Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 530
Домашните любимци са не просто животни, които отглеждаме у дома - те неизменно се превръщат в членове на нашето семейството и близки приятели. Грижите за тях изискват внимание и отдаденост, а любимите ни животни се отблагодаряват, дарявайки ни с безусловна любов, преданост и много щастливи моменти заедно.

В настоящата консултативна тема д-р Невена Микова ще отговаря два пъти седмично на Вашите въпроси, свързани с необходимите грижи за здравето и добрия външния вид на домашните любимци.



Д-р Невена Микова

Д-р Невена Микова е ветеринарен лекар и хомеопат.
През 2000 година се дипломира по специалност "Ветеринарна медицина" към Лесотехнически университет – град София, а през 2006 година завършва курса по Клинична Хомеопатия към Центъра за Обучение и Развитие на Хомеопатията, Медицински Университет, София.

През 2012 г. създава ветеринарен център "ХомеоВет", където хомеопатията и фитотерапията са първи избор за лечение на домашните любимци. В работата си успешно лекува остри инфекциозни състояния, наранявания, емоционални и дерматологични проблеми и други с помощта на най-щадящите и ефикасни методи. Прилага и традиционни лечебни средства винаги, когато случаят го налага.

Създава YouTube канал HomeoVet, където разказва за случаи от практиката си и популяризира хомеопатичния лечебен метод.
След дипломирането си през 2000 година е участвала в множество курсове, семинари и научни конференции.

За платен преглед и консултация с д-р Микова не се колебайте да се свържете на телефон 02/477-57-91.




Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от #консултация в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят


Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: вт, 08 юни 2021, 14:17 от BG-Mamma™

# 1
  • Мнения: 40
Здравейте, д-р Микова! Каква храна бихте препоръчали за котка (женска, 3kg, 5 годишна, наскоро кастрирана по спешност заради пиометра) с проблеми с бъбреците?
Има ли методи за поддържане на цялостното ѝ здраве (хранене, витамини..), при тези обстоятелства?

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 08:56 от Син динозавър

# 2
  • Мнения: 1 176
Здравейте, д-р Минкова. Имам куче, 20кг, години, женска, хъски микс. През целият й живот разходките са се състояли от интензивно тичане след топка. Трябва ли с възрастта да й ограничим кардиото и ако да, от каква възраст, или е достатъчно да се доверя на чувството й за умора?

# 3
  • Мнения: 128
Здравейте, д-р Микова! Каква храна бихте препоръчали за котка (женска, 3kg, 5 годишна, наскоро кастрирана по спешност заради пиометра) с проблеми с бъбреците?
Има ли методи за поддържане на цялостното ѝ здраве (хранене, витамини..), при тези обстоятелства?

Здравейте! В какво се изразяват проблемите с бъбреците? Котките с хронична бъбречна недостатъчност трябва да се хранят с лечебна храна от серия Renal до края на живота си. Royal Canin и Hill`s имат много качествени храни от тази серия.
Ако проблемът с бъбреците не е толкова тежък, може да я храните с храна за кастрирани котки, но отново висок клас. Не правете компромиси с храненето. Някои животни нямат склонност да напълняват и при тях не е задължително да се хранят с храна за кастрирани.

Витамините, микроелементите и билковите екстракти са много добро допълнение към храната.

# 4
  • Мнения: 128
Здравейте, д-р Минкова. Имам куче, 20кг, години, женска, хъски микс. През целият й живот разходките са се състояли от интензивно тичане след топка. Трябва ли с възрастта да й ограничим кардиото и ако да, от каква възраст, или е достатъчно да се доверя на чувството й за умора?

На колко годими е хъскито? Животните са много интелигентни същества и обикновено ни показват, когато са вече изморени. Можете да й се доверите, просто я наблюдавайте.

# 5
  • Мнения: 1 176
На колко годими е хъскито? Животните са много интелигентни същества и обикновено ни показват, когато са вече изморени. Можете да й се доверите, просто я наблюдавайте.
Извинявам се за печатната грешка. 9 години.
Благодаря за отговора!

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 12 810
Здравейте, доктор Минкова!
Имам коте на 4 месеца(на 21 ви стават 4).
3 пъти е обезпаразитяван с Каниверм,веднъж със Стронгхолд.
След последния прием на Каниверм за съжаление много повърна,имаше разстройство,но на два пъти изходи мъртви глисти.
Уж и един прием е достатъчен.
С какво да реша проблема с глистите?

Яде Роял Канин kitten и gastrointestinal.
Не иска друга храна,но уж Роял Канин не била хубава храна,имала пълнител царевица?Любимото му лакомство са паучовете на Уискас.Толкова ли са вредни наистина?

Мъжко коте наистина ли ще получи запушване на пикочните пътища,ако яде гранули?
Пробвах няколко пъти и с други гранули висок клас(без зърнени примеси и т.н.),не иска.Иска си Роял Канин.

И...освен всички болести,имаше гъбички и плешиви места.Взеха му проба и направиха посявка...
Биха му два пъти Биокан М.
Наистина започна да му расте козинка на плешивите места,втората доза беше на 11.06.
Обаче на мястото,където я инжектираха,има две-три подутини,като топчета ги напипвам и много се притеснявам.Разбира се,обадих се на ветеринаря,но той каза,че така се получава понякога и ще му мине.
Дано да мине.
Предстоят му тривалентните ваксини,ветеринарят казва,че тези топчета не са проблем и може да сложи другата ваксина малко по-надолу.Аз обаче  се притеснявам.Какво ще ме посъветвате?
Така или иначе ще изчакам поне още десетина дена.

Ветеринарят смята,че за коте,което стои в апартамент и не излиза,няма смисъл да се слага петвалентната ваксина,Вие на какво мнение сте?

Много въпроси имам, предварително благодаря!
Котето се чувства прекрасно,играе,търчи,спи спокойно,гушка се,мърка и меси...И расте и заяква...

Ааа да... исках да правим тест за СПИН и левкемия,но в едната клиника ми казаха,че до шест месечна възраст може да излязат фалшиво положителни резултати,а другия ветеринар твърди,че няма смисъл да давам пари,след като животинката е жизнена и расте...
Съвет и по този въпрос?

# 7
  • Мнения: 128
Здравейте, доктор Минкова!
Имам коте на 4 месеца(на 21 ви стават 4).
3 пъти е обезпаразитяван с Каниверм,веднъж със Стронгхолд.
След последния прием на Каниверм за съжаление много повърна,имаше разстройство,но на два пъти изходи мъртви глисти.
Уж и един прием е достатъчен.
С какво да реша проблема с глистите?

Яде Роял Канин kitten и gastrointestinal.
Не иска друга храна,но уж Роял Канин не била хубава храна,имала пълнител царевица?Любимото му лакомство са паучовете на Уискас.Толкова ли са вредни наистина?

Мъжко коте наистина ли ще получи запушване на пикочните пътища,ако яде гранули?
Пробвах няколко пъти и с други гранули висок клас(без зърнени примеси и т.н.),не иска.Иска си Роял Канин.

И...освен всички болести,имаше гъбички и плешиви места.Взеха му проба и направиха посявка...
Биха му два пъти Биокан М.
Наистина започна да му расте козинка на плешивите места,втората доза беше на 11.06.
Обаче на мястото,където я инжектираха,има две-три подутини,като топчета ги напипвам и много се притеснявам.Разбира се,обадих се на ветеринаря,но той каза,че така се получава понякога и ще му мине.
Дано да мине.
Предстоят му тривалентните ваксини,ветеринарят казва,че тези топчета не са проблем и може да сложи другата ваксина малко по-надолу.Аз обаче  се притеснявам.Какво ще ме посъветвате?
Така или иначе ще изчакам поне още десетина дена.

Ветеринарят смята,че за коте,което стои в апартамент и не излиза,няма смисъл да се слага петвалентната ваксина,Вие на какво мнение сте?

Много въпроси имам, предварително благодаря!
Котето се чувства прекрасно,играе,търчи,спи спокойно,гушка се,мърка и меси...И расте и заяква...

Ааа да... исках да правим тест за СПИН и левкемия,но в едната клиника ми казаха,че до шест месечна възраст може да излязат фалшиво положителни резултати,а другия ветеринар твърди,че няма смисъл да давам пари,след като животинката е жизнена и расте...
Съвет и по този въпрос?

Здравейте, mariqivanova799!
Въпросите Ви са съвсем уместни. Каниверм, както и Стронгхолд, са ефикасни само срещу възрастните форми на най-разпространените видове глисти и нямат ефект върху младите форми. Това означава, че ако има съмнение за опаразитяване, животните трябва да се третират 3-4 пъти през 14 дни. Добре е да се спазва този период. Целта е да изчакаме ларвите да пораснат и да приложим ветеринарномедицински продукт преди да станат полово зрели и преди да започнат да се размножават. То този начин гарантираме пълно обезпаразитяване.

Във всички храни има някакъв пълнител и това много често са царевица и ориз. Въпреки това Роял Канин и Хилс са много качествени храни. Производителите им имат многогодишен опит и отделят не малко средства, за да подобряват непрекъснато качествата им.
Уискас и останалите брандове, които се предлагат в хипермаркетите, не са толкова качествени. Характерно за тях е, че съдържат доста атрактанти и котките наистина много ги харесват. И децата обичат чипс, хамбургери и всякакъв джънк фуд, но нали знаете какъв е резултата.

Ако храните котката си с нисък клас храна, наистина е много вероятно да се запуши. Преди години, в зората на гранулираните храни, това беше много често срещан проблем. Причина за това е високото съдържание на микроелементи, които се натрупват дълго време в организма, правят депа и в някакъв момент започват да се отделят кристали в урината, които нараняват мукозата на пикочните пътища и са причина за възпаление (цистит) и запушване на уретрата.

Топчетата от ваксината Биокан М би трябвало да се резорбират, ако не изцяло, то поне в много голяма степен.

Петвалентаната ваксина за котки покрива болести, които се предават с пряк контакт между животните. Ако Вашата котка ще живее само в апартамент, наистина няма нужда от тази ваксина. Ако смятате да я извеждате, да я водите на вила, по-добре е да поставите 5валентна ваксина.

Тестът за СПИН и левкемия е кръвен. Можете да го направите, ако се налага и някакво друго кръвно изследване. Ако котката Ви е домашна и не е излизла никога навън, наистина може да й спестите този стрес.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 12 810
Много Ви благодаря за изчерпателните отговори!
Котката ми е улична,имаше и бълхи и изкара не много лека калицивироза...
Затова се притеснявам да не се е заразила и с други заболявания,които в момента са в латентна форма.
Засега нямам планове да я водя на двор/вила,а и да я взема на село,ще стои вкъщи.Местните котаци само това чакат,ще го убият (мъжки е),но както казах,нямам такива планове.
На 4 месеца е.
Изчаквам да дойде края на месеца,за да сложим тривалентната ваксина.
Биокан М  втора доза беше на. 11.06,трябва да мине малко време между двете ваксини.
Каниверм сме дали 3 пъти, евентуално в петък пак ли да му дам...Пак ще повръща,дриска и ще му е зле...Той изхвърли само два глиста последния път.
Ужас,горкото животинче...

# 9
  • Мнения: 128
Каниверм сме дали 3 пъти, евентуално в петък пак ли да му дам...Пак ще повръща,дриска и ще му е зле...Той изхвърли само два глиста последния път.
Ужас,горкото животинче...

Дайте обезпаразитяващо лекарство 14 дни след последното приложение на Каниверм. Обикновено не се чувстват зле след обезпаразитяване. При Вас може да е имало някакво съвпадение с друг процес.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 12 810
Сложиха му ваксина Биокан М заедно с Каниверм...
Евентуално да сменя препарата,да взема Цестал коте?
Той вече трябва да е около 1 кг?
Тези топчета отзад между лопатките ,на вратлето,малко спаднаха.Категорично не са лимфни възли,нали?
Ще се насоча към паучове Роял Канин или Hills.

# 11
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 224
Здравейте д-р Микова Simple Smile
Имам два котарака мъжки - кастрирани, обезпаразитени и ваксинирани на 2 години при кастрирането помолих да им вземат кръвни изследваня и докторите казаха че са здрави, но още от малки им се събира мръсно на носовете - техния доктор каза че са здрави и това мръсното да го почиствам и нищо повече обаче аз все се притеснявам да не е симптом на някакво заболяване.
Моля кажете какво да им давам за да спре да се събира чернилка на носовете им?
Смених бентонитовата им тоалетна със силиконова защото се съмнявах, че полепва прах по носа им като на мен като им почиствам тоалетните но не е от това Simple Smile

# 12
  • Мнения: 128
Сложиха му ваксина Биокан М заедно с Каниверм...
Евентуално да сменя препарата,да взема Цестал коте?
Той вече трябва да е около 1 кг?
Тези топчета отзад между лопатките ,на вратлето,малко спаднаха.Категорично не са лимфни възли,нали?
Ще се насоча към паучове Роял Канин или Hills.

Цестал коте е добър вариант, дайте му половин таблетка щом е 1 кг.

Не са лимфни възли, върху лопатките няма лимфни възли

# 13
  • Мнения: 128
Здравейте д-р Микова Simple Smile
Имам два котарака мъжки - кастрирани, обезпаразитени и ваксинирани на 2 години при кастрирането помолих да им вземат кръвни изследваня и докторите казаха че са здрави, но още от малки им се събира мръсно на носовете - техния доктор каза че са здрави и това мръсното да го почиствам и нищо повече обаче аз все се притеснявам да не е симптом на някакво заболяване.
Моля кажете какво да им давам за да спре да се събира чернилка на носовете им?
Смених бентонитовата им тоалетна със силиконова защото се съмнявах, че полепва прах по носа им като на мен като им почиствам тоалетните но не е от това Simple Smile

Може ли да ги снимате?

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 12 810
Благодаря Ви много,ветеринарят днес го прегледа,успокои ме,че не са страшни тези топчета(дано,че четох за фибросарком)...
Каза,че котето вече е на 4 месеца,че 3 обезпаразитявания с Каниверм стигат,би му Nobivac Tricat trio,дано е добра ваксина.
Котето е добре,играе...
За да изгради добър имунитет,понеже малко сме закъснели с имунизациите,предлага да му сложим втората ваксина след 14 дни...
Имаме здравна книжка,с лепенка от ваксината.
Дано наистина стигат тези обезпаразитявания,той последния път на практика изхвърли само два глиста...
Видимо е пораснал и напълнял...
Знам,че ще трябва често да му давам цестал коте,а дали е нужно всеки месец да слагаме Стронгхолд?
Е,бълха през лятото и без коте вкъщи сме намирали...Надявам се да няма нашествие...
Биокан М има ефект,по плешивите места няма люспички,взеха да никнат и косъмчета.
Тези топчета по гърба тогава може да са стерилен абсцес?Аз съм получавала от инжекция,топчето при мен стоя поне година и болеше...Но не се зачерви,не нагнои...

Общи условия

Активация на акаунт