направи тя. Simple Smile
Сигурна съм, че неизползваната почва играе важна роля. Почти съм убедена, че без качествена храна (тор, органика, минерали, аминокиселини и каквото друго има на пазара) приличен добив не може да се очаква. На много от снимките, които гледам тук и фб виждам суха, напукана земя, което за мен е кофти. И аз имам такава по пътеките между мулча. Това ми доказва за пореден път, че почвата трябва да се покрива, да не се плеви до голо, за да я пече слънце и издухва вятъра....

# 430
  • Мнения: 60
Кати71, зелева бълха е  черни, лъскави, скачащи.. . Прави дупчици обаче.
Мрази дървесна пепел Simple Smile

Благодаря, ЗаСлон, пепелта поръсвам ли я или се прави в някакво съотношение за пръскане?

# 431
  • Перник
  • Мнения: 4 869
....Имам си тава за изваряване на домати, но си нямам казан за варене на буркани. Някой има ли идея откъде около София може да се купи нещо подобно? Миналата година затварях само няколко буркана доматено пюре и домати и чушки за миш-маш и си ги варях в една голяма тенджера, но тази ми се иска да е на село и да мога да сваря повече наведнъж.

Казан за буркани можеш да си купиш от някой пазар, или магазин за домашни потреби, ама не в центъра на София Wink Някъде из по-"селските" части Simple Smile

# 432
  • Мнения: 18 665
Вероятно през август веригите пак ще пуснат уреди на ток за варене на буркани.
Друг вариант е простата тенекия от сирене+бързовар - за траншове от по десетина буркана.

# 433
  • Мнения: 8 299
Зависи колко голям казан ти трябва. Аз ползвам от големите тенджери, 50 л. - им ги в доста магазини за домашни потреби и някои големи железарии.

# 434
  • Мнения: 3 615
....Имам си тава за изваряване на домати, но си нямам казан за варене на буркани. Някой има ли идея откъде около София може да се купи нещо подобно? Миналата година затварях само няколко буркана доматено пюре и домати и чушки за миш-маш и си ги варях в една голяма тенджера, но тази ми се иска да е на село и да мога да сваря повече наведнъж.

Казан за буркани можеш да си купиш от някой пазар, или магазин за домашни потреби, ама не в центъра на София Wink Някъде из по-"селските" части Simple Smile
Продават големи тенджери събират 5бр от големите буркани.Може тенекия от сирене.В продавалниците има много.

Общи условия

Активация на акаунт