С какво ви дразнят свекървите? – 128

  • 27 740
  • 743
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 22 967
Друг град е, то ако беше в София щеше да е лесно. Много добре знаят, че по-рано от петък не можем да отидем и точно за това ( поне така си мислех) казаха в прав текст, че ще дойдат да я вземат, хич не е станало разминаване. В момента и да има обективна причина поради която не искат да дойдат, не са я споделили. ( Аз не се сещам за такава) Не съм питала, писна ми да се занимавам вече, ММ не разпитва и той, казали сме кога можем и това е- точка. Като не искат да идват- да не идват, ама може да не я питат кога ще дойдеш, защото вече прекаляват и съм на ръба да повиша тон ( да не кажа нещо по-сериозно).
По принцип има влак  до там, но никога няма да тръгна сама с нея и бебето, ако не е на живот и смърт. Мъжът ми си има ангажименти тези дни, главно заради, които не може да я закара- аз пък не съм активен шофьор и да тръгна сама с двете деца пак не става.
 По-скоро съм приела, че няма да дойдат, явно ще отидем в края на седмицата ние и това е. Даже вече си правя планове за другата седмица, все едно няма да пътува по-рано- трябва да ходи на логопед, на очен лекар и все чаках да видя ще я вземат ли, за да наглася нещата, но повече няма да се съобразявам с тях.
Като цяло съм съгласна с всичко, което сте написали. Единствено не мога да направя нищо, когато и обещават неща, когато аз не присъствам. Ще говоря с нея обедателно, а дали ще има резултат- не знам.

# 61
  • Мнения: 14 830
Хахаха, кажете ми, че не съм единствената отишла на гинеколог с бебето.

Хич не си Wink Децата ми са с 2 години разлика. Като бях бременна с второто ходих на гинеколог винаги в последния час от 18,30 часа, защото чаках таткото да се върне от работа да му оставя малкото. Преди раждането обаче трябваше да ида през деня, взех малкото на 1 година и 10-11 месеца с мен, сложих го на един стол, отворих му един пакет зрънчо (понеже иначе не му давах и реших, че понеже е нещо неочаквано ще му задържи вниманието по-дълго) и се качих на магарето. Лекарката доста изумено ме погледна, въпреки че знаеше положението Wink
За раждането - изтекоха ми водите вечерта в 8 часа. Оправих малкото за сън, приспах го и си викнах едно такси до болницата. Влизам вътре към 9-9,30 вечерта и охраната ме спира на вратата - 'Вие къде?" . "Ще раждам" викам му аз. Той поглежда таксито, поглежда мен, запътила се бодро към приемната с огромния корен и реши, че го лъжа и тръгна след мен. "Как така ще раждате, вие сте с такси. Къде е таткото?". ""Вкъщи, гледа другото дете" се смея аз и в този момент чувам моята лекарка отзад - "Наистина ще ражда, щом е сама е моята родила". Взех му акъла на човечеца, явно ведра родилка, сама с такси без бащата явно не беше виждал дотогава.
Иначе много инфарктни ситуации съм имала с децата. По време на бременността имах постоянно контракции и съм лежала и с двете в болница за задържане. Като бях вече много бременна с второто майка ми беше останала вкъщи с първото и ме гледала от терасата как съм тръгнала нанякъде (сигурно на лекар съм отивала). Помня, че като се прибрах тя ме попита почти ужасено как съм се грижила за детето, защото според нея аз почти не съм можела да ходя. Бях доста изненадана от думите и. Тогава се замислих, че като съм с детето се стягам заради него и не мисля за себе си, но като съм останала без него почти се бях разпаднала от болежки и тя това е видяла. След като родих помня най-вече 2 случая - в първия аз се бях разболяла, а те бяха добре. Замъкнах се с двете на лекар, изписаха ми някакви лекарства, но на мен ми беше толкова лошо, че седнах пред болницата придърпах ги до мен да кротуват докато се съвзема малко и се разплаках. Другия път първо се разболя голямото, след 2 дни ние с бебето. Пуснах телевизора на голямото, което се беше пооправило вече малко, легнах на дивана, бебето върху корема ми и цял ден лежахме тримата. Не помня как съм ги нахранила даже, толкова ми беше зле. Тогава помолих мъжа ми да се прибере 1 час по-рано от работа, защото положението наистина беше критично.
Бабите са много помагащи, но живеят в други градове. Майка ми беше в по-близкия град и работеше за себе си и като станеше много напечено се е случвало да се обаждам в 6 сутринта и да я моля да хване влака в 7 часа, защото детето е болно, а аз този ден не мога да отсъствам от работа. Гледах да не прекалявам и да се оправяме главно ние с баща им, защото не исках да я натоварвам и нея много. Тя никога не ми отказа, но наскоро чух от странични хора много лоши думи колко много съм я натоварвала това с тогава. Не винаги човек може да прецени точно колко големи са 'ангажиментите' на другите хора и какво му костват.
Голяма работа какво са казали чужди, странични хора. Важното е че майка ти се е отзовавала винаги, а те да си говорят.

# 62
  • Мнения: 1 582
Същото си помислих и аз. Вероятно дори жената не се e оплакала, а това са им свободни съчинения.

Sea.Sea, не се ядосвай, ако можеш. Детето като порасне само няма да иска да ходи при нея.
Децата са малки, не глупави. ❤️

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 19:45 от Threemafan

# 63
  • София
  • Мнения: 22 967
Тя не е лоша като баба по принцип, знам, че си обича внуците, не е като и да не я е гледала и нея, но определено има неща, над които трябва да поработи. Например на рождения и ден ( на дъщеря ми) вече бях в 9 месец и бяхме казали, че от града не мърдаме. Тя и обяснява как са и  купили подарък и няма ли да дойде да и го дадат... 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️  Ще говоря с нея, дано има полза.

# 64
  • Мнения: 10 893
Ама те продължават да питат детето дали няма да иде?
Крайно време е да кажеш нещо.
Свекърва ти със сигурност не мисли, че прави нещо лошо и просто си говори така. Поне при моята е така. Пита си ги тези неща без да влага умисъл. Просто имаме късмет, че моето дете не иска да ходи само. Но ако искаше щях да отговарям аз когато попита.

# 65
  • Мнения: 13 770
Аз останах с впечатлението, че Sea.sea е присъствала на разговора. Ако е присъствала, не е трябвало да си мълчи, а да уточни нещата веднага. Ако баба и внучка сами са се уговаряли, просто му се казва на детето: "Ще те заведем другата седмица!" и това е.
Опитвам се да си представя как бих постъпила аз на мястото на въпросната баба. Ако другото ми дете живее в чужбина, виждаме се в годината по веднъж или по-рядко и е дошло за броени дни на гости с внучето, ми няма да се втурна точно тогава да пътувам до друг град. Ще предпочета тези дни да съм плътно до "чужбинците" и да дочакам да ми доведат "тукашното" внуче. Без значение дали съм майка или свекърва в случая.

Относно пътуващата баба. На вас няма ли да ви тежи в 6 сутринта да ви пришпорят изневиделица да гоните влак (!?) в 7, за да тичате да помагате...
Майка е, правила го е, защото обича, жали и е искала да помогне, но това не значи, че не й е тежало, не я е напрягало или не е споделила с близки. Затова благодарете и просто не го забравяйте!

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 13:36 от птица

# 66
  • France
  • Мнения: 12 639
СънлайтЕли, така те разбирам... Най-самотна се чувствам, когато ни налегнат болести. Ето, тази седмица- големият донесе гастро вирус вкъщи и всичко мъжко окапа по ред на номерата. Даже не ми се плаче. Отвъд сълзите съм вече. Когато бях бременна с второто много повръщах. Опитвах се да се крия, но въпреки това се отрази на големия. Беше стрес за него.

# 67
  • София
  • Мнения: 22 967
Птица, вероятно е точно това причината.
Така е, присъствах, но какво да кажа тогава като не знаех, че ще се откажат...

# 68
  • Мнения: 25 641
Добре де, толкова ли е трудно ти или мъжът ти да звъннете и да напомните, че са обещали на внучето да го вземат? И че то е разочаровано и страда?
Или нещо сте се разминали в превода и бабата е очаквала вие да го заведете, а ти – да дойдат да го вземат.
Ама говорете ги директно тези неща, защото никой от вас не чете мисли – кой какво казал, пък какво си мислил, пък другият какво разбрал...

Много добре знаят, че по-рано от петък не можем да отидем и точно за това ( поне така си мислех) казаха в прав текст, че ще дойдат да я вземат, хич не е станало разминаване. В момента и да има обективна причина поради която не искат да дойдат, не са я споделили. ( Аз не се сещам за такава) Не съм питала, писна ми да се занимавам вече, ММ не разпитва и той, казали сме кога можем и това е- точка. Като не искат да идват- да не идват, ама може да не я питат кога ще дойдеш, защото вече прекаляват и съм на ръба да повиша тон ( да не кажа нещо по-сериозно).

Ами мълчете си, не питайте, не се уговаряйте с точни дати и часове, ама после децата ви страдат. И в крайна сметка кое е по-важно – егото или детето?
Сега, ако при пряко зададен въпрос бабата започне да шикалкави, работата е ясна. Но отстрани изглежда, че просто не си говорите двете и използвате детето за посредник.
А мъжът ти защо мълчи и защо той не се оправи с майка си, това пък съвсем не го разбирам. Пак напомням, не става въпрос за теб, мъжа ти и свекървата, става въпрос за детето. То страда от липсата на комуникация между вас.

Последна редакция: нд, 13 юни 2021, 14:24 от Как' Сийка

# 69
  • Мнения: 779
Сънлайт ели, майка ти може да не го е направила с лошо чувство, а наистина да й е тежало, но въпреки това ти е съдействала. Не се впрягай. Може да го разговориш това с нея като й благодариш, че е била насреща, въпреки че й е било тежко. И да ти казва друг път, ако й е свръх силите да гледа децата. Това го казвам, за да не се чувстваш огорчена и да не ти тежи. Трудно ти е било, но си се справила! Hands Clap

ornelam друга е историята за съжаление. Майка ми почина в началото на май и понеже работеше до последно остана страшно много изостанала нейна работа. Имаме еднакви професии и аз се заех да довърша купища нейна работа, доста над възможностите ми. Нейн колега, с който беше работила в миналото ме попита защо се нагърбвам с такава отговорност и му отговорих, че го правя защото ми е майка и някога тя ми помагаше, сега е мой ред да и помогна на нея, въпреки че я няма. Тогава той ме обвини донякъде, че твърде много съм я ангажирала с децата и и е идвало доста нанагорно хем на мен да помага, хем да си свършва и нейните задачи в срок. Тъй като работим едно и също аз тогава си давах сметка, че и е трудно и въреки че тя никога не ми отказа и все казваше, че и е много приятно да се грижи за децата сама се ограничавах доколкото мога да я търся за помощ. Затова и думите му ме изненадаха и нараниха - оценявам, че ми помагаше и си мислех, че не злоупотребявам с това. Ако ми беше отказала, никога нямаше да се разсърдя. Сега от дистанцията на времето си давам сметка, че много неща биха могли да се случат различно и щях да се справя и без да я ангажирам изобщо. Ако сега ми дадат право на избор да мина през онези години, когато децата бяха малки без помощ от майка ми, но пък тя да е тук сега не бих се поколебала. Знам, че няма пряка връзка между смъртта на майка ми и това, че ми е помагала с децата, но все пак неговите думи ме жегнаха много, защото аз виждах щастието на майка ми да е с внуците си, но той е виждал стреса, с който е плащала тези 2-3 дни с тях в последствие.Това и не разбира авторката от миналата тема. Свекърва и може и да не гледа детето на пук както тя намекна, но може и наистина гледането на малко бебе да и причинява стрес, с които да не може да се справи. Затова и не е редно да настоява, а да си потърси друг вариант.

# 70
  • София
  • Мнения: 13 733
Ооо, стига, разбира се, че помощта към теб не я  е убила, а и надали е попречила на работата и. Щом го е правила и е било приятно.
Не видях да си я изнудвала. Приеми, че е имала повече време с внуците, което със сигурност я е радвало.

# 71
  • Мнения: 779
Ооо, стига, разбира се, че помощта към теб не я  е убила, а и надали е попречила на работата и. Щом го е правила и е било приятно.
Не видях да си я изнудвала. Приеми, че е имала повече време с внуците, което със сигурност я е радвало.

Уби я точно този нейн стойцизъм, това ужасно качество никога да не се оплаква и да се грижи за всички, само не и за себе си. Разболя се, скри го от нас, аз разбрах твърде късно, но понеже тя се държеше мъжки и все  казваше, че е добре и се лекува не си дадох сметка до последно колко е зле положението. Чак накрая започна да споделя и последният ни разговор точно така завърши - каза ми че не може да повярва как все се жалва и оплаква. А аз и отговорих, че повече ме е притеснявала като се е криела, защото поне знам какво се случва наистина, а не оставам с подозрението, че ме лъже. Ако ми беше казала по-рано, ако ми беше позволила да и помогна, може би щях да се намеся по-силово в ситуацията и изхода да е друг. Како и да не, това си е моя болка, аз знам всички факти и защо си я нося, но не подценявайте когато възрастните ви казват, че не могат да направят нещо. По-добре да си знаят силите и да се пазят, за да са повече време с вас, отколкото да ги загубите без време заради излишен стойцизъм.

# 72
  • France
  • Мнения: 12 639
Този колега е голям г@з. За това не трябва да се слушат хората. Погледни го от друг ъгъл. Майка ти е прекарала безценно време с внуците си, които са я заобичали и ще я помнят. А работата е просто работа. Нищо повече.

Майката на майка ми се разболява много млада от алцхаймер. Другата ми баба е с всичкия си, но има сериозни ставни проблеми. Много често са излизали двете, включително и на пазар. Баба ми по майчина линия е била в добра физическа форма и тя е носила торбите, а другата ми баба се е грижила да купи всичко необходимо, да не я минат с парите, да се прибере до тях... Всички злобни клюкарки злословят по неин адрес как била използвала болната жена. Майка ми и до ден днешен е благодарна на свекърва си, че така се грижила за майка ù. И наистина, когато тя умира, другата се залежава, затваря вкъщи и алцхаймерът прогресира. За това не трябва въобще да даваш ухо на хора, които са извън събитията.

# 73
  • София
  • Мнения: 13 733
Виж, вероятно нямаше да промениш нещата. За другото си права, аз за това на другата потребителка казах, че и майка и и свекърва и работят и имат нужда от почивка, а не да гледат бебе.
На майка ти не и е тежало, иначе ти щеше да усетиш.

# 74
  • Мнения: 5 621

Опитвам се да си представя как бих постъпила аз на мястото на въпросната баба. Ако другото ми дете живее в чужбина, виждаме се в годината по веднъж или по-рядко и е дошло за броени дни на гости с внучето, ми няма да се втурна точно тогава да пътувам до друг град. Ще предпочета тези дни да съм плътно до "чужбинците" и да дочакам да ми доведат "тукашното" внуче. Без значение дали съм майка или свекърва в случая.


И аз така, но пък не бих направила това:

Другият и син с жена му и дъщеря му са от вчера в България и тя е в отпуска. Още преди да дойдат не спря да повтаря на дъщеря ми как ще дойдат да я вземат, за да играят заедно с братовчедка и. Искам да отбележа, че знаеха, че тези дни няма как да я закараме ние и ако зависи от нас ще се видим следващият уикенд. Вчера говориха по месинджър и баба и я пита кога ще дойде, все едно ще си хване багажчето, влакът и отива. Дъщеря ми я пита кога ще дойдат да я вземат и като започнаха едни увъртания, ами не знам, то кой да те вземе- куп глупости. Смени се темата и след 5 минути и казва пак : хайде чакаме те да дойдеш да си играете. Честно казано не знам какво иска вече тази жена. За 6 месеца вече сигурно за 3-ти пътхя лъже, че ще си вземе отпуска, за да я гледа и детето чака и се надява, защото много я обича и и харесва да ходи там.
На мен ми е все тая, детето не ми пречи, даже предпочитам да си е при мен, но ми писна да я гледам разочарована.
sunlight eli, съболезнования за майка ти! Но наистина времето, което е прекарала с внуците си, е безценно. Всички имаме моменти, в които, като се върнем назад, оценяваме, че бихме го направили по друг начин, но миналото няма как да се промени. Аз също от сегашната си гледна точка, бих подходила по различен начин в определени ситуации, но така се учим в крайна сметка. Приеми го така - дълговете към нашите родители ние връщаме на нашите деца. Та ще им удариш ти рамо след време, защото знаеш какво е да си в безизходица.

Общи условия

Активация на акаунт