Митница – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 8

  • 49 935
  • 704
  •   1
Отговори
# 45
  • Добрич
  • Мнения: 5 427

Скрит текст:
Здравейте,
Често поръчвам от един английски сайт и никога не са ми задържали пратка, но сега я. Нямам опит с освобождаване от митницата, отидох да питам и ми казаха от БГ пощи, че мога да им пратя имейл на тях, но ще отнеме към 2 седмици. Отделно пред митницата имаше посредническа агенция, където ми казаха, че ще струва 36лв (горе долу колкото стойността на пратката), но ще стане за 1 ден. Обаче трябвало да си извадя EORI номер, а не съм много наясно как (във Варна).
Може ли съвет как да постъпя, за да получа пратката максимално бързо?

Аз преди време си освободих пратка, която беше на стойност под 30лв ( без доставката), но търговеца беше включил в митническата декларация и цената за доставка и така заради 32 лв се наложи да ходя до БРСЦ (за София става въпрос) и така ако пратката е до 30лв без доставката, може да си я освободиш само срещу 4,80лв митническа такса. Всъщност пратки под 30 лв (без доставката) не се водят митнически пратки и съответно не се попълват никакви декларации за митническо освобождаване, нито ти трябва ЕП и ЕОРИ.

Направи си скрийншот на:
- касовия ордер на поръчката, така че да се вижда въпросния продукт (аз например го правя през мобилното приложение на моята банка - има опция да ми го направи в pdf и после го изпринтвам, може и през онлайн банкиране, но ако нямате такова - трябва до банката да отидете да ви направят принт на касовия ордер на платената сума или банково извлечение
- на самата поръчка, където се вижда колко е цената на продукта и на доставката
- на поръчката с проследяващия номер
Отиваш до митницата , влизаш и показваш документите и обясняваш, че продукта е на цена еди колко си, че доставката е еди колко си. Не се притеснявай, когато имаш документи (на хартия), с които може да докажеш кое колко струва и ти колко си платила, няма нищо страшно. Ще си освободиш пратката срещу такса 4,80лв.

Не попълваш нищо предварително - само тези документи, които ти посочих.
Аз нямах митническо известие - само СМС и номер на проследяване.
Но моята пратка е над 30лв.. Дали ще стане така?
За пратки над 30 лв без доставката се подава митническа декларация. Това става само онлайн с електронен подпис и ЕОРИ номер след регистрация в сайта на агенция митници. Самата декларация е сложна за попълване с разни кодове и полета, които трябва да се знаят.
Най-лесно е да упълномощите някой да Ви представлява, като представителство на бг. пощи е най-изгодно финансово. Дължи се 20%  ДДС на сумата и транспорта,  таксата за  представителство(12 лв за пощите) и 4,80 митническа такса. За суми над 300 лв. се начислява и мито.

# 46
  • Мнения: 6
Цитат
А каква е идеята?
Искате да внесете нещо с произход Германия, купено от Япония, като декларирате преференция 100?

Да, задържали са на митници стар фото обектив, който съм купил по интернет от Япония и е произведен в Германия. Искам да подам електронно декларация, за да ми освободят пратката. Идеята ми е просто да попълня правилно декларацията, но засега имам грешка тип  "BG906A" със съответното съобщение "Code:211 Description:CR11: Няма мерки за декларираната преференция.", което най-вероятно е свързано с грешна преференция, според инфирмацията, която намерих в горепосочения линк. Искам просто да попълня правилно декларацията и евентуално да си получа пратката Simple Smile Наскоро си закупих и друго фото оборудване от Япония и подадох декларациите успошно, но разликата беше, че бяха с произход Япония.

Последна редакция: ср, 16 юни 2021, 17:16 от kpavlov89

# 47
  • Мнения: 2 312
Еми пишете произход япония тогава.

# 48
  • Мнения: 6 924
Точно. Това е най-разумното

# 49
  • Мнения: 4 123
Сега ако поръчам нещо от iherb под 30 лв ,по новите правила ли ще ми бъде доставена пратката?

# 50
  • Мнения: 6
Еми пишете произход япония тогава.

Така направих първоначално, но от Агенция Митници ми се заядоха и ми казаха, че трябва да анулирам декларацията и да я поправя, защото във фактурата, приложена от изпращача, е написано произход Германия :/

Свързах се и с поддръжката на платформата МИСВ и ако кажат решение, ще го споделя и тук. Ако не, и никой тук няма подобен опит, май срам не срам, ще се обърна към куриерската служба, въпреки че им казах, че сам ще подавам и въпреки че искат 27 лв. за услугата.

Последна редакция: ср, 16 юни 2021, 19:03 от kpavlov89

# 51
  • Мнения: 6 924
Ами в такъв случай, попълнете произход Германия и няма да Ви начислят нито ДДС нито мито

# 52
  • Мнения: 2 312
Ами в такъв случай, попълнете произход Германия и няма да Ви начислят нито ДДС нито мито

Ще му начислят.

# 53
  • Мнения: 1 007
Да, защото ще пристихне след 01.07.
Сега ако поръчам нещо от iherb под 30 лв ,по новите правила ли ще ми бъде доставена пратката?

# 54
  • Мнения: 2
Здравейте, искам да попитам тези които са си подавали МД за един казус.
Подадох я аз моята МД, но ми излиза грешка Code:110 Description:VR10: Кодът на преференцията за декларираната квота е неверен
Пратката ми е дреха от Алиекспрес, а на МД от пощата пише че е от Холандия.

Какво трябва да напиша в 4/17 Преференция 8/1 Номер на квотата ?

# 55
  • Мнения: 2 312
Защо режима е 110? Трябва да е 100. Трябва да въведете и бройки

# 56
  • Мнения: 2
Подадох си уж правилно декларацията, приеха ми я, платих си митото и сега как ще получа известие че мога да си взема пратката или че нещо не е наред?

# 57
  • Мнения: 38

Скрит текст:
Здравейте,
Често поръчвам от един английски сайт и никога не са ми задържали пратка, но сега я. Нямам опит с освобождаване от митницата, отидох да питам и ми казаха от БГ пощи, че мога да им пратя имейл на тях, но ще отнеме към 2 седмици. Отделно пред митницата имаше посредническа агенция, където ми казаха, че ще струва 36лв (горе долу колкото стойността на пратката), но ще стане за 1 ден. Обаче трябвало да си извадя EORI номер, а не съм много наясно как (във Варна).
Може ли съвет как да постъпя, за да получа пратката максимално бързо?

Аз преди време си освободих пратка, която беше на стойност под 30лв ( без доставката), но търговеца беше включил в митническата декларация и цената за доставка и така заради 32 лв се наложи да ходя до БРСЦ (за София става въпрос) и така ако пратката е до 30лв без доставката, може да си я освободиш само срещу 4,80лв митническа такса. Всъщност пратки под 30 лв (без доставката) не се водят митнически пратки и съответно не се попълват никакви декларации за митническо освобождаване, нито ти трябва ЕП и ЕОРИ.

Направи си скрийншот на:
- касовия ордер на поръчката, така че да се вижда въпросния продукт (аз например го правя през мобилното приложение на моята банка - има опция да ми го направи в pdf и после го изпринтвам, може и през онлайн банкиране, но ако нямате такова - трябва до банката да отидете да ви направят принт на касовия ордер на платената сума или банково извлечение
- на самата поръчка, където се вижда колко е цената на продукта и на доставката
- на поръчката с проследяващия номер
Отиваш до митницата , влизаш и показваш документите и обясняваш, че продукта е на цена еди колко си, че доставката е еди колко си. Не се притеснявай, когато имаш документи (на хартия), с които може да докажеш кое колко струва и ти колко си платила, няма нищо страшно. Ще си освободиш пратката срещу такса 4,80лв.

Не попълваш нищо предварително - само тези документи, които ти посочих.
Аз нямах митническо известие - само СМС и номер на проследяване.
Но моята пратка е над 30лв.. Дали ще стане така?
За пратки над 30 лв без доставката се подава митническа декларация. Това става само онлайн с електронен подпис и ЕОРИ номер след регистрация в сайта на агенция митници. Самата декларация е сложна за попълване с разни кодове и полета, които трябва да се знаят.
Най-лесно е да упълномощите някой да Ви представлява, като представителство на бг. пощи е най-изгодно финансово. Дължи се 20%  ДДС на сумата и транспорта,  таксата за  представителство(12 лв за пощите) и 4,80 митническа такса. За суми над 300 лв. се начислява и мито.

Не всички стоки над 300лв се обмитяват. Поръчвал съм няколко пъти компютърни части над 500+ лева и само ддс са ми начислявали както и митническото представителство. Последно поръчвах преди 2 месеца.

# 58
  • Мнения: 6 924
Обмитяват се с нулев процент.

# 59
  • Мнения: 1 800
За техника не се дължи мито. (с някои изключения)

Общи условия

Активация на акаунт