Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 10

  • 32 554
  • 739
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 554
Момичета, и тук да попитам, спешно ми трябва учител по БЕЛ за първокласник.

# 61
  • Мнения: 1 821
В 55то има 3 незаписани деца, а тридесет и няколко чакат от първа група. Как ще ги "уместят"?!
Ами как - няма да ги приемат ..ще измислят някоя тъпотия и след 2-ро класиране хората ще бъдат принудени да си запишат децата където има места ..за да не останат без каквото и да е училище. И след това няма да има проблем за тях ...няма да има чакащи вече.. Евентуално може и да пуснат някое местенце ...( Сега написаха във фейсбук ,че директорката е поискала увеличение на по аралелките с 2 деца - та ще пуснат още 14 ) но наистина това ако се случи чак след 3-то класиране ..ще е бая игра на нерви Sad Sad
Утре ще е интересно ,дали ще има много хора,които да се отписват в последния момент и дали ще успеят да се наредят Simple Smile

Последна редакция: чт, 10 юни 2021, 22:23 от paulieM

# 62
  • Мнения: 1 376
В 55то има 3 незаписани деца, а тридесет и няколко чакат от първа група. Как ще ги "уместят"?!
Това не са свободни места, а още на са записани просто ✌️

# 63
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992

Директори са били недоволни, че техните училища имат по 5-6 класирани или че имат по 40 свободни места.

В едно нежелано училище са обявили 48 места. Кандидатстващите бяха 28, като само първите няколко по първо желание. Приети са 7. Записаните са 5. С какво им е виновна системата за прием, че училището не струва?! И да, възможно ли е да има такива класове?

# 64
  • Мнения: 354
Чисто юридически въз основа на наредбата за финсансиране не е възможно. Според нея минималният брой ученици от 1 до 4 клас в паралелка трябва да е 16. Обаче има и маломерни паралелки с по-малък брой ученици. Там не съм много запознат, но знам само, че се изисква разрешение май от РУО или пък от общината... не съм сигурен. Не съм сигурен и дали изобщо важат маломерни паралелки за начален етап или само за гимназията/прогимназията.

# 65
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
НАРЕДБА за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование
чл. 68, ал. 1, т. 2. в неспециализирани и специализирани училища, когато броят на учениците в паралелка от I до ХII клас е не по-малко от 10; , но е изключение и има условия в следващите разпоредби.

# 66
  • София
  • Мнения: 3 006
За мен е пълен абсурд да се финансират такива училища, дори с една пълна паралелка, какво цяло училище с общо 7 класа по един от 1 до 7. То и си представям, какво е образованието в такива училища.

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 5 895
Без да искам да прозвучи като ЕЖК, но съм чувала че понякога в подобни ситуации ''сливат'' класове. Примерно първи и втори клас са в една стая с една учителка и всеки клас учи материала и си прави упражненията за съответното ниво.
Спомням си,че навремето гледах репортаж, за едно такова у-ще (но това беше малко у-ще в провинцията).

# 68
  • Мнения: 354
Без да искам да прозвучи като ЕЖК, но съм чувала че понякога в подобни ситуации ''сливат'' класове. Примерно първи и втори клас са в една стая с една учителка и всеки клас учи материала и си прави упражненията за съответното ниво.
Спомням си,че навремето гледах репортаж, за едно такова у-ще.
Сливат се паралелки тоест 5а с 5б примерно. Не съм чувал сливане на класове.... То и да има такова нещо, то е голяма простотия...

# 69
  • Мнения: 9 754
Това сливане на класове се прави в училища в малки и труднодостъпни населени места. За София мисля, че е юридически невъзможно.

# 70
  • София
  • Мнения: 5 931
То ако толкова късно се отразяват записаните с КЕП, тогава ще "лъснат" уж свободни места пък те са подадени с КЕП, така ли? И не са отразени ли? Thinking

# 71
  • София
  • Мнения: 1 408
Към epicagotenmoten или Мама Сання, знаете ли дали актуализираните профили на децата за второ класиране ще бъдат изтрити в 17,00 ч. днес или така ще продължат към следващото класиране?
Благодаря.

# 72
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Кои актуализирани профили, на отразените записани деца ли?
Какъвто и да е въпросът, как/кога/кой точно актуализира профилите не е обсъждано на няколкото РГ и срещи. epicagotenmoten ако знае или може да каже какво виждат училищата в системата. Струва ми се, че днес след 17.01 ч. до 18 ч. ще е...циркова екзотика.

До момента всички записани с КЕП ли са отразени в системата?

# 73
  • Мнения: 354
В системата виждаме само нашите класирани деца. Днеска получихме имейл със списък на незаписаните до този момент, като ни подканиха да проверим дали не сме изпуснали някой да го запишем.
От понеделник видях, че има навсякъде списък с чакащи за второ класиране. Не мисля, че би трябвало да бъдат изтрити актуализираните профили.
Със сигурност, ако дете, което е записано има пуснати кандидатури, то след 17:00 ще бъдат изтрити автоматично.
Съветвам ви в 17:00 ч. да проверите дали кандидатурите ви седят. Най-вече и за ваше спокойствие.

За КЕП, мога да твърдя, че за нас второто дете, което му излезе заявлението, е записано. По принцип щом заявлението е проверено от СО трябва със сигурност да го отбележим като записано, според мен дори веднага щом излезр известието.  Остава ние само да си го вкараме като вх. номер и ако трябва да се свържем с родителите във връзка примерно с удостоверението на детето...

# 74
  • Мнения: 9 754
Към epicagotenmoten или Мама Сання, знаете ли дали актуализираните профили на децата за второ класиране ще бъдат изтрити в 17,00 ч. днес или така ще продължат към следващото класиране?
Благодаря.

Не знам дали това отговаря на питането, ама ето какво е написано в профила на моето дете, раздел Кореспонденция след записване

"Информираме Ви, че в ИСОДЗ, ПГУ и I клас е отразено записването на детето.... в първи клас в ... училище. Затова всички съществуващи кандидатури в профила му са премахнати.

След записването на детето, то не може да участва в следващи класирания.

При желание детето да продължи да участва в класирането на 11.06.2021 е необходимо да го отпишете чрез подаване на заявление за отписване на място в училището или по електронен път. В този случай, мястото на детето не се пази. То ще бъде обявено за свободно и ще участва в следващото класиране на 11.06.2021."

Подкрепям съвета в 17 и няколко минути да проверите профила дали кандидатурите стоят.

Общи условия

Активация на акаунт