Къде отидоха хората?

  • 10 625
  • 243
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 15 297
Анди, те не искат договори, защото са се овъртяли в дългове и кредити. И понеже имат да изплащат искат да работят. П.С - точно тези са най-лоялните
Най-лоялни, тоест най-дълго издържат, преди да напуснат?
МРЗ им е гарантирана, независимо от дълговете.
Не знам колко безразсъдна трябва да си, за да мислиш, че може лоялност към едни и нелоялност към други.

Добре де,стига сте говорили наизуст.
Кой говори наизуст?
Периодът е труден за всички, има чудесни примери за собственици, които дават заплата от джоба си. Но повечето освобождават служители. Ти говориш наизуст.

Мне. Никой не иска да спестява. Принуден си да правиш компромиси с много неща, за да имаш хора. Един дори го бяхме прибрали в нас да живее, че беше му се подпалила стаята, в която живееше и всичко му имущество изгоря. И дрехи и безплатна квартира му намерихме после.
Работи 6 м много добре и после пак започна да пие. И един ден изчезна и открадна пари от касата.
Лоялност, викаш?

# 211
  • София
  • Мнения: 62 595
Когато човек прави компромиси, които не иска да прави, това винаги води до проблеми след някакъв период от време.  Всеки си решава докъде и как иска да прави компромис. Работодателите имат едно такова мислене - аз правя всичко за тях, а те са неблагодарни. Ако не може да си позволи читави хора, няма да има читави хора. Както казах, читавите в един момент се светват, че са читави и това струва скъпо. А на хубави пари и условия всеки се навива, дори нечитавите, но на работодателя нали това му е едно от задълженията - да подбира персонала.

Впрочем, не бих наела човек, който казва "аз не искам договор, защото имам кредити". Такъв е бомба със закъснител и рано или късно ще ми създаде проблеми.

# 212
  • София
  • Мнения: 14 290
Ти наемам ли хора или чисто теоритизирзш? Щото, на теория и аз мога да направя полет до Марс, но на практика,,,

# 213
  • Мнения: 12 473
С последното на Анди съм напълно съгласна. И спирам по темата. Достатъчно казах, ама четете избирателно..)

# 214
  • Мнения: 45
Когато говорих за малкия бизнес,имах предвид наистина малкия.Малките семейни ресторантчета,кварталния магазин и т.н.Вповечето случаи те не освобождават служителите си.Там обикновено хората работят с години и стават като семейство.И на тях им е най-трудно, защото рядко някой има натрупани финанси да издържи дълго време.Предполагам че всеки има по един любим такъв обект.Било кафето откъдето минава всяка сутрин,било магазинчето откъдето си купува плодове или нещо подобно.Замислете се колко хора работят там.Само около мен в последната година затвориха десетина обекта.Само и единствено вследствие на пандемията.Просто не издържаха.И това са все обекти, които работеха много добре,но просто са точно от този тип.Малки ,които предлагат различна и качествена стока.

# 215
  • Мнения: 15 297
При едната напускат след няколко месеца, според другата ставали като семейство и държали години (но все пак фалират). Да се чуди човек къде ли е истината и дали не живеем на различни планети.

# 216
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти наемам ли хора или чисто теоритизирзш? Щото, на теория и аз мога да направя полет до Марс, но на практика,,,

А ти наемаш ли хора и ако да, как ги наемаш?  Освен ако репликата ти е единствено с цел заяжда не и да омаловажиш или отречеш написаното от мен. Ако имаш конкретни несъгласия с написаното от мен - ок, кажи ги и ще дискутираме. Но репликата "наемаш ли или теоретизираш" не предполага кон8структивен разговор по темата, а само дискредитиране. Е, каква е целта ти?

# 217
  • Мнения: 19 024
Аз съм била служител 10 години и след това имам бизнес. Тоест знам какво е и едното, и другото. Който има печеливша бизнес идея, винаги намира хора за осъществяването й. Трудно, лесно, намират се. Да намериш бизнес нишата изначално е в пъти по-трудно, особено сега.

# 218
  • Мнения: 3 973
Времената се промениха.
Всичко стана като магазин за 1 лев. Вземаш ползваш и не ти пука колко ще издържи, ще купиш следващото. Така е и с работата и с партнорите в живота.
Защото да полагаш усилия в едно нещо, като от утре просто сменяш работа, партньор и каквото си искаш. Динамика има, във всички сфери.
Но се оказва, че крайният клиент в масовия случай, въпреки изброените неща по-горе, търси повтарящо се качество.
И тук идва голямото разминаване. Няма как да има постоянна динамика и повтарящо се качество.
Трябва си постоянноство, работа, предаване на знания и т.н.
Просто е етап от света, в който живеем. Който успее да управлява, качествена услуга или продукт, при тази динамика - успява.
Другите - пазарът ги изхвърля.

# 219
  • Мнения: 25 898
Не, повечето дори не искат договори..)
Който е поискал е имал всичко. Не договорите ги държат.

Договорите може и да не ги държат, но са показател за сериозност – и на работодателя, и на наемника.
Как можеш изобщо да имаш доверие на човек, който не иска договор? Ами то е ясно какво ще му е отношението към работата и че не можеш да разчиташ на него.
Същото важи и за работодателите – ако предлагат или са съгласни някой да им работи без договор, то е ясно, че гледат на персонала като на приходящи, случайни хора, които нямат намерение да задържат.

# 220
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 346
Кварталните заведения посещаваме с удоволствие.В барчето пия кафе със съседите или майките на съученици на дъщеря ми...Все едни и същи се събираме...познаваме се със собствениците..
В ресторантчето обядваме с децата след училище или се събираме там със съседи...Харесваме кухнята,обстановката.Персоналът е един и същ от години,явно условията са добри..и собствениците са свестни хора..
В кварталните магазинчета -някои са ми лзбими ,но в други не стъпвам.
Постоянен клиент съм на месарницата например.
Обаче в магазинчето за дрехи не стъпвам-китайски парцали от Али на двойни цени
В хранителния магазин-само за хляб,цигари..
Прави впечатление и голямото текучество-постоянно се търсят продавачки.Явно не издържат..
Така е и в близкия магазин ЦБА-все търсят персонал.Хората не се задържат..

# 221
  • Мнения: 5 174
Не искат договори и хора,които са на борсата.Това не ги прави несериозни.

# 222
  • Мнения: 19 024
А какви ги прави? Много е сериозно да взимаш обезщетение за безработица и в същото време да работиш? Не бих взела такъв човек.

# 223
  • Мнения: 5 174
И какво като взема обезщетение и работи.Не краде,не е протегнал ръка на социалните.Взема това,което му се полага(за което е внасял) и работи.Какъв е проблема,че не налива за хрантутниците на държавна хранилка?

# 224
  • София
  • Мнения: 62 595
разбира се, че ги прави несериозни! Това е като изневярата - ако любовникът ти изневерява на жена си, значи и на теб ще изневери след време заради някоя друга. Той вече е показал, че за него лоялност няма и е готов да лъже и да маже. Щом лъже друг, ще излъже и теб като работник. Същото важи и за работодателите - веднъж излъже ли твой колега, клиент или партньор, значи окото няма да му мигне да излъже и теб. Особено ако те прави мълчалив или явен съучастник.

Общи условия

Активация на акаунт