Болничен от Турция

  • 1 330
  • 2
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 549
Здравейте,

Дали някой се е сблъсквал с такъв или подобен казус - болничен издаден в Турция за 22 дни как може да бъде признат в България? Става дума за чужденец на трудов договор в БГ, който е бил опериран в Турция и съответно му е издаден болничен. Като страна извън ЕС, НОИ не признава болничния и казват да се отиде при бг лекар да издаде болничен със задна дата тук в БГ. Доколкото знам ,болнични със задна дата няма как да бъдат издадени още повече, че същия е за 22 дни и касае минаване на комисия. Личен лекар е казал, че не може да издаде такъв болничен нито да изпрати на комисия. От един медицински център откавзват издаване със задна дата, въпреки че имат комисия на място.
Има ли някакъв вариант за приравняване  и признаване на такъв болничен в БГ?
Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 2 842
За посочения казус за съжаление не мога да съм полезна, но не е вярно, че не може да се издаде болничен със задна дата, не може с бъдеща, но със задна дата често се налага и се прави. Вече как да приравнят турския болничен със стандартите на ЗК, нямам идея.

# 2
  • Мнения: 5 047
По принцип за лечение в чужбина се полага болничен. ЛЛ издава направление за ЛКК , носят се преведените документи от чужбинската болница и се издава болничен без проблем със задна дата. Това със сигурност за български граждани, но предвид че лицето е чужденец, не знам дали важи същото.

Общи условия

Активация на акаунт