Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 10

  • 30 835
  • 739
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 685
Ако утре до обяд не ме отразят в системата (подадени документи на място днес), пак ще ходя на място.

# 31
  • Мнения: 625
Здравейте, какво означава колоната "свободни места" в таблицата с бройките на записаните и незаписаните деца? Това отписани деца ли са, тези бройки ще бъдат ли пуснати на второ класиране? В едно от училищата онзи ден имаше 1 свободно място, сега вече го няма.

# 32
  • Мнения: 353
Здравейте, какво означава колоната "свободни места" в таблицата с бройките на записаните и незаписаните деца? Това отписани деца ли са, тези бройки ще бъдат ли пуснати на второ класиране? В едно от училищата онзи ден имаше 1 свободно място, сега вече го няма.
Свободни места са тези места, които със сигурност ще бъдат пуснаи на второ класиране. Вариантите са два, за да има обявени свободни места:
    - след първо класиране да не е бил запълнен целият капацитет на обявените места
    - по време на записването родител е дошъл да откаже записване
    - след записване, родител да е дошъл да отпише записаното дете

Възможно е някой да е объркал бутона и затова вчера да е имало свободно място, а днес не. Имаме възможност за възстановяване на отписано/отказано дете. В този случай бройката минава в незаписани, докато не дойдат да го запишат.
Ако до 17 ч. на 11.06 незаписаните деца не се появят за записване, то тези места са обявяват за свободни.

# 33
  • Мнения: 45


Записах детето си електронно с КЕП, без никакви забележки. Даже е отразено в системата!

А как представихте удостоверението и акта за раждане?
[/quote]

PDFи пратих в имейла, прикачени,  на акта за раждане и свидетелството.

# 34
  • Мнения: 625
Здравейте, какво означава колоната "свободни места" в таблицата с бройките на записаните и незаписаните деца? Това отписани деца ли са, тези бройки ще бъдат ли пуснати на второ класиране? В едно от училищата онзи ден имаше 1 свободно място, сега вече го няма.
Свободни места са тези места, които със сигурност ще бъдат пуснаи на второ класиране. Вариантите са два, за да има обявени свободни места:
    - след първо класиране да не е бил запълнен целият капацитет на обявените места
    - по време на записването родител е дошъл да откаже записване
    - след записване, родител да е дошъл да отпише записаното дете

Възможно е някой да е объркал бутона и затова вчера да е имало свободно място, а днес не. Имаме възможност за възстановяване на отписано/отказано дете. В този случай бройката минава в незаписани, докато не дойдат да го запишат.
Ако до 17 ч. на 11.06 незаписаните деца не се появят за записване, то тези места са обявяват за свободни.
Много благодаря!!!

# 35
  • Мнения: 353
Ако утре до обяд не ме отразят в системата (подадени документи на място днес), пак ще ходя на място.
А досега има ли отбелязани бройки като записани ? Пак напомням, че почти веднага след получаването на документи трябва да се отбележи в системата, че е записано.

# 36
  • Мнения: 9 685
Не, все още от 10,30 ч. сутринта стои незаписано в системата. А в сайта на училището днес има записано само 1 дете, само 50% от приетите на първо класиране вече са записани. А е трети ден на записване. И не е училище в краен квартал.
Реално имам само входящ №.  Учителката, която ми взе документите и ми даде входящия №, записа този № в разпечатката със списъка на приетите деца.

# 37
  • Мнения: 353
Не, все още от 10,30 ч. сутринта стои незаписано в системата. А в сайта на училището днес има записано само 1 дете, само 50% от приетите на първо класиране вече са записани. А е трети ден на записване. И не е училище в краен квартал.
Реално имам само входящ №.  Учителката, която ми взе документите и ми даде входящия №, записа този № в разпечатката със списъка на приетите деца.
Щом са ви приели документите и са ви дали вх. №, то значи сте записани. Друг въпрос е, че най-малко от морална гледна точка трябва да се отбелязват веднага в системата, заради тези, които следят свободните места за второ класиране. Може и да се обадите в училището и да ги питате какво става и защо не е отбелязан. До колкото разбирам получавате известие в раздел "Кореспонденция" почти веднага, а за имейла се чака повече.

# 38
  • Мнения: 9 685
Току-що отново проверих в системата.
В профила на детето най-отдолу в раздел Статус стои следното съобщение - "класирано през ИСОДЗ, на 04.06.2021, но все още не е записано в детското заведение."

В раздел Кореспонденция стои само

"[2021-06-05 17-47-11] Съобщение от ИСОДЗ
ИСОДЗ, ПГУ и първи клас - Детето Ви е класирано по първо желание! Уважаеми родители,

Имаме удоволствието да Ви съобщим, че детето Ви .... е класирано в .... (училище). Това е Вашето първо желание и затова всички други кандидатури са премахнати...."

Не само за некласираните и чакащи деца е некоректно, но и за класираните също. Ако, поради някаква причина, не ми запишат практически детето в системата, мястото му ще бъде обявено за свободно и друго дете ще го заеме. А аз мога да се оплача само на арменския поп.

Просто не мога да повярвам, че 50% от родителите на класираните деца в желано училище са оставили записването за последните 2 дни. Реално, без да правя повторна проверка, става дума вероятно за 99% деца с първо желание в това училище, които са класирани.

Мога само да се надявам причината да е организационна - примерно този, който има права на достъп до системата, днес да е имал друга работа и утре сутринта да въведе накуп всички деца, за които днес са подадени документи. Както казах, сутринта проверих списъка на училището, току-що отново - за цял ден има въведено в системата записано само 1 дете.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 552
man_darin_ka, прилича на недоглеждане/неориентираност на боравещите със системата. Аз лично бих отишла на място да питам какво става, колкото и времеотнемащо да е.

ПС. В нашия квартал (Слатина) в 2 училища има по 20-ина незаписани деца, в другите са по 10-ина. И мисля, че почти няма да има места за 2-ро класиране, ако темовете на записване се запазят така до утре.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 001
Гледам има училища с 4 записани, няма незаписани ученици, а в чакащи има двама само /пример 130 СУ/. Тогава какво се прави клас от 6 човека или? Стана ми интересно, друго подобно е 24 СУ, където няма нито едно записано дете, 2 незаписани и нито едно чакащо.

# 41
  • Мнения: 9 685
Точно това направих - отидох на място и веднага ме цъкнаха в системата. Цял класьор от най-големите с джобове за подадени документи, а в системата днес са вкарани 3 деца плюс моето та 4. Вчера е въведено само 1. Вече са малко над 50% записаните, но не много над 50%. Ако събират документи и решат да ги въвеждат накуп в 17 ч. утре, ще стане много гадно.

Отделно, в джоба на моето дете имаше бележка за документ за ползвано предимство, който вчера им го представих, те го провериха, но не пожелаха да вземат копие. Ако не бях проверила в системата и не бях отишла на място, спокойно можеха да ме отсвирят и това щях да го разбера чак след второ класиране или дори чак септември.
Трябва да има система за уведомяване на родителите, ако има проблем с документите. И да бъдат предупреждавани да си проверят в системата дали детето им е записано в системата, за да могат да реагират навреме. И някакъв ред за обжалване, ако детето е класирано, но не бъде записано.

Ще има скандали преди второ класиране, така си мисля аз.

Последна редакция: чт, 10 юни 2021, 11:45 от man_darin_ka

# 42
  • Мнения: 353
Относно документите това се прави при самото записване и се отбелязва в системата, ако има нередности по документацията.

Малко информация от вчерашната среща в "Хенри Форд" с директори/технически лица. Не съм бил там, но по думи на нашия представител на срещата.
Директори са били недоволни, че техните училища имат по 5-6 класирани или че имат по 40 свободни места.

Във връзка с документите, които уж трябва да получаваме служебно, не можело да се качва така информация във връзка с Закона за защита на личните данни както и Общия регламент за защита на личните данни от 2016 г. на ЕС. Тоест явно имаме пълното право да изискваме удостоверението и копие от акта на раждане, защото ние не получаваме нищо, освен заявление, в което пише какви критерии са удостоверени служебно. Трябвало да гледаме заявлението...

Относно КЕП има много родители, които подават заявлението от името на единия родител, но се подписва от името на другия. Примерно се подава от името на майката, но КЕП-а е на бащата. Това прави заявлението невалидно.

Във връзка с нашия казус за вече записано дете ни казаха да не го пипаме и да си седи така.

Най-вероятно, man_darin_ka, във училището са искали да изчакат явно някаква среща, за да започнат да работят, ако изобщо сега отбелязват децата.

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 5 803
Гледам има училища с 4 записани, няма незаписани ученици, а в чакащи има двама само /пример 130 СУ/. Тогава какво се прави клас от 6 човека или? Стана ми интересно, друго подобно е 24 СУ, където няма нито едно записано дете, 2 незаписани и нито едно чакащо.
🤣 24 СУ направо не е училище. От години му се носи слава. Никой нормален родител не би си записал детето там. А пък ако има записани деца, най - вероятно ще са там само по документи...

# 44
  • София
  • Мнения: 3 001
Въпросът е защо тези училища, в който няма ученици или има единични бройки не се затворят и например не се преустроят на детски градини. Като се загледах има доста такива.

Общи условия

Активация на акаунт