Кръстен на Иван

  • 5 146
  • 69
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 573
Името Иван ми харесва, но търся и вариант за не толкова познато име, защото моето е много рядко срещано и до сега винаги е работело в мой интерес. Името ми не е измислено, има своето значение и семейството ми са го открили в някаква книга.

# 46
  • София
  • Мнения: 12 554
Няма производно на Иван.
Вариантите са Иван, Иво, Йоан, което е гръцкото Иван и разбира се Калоян - Калос Йоанис - красивият Иван. Толкоз.

# 47
  • Мнения: 1 459
Не го разбирам тренда да изровиш име отпреди 1000,1500 г. и да кръстиш детето си така. Иваил все някой ще пита с й ли се пише или с и, ще има и такива, които ще си му кажат направо Ивайло. И наистина Иван няма рядко срещана версия, освен ако не Ви се нравят версиите Ивен, Иваниел, Ивиен, Инан, Айви-ан и тем подобни модернизми.

# 48
  • Мнения: 234
Името Иван ми харесва, но търся и вариант за не толкова познато име, защото моето е много рядко срещано и до сега винаги е работело в мой интерес. Името ми не е измислено, има своето значение и семейството ми са го открили в някаква книга.
Иван става все по-рядко срещано. Повечето ги кръщават Калоян и Йоан, Ивайло, а също и Ивиян и подобни модерни. Ивановци сред децата вече има доста малко.
По-необичаен вариант за България е Жан, също Джон, Ян. Може би Джонатан? Но на мен най-много ми харесва Иван.
А как стои въпросът с документите за самоличност? Ако се казва Джон, може ли да поиска името му на    латиница да се изпише  John, или трябва да е Djon?

# 49
  • Мнения: 6 764
Името Иван ми харесва, но търся и вариант за не толкова познато име, защото моето е много рядко срещано и до сега винаги е работело в мой интерес. Името ми не е измислено, има своето значение и семейството ми са го открили в някаква книга.
Иван става все по-рядко срещано. Повечето ги кръщават Калоян и Йоан, Ивайло, а също и Ивиян и подобни модерни. Ивановци сред децата вече има доста малко.
По-необичаен вариант за България е Жан, също Джон, Ян. Може би Джонатан? Но на мен най-много ми харесва Иван.
А как стои въпросът с документите за самоличност? Ако се казва Джон, може ли да поиска името му на    латиница да се изпише  John, или трябва да е Djon?
В декларацията за документ за самоличност има поле, в което да отбележиш как желаеш да бъде изписано името ти на латиница. Аз го ползвах за презимето си, защото е по-специфично.

# 50
  • Мнения: 3 308
Йоан е едно от най- хубавите момчешки имена за мен. Иван не бих избрала за име, поради същата причина поради която не бих избрала Георги или Димитър (навсякъде са)

# 51
  • София
  • Мнения: 12 554
Йоан е едно от най- хубавите момчешки имена за мен. Иван не бих избрала за име, поради същата причина поради която не бих избрала Георги или Димитър (навсякъде са)

Ами всъщност не.

За отминалата 2020 година общо 1106 момчета са кръстени с името Александър, 958 с името Георги и 810 с името Мартин. Следват имената Димитър – 668, Никола – 666, Борис – 660, Калоян – 640, Даниел – 615. Чак на девето място сред новородените е името Иван – 596 бебета, а десетката затваря името Теодор с 516 момчета, носещи това име.

# 52
  • Мнения: 3 308
В топ 10 пак далеч не е рядко срещано. Като казвам че са навсякъде, нямам предвид само при деца, а при хора от всяка възраст.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 977
Ами да защото са хубави нормални имена. Сто пъти по-добре да е Иван и дядо му така да се казва, отколкото да е Ивиан един неповторим и какво от това като звучи кошмарно и на околните масово им е смешно.

# 54
  • Мнения: 783
Моля авторката да даде пример с нестандартни имена, които харесва Simple Smile

# 55
  • Мнения: 3 308
Ами да защото са хубави нормални имена. Сто пъти по-добре да е Иван и дядо му така да се казва, отколкото да е Ивиан един неповторим и какво от това като звучи кошмарно и на околните масово им е смешно.
На авторката явно не й допада идеята особено, за това пита за алтернативи. И на мен не ми харесва така кръстени 1:1, ще е "малкия Ваньо",  а дядото "големия Ваньо". От там нататък се получават имената на квадрат и на куб, както при една приятелка когато нейния мъж се затръшка сина им да се казва като него. Сега детето е с едно от най- известните имена х 3. За мен е малко странно, няма нищо лошо да има уникалност в името ти.

# 56
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Цитат
Предложих ивиан не защото ми харесва повече от Иван, а защото майката търси варианти.
Цитат
Само дето Иваил не е измишльотина или изгъзица. Иваил е оригиналното име на цар Ивайло
Как ли, за Бога ще звучат тези имена в днешната реалност Close

ПП Темите в този раздел, често се израждат, но тази или по-скоро безумните предложения,  убедително взимат връх Close

# 57
  • София
  • Мнения: 1 977
Ами да защото са хубави нормални имена. Сто пъти по-добре да е Иван и дядо му така да се казва, отколкото да е Ивиан един неповторим и какво от това като звучи кошмарно и на околните масово им е смешно.
На авторката явно не й допада идеята особено, за това пита за алтернативи. И на мен не ми харесва така кръстени 1:1, ще е "малкия Ваньо",  а дядото "големия Ваньо". От там нататък се получават имената на квадрат и на куб, както при една приятелка когато нейния мъж се затръшка сина им да се казва като него. Сега детето е с едно от най- известните имена х 3. За мен е малко странно, няма нищо лошо да има уникалност в името ти.
Аз също съм против да се кръщава на всяка цена, насила, защото иначе дядото ще се разсърди и т. н. да се правят компромиси. Ако ти харесва името, обичаш човека и искаш детето ти да носи неговото име ок, всичко друго е компромис със себе си и детето ти. Странности от вида кръстен Светослав на дядо си Ламби аз не приемам, нито за кръщаване реално, както и една буква не е никакво кръщаване, нито за редно спрямо детето.

# 58
  • Мнения: 3 308
Защо да не е редно спрямо детето?
Аз много одобрявам кръщаването само с първата буква, особено добър компромис при "остарели" имена. Моят син е така кръстен на майка ми, защото на  мъжкия вариант на името й отдавна му е минала модата. Абсолютно всеки, който чуе името на детето ми казва "Ахх, на баба си ... кръстен".
Наистина не разбирам вечните проблеми в тези теми от типа на "ама ще го питат детето с Я или със А се пише името", или пък че име и фамилия няма да си отиват. Това са отличителни неща, запомнящи се, правят впечатление на хората, няма нищо лошо в това.
Отделно че в много други страни, независимо как се казваш почти винаги те карат да си спелуваш името, така че това са нормални неща.

Последна редакция: вт, 22 юни 2021, 15:34 от Glossycherry

# 59
  • Мнения: 828
Абе дайте всички деца да са Георги ,Петър и Иван, че да не се чудят хората кое как се пише 😁
За мене тъпотия е да си кръстиш детето Раян.. Раян Георгиев.. но всеки си има различна представа за хубаво име. Не знам защо 2-3 потребителки смятат, че тяхното мнение е закон и не спират да повтарят колко нелепи били имената. Ами дайте един Страхил, Гроздан, Неделчо, Генади.. тях всеки ги знае как се пишат 😁

Общи условия

Активация на акаунт