Трябва ли църковните ритуали да имат тарифи?!

  • 10 414
  • 116
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 543
Разликата е, както вече не веднъж казах, че православният свещеник ще извърши тайнството и без да му се плати. ooooh! Не сте длъжни да плащате, щом не искате! Това също е в някакъв смисъл доброволно. Само че, ако доброволно решите да си платите, има такса.  ooooh! Както MamaZ е написала по-нагоре - така са уредени законово нещата в нашата държава. По-толерантно отношение от това да не сте длъжни да си платите, едва ли можете да искате.

# 91
  • Мнения: 15 265

- Ние сме тези, които превръщаме религията в сеир, във формалност някаква. Свещеникът няма право да откаже да извърши Тайнство (освен в конкретно изброени случаи), това че ние не влагаме нищо в него и го правим , защото е модерно си е наш грях, а не на свещеника.
А не мислиш ли, че църквата използва тази "мода" и Тайнството става бизнес.
Не ми разрешиха да кръстя децата си в църквата, която бях избрала, защото "моята църква" се определя от адреса ми на който живея. Таксите са различни в различните църкви, а в по малките населени места липсва единна такава. Отказаха да ме венчаят без граждански брак. Според мен църквата в България е административен орган, а според теб? Как да избягам от греха, като и свещеници и миряни сме затънали до уши?

# 92
  • Мнения: 1 547
моме, чела ли си Хипократовата клетва  newsm78

за много хора работата е призвание, ама не я вършат безплатно...взимат си парите...
адвокати, журналисти, учители и т.н....
а свещениците като са ти казали тарифите, помоли да ти кажат и какво представлява кръщенето...друг е въпросът, че ако беше истински вярваща православна християнка щеше да си запозната с абсолютно всички тайнства и ритуали...

пожелавам  ти да намериш свещеник, който ще ти извърши кръщенето без такса /явно ти не може да си я позволиш/...ако пък не намериш може да се обърнеш към майките от форума...те ще съберат необходимата ти сума с най-голямо удоволствие... Mr. Green


Колко много глупост, концентрирана на едно място.

# 93
  • Мнения: 2 543
А по повод непрекъснатото сравнение с католическите духовници, мисля че също е редно да се направят някои уточнения. Католическите свещещници са едни доста необременени хора. Те са несемейни, което само по себе си означава много неща. Нямат грижа (в материалния контекст на тази дума) за никого, освен за себе си, а и тази грижа е поета изцяло от Църквата. А и Католическата църква е една мноооооого богата църква. И не защото е на дарения, нали? Просто, тя е най-голямата християнска църква (и включва в себе си доста по-богати страни в сравнение с православните). Когато единствената ти грижа са енориашите, тогава е много по-лесно да си непрекъснато сред тях. Например моят съпруг, освен за енориашите си се грижи и за мен, за синът ни, който е с увреден слух и само той може да се каже, че успява да изчерпи голяма част от емоционалния ни ресурс, за родителите ни и семейставата ни въобще. Можете ли да сравните сега отново и да си поговорим пак?

# 94
  • София
  • Мнения: 2 300
Колко много глупост, концентрирана на едно място.
Само това ли можа да измислиш  Sunglasses


Последна редакция: пт, 20 окт 2006, 12:34 от крастава жаба

# 95
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
secretgarden в крайна сметка в коя църква ще направите кръщенето?Питам от чисто любопитство,защото и аз взех да посещавам при нужда определени храмове!От Варна познавам отец Георги в Аспарухово и смея да твърдя ,че е много отговорен и честен човек,имаше и още един с когото се познаваме,но вече като се откъснах десетина години от Варна направо ми се губят някои имена! Crossing Armsкакво да се прави ЕГН Mr. Green
Нека да спрем спора за да не се нарушава добрият тон  Flowers Bouquet Ясно е,че колкото и да се изкарват доводи в полза на едната или другата страна .... в крайна сметка положението ще си остане такова в страната ни докато мъдрите не се налудуват и не се сетят да променят нещо в държавната и църковна политика.До тогава ще има доволни и недоволни хора,доволни и доста недоволни свещенослужители ....оставени на съдбата,без заплата и без осигуровки години на ред,но вършещи своите задължения съвестно  Sick както и такива ,които се "спасяват"по всички възможни-позволени и непозволени "начини....уви
 Flowers Bouquet нека спрем до тук lovekiss

# 96
  • Мнения: 1 547
Разликата е, както вече не веднъж казах, че православният свещеник ще извърши тайнството и без да му се плати. ooooh! Не сте длъжни да плащате, щом не искате! Това също е в някакъв смисъл доброволно. Само че, ако доброволно решите да си платите, има такса.  ooooh! Както MamaZ е написала по-нагоре - така са уредени законово нещата в нашата държава. По-толерантно отношение от това да не сте длъжни да си платите, едва ли можете да искате.


В крайна сметка, говорим за едно и също нещо, Ieppe. И аз смятам, че хората не са непременно длъжни да плащат. Но никой не им предоставя тази алтернатива. Без пари не се извършват ритуали, поне във Варна. Имам познати, които не сключиха църковен брак, защото нямаха 200лв. - никой не им предложи безплатна "услуга". Ето този случай провокира размислите ми, далеч съм от мисълта, че е събирателен обаче. Пуснах тема, за да видя какво е мнението на другите хора - видях го.
Питах какво представлява кръщенето, разбира се, кои дни са подходящи, как да избера кръстник, какво се очаква от мен и т.н... препоръчаха ми да си купя една книжка, ей-там била изложена. Все още съм невежа по въпроса и ако ти ми обясниш по-подробно, действително ще ти бъда благодарна  Peace

# 97
  • Мнения: 6 167
Разликата е, както вече не веднъж казах, че православният свещеник ще извърши тайнството и без да му се плати. ooooh!Не сте длъжни да плащате, щом не искате! Това също е в някакъв смисъл доброволно. Само че, ако доброволно решите да си платите, има такса.  ooooh! Както MamaZ е написала по-нагоре - така са уредени законово нещата в нашата държава. По-толерантно отношение от това да не сте длъжни да си платите, едва ли можете да искате.


Иеппе, ти май не четеш....
дискутираме дали е редно църковните ритуали да имат тарифи,
не дискутираме нашето лично желание/ или нежелание да плащаме.

милиард пъти вече казах, но явно обръщаш внимание само на частите
които можеш волно да интерпретираш, че е нормално вярващите да правят
дарения, не е нормално да им се казва какъв да е размера на дарението, което правят.
тъй като ти сама казваш, че таксата е доброволна, тя е дарение.
пълен абсурд е, да се определя размер на дарение.


надявам се , като уголемих буквите поне да прочетеш това,
което съм уголемила
знам, че е лош тон, ама май друг вариант няма.


ПС: мисля, че стана кристално ясно и че на хората 'таксите' не им се представят, като доброволни, а като задължителни. як ценоразпис на входа на храма.
 което също е НЕРЕДНО., а доколкото те чета - и незаконно.

# 98
  • Мнения: 1 547
secretgarden в крайна сметка в коя църква ще направите кръщенето?Питам от чисто любопитство

Предполагам, че всъщност питаш мен  Crazy
Спряхме се на Св.Атанасий, долу до Римските терми. Имам много добри впечатления от това място, главно заради отец Любо, който дълги години служеше там. Но и сега ми допада най-много.

# 99
  • София
  • Мнения: 3 328
Едно питане към Йеппе малко встрани от темата, но и не съвсем: когато свещенослужителят е помолен да отслужи лично той определена треба и той е поел ангажимент /излишно е да споменавам, че става дума за ангажимент пред лично познат човек, защото спокойно може и да не е така/, а след това, в самия ден на требата, след литургията, се "скатае", как се нарича това? Мисля, че няма нужда да уточнявам защо задавам този въпрос.

# 100
  • Мнения: 2 543
Ама, чакайте сега, аз не мога да разбера защо смятате, че съм длъжна да отговарям за всичките свещещници в България? Не знам как се нарича това. А ти?

Ето и нещо написано по темата от руски дякон ( и на руски, за съжаление, но нядявам се, ще успеете да си го преведете): http://otrok.n-t.org/pb/np/oc.htm

# 101
  • София
  • Мнения: 3 328
Аз не те питах за всички, а само за един. Но ако въпросът ми те смущава или затруднява, забрави, че съм питала.

# 102
  • Мнения: 2 543
Не, просто не разбирам въпроса ти, честно.

# 103
  • София
  • Мнения: 3 328
Няма значение - поне не за форума и за тази тема.

# 104
  • Мнения: 2 543
Ето и нещо на български: http://pravoslavie.bg/content/view/290/62/

Общи условия

Активация на акаунт