Отказ за връщане на капаро от ТА орент 99

  • 1 016
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Искам да попитам нещо.2020г.направихме резарвация за Турция в Дидим и внесохме 30%капаро ,тоест 600лв.Така се случи, че дойде пандемията и нямаше как да пътуваме,въпреки че от агенцията казваха ,че няма причина да не пътуваме,но след като ни беше страх отказахме и си пратихме по 30лв.на възрастен неустойка на договора,и трябваше до юни месец 2021 да направим нова резервация без значение къде в Турция.Сега пък стоят на въпрос ваксините и тестовете.Ваксини не сме си поставяли и решихме да не пътуваме,а да ни върнат остатъка от парите.Нооо агенцията отказва под претекста че парите са изпратени в Турция,и че пътуването е напълно възможно и причини няма за да откажем пътуване.Възможно ли е такова нещо.На доста мои познати парите са възтановени но разбира се не към тази агенция.
Какво мога да направя?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 3 772
Зависи кога точно през 2020 е направена резервацията (преди по време или след действието на извънредното положение), както и дали са Ви издали ваучер или сте заявили възстановяване на сумата.

# 2
  • Мнения: 78
Резервацията я направихме преди пандемията,а ваучер нямаме.Тоес дадоха ни само вносна бележка със сумата.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 105
Тази година вече 2 пъти ходихме в Турция (в края на март и в началото на май). Неорганизирано, защото реално съпругът ми имаше служебни ангажименти, но използвахме пътуванията и за туризъм. За туристите няма проблеми, вкл. по време на силно затегнатите мерки преди Рамазана. Единствено условие е да се тествате преди влизане в страната, за да имате QR код за достъп навсякъде. На връщане също искаха тестове (сега не знам как е), които можеше да се направят и там, и тук (там са в пъти по-евтини).

# 4
  • Мнения: 3 589
Не би трябвало да си търсите капаро заради промяна на решението си за пътуване. На капарото това му е смисълът: гаранция/компенсация ако се откажете. Страхът си е основание за вас, както и решението да не се ваксинирате и да не правите тестове. Други хора може да са суеверни и да решат в невисокосни години да не пътуват. По-добре би било ако са съгласни и да връщат пари, но е разбираемо и да не се случи.

# 5
  • Мнения: 2 663
И що не искате да отидете примерно края на септември .. Едно по едно всичко отпада. Най -много на границата да дадете по 20 лв и това е за ПСР тест. 

# 6
  • Мнения: 5 070
Ние имахме резервирана почивка в друга агенция и като стана ясно миналата година, че няма как да се осъществи си ни издадоха ваучер за внесената сума , който е до 31,10.2021 и важи за резервации до края на следващата година. Не се ли възползваме от ваучера до края на октомври, сумата ще ни бъде възстановена. Вижте си вашите условия , при които е сключен договорът. Винаги може да се обърнете за съдействие към КЗП. Лично аз не бих се лишила от ходене на море в Турция, още повече че сега може да се ходи с антигенни тестове и в вете посоки , а до есента могат и да отпаднат.

# 7
  • Мнения: 7 261
Да не пътувате е изцяло ваше решение. Правилно е да бъде за ваше сметка.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 990
Ваксини и тестове са условие за пътуване почти в цял свят. Наистина, решението да не пътувате е ваше и не може да бъде използвано като условие да се върне капарото. Миналата година имаше опция за връщане на парите.

# 9
  • Мнения: 5 070
Да не пътувате е изцяло ваше решение. Правилно е да бъде за ваше сметка.
Не съм съгласна. Зависи кога и при какви условия е сключен договорът. Ако е преди началото на пандемията , с промяна на условията има предоговаряне. Сега края на март сключихме договор при едни условия, които се промениха десетина дни преди пътуването. ТА ни даде срок , в който да решим съгласни ли сме с новите условия или не и съответно като се отказахме в 14-дневния срок ни възстановиха цялата платена сума за пътуването.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 3 772
Да не пътувате е изцяло ваше решение. Правилно е да бъде за ваше сметка.
Не съм съгласна. Зависи кога и при какви условия е сключен договорът. Ако е преди началото на пандемията , с промяна на условията има предоговаряне. Сега края на март сключихме договор при едни условия, които се промениха десетина дни преди пътуването. ТА ни даде срок , в който да решим съгласни ли сме с новите условия или не и съответно като се отказахме в 14-дневния срок ни възстановиха цялата платена сума за пътуването.
Да, точно така е. Затова написах, че е много важно, кога е капарирана почивката, като и кога е трябвало да се осъществи. От тези фактори зависят сроковете за връщане на капарото.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 017
Моята почивка беше за миналият юни.Имах над 2500лв в агенция.Дадоха ми ваучер за парите.С 1500 лв бях миналото лято на Дюни.И с останалите 1000 плюс доплащане пак съм резервирала за юли за там.Нямам намерение да пълня гушите за тестове и на турски хотели.Да треперя какво може да му дойде на акъла на някой управляващ в последният момент и да получа по малко от това което съм платила.Така ,че настоявайте поне да осъществите почивката си в България.
Коя е агенцията?Ако е Ориент99 те предлагат почивки в България така ,че няма да имате никакъв проблем да си ползвате парите.

Последна редакция: нд, 06 юни 2021, 14:06 от slavei4e

# 12
  • Мнения: 78
При всички случаи е некоректно,защото и миналата година отказаха връщане на парите и сега.Мисля че  поне тестовете можеха да бъдат за тяхна сметка.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 017
При всички случаи е некоректно,защото и миналата година отказаха връщане на парите и сега.Мисля че  поне тестовете можеха да бъдат за тяхна сметка.
За връщане на пари всички агенции се дърпат.А и вашето малко си е прищявка.Искам да ходя,не искам да ходя.За това по добре си харесайте нещо идете при тях и им кажете ,че ще си доплатите.Така поне ще си изразходвате сумата и парите пак ще останат при тях и няма да имате проблем.

Последна редакция: нд, 06 юни 2021, 14:44 от slavei4e

Общи условия

Активация на акаунт