Изследване на ХОРМОНИ – 23 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 47 702
  • 735
  •   1
Отговори
# 570
  • София
  • Мнения: 35 935
Здравейте! Бях качила изследвания на дъщеря ми на 11 год.
Скрит текст:
Минахме през ендокринолог, който ни назначи изследване на инсулин. На гладно е 23 веднага ни 7зписа метафогамма за 6 месеца. Много съм притеснена. Започнахме и съвсем различен режим на хранене. Притеснена съм, че пише, че от хапчетата пада и витамин б 12, а нейния е 347 от Референтна стойност 187-883 pg/ml. Ендокринолога каза, че и е добре, но чета, че трябва да е на Горна граница. Чудя се дали да не започна да и давам.
Здравей!
Най-важно е храненето и моят съвет е, за да се помогне на това дете, родителите да дадат пример и цялото семейство да го спазва. Не може детето да гледа как мама и тати хапват баница и паста, а то трябва да се храни режимно. Вярно, това е режим на хранене за страдащи от ИР, но той е полезен и за здрави хора.
Който не страда от ИР и идея си няма в какъв ад са тези хора, най-вече психически и в какъв омагьосан кръг са, от който, освен че не знаят как да излизат, но и непрекъснато се връщат.
Метфогаммата може да помага, но влияе само на КЗ и Инсулина не и на мозъка, с който е основната и най-важна борба Simple Smile ... а едно дете на 11 год. няма как само да се справи с това.
За Метфогаммата - приема се с най-въглехидратното хранене за деня ( но това не означава да се включват въглехидрати специално за нея ... всяка една храна съдържа някакъв процент протеин-мазнини-въглехидрат )
Започва се с ниска доза.
Не е задължително В12 да пада от Mетфогаммата - аз съм на Mетфогамма и поддържам много високи нива на В12 само от храненето си ... и са толкова високи, че се налага и да ги следя, както и да избягвам добавки с В12.
Същото се случва и с много мои познати, които са на режим, сходен на моя.
Да, сега нивата са ниски и трябва да приема В12 за да стигне горната граница.
Добре е да следите и нивата на вит. Д, желязо, феритин, цинк, мед, селен...
Гадно е да си с ИР, но много по-опасно е, да не знаеш за нея  и да не вземаш мерки. Колкото по-рано се установи, толкова и шанса да се контролира по-лесно е по-голям.
Успех на младата госпожица, но която пожелавам, да бъде силна, смела, много упорита и въпреки всичко, да  поддържа едно красиво тяло, което да буди възхищение Peace

# 571
  • Мнения: 1 050
Здравей, Денис! Вчера излязоха резултатите, които малко ме притесниха, защото съм в групата на бебеправещите. Инхибин В ще излезе доколкото разбрах след седмица. Правени са на 3-ти ден от МЦ. На 44 съм, без някакави аномалии в цикъла, редовен на 25-26 дни, рядко на 27. Моля за съвет какви още изследвания да пусна предвид тези резултати? И към какъв доктор да се насоча? 
Прилагам и изследвания от месец март, които ми бяха назначени от лекар, също правени на 3-ти ден от цикъл

# 572
  • Мнения: 18


Здравейте! Днес на 3 ден от цикъла си направих изследвания на женските хормони и HOMA- index. Това са резултатите. Имат ли връзка, с Хашимотото, което имам, т.е дали си взаимодействат? Може ли коментар?

Последна редакция: пн, 29 ное 2021, 14:20 от Simona Ivanova_511315

# 573
  • София
  • Мнения: 186
Здравей, Денис, това са моите резултати от днес, 3 ден. Правени са по повод нередовен цикъл в последните 3 месеца. На 47 години съм. Предполагам пременопауза. С хашимото от 2019 година. Пет дни в седмицата пия по 25 мг Лтироксин, два дни по 50 мг. През месец март тази година TSH  е било 1,01, сега е 3,34. Правя ги в една и съща лаборатория. Редовно ходя на гинеколог, последно през месец октомври, всичко е наред /цитонамазка, яйчници/. Последната 1 година качих килограми, може и от възрастта да е, но все пак пуснах Инсулин и липиден профил. Инхибин Б ще излезе след 7 до 10 дни. Може ли да се извлече някаква информация от така направените изследвания и резултати?

# 574
  • Мнения: 142
Здравейте, аз искам да се включа с един бърз въпрос. Понеже ми предписаха Дуфастон по схема от 16ти до 26 ти ден по две таблетки.  Исках да питам дали в такъв случай може да се изследва прогестерон на 7ми ден след овулацията? Влияе ли дуфастона на другите изследвания? Кога е най- удачно да направя тези, които са извън менструалния цикъл ?

# 575
  • Мнения: 95
Здравейте, момичета и Денис, с молба за тълкуване на хормоните, правени на 4ти ден.
Предварително благодаря!

Показател Резултат Единици Референтна област
Диагн. на инфекциозниб-ти:
anti-SARS-CoV2 IgG S Qty(Kоличествен) DiaSorin688.0BAU/mLДо 33.8
Хормонален анализ:
LH ( Лутеинизиращ Хормон )9.66IU/lВиж забележка подчерта
FSH ( Фоликул Стим. Хормон)7.63IU/lВиж забележка подчерта
Estradiol (Естрадиол)937.90pmol/lВиж забележка подчерта
Progesterone ( Прогестерон )34.150nmol/lВиж забележка подчерта

Скрит текст:
anti-SARS-CoV2 IgG S Qty(Kоличествен) DiaSorin688.0BAU/mLДо 33.8Хормонален анализLH ( Лутеинизиращ Хормон )9.66IU/lВиж забележка подчертаFSH ( Фоликул Стим. Хормон)7.63IU/lВиж забележка подчертаEstradiol (Естрадиол)937.90pmol/lВиж забележка подчертаProgesterone ( Прогестерон )34.150nmol/lВиж забележка подчертаЕГН: 7607075639Дата на раждане:07.07.1976 г.No: 7370324, PID: 90293Дата: 02.12.2021 г.
Лабораторен коментар: --- Footnotes ---\X00D\\X00A\ * 1. (anti-SARS-CoV2 IgG S Qty(Kоличествен) DiaSorin): \X00D\\X00A\Количественият IgG тест служи за оценка наимунния статус СЛЕД преболедуване или ВАКСИНАЦИЯ. Открива антитела насоченисрещу шипчестия (Spike) протеин ( S1/S2 ). Правилно е да се изследва около 30-35 дниот началото на оплакванията. Стойност на антителата над 130 BAU/mL показва имуненотговор, 150 BAU/ml е гранична стойност определена от МЗ за получаване наудостоверение. Тестът може да се използва за оценка на постваксинален имунитет, поне15 дни СЛЕД втората доза. Очакваеми са нива на антителата над 250 BAU/ml, катоконкретното количество за стойности над 1000 BAU/ml, няма медицинскозначение.\X00D\\X00A\ * 2. (LH ( Лутеинизиращ Хормон )): \X00D\\X00A\Референтниграници на Лутеинизиращ хормон ( LH ) за жени в репродуктивна възраст по фази в IU/L:\X00D\\X00A\фоликулна 2.4-12.6; овулаторна 14-96; лутеална 1.0-11.4;\X00D\\X00A\Референтни граници за жени в менопауза 7.7-59IU/L;\X00D\\X00A\Референтни граници за мъже в репродуктивна възраст: 1.7-8.6IU/L;\X00D\\X00A\ * 3. (FSH ( Фоликул Стим. Хормон )): \X00D\\X00A\Референтни границина Фуликулстимулиращ хормон ( FSH ) за жени в репродуктивна възраст по фази в IU/L:\X00D\\X00A\фоликулна 3.5-12.5; овулаторна 4.7-21.5; лутеална 1.7-7.7;\X00D\\X00A\Референтни граници за жени в менопауза 25.8-134.8IU/L;\X00D\\X00A\Референтни граници за мъже в репродуктивна възраст: 1.5-12.4IU/L;\X00D\\X00A\ * 4. (Estradiol (Естрадиол)): \X00D\\X00A\Референтни граници наЕстрадиол ( Estradiol ) за жени в репродуктивна възраст по фази вpmol/L:\X00D\\X00A\фоликулна 45.4-854; овулаторна 151-1461; лутеална 81.9-1251;Референтни граници за жени в менопауза: до 505 pmol/L;\X00D\\X00A\Референтниграници за бременни в pmol/L по триместри:\X00D\\X00A\1-ви триместър 563 -11902,\X00D\\X00A\2-ри триместър 5729 - 78098, \X00D\\X00A\3-ти триместър от 31287 донад 110100;\X00D\\X00A\ * 5. (Progesterone ( Прогестерон )): \X00D\\X00A\Референтниграници на Прогестерон ( Progesterone ) за жени в репродуктивна възраст по фази вnmol/L: \X00D\\X00A\фоликулна 0.18-2.84; овулаторна 0.38-38.1; лутеална 5.82-75.9;\X00D\\X00A\За жени в менопауза: до 0.40 nmol/L;\X00D\\X00A\Референтни границиза бременни в nmol/L: \X00D\\X00A\1-ви трим. 35.0-141 \X00D\\X00A\2-ри трим. 80.8-264\X00D\\X00A\3-ти трим. 187-681;

# 576
  • София
  • Мнения: 35 935
Скрит текст:

Здравейте! Днес на 3 ден от цикъла си направих изследвания на женските хормони и HOMA- index. Това са резултатите. Имат ли връзка, с Хашимотото, което имам, т.е дали си взаимодействат? Може ли коментар?
Здравей!
Имаш ИР и инсулина на гладно е висок, което показва че храненето ти не е добро, т.е. не е правилно и съобразено с тази ИР.... респ. трябва да преразгледаш храненето си.
Да, има връзка храненето и някои заболявания, в случая храненето и нормалната функция на ЩЖ.
След като си с Хашимото, трябва да следиш ТСХ, Т3 и Т4 и ако има отклонения своевременно да се коригират, защото, ако това не се прави - провокира/обостря/активира ...Хашимотото ( автоимунно заболяване, което атакува ЩЖ).
Пролактинът е висок, може да е от ЩЖ... ако нормализираш нейната функция и неговите нива е възможно да се коригират... ако не го направиш - това влияе зле на някои хормони, вкл. на О., зачеване, имплантация и т.н.
Ако причината не е в ЩЖ ( за пролактина) - може да са някои андрогени, които се повишават от ИР.
Е2 е висок - може да има киста/Зф... защото и ФСХ нещо се е повишил за годините ти. Ако няма - може причината да са някои  андрогени.
Малка си, но все пак е добре да провериш ЯР защото си с по-високи нива на ЛХ и ФСХ  ( за възр. ти ) ... много е вероятно също да си и с ПКЯ ( непроявена) защото си с проблеми си ЩЖ + ИР... а това влияе зле на ЯР
Добре е да се консултираш и със специалист по репр. медицина.
Не се притеснявай - повечето неща могат да се коригират, други да се контролират ... зависи от теб Simple Smile
От мен - Успех! и ще чакаме хубави новини


Здравей, Денис, това са моите резултати от днес, 3 ден.
Скрит текст:
Правени са по повод нередовен цикъл в последните 3 месеца. На 47 години съм. Предполагам пременопауза. С хашимото от 2019 година. Пет дни в седмицата пия по 25 мг Лтироксин, два дни по 50 мг. През месец март тази година TSH  е било 1,01, сега е 3,34. Правя ги в една и съща лаборатория. Редовно ходя на гинеколог, последно през месец октомври, всичко е наред /цитонамазка, яйчници/. Последната 1 година качих килограми, може и от възрастта да е, но все пак пуснах Инсулин и липиден профил. Инхибин Б ще излезе след 7 до 10 дни. Може ли да се извлече някаква информация от така направените изследвания и резултати?
Здравей!
Не е добре за ЩЖ да се редуват дози - това я стресира, а и тя и без това се стресира от какво ли не.
Може да приемаш по 37,5 всеки ден  ........ 25:2=12,5+25= 37,5мкг
ТСХ е висок, Т4 е нисък - не контролираш добре функцията на ЩЖ... консултирай се с лекар, защото тази доза ( която приемаш) е ниска. Ако ТСХ е висок - качваш кг. и бързо се омазняваш... а ти имаш и ИР - това също е причина. За ИР - трябва специален начин на хранене: ВМХ-НВ или ВПротеиновоХ- НВ... ти си преценяваш.... след като си в пременопауза, моето мнение е, че не трябва да ограничаваш много протеина ( а това се получава при ВМХ-НВ... ако го спазваш правилно Simple Smile ) - без протеин, колагена в тялото се унижава много бързо, а той е в кости, кожа, органи, тъкани, съдове - почти цялото тяло.
ЛХ и ФСХ са високи и показват проблем с ЯР, което е нормално за твоята възраст. Е2 е добре, което е супер.
АМх за твоята възраст е добре
Феритинът е много нисък - трябва да е около 400... трябва да приемаш желязо ..... той е важен и за ЩЖ
В12 - нисък, трябва да е на горна граница - около 650 напр.
ФК е ниска ....  
Хомоцистеина е висок - не трябва да е над 7 - носи риск за ССС-ма........ когато коригираш В12,ФК + прием на В6 - той ще се нормализира..... следи го
Имаш много сериозен дефицит на вит. Д - толкова, че може  да е започнало да се дърпа Калций от костите.... трябва да го приемаш + К2( МК-7) + Калциева формула ( по схема... напр. 10 дни прием-10 почивка ...но, ако искаш се консултирай и с лекар ... тази схема е когато не е назначен от лекар и е с идеята да не се предозира Калция).
Вит. Д - поне 7-8000IU + МК-7 200-240мкг........... приемат се след по-мазно хранене.


Здравейте, аз искам да се включа с един бърз въпрос.
Скрит текст:
Понеже ми предписаха Дуфастон по схема от 16ти до 26 ти ден по две таблетки.  Исках да питам дали в такъв случай може да се изследва прогестерон на 7ми ден след овулацията? Влияе ли дуфастона на другите изследвания? Кога е най- удачно да направя тези, които са извън менструалния цикъл ?
Здравей!
Зависи за какво е назначен този прогестин?!
Ако е имало доказана О. и трябва да се видят (общите) нива на прогестерона - няма проблем да се изследва.
Ако не е имало О. и се приема за предизвикване на М. - не виждам смисъл от това изследване.
Ако О. е засечена с тестове за О. - може да се изследва за да се установи дали е имало такава и как функционира ЖТ.
Да, Дуфастона влияе положително на всички хормони, респ. и на следващата О.
За дните в които трябва да се изследват хормоните - погледни 1 стр. на темата, там е посочено.
Чист ден - това са дните след 10-ти ден на МЦ до 5-6 дни преди следваща М.


Здравейте, момичета и Денис, с молба за тълкуване на хормоните, правени на 4ти ден.
Предварително благодаря!

Показател Резултат Единици Референтна област
Диагн. на инфекциозниб-ти:
anti-SARS-CoV2 IgG S Qty(Kоличествен) DiaSorin688.0BAU/mLДо 33.8
Хормонален анализ:
LH ( Лутеинизиращ Хормон )9.66IU/lВиж забележка подчерта
FSH ( Фоликул Стим. Хормон)7.63IU/lВиж забележка подчерта
Estradiol (Естрадиол)937.90pmol/lВиж забележка подчерта
Progesterone ( Прогестерон )34.150nmol/lВиж забележка подчерта

Скрит текст:
anti-SARS-CoV2 IgG S Qty(Kоличествен) DiaSorin688.0BAU/mLДо 33.8Хормонален анализLH ( Лутеинизиращ Хормон )9.66IU/lВиж забележка подчертаFSH ( Фоликул Стим. Хормон)7.63IU/lВиж забележка подчертаEstradiol (Естрадиол)937.90pmol/lВиж забележка подчертаProgesterone ( Прогестерон )34.150nmol/lВиж забележка подчертаЕГН: 7607075639Дата на раждане:07.07.1976 г.No: 7370324, PID: 90293Дата: 02.12.2021 г.
Лабораторен коментар: --- Footnotes ---\X00D\\X00A\ * 1. (anti-SARS-CoV2 IgG S Qty(Kоличествен) DiaSorin): \X00D\\X00A\Количественият IgG тест служи за оценка наимунния статус СЛЕД преболедуване или ВАКСИНАЦИЯ. Открива антитела насоченисрещу шипчестия (Spike) протеин ( S1/S2 ). Правилно е да се изследва около 30-35 дниот началото на оплакванията. Стойност на антителата над 130 BAU/mL показва имуненотговор, 150 BAU/ml е гранична стойност определена от МЗ за получаване наудостоверение. Тестът може да се използва за оценка на постваксинален имунитет, поне15 дни СЛЕД втората доза. Очакваеми са нива на антителата над 250 BAU/ml, катоконкретното количество за стойности над 1000 BAU/ml, няма медицинскозначение.\X00D\\X00A\ * 2. (LH ( Лутеинизиращ Хормон )): \X00D\\X00A\Референтниграници на Лутеинизиращ хормон ( LH ) за жени в репродуктивна възраст по фази в IU/L:\X00D\\X00A\фоликулна 2.4-12.6; овулаторна 14-96; лутеална 1.0-11.4;\X00D\\X00A\Референтни граници за жени в менопауза 7.7-59IU/L;\X00D\\X00A\Референтни граници за мъже в репродуктивна възраст: 1.7-8.6IU/L;\X00D\\X00A\ * 3. (FSH ( Фоликул Стим. Хормон )): \X00D\\X00A\Референтни границина Фуликулстимулиращ хормон ( FSH ) за жени в репродуктивна възраст по фази в IU/L:\X00D\\X00A\фоликулна 3.5-12.5; овулаторна 4.7-21.5; лутеална 1.7-7.7;\X00D\\X00A\Референтни граници за жени в менопауза 25.8-134.8IU/L;\X00D\\X00A\Референтни граници за мъже в репродуктивна възраст: 1.5-12.4IU/L;\X00D\\X00A\ * 4. (Estradiol (Естрадиол)): \X00D\\X00A\Референтни граници наЕстрадиол ( Estradiol ) за жени в репродуктивна възраст по фази вpmol/L:\X00D\\X00A\фоликулна 45.4-854; овулаторна 151-1461; лутеална 81.9-1251;Референтни граници за жени в менопауза: до 505 pmol/L;\X00D\\X00A\Референтниграници за бременни в pmol/L по триместри:\X00D\\X00A\1-ви триместър 563 -11902,\X00D\\X00A\2-ри триместър 5729 - 78098, \X00D\\X00A\3-ти триместър от 31287 донад 110100;\X00D\\X00A\ * 5. (Progesterone ( Прогестерон )): \X00D\\X00A\Референтниграници на Прогестерон ( Progesterone ) за жени в репродуктивна възраст по фази вnmol/L: \X00D\\X00A\фоликулна 0.18-2.84; овулаторна 0.38-38.1; лутеална 5.82-75.9;\X00D\\X00A\За жени в менопауза: до 0.40 nmol/L;\X00D\\X00A\Референтни границиза бременни в nmol/L: \X00D\\X00A\1-ви трим. 35.0-141 \X00D\\X00A\2-ри трим. 80.8-264\X00D\\X00A\3-ти трим. 187-681;
Здравей!
 За Антителата (IgG) - от какво са високи - ваксина или боледуване? Кога?
ЛХ, Прогестерон и Е2 са високи - трябва да те видят на УЗ (спешно) ... може да има киста или ЛУФ.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 07:45 от denis.

# 577
  • Мнения: 1 050
Денис, добро утро! Би ли коментирала и моите изследвания? Излязъл е и Инхибин Б. Благодаря предварително!

Здравей, Денис! Вчера излязоха резултатите, които малко ме притесниха, защото съм в групата на бебеправещите. Инхибин В ще излезе доколкото разбрах след седмица. Правени са на 3-ти ден от МЦ. На 44 съм, без някакави аномалии в цикъла, редовен на 25-26 дни, рядко на 27. Моля за съвет какви още изследвания да пусна предвид тези резултати? И към какъв доктор да се насоча? 
Прилагам и изследвания от месец март, които ми бяха назначени от лекар, също правени на 3-ти ден от цикъл


# 578
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте, дами. Пуснах TSH, пролактин и AMH. Останалите ще пускам на 3ти ден.
Тези са пуснати на 18ти ден от МЦ, защото док каза, че нямало значение деня за тези трите.
Аз съм на 29г. и правим опити за бебче. Можете ли да ми кажете дали има нещо притеснително, защото изобщо не съм наясно.
Добавям само, че ме държаха само минутка в покой преди да ми вземат кръв и не знам дали е било достатъчно. Док ми каза, за трябвало да съм спокойна като ми вземат кръв, но не каза колко е добре да се стои в покой.
Благодаря предварително! 🙂

# 579
  • Мнения: 95
Скрит текст:
0D\\X00A\3
Скрит текст:

Здравейте! Днес на 3 ден от цикъла си направих изследвания на женските хормони и HOMA- index. Това са резултатите. Имат ли връзка, с Хашимотото, което имам, т.е дали си взаимодействат? Може ли коментар?
Здравей!
Имаш ИР и инсулина на гладно е висок, което показва че храненето ти не е добро, т.е. не е правилно и съобразено с тази ИР.... респ. трябва да преразгледаш храненето си.
Да, има връзка храненето и някои заболявания, в случая храненето и нормалната функция на ЩЖ.
След като си с Хашимото, трябва да следиш ТСХ, Т3 и Т4 и ако има отклонения своевременно да се коригират, защото, ако това не се прави - провокира/обостря/активира ...Хашимотото ( автоимунно заболяване, което атакува ЩЖ).
Пролактинът е висок, може да е от ЩЖ... ако нормализираш нейната функция и неговите нива е възможно да се коригират... ако не го направиш - това влияе зле на някои хормони, вкл. на О., зачеване, имплантация и т.н.
Ако причината не е в ЩЖ ( за пролактина) - може да са някои андрогени, които се повишават от ИР.
Е2 е висок - може да има киста/Зф... защото и ФСХ нещо се е повишил за годините ти. Ако няма - може причината да са някои  андрогени.
Малка си, но все пак е добре да провериш ЯР защото си с по-високи нива на ЛХ и ФСХ  ( за възр. ти ) ... много е вероятно също да си и с ПКЯ ( непроявена) защото си с проблеми си ЩЖ + ИР... а това влияе зле на ЯР
Добре е да се консултираш и със специалист по репр. медицина.
Не се притеснявай - повечето неща могат да се коригират, други да се контролират ... зависи от теб Simple Smile
От мен - Успех! и ще чакаме хубави новини


Здравей, Денис, това са моите резултати от днес, 3 ден.
Скрит текст:
Правени са по повод нередовен цикъл в последните 3 месеца. На 47 години съм. Предполагам пременопауза. С хашимото от 2019 година. Пет дни в седмицата пия по 25 мг Лтироксин, два дни по 50 мг. През месец март тази година TSH  е било 1,01, сега е 3,34. Правя ги в една и съща лаборатория. Редовно ходя на гинеколог, последно през месец октомври, всичко е наред /цитонамазка, яйчници/. Последната 1 година качих килограми, може и от възрастта да е, но все пак пуснах Инсулин и липиден профил. Инхибин Б ще излезе след 7 до 10 дни. Може ли да се извлече някаква информация от така направените изследвания и резултати?
Здравей!
Не е добре за ЩЖ да се редуват дози - това я стресира, а и тя и без това се стресира от какво ли не.
Може да приемаш по 37,5 всеки ден  ........ 25:2=12,5+25= 37,5мкг
ТСХ е висок, Т4 е нисък - не контролираш добре функцията на ЩЖ... консултирай се с лекар, защото тази доза ( която приемаш) е ниска. Ако ТСХ е висок - качваш кг. и бързо се омазняваш... а ти имаш и ИР - това също е причина. За ИР - трябва специален начин на хранене: ВМХ-НВ или ВПротеиновоХ- НВ... ти си преценяваш.... след като си в пременопауза, моето мнение е, че не трябва да ограничаваш много протеина ( а това се получава при ВМХ-НВ... ако го спазваш правилно Simple Smile ) - без протеин, колагена в тялото се унижава много бързо, а той е в кости, кожа, органи, тъкани, съдове - почти цялото тяло.
ЛХ и ФСХ са високи и показват проблем с ЯР, което е нормално за твоята възраст. Е2 е добре, което е супер.
АМх за твоята възраст е добре
Феритинът е много нисък - трябва да е около 400... трябва да приемаш желязо ..... той е важен и за ЩЖ
В12 - нисък, трябва да е на горна граница - около 650 напр.
ФК е ниска ....   
Хомоцистеина е висок - не трябва да е над 7 - носи риск за ССС-ма........ когато коригираш В12,ФК + прием на В6 - той ще се нормализира..... следи го
Имаш много сериозен дефицит на вит. Д - толкова, че може  да е започнало да се дърпа Калций от костите.... трябва да го приемаш + К2( МК-7) + Калциева формула ( по схема... напр. 10 дни прием-10 почивка ...но, ако искаш се консултирай и с лекар ... тази схема е когато не е назначен от лекар и е с идеята да не се предозира Калция).
Вит. Д - поне 7-8000IU + МК-7 200-240мкг........... приемат се след по-мазно хранене.


Здравейте, аз искам да се включа с един бърз въпрос.
Скрит текст:
Понеже ми предписаха Дуфастон по схема от 16ти до 26 ти ден по две таблетки.  Исках да питам дали в такъв случай може да се изследва прогестерон на 7ми ден след овулацията? Влияе ли дуфастона на другите изследвания? Кога е най- удачно да направя тези, които са извън менструалния цикъл ?
Здравей!
Зависи за какво е назначен този прогестин?!
Ако е имало доказана О. и трябва да се видят (общите) нива на прогестерона - няма проблем да се изследва.
Ако не е имало О. и се приема за предизвикване на М. - не виждам смисъл от това изследване.
Ако О. е засечена с тестове за О. - може да се изследва за да се установи дали е имало такава и как функционира ЖТ.
Да, Дуфастона влияе положително на всички хормони, респ. и на следващата О.
За дните в които трябва да се изследват хормоните - погледни 1 стр. на темата, там е посочено.
Чист ден - това са дните след 10-ти ден на МЦ до 5-6 дни преди следваща М.


Здравейте, момичета и Денис, с молба за тълкуване на хормоните, правени на 4ти ден.
Предварително благодаря!

Показател Резултат Единици Референтна област
Диагн. на инфекциозниб-ти:
anti-SARS-CoV2 IgG S Qty(Kоличествен) DiaSorin688.0BAU/mLДо 33.8
Хормонален анализ:
LH ( Лутеинизиращ Хормон )9.66IU/lВиж забележка подчерта
FSH ( Фоликул Стим. Хормон)7.63IU/lВиж забележка подчерта
Estradiol (Естрадиол)937.90pmol/lВиж забележка подчерта
Progesterone ( Прогестерон )34.150nmol/lВиж забележка подчерта

Скрит текст:
anti-SARS-CoV2 IgG S Qty(Kоличествен) DiaSorin688.0BAU/mLДо 33.8Хормонален анализLH ( Лутеинизиращ Хормон )9.66IU/lВиж забележка подчертаFSH ( Фоликул Стим. Хормон)7.63IU/lВиж забележка подчертаEstradiol (Естрадиол)937.90pmol/lВиж забележка подчертаProgesterone ( Прогестерон )34.150nmol/lВиж забележка подчертаЕГН: 7607075639Дата на раждане:07.07.1976 г.No: 7370324, PID: 90293Дата: 02.12.2021 г.
Лабораторен коментар: --- Footnotes ---\X00D\\X00A\ * 1. (anti-SARS-CoV2 IgG S Qty(Kоличествен) DiaSorin): \X00D\\X00A\Количественият IgG тест служи за оценка наимунния статус СЛЕД преболедуване или ВАКСИНАЦИЯ. Открива антитела насоченисрещу шипчестия (Spike) протеин ( S1/S2 ). Правилно е да се изследва около 30-35 дниот началото на оплакванията. Стойност на антителата над 130 BAU/mL показва имуненотговор, 150 BAU/ml е гранична стойност определена от МЗ за получаване наудостоверение. Тестът може да се използва за оценка на постваксинален имунитет, поне15 дни СЛЕД втората доза. Очакваеми са нива на антителата над 250 BAU/ml, катоконкретното количество за стойности над 1000 BAU/ml, няма медицинскозначение.\X00D\\X00A\ * 2. (LH ( Лутеинизиращ Хормон )): \X00D\\X00A\Референтниграници на Лутеинизиращ хормон ( LH ) за жени в репродуктивна възраст по фази в IU/L:\X00D\\X00A\фоликулна 2.4-12.6; овулаторна 14-96; лутеална 1.0-11.4;\X00D\\X00A\Референтни граници за жени в менопауза 7.7-59IU/L;\X00D\\X00A\Референтни граници за мъже в репродуктивна възраст: 1.7-8.6IU/L;\X00D\\X00A\ * 3. (FSH ( Фоликул Стим. Хормон )): \X00D\\X00A\Референтни границина Фуликулстимулиращ хормон ( FSH ) за жени в репродуктивна възраст по фази в IU/L:\X00D\\X00A\фоликулна 3.5-12.5; овулаторна 4.7-21.5; лутеална 1.7-7.7;\X00D\\X00A\Референтни граници за жени в менопауза 25.8-134.8IU/L;\X00D\\X00A\Референтни граници за мъже в репродуктивна възраст: 1.5-12.4IU/L;\X00D\\X00A\ * 4. (Estradiol (Естрадиол)): \X00D\\X00A\Референтни граници наЕстрадиол ( Estradiol ) за жени в репродуктивна възраст по фази вpmol/L:\X00D\\X00A\фоликулна 45.4-854; овулаторна 151-1461; лутеална 81.9-1251;Референтни граници за жени в менопауза: до 505 pmol/L;\X00D\\X00A\Референтниграници за бременни в pmol/L по триместри:\X00D\\X00A\1-ви триместър 563 -11902,\X00D\\X00A\2-ри триместър 5729 - 78098, \X00D\\X00A\3-ти триместър от 31287 донад 110100;\X00D\\X00A\ * 5. (Progesterone ( Прогестерон )): \X00D\\X00A\Референтниграници на Прогестерон ( Progesterone ) за жени в репродуктивна възраст по фази вnmol/L: \X00D\\X00A\фоликулна 0.18-2.84; овулаторна 0.38-38.1; лутеална 5.82-75.9;\X00D\\X00A\За жени в менопауза: до 0.40 nmol/L;\X00D\\X00A\Референтни границиза бременни в nmol/L: \X00D\\X00A\1-ви трим. 35.0-141 \X00D\\X00A\2-ри трим. 80.8-264\X0-ти трим. 187-681;
Здравей!
 За Антителата (IgG) - от какво са високи - ваксина или боледуване? Кога?
ЛХ, Прогестерон и Е2 са високи - трябва да те видят на УЗ (спешно) ... може да има киста или ЛУФ.
Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.
[/quote]

Здравей, Денис,
Много ти благодаря за бързия отговор!
Антителата са от преболедуване  в периода 29.10. - 11.11.2021.
Възможно е да е имало киста, тъй като цикъла започна с двудневно кафяво зацапване.Не съм ходила на УЗ този цикъл, но сега ще видя кога най-рано мога да запиша час и ще споделя какво е казал лекаря.

# 580
  • София
  • Мнения: 35 935
Денис, добро утро! Би ли коментирала и моите изследвания? Излязъл е и Инхибин Б. Благодаря предварително!
Скрит текст:

Здравей, Денис! Вчера излязоха резултатите, които малко ме притесниха, защото съм в групата на бебеправещите. Инхибин В ще излезе доколкото разбрах след седмица. Правени са на 3-ти ден от МЦ. На 44 съм, без някакави аномалии в цикъла, редовен на 25-26 дни, рядко на 27. Моля за съвет какви още изследвания да пусна предвид тези резултати? И към какъв доктор да се насоча?  
Прилагам и изследвания от месец март, които ми бяха назначени от лекар, също правени на 3-ти ден от цикъл


Здравей!
АМХ и Инхибин В са доста ниски и показват, че ЯР е доста намален - шанс има, консултирай се със специалист по репр. медицина... но, побързай и не го отлагай.
ЛХ, ФСХ и Е2 - също показват проблем с ЯР
Пролактин и Тестостерон са високи... а това създава проблем за зачеване и износване ... посочвам, какво да се изследва за да се установи каква е причината за тези, по-високи нива:
Провери ТСХ, Т3, Т4, ТАТ и МАТ ( ако не са изследвани, за да провериш за Хашимото), тест за ИР (обременяване с глюкоза)  - трикратно изследване на Инсулин и КЗ ( на 0, 60, 120 мин)
Андростендион, ДХЕА, 17ОН Прогестерон ( на 3 ден от МЦ)
вит. Д, желязо, хемоглобин, феритин, ЖСК, трансферин, Биотин, В6, В12, ФК, Хомоцистин, цинк, мед, селен...


Здравейте, дами. Пуснах TSH, пролактин и AMH. Останалите ще пускам на 3ти ден.
Скрит текст:
Тези са пуснати на 18ти ден от МЦ, защото док каза, че нямало значение деня за тези трите.
Аз съм на 29г. и правим опити за бебче. Можете ли да ми кажете дали има нещо притеснително, защото изобщо не съм наясно.
Добавям само, че ме държаха само минутка в покой преди да ми вземат кръв и не знам дали е било достатъчно. Док ми каза, за трябвало да съм спокойна като ми вземат кръв, но не каза колко е добре да се стои в покой.
Благодаря предварително! 🙂
Здравей!
АМХ е добре, но е малко нисък за годините ти.
Той трябва да се пуска заедно с Инхибин В - на 3 ден от МЦ... тълкуват се заедно.
Само ТСХ не показва много - трябва да се пуска заедно с Т3 и Т4.
При опити и желание за бебе идеалните граници на ТСХ са 0,5-1,0.... защото след зачеване той рязко се увеличава, а това е рисковано за бременността и правилното, нормално развитие на ембриона.
Пролактинът е висок - трябва да е около 200-250......... високите нива на Пролактин и ТСХ не са пречка за зачеване, но носят риск за имплантацията и най-ранната фаза на бременността.
Пролактинът се повишава при ИР, от високи нива на Андростендион, при проблем с ЩЖ и т.н.
Провери за всички възможни дефицити ......... вече ги посочих ( вит. Д, желязо, хемоглобин, феритин, ЖСК, трансферин, Биотин, В6, В12, ФК, Хомоцистин, цинк, мед, селен....)

Последна редакция: сб, 04 дек 2021, 07:34 от denis.

# 581
  • Мнения: 1 050
Благодаря, Денис! Днес съм на репро, ще видя дали и той ще иска някакви изследвания още и тъй. Действам, знам, че нямам никакво време..

# 582
  • Мнения: 34
Здравей, Денис!
Преди известно време писах, че имам ускорен пулс, покачване на кръвното налягане, нервност, безпокойство, безсъние от една година насам, усилен косопад. Отскоро усещам удари в гърдите и прескачания на сърцето. Правих холтер за 24 часа и не се забелязаха отклонения освен ускорен пулс. В момента отново съм с холтер. Възможно ли е оплакванията ми да се дължат на щитовидната жлеза? През последната година направих 4 пъти изследване на щитовидни хормони и ендокринолог не вижда проблем при тях. Ще споделя последните резултати, които са отпреди седмица.
TSH 0.641 (0.55 - 4.78)
FT4 18.78 (11.5 - 22.7)
FT3 4.65 (3.5 - 6.5)

Последна редакция: сб, 04 дек 2021, 21:00 от desig

# 583
  • София
  • Мнения: 35 935
Здравей, Денис!
Преди известно време писах, че имам ускорен пулс, покачване на кръвното налягане, нервност, безпокойство,
Скрит текст:
безсъние от една година насам, усилен косопад. Отскоро усещам удари в гърдите и прескачания на сърцето. Правих холтер за 24 часа и не се забелязаха отклонения освен ускорен пулс. В момента отново съм с холтер. Възможно ли е оплакванията ми да се дължат на щитовидната жлеза? През последната година направих 4 пъти изследване на щитовидни хормони и ендокринолог не вижда проблем при тях. Ще споделя последните резултати, които са отпреди седмица.
TSH 0.641 (0.55 - 4.78)
FT4 18.78 (11.5 - 22.7)
FT3 4.65 (3.5 - 6.5)
Здравей!
Тези резултати не показват да има проблем с функцията на ЩЖ. За всеки случай провери ТАТ и МАТ.
Може причината за тези симптоми да не е в ЩЖ.
Провери за дефицити - вит. Д, В12, ФК, Биотин, желязо, хемоглобин, ЖСК, трансферин феритин, цинк, мед, селен...
Провери всички хормони, вкл. андрогените - посочени са  на 1 стр. на темата ... вкл. тест за ИР
Консултирай се с Кардиолог, Невролог?!...
Боледувала ли си от К-19? - ако да, преди колко време?
Той дава такива странични, пост-ковид симптоми, месеци след боледуване ... и си трябва месеци докато се възстановиш напълно.... което не трябва да те успокоява, а си търси причината и мнение на лекар.
Само го споменавам като вероятност.

ПП.
Ще чакам да споделиш ( на ЛС), какво е мнението на лекарите, моля.

# 584
  • Мнения: 40
Здравейте,
Моля за малко помощ в разчитането на изследванията. Пускани са на 3 ти ден от МЦ. На 26г.

FT4 - 15.00 pmol/L                   /  12.00 - 22.00
TSH - 1.92 mkIU/ml                  / 0.27 - 4.20
LH - 6.38 mUI / ml                    / 1.9 - 12.6
FSH - 7.26 mUI / ml                 /  2.5 - 12.5
Estradiol - 141.00 pmol/L      / 46 - 607
Testosteron - 1.47 nmol/L     / 0.29 - 1.67

Здравейте,
След ковид съм, изкаран 19.10-01.11 пуснах отново хормони + АМХ този път.
По горе са резултатите от октомври месец.
Сега прикачам тези от днес.
Всички са правени на 3ти ден от мц.
Моля за мнение

Общи условия

Активация на акаунт