Отпадналост и безсилие

  • 1 836
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 884
Здравейте, пускам нова тема, тъй като не открих подобен случай.
Та проблема ми е следния... няколко пъти в месеца (около 2-3 пъти) още със събуждането си се чувствам много отпаднала, отмаляла, дори чак безсилна да отида на работа. Направих си пълна кръвна картина + пълния профил на TSH, където всичко е нормално.


Освен това изследвах витамин В12 и вит Д.
Това са стойностите:
- В12 е със стойност 238 pg/ml при референтни 187-883 pg/ml
- вит D е със стойност 29.10 ng/ml при референтни 20-100 ng/ml
Желязото ми е 19, глюкозата 4.95, АСАТ и АЛАТ (чернодробните ензими) са ок.
Естествено ходих на ендокринолог, който ми каза, че изследванията ми са нормални, включително и тези стойности. На следващия ден вече съм ок и така до следващия път, в който ми стане отново така. Забравих да кажа, че многкратно съм мерила кръвното си в този ден, в който се чувствам зле и е било ок, включително съм ходила и на кардиолог - също казва, че няма проблем. Дайте съвет какво да изследвам и на какъв лекар да отида.
Изключително неприятно е, не мога да си направя никакви планове, дори все го мисля и като ми предстои да отида някъде все ме е страх дали няма да се случи такъв ден, в който се чувствам зле.

# 1
  • София
  • Мнения: 11 942
трите щитовидни хормона сочат към хипофункция.

# 2
  • Мнения: 301
И аз имам нещо подобно, оказа се от хипофизата. Проверете си пролактина. Има много изисквания, за да сте сигурна, че резултата е верен. Посъветвайте се с личният Ви лекар. Цената на изследването е към 8-10лв. Взима се кръв от вената.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 980
На каква възраст сте?
ТСХ би могло да бъде и по-ниско, ако сте под 40. Ако в някакъв момент планирате дете, ще трябва да се свали със сигурност.
Отделно, че вит. Д и вит. Б12 са с ниски стойности, даже Б12 е много ниско (за оптимална стойност се счита около 700). Оптимално вит. Д е около 50. Напълно възможно е от тях да не се чувствате добре.   
Моят съвет е да се обърнете към ендокринолог, но някой, който по-добре може да разчита резултатите от анализите.

# 4
  • Мнения: X
На мен преди години една ендокриноложка (много хвалена) за подобно ТСХ ми обяснява надълго и нашироко как съм в цветущо здраве и колко перфектни ми били изследванията.
В такъв случай и да има симптоми човек - какво да прави?
Също и това, ако се планира бременност. Ако такова ТСХ е нормално, т.е. хем жената е здрава, хем може да има проблеми с бременността заради това? Това не е ли оксиморон?

# 5
  • София
  • Мнения: 11 942
ТСХ трябва да е под 2, а ФТ3и ФТ4 да са близо до горната граница.

# 6
  • Мнения: 46 434
Съгласна съм с горните мнения, намерете добър ендокринолог. Няма нищо страшно, спокойно.

И още днес си вземете Б12, ще усетите подобрение веднага.

# 7
  • Мнения: X
ТСХ трябва да е под 2, а ФТ3и ФТ4 да са близо до горната граница.
Добре, но като ти казват лекарите - напълно здрава си, за симптомите - на психолог, тогава?!

# 8
  • София
  • Мнения: 7 980
Добре, но като ти казват лекарите - напълно здрава си, за симптомите - на психолог, тогава?!
Пуснете за изследване витамините от Б група (Б12 и Б6) и Д. Обикновено, ако са им ниски стойностите, имат  влияние върху психическото състояние на човек. Ако сте подозирали щитовидната жлеза като причина, не е от нея. Вероятно това са имали предвид лекарите, с които сте се консултирали.

# 9
  • Мнения: 884
И аз имам нещо подобно, оказа се от хипофизата. Проверете си пролактина. Има много изисквания, за да сте сигурна, че резултата е верен. Посъветвайте се с личният Ви лекар. Цената на изследването е към 8-10лв. Взима се кръв от вената.
Пролактин изследвах няколко пъти, беше в норма също.
На каква възраст сте?
ТСХ би могло да бъде и по-ниско, ако сте под 40. Ако в някакъв момент планирате дете, ще трябва да се свали със сигурност.
Отделно, че вит. Д и вит. Б12 са с ниски стойности, даже Б12 е много ниско (за оптимална стойност се счита около 700). Оптимално вит. Д е около 50. Напълно възможно е от тях да не се чувствате добре.   
Моят съвет е да се обърнете към ендокринолог, но някой, който по-добре може да разчита резултатите от анализите.
На 34 год съм, за момента не планирам дете.

трите щитовидни хормона сочат към хипофункция.
А на мен ендокринолога ми каза, че резултатите са ми перфектни.
Можете ли да ми кажете какви трябва да бъдат стойностите, за да се чувствам добре ? А при положение, че не се чувствам така всеки ден, все пак може ли да е от тях ? Забелязала съм, че толкова зле се чувствам след цикъл и след овулация (не знам дали има някакво отношение), през другото време се чувствам добре, но мога да кажа, че лесно се изморявам.

# 10
  • Мнения: 46 434
Добре, но като ти казват лекарите - напълно здрава си, за симптомите - на психолог, тогава?!
Ако виждаш, че тълкуването е грешно (има достатъчно доказателства от ендокринолози кои са оптималните граници на хормоните), тогава търсиш друг ендокринолог, който е в час.

Моя колежка стигна не до психолог, а до психиатър. Много жени започват лечение с антидепресанти и влизат в омагьосан кръг. Тя имаше невероятния късмет точно в този ден да попадне на заместник с първа специалност ендокринология и втора за психиатър. Човекът я вдигна на крака за 0 време, лекувайки щитовидната, за която всички ѝ казваха, че е ок.

Скрит текст:
И извън темата, късметът ѝ не спря дотук, ожениха се и вече 20+ г. са заедно Laughing какво нещо е съдбата...

# 11
  • Варна
  • Мнения: 36 471
Понеже миналата седмица бях на ендокринолог и имам недостиг на Б12, ендокриноложката ми препоръча да се поставя на инжекции за оптимално усвояване. Останалите варианти не били толкова бързи и добри. Правила съм курс инжекции преди година-две, не усетих да ми се премахва умората, макар че стойностите се вдигнаха.

# 12
  • Мнения: 46 434
HighSpeed, може би има и други фактори при теб. Инсулинът как е? Аз чувствах такова безсилие много изразено 1-2 ч. след хранене и по-умерено през останалото време. Оказа се инсулинова резистентност. Ако имаш проблеми с ТСХ, те често вървят в комплект.

207 ми беше най-ниската стойност на Б12, успях с хапчета да я вдигна до почти 500. Продължавам да си го пия, но скоро не съм мерила, подсещате ме пак да го видя. Обаче ми действаха светкавично, веднага след като се стопи си поемах въздух и силите ми се връщаха.

# 13
  • Мнения: 884
Не се сърди, човече
Имам подезичен вит В12 на Natural Factors метилиран мисля се водеше, взимала съм в такива моменти, в които се чувствам зле и на мен също не ми е повлиявал по никакъв начин, все си се чувствам зле, така целия ден. Като пример вчера ми беше такъв ден, чувствах се мн зле, отпаднало, все едно имам температура, а нямам.... пулса ми беше ускорен, даже на моменти все едно ми се затруднява и дишането. Днес ставам и съм си ок, излизах, ходих на кафе и се чувствам добре.

# 14
  • Мнения: 46 434
Не на всеки действа веднага. Понякога подезичният не е достатъчен и се налагат инжекции или ефект има след продължителен прием. Но стойността ви е много ниска и трябва да вземете мерки, за да стигнете препоръчителните граници.

Общи условия

Активация на акаунт