Къде отидоха хората?

  • 10 624
  • 243
  •   1
Отговори
# 60
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 933
Избягвам изцяло пазаруването от вериги аз. Там в пъти е по-застояла или с минал срок на годност стоката.
Серьозно? Ми то си има дати на стоките и правила за продажбата в срок, хич не ми се вярва голяма верига да се прецака по тоя параграф. Виж кварталното магазинче е по-вероятно че може да се случи това при някоя мързелива продавачка, там контрол няма.

Аз винаги гледам да пазарувам от малки магазини и да подкрепям бизнеса.
Това може ако живееш в малък китен град с малки кинти магазинчета и искаш да запазиш облика на градчето, но в кварталния магазин е абсурд. Купувачът там подкрепя търговец, който прибира много повече пари  от него и се залива от смях по пътя за банката както се казва в онзи лаф.  Нима търговецът ще държи магазина и ще продава на загуба само за да подкрепя местните малоимащи купувачи? Хич, нали. В малък магазин влизам ако ми е практично по пътя или ако е нещо изключително. Примерно в кварталната месарница започнах да влизам по-често защото заливат клиента с внимание по много приятен начин, и започнах да купувам  повече от там защото имат хубава стока, но едното без другото не върви. 

Авторката може да пробва да си вземе инфлуенсърки за продавачки, може да потръгне бизнеса Smile

# 61
  • Мнения: 19 016
Купувачът там подкрепя търговец, който е в квартала му. Това е неговия шанс да има магазини в квартала му. И е въпрос на вътрешна нагласа.

Ако на теб ти се привижда как собственика на магазина се смее по пътя за банката, моля те не забравяй, че той ходи там и за друго. От неговите данъци и данъците на другите бизнеси държавата изплаща заплатите на всички от държавната администрация, обезщетенията за безработица и много други. Ако се срине бизнеса, ще се срине и държавата.

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
Тоест аз трябва да го играя на благотворителност, за да може Иван да го играе бизнесмен. Тогава да сложи една табела "пазарувайте при мен, за да ме подкрепяте, защото имам ипотека за плащане и кредит"? Не ми обясвявай за данъците и администрацията, все едно хората правят бизнес, за да издържат администрацията, а не за да печелят. Имаше едни такива, по едно време бяха много модерни пиарски подходи за социално ангажираната компания.

# 63
  • София
  • Мнения: 14 290
Точно. Държавите се крепят на малък и среден бизнес. Големите намират начин да не плащат, не само в България. 
Аз няма да обеднея, ако не хвана промоцията в Кауфланд. Разбира се, за хората с ниски доходи или на пенсия е важно и ги разбирам.

# 64
  • Мнения: 19 016
Andariel, ама и от теб печели някой всеки ден Simple Smile Иначе няма да си жива Simple Smile А че Иван е решил да е бизнесмен, не го мисли. Той как печели си е негова работа. Всеки прави бизнес, за да изкарва пари, но държавата прибира именно от работещите бизнеси. Без тях сме заникъде, ти включително.

# 65
  • София
  • Мнения: 14 290
За някои хора е много страшно друг да печели и да е добре.

# 66
  • София
  • Мнения: 62 595
Бизнесът си е бизнес. Не е благотворителност. А ако някой е решил да ми играе на тънката струнка за "подкрепете маркия бизнес" не е познал, няма как така да ми продаде кренвиршите по-скъпо, отколкото се продава във веригата. А за да платя над пазарната цена, значи трябва нещо много уникално да ми предложи като стока или услуга. Иначе защо да го правя?

# 67
  • Мнения: 19 016
Щом имаш време, обикаляш и намираш винаги най-евтиното и пак някоя верига или частник печели. Ужас Wink Някои хора търсят и качество , и други неща и плащат, без да страдат, даже са доволни. Повече е излишно да пишем Simple Smile

# 68
  • София
  • Мнения: 14 290
Андариел, никой не те кара насила да правиш нещо. Аз кренвирши не купувам. Месото, което купувам от месарница е по-добро от това във веригите. Да не говорим и, че си поръчвам каквото ми трябва и ми го доставят.
Така е и с млечните и с плодовете и зеленчуците.
Отделно, че наистина стимулирането на бизнеса е от полза за всички. Предпочитам скъпи български розови домати пред пластмасови от веригите.

# 69
  • Мнения: 12 473
Анди, замисляла ли си се, че във веригите има само определени БГ продукти? Знаеш ли защо?
Имаш ли представа колко изпилват и изгърчват цените на производителите веригите? И че само по-големите успяват да им плащат таксите и да издържат? Което неминуемо се отразява на качеството, Btw
Съответно - в малките магазини за мен има много повече качествено разнообразие от натурални БГ продукти, от това във веригите.

# 70
  • София
  • Мнения: 14 290
Така в Ейндж, извиват им ръцете, от това страда качеството и отрасълът като цяло. Изкупните цени са ужасно ниски. Това е световен проблем.  България има ресурс за селско стопанство, но от всякъде ги притискат.

# 71
  • Мнения: 19 016
Веригите си имат своите плюсове. Но някои стоки там наистина са с минимум вложен материал, за да са супер изгодни, просто трябва да се чете и внимава. За храните също. В крайна сметка никой не спира никого да си купува каквото иска откъдето го иска.

Който търговец на стоки или услуги си е намерил пазар, няма да си разплете чорапите от мъка, че не всички са при него.

# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
Кренвиршите са символ на масова стока, все тая дали ще напиша кренвирши или хляб. И не, не обикалям, а ми е достатъчно, че има в околността обекти на две вериги, в които дори с някои хора от персонала сме на "ти", т.е. не сме анонимни съвсем. Да, да, знам, в темата всички са умни, красиви и успешни, месото е специално от тридневно сукалче, а хлябът замесен от девица, шептяща вълшебства.
Да, зная защо има определени марки във веригите, всичко това ми е ясно. Но за мен като потребител е важно на мен да ми е изгодно, а не да подкрепям някого. Може да не съм достатъчно изтънчена за някои търговци, но едва ли биха отказали мизерните ми левчета, ако им ги дам, нали така!

Назад някой, май Бианка беше, ме пита за бизнеса. Аз нямам бизнес, а и не продавам домати. В моята професия работата е индивидуална и услугата е специфична, затова личните и професионалните качества на специалиста са от ключово значение. Плюс конфиденциалността, която трябва да се пази.

# 73
  • Мнения: 12 473
Всички искаме да ни е изгодно.
За това и се следят и сравняват цените.

Но аз бих избрала качеството пред цената винаги.
И няма да си купя куп запаси, консерви, кренвирши, джънк и тн,  а това, което е истинско и полезно.

# 74
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво значи качествено пред цената? Една и съща стока, едни и същи кренвирши ги продават в Била и в "малкото квартално магазинче". Според теб откъде ще ги купя, ако в "магазинчето" са по-скъпи? Говоря за една и съща стока или за клас стока, а не за лично отгледано прасе. (между другото, по време на соца имахме едни професионални квалификации, които трябваше задължително да караме в единайсти клас - моята е хранително-вкусова промишленост. Зная много добре за какво говоря и какви са технологичните процеси и т.н.).

Общи условия

Активация на акаунт