Къде отидоха хората?

  • 10 620
  • 243
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 2 579
Около нас се напълни със магазини плод-зеленчук. Даже някои водят жестоки войни и си правят калташки номера.
На всяко кьоше поне по един има. Но при най-новите има дооста застояла стока. Чак да се зачудиш - магазин на 1 ден с банани поне на 5 , увяхнало броколи и клюмнал магданоз.

# 196
  • Мнения: 506
Според мен много от малките бизнеси (магазинчета, кафенета и пр.) стартират от чиста глупост и абсолютно неинформирани. Имат малко излишни средства и ги набутват в нещо, което 99% няма да просъществува във времето.
Тук във форума също съм виждала примери - имам спестени 5000 лева и искам да отворя магазинче за дрехи. Ама трябва ли ми касов апарат, ама откъде да си набавя стока, Истанбул, Одрин или Димитровград?
Да им се чуди човек как изобщо се замислят за нещо такова.

До нас има Била, пълна когато и да вляза. Последната година и половина наблизо отвориха 3 малки магазинчета за хранителни стоки/плод-зеленчук. Едно вече затвори, на другите им се чудя как оцеляват. Явно имат пари да наливат.

Иначе браво на малките бизнеси, които успяват, които имат визия и се разрастват. Трябват здрави нерви, аз не бих се наела с такова нищо, ако ще и да изкарвам повече пари.

# 197
  • София
  • Мнения: 62 595
Ейнджъл, стигне ли се до момента, в който работникът тръгне да говори с теб, работата е заминала. Той е чакал, чакал, чакал тези десет лева отгоре и в един момент му е писнало и е започнал да търси или поне да дава ухо и да се настрои на нови предложения. Често началниците работят по принципа "давам колкото давам, щом мълчат, значи са съгласни, а дори да не са съгласни и да мрънкат, хич не ми дреме, щом работят". И като дойде и ти каже, че му дават десет лева на друго място какво ще си помислиш? Най-вероятно "хайде, сега, тръгнал да ме изнудва за десет лева, хубаво да ходи където иска като му дават". Късно е, човекът вече емоционално напуска, освен ако не те изнудва. Но обикновено хората седят, седят, търпят, чакат да им се увеличат заплатите и нищо.Тогава вече им писва и си тръгват, ако ще двайсет лева да им предложат.

# 198
  • Мнения: 12 473
О, Анди, наистина говориш наизуст..)

Те идват, казват, че са ок с условията, започват работа в , взимат си надника всеки ден+ бонусите и след 4-5 дни просто изчезват. Щото някой му свирнл да дойде на морето за уикенда и да вземе 200.
И после отива на работа при следващия като нас.
Текучеството в сектора е огромно просто, заради ниското качество хора.

# 199
  • София
  • Мнения: 62 595
А аз бих казала - като смяташ, че не съм наясно и всичко си знаеш, тогава какво се оплакваш?
На мен в старите ти постове ми направи впечатление една реплика - повечето не искат договори, но каквото поискат го получават. Ако наемате хора без договор, вие получавате хора, които не искат да се обвързват и хич недейте да се чудите, че си вземат два месеца надниците и бонусите и духват. Каквото сте поискали - такова сте получили. То е като любовна връзка, в която единият още от началото е казал "виж, нямам намерение да се обвързвам", другият също е решил "е, аз го искам, така че какво като ми казва, че няма намерение да се обвързва, аз все пак се надявам да се обвърже". И после защо духнал! Той си е казал човекът - не иска да се обвързва.

# 200
  • Мнения: 15 292
Не знам дали точно за този сектор говори наизуст, но аз заради такива причини съм напускала. Бях почнала на Х лв. Казаха ми, че след 6 месеца ще станат Х+100. Не станаха. Питах защо - ами нали взимаш толкова бонуси и другото, което ми е любимо най-важно е доверието. Ми добре. Имах наем и сметки, тъй че изкарах 2 години и напуснах. Има по-добри работодатели, този като не може да дава пари - да работи сам или да затваря.

# 201
  • Мнения: X
@Andariel
Вие за каква заплата бруто ще се съгласите да работите като сервитьор?
Относно магазина - продавайте онлайн. Направете си безплатна фейсбук страница, влезте в съответните групи по интереси, пускайте обяви в групите
...
Така че още един довод за онлайн продажби.
Това не е довод, това да мечти без финансови аргументи. Какъв онлайн оборот трябва да прави един физически магазин за да е на печалба от тази дейност? Или по-лесното, какъв оборот трябва да прави магазин за да е на печалба ако премине изцяло на онлайн обслужване? Благодаря!

# 202
  • Мнения: 45
Ейнджъл,напълно те разбирам за какво говориш.В търговията е същото.Аз точно това визирах като казах,че очаквам да им пука.Не се искат чудеса.Просто да си вършиш работата отговорно.Тогава бизнеса върви и заплатите растат.Но уви,повечето искат да не правят нищо и да взимат големите заплати.Е откъде да дойдат?Допреди да се захвана сама аз също бях работник на заплата.Ами съжалявам ,но никога не съм разсъждавала че е просто работа.В крайна сметка е въпрос на самоуважение да вършиш добре това с което си се захванал.Не винаги нещата опират до пари.Да,важни са,но има и други важни неща.Също ми се е случвало да не се появят на работа.И то не само хора които работят от 5дни.Понякога са работили месеци,ти си вложил нерви,време и пари в този човек да го научиш на нещо и той просто решава че повече няма да се появи.Е какво е това?

# 203
  • София
  • Мнения: 62 595
Не зная, не съм проучвала как вървят заплатите в този сектор, но ще искам заплата поне около средното. Но от това, което зная за сектора и особено каквото излезе през последно време покрай пандемията, негласната и гласна уговорка е или да не се правят договори с хората, защото това са младежи, които са за малко и ще си ходят, или ако има договори, те са "ментета" - назначаване на 4 часа на МРЗ, а останалото кеш под масата при работни смени както каже началникът. Не са чак толкова много работодателите, които правят нещата поне по-близо до действителността. Затова и сега се вайкат всички в сектора как не можели да намерят персонал. Каквото са повикали - такова са получили.

Да, нещата не са само за заплатата. Заплатата е хигиенен фактор, това всеки, който е учил поне малко икономика и не е проспал часовете го знае. Заплатата и ДМС е това, което е минимумът, който изобщо хората очакват да получат. Не, не говоря за минимална заплата, а за това, че заплащането се подразбира. Нататък важните неща са отношението. и възможностите за растеж. Кадърните може и да се подлъжат за известно време по лоши условия, но само след няколко години придобиват опит и вече не са готови да работят за нищо, а да им обясняват как парите не били важни. Хубаво, като не са важни, увеличи ми заплатата, пък пак няма да са важни!

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 08:45 от Andariel

# 204
  • Мнения: 12 473
Петит, спирам аз по темата. Няма как да те разберат, само гадаят и акъли, без да са в нещата, дават.
Анди, не се оплаквам. Казах само, че трудно се намират (в този сектор) читави  хора за работа.
В другите сектори, в които работя е доста по-различно, но и интелектуалното и личностното ниво е друго.

# 205
  • София
  • Мнения: 62 595
Читавите искат сигурност. Когато дойде човек и ви каже, че не иска договор, просто прекратете срещата, той не е вашият човек. Човекът иска неангажираща връзка, а не брак. Вие искате брак.

Ейнджъл, дори прекрасно те разбирам. В момента заемаш позицията на сърдито дете с магично мислене, отказващо да приеме действителността. Какво не разбираме?

# 206
  • Мнения: 12 473
Анди, казвам, че има и такива масово, които  не искат договори, защото са се овъртяли в дългове и кредити - понеже имат да изплащат искат да работят.

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 14:37 от Angel_wing

# 207
  • Мнения: 45
Добре де,стига сте говорили наизуст.Осъзнайте че не навсякъде нещата са такива.Така е обикновено в големите обекти,вериги ресторанти,хотели и т.н.Често общувам с едно момиче ,което работи в малко бутиково ресторантче.Тя е изключително доволна от шефовете си.Казва че заплатата и е много добра и я осигуряват на пълния размер.Докато бяха затворени и плащаха от джоба си защото държавата не направи почти нищо за тях.Тя казваше че дори и нищо да не и платят няма да напусне ,защото това е нейното място.Но въпреки всичко това тя също ми се е оплаквала от несериозни колеги.Ами в края на краищата периода е труден за всички,дай си малко зор за да се оцелее.Не е време за лиготии.

# 208
  • София
  • Мнения: 62 595
Ок, значи те са ти изгодни - много овъртяни в кредити, отчаяни, а ти спестяваш от осигуровки и т.н. Всички сте наясно какво правите и защо го правите.

# 209
  • Мнения: 12 473
Мне. Никой не иска да спестява, даже правиш много повече като жествое и грижа за тях. Един дори го бяхме прибрали в нас повече от месец да живее, че беше му се подпалила стаята, в която живееше и всичко му имущество изгоря. И дрехи и безплатна квартира му намерихме после.
Работи 6 м много добре и после пак започна да пие. И един ден изчезна и открадна пари от касата.

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 14:38 от Angel_wing

Общи условия

Активация на акаунт