На 7 години не може да говори

  • 8 453
  • 91
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 148
А аз не разбрах, детето със спектър ли е?

# 31
  • Мнения: 39 283
Не е в спектър, защото не е обследвано.

# 32
  • Германия
  • Мнения: 865
Може би трябва да спрете с телевизора, още повече се обърква така. А и казвате, че гледа детски филмчета на руски.

# 33
  • София
  • Мнения: 7 990
Аз се пообърках. Детето не е вербално или говори с грешки? Защото едно е да се каже, че не говори, което означава, че ползва ограничена реч/откъслечни думи, а съвсем друго - да говори граматически неправилно, "мачка" думите и включва втори език от детските.
Ако е второто, то е за работа с логопед. Ако е първото, е за работа с екип от специалисти.
Разбрах, че не чете, защото не искало да научи буквите (каквото и да означава това). И предстои да бъде в първи клас.

# 34
  • Мнения: 11 970
Не знам в какво училище сте записали детето, но дано не е с английски, че съвсем ще се омажат нещата. Детето трябва да познава буквите поне.
Разбира ли обяснения и това, което му се говори и чете?

# 35
  • Мнения: 3 531
Аз разбрах, че детето има основно артикулационни проблеми. И му трябва работа с логопед. То смята, адекватно, свързва цифри с количества и схеми, но не артикулира добре.

# 36
  • Мнения: 11 970
Аз разбрах, че детето има основно артикулационни проблеми. И му трябва работа с логопед. То смята, адекватно, свързва цифри с количества и схеми, но не артикулира добре.
Артикулационния проблем е едно на ръка, по-притеснителното е, че дете на седем години навършени говори граматически неправилно, а това много ще се отрази на обучението в училище. Фактът, че не иска да научи буквите също е притеснителен. В училище, знаеш вече колко претрупана е програмата и как няма време.  Пък почнат ли и да го избягват и подиграват, не всички деца са толерантни, съвсем ще се затвори детето и ще откаже да работи.

# 37
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Причината е в руския
Моето дете така. Започна да гледа много филмчета на английски. Сам си ги пускаше, покрай по- големия си брат. В един момент започна да бърка думи, да завалва думи и да заеква, но едновременно с това се оказа, че е научил английски покрай филмчетата. В момента говори по- добре английски, а българския понякога го бърка.. или замества с английски думи или се чуди дълго коя дума да използва

Виж дали не е научил руски и не се бърка от руския

# 38
  • Мнения: X
Mama Ru, записан е в училище, където от първи клас задължително ще изучава руски и английски, ще имат по 1 уч. час седмично и по двата езика.

Обяснила съм всичко и не разбирам защо не разбирате.

# 39
  • Мнения: 46 508
Фактът, че не иска да научи буквите също е притеснителен. В училище, знаеш вече колко претрупана е програмата и как няма време.  Пък почнат ли и да го избягват и подиграват, не всички деца са толерантни, съвсем ще се затвори детето и ще откаже да работи.
Дъщеря ми също не искаше. Нито можеше да смята, нито да чете. Препоръката и на учителките в предучилища, и на учителката в 1 клас беше да не ги учим да четат, защото при някои деца това дори затруднява учебния процес (повечто родители използват хаотични начини и после трябва първо да ги отучат от тях). Ако детето има желание, тогава да.
В крайна сметка се научи много бързо и беше една от най-добрите в класа (само по четене, за другите неща не, мързелът си взима своето и до днес).
При такива деца според мен натискането преди да започнат училище, особено по време на ваканция, има обратен ефект.

Katerun, щом вече е записан, ако можеш се свържи и с учителят, който ще ги поеме и виж какво е неговото мнение. Ако каже, че е нужно да чете, нека ви даде насоки. Те си имат методи, по които се преподава, за да не търгнете в грешна посока.

# 40
  • Мнения: X
Ох, не знам, почувствах, че имаме голям проблем. Ще говоря с госпожата или директора, но не сега. Надявам се скоро да го прегледат в София и да се разбере най-накрая има ли наистина проблем или няма.
Забравих да отговоря на предно питане:
Разбира какво му се говори и чете. Като използвам по-дълги изречения се обърква понякога. Но като му го кажа на две части примерно след това и по-бавно, ме разбира. Разказва приказки, но по един негов си начин "Чук и Пук отидаха ей там, в на Антон зъбките и зеха да такоат, да копаяяяят, и Антон зе четката и те пуваха във водата, ама преди това ходи, майка му го заведе при един чичо дето пай зъби, той е зъболекар."

# 41
  • София
  • Мнения: 7 990
От всичко написано, за мен детето има нужда от още, системна и непрекъсваема, работа с логопед. И вижте на какво се дължи непознаването на буквите, защото се съмнявам да е голо нежелание. По сегашните програми това, което преди се учеше в първи клас, сега е в ПУГ. Стресът и препускането са големи. Аз лично бих спестила и чуждите езици на фона на нестабилизираната реч.

# 42
  • Мнения: 3 531
Katerun по- добре започнете работа с логопед. Не чакайте Св.Никола. За там се чака дълго. Преди години за преглед чакахме 6 месеца, а после за обследване още 11 месеца. Сега с ковид съм слушала, че още повече се чака. Само тежките случаи ги вземат по- бързо. Другите даже гледат да разкарат.

# 43
  • Мнения: X
Няма как да не е в това училище. Вече е приет, а и другите училища са далеч, а не всеки път ще мога да го водя с кола. Там са задължителни двата езика. Директорката е много взискателна към учители и родители, и ми харесва.
Не знаех, че толкова дълго се чака за преглед и обследване! Мислех, че ей сега след няколко дни ще идем. Частен логопед не мога да си позволя. Опитваме се с мъжа ми да му бъдем ние логопеди, ама трудна работа. Само да сформират паралелките и да е съвсем ясно, че наистина ще е при госпожата, при която мисля, и ще помисля как да подходя и какъв разговор да проведа с нея и/или с директорката.
Мъжът ми смята, че се побърквам и до края на лятото детето щяло да си говори нормално. Аз се тревожа, защото не е нормално да говори така. По-малки деца говорят гладко, разказват истории.

# 44
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тук във форума май имаше логопед, който съветваше онлайн.
Провери и питай за упражнения, които да правите с детето.

Общи условия

Активация на акаунт