Висше в Дания

  • 1 750
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 3 245
hariu112 Малко си позакъснял с подготовката. Трябвало е в 12-ти клас да се явиш за повишаване на оценките по математика. Предполагам, че не са отлични, с този 4.48 среден успех. Не мисля, че съветите на GrazzieAlCazzo са приложими. Авторът ако имаше капацитетът да се самоподготви по математика, нямаше да има този нисък успех, а също и нямаше да излезе от средното образование със "средно ниво на английски". А и за какво да се подготвя по математика - за приемен изпит, за следването ли? Ако има някоя 4-ка в дипломата по математика шансовете са почти нулеви за прием.

Ето и Maitrix писа за познат, който се е стегнал и си е повишил оценката в 12 клас. Завършиш ли веднъж, не може да промениш оценката. Синът ми също се явява на повишаване на две оценки, защото късно се сети кое ще му трябва, но все пак в началото на 12-ти клас го реши и имаше време да се подготви и да изкара две шестици.

Аз съм много скептична за успешното кандидатстване, още повече в компютърни специалности. Там ще трябва освен отлични оценки в дипломата по математика, вероятно и изпит (не съм проверявала изискванията на конкретните университети), но дори и да се намери университет, който да приема само с диплома, то ниските оценки са сериозна бариера.

За английския - зависи какво е началното ниво, от което ще се тръгне. Ако е B1-B2 e постижимо да се покрие C1 със здраво учене, но ако е A2 - само в сферата на фантастиката. Но пък може да има университети, които да приемат с B2, знае ли човек.

А и да не забравяме, че след прием идва и учене. В чуждите университети качеството е високо, защото изискванията са високи и огромен процент приети студенти отпадат, защото не може да ги покрият. Не е като в България, където почти 100% от приетите завършват. То хубаво, че авторът признава, че не си е давал зор, та да изглежда, че има способности, но не ги е проявил. От моите наблюдения обаче, успех 4.48 говори не само за мързел, като имам предвид как се пишат оценките в българските училища (и то реномирани езикови и математически гимназии). А пък ако 4.48 е от професионална или непрофилирана гимназия никак не съм оптимист за прием в чужбина.

Сайтът, който Чефо е постнал, е много полезен. Препоръчвам подробно да се проучи.

# 16
  • Копенхаген
  • Мнения: 21
Прочетох много отговори и все злобни, че дори и тотално погрешни. Чудно ми е, защо, когато някой не разбира, няма информация, никога не е бил в Дания, няма изобщо представа от прием, дори и кандидатстване, бълвате пълните глупости?!
Не ви ли е срам да обърквате едно 18-19 годишно момче, което има желание да промени живота си. Щом иска и има желание, няма не постижими цели! Ама като го сринете и то с глупостите си, нищо чудно, че цялата ни страна е на този хал!

Аз пък съм прекарал последните 13 години в Дания и казвам, че всичко, което иска е възможно.

За съжаление, образованието в Дания следва да претърпи сериозна промяна за нас като чужденци.

Съвет към автора: не се занимавай с големи консултантски агенции. Те веднага ще ти кажат, че за теб е по-добре да учиш в Холандия или някъде другаде, където на тях им е изгодно да те изпратят.

Намери БАШ специалистите за страната. Google много бързо ще те ориентира Wink Като прегледаш първата страница с резултати за "висше образование в Дания" или каквото друго напишеш с Дания, ето ти решението на проблема. Ще намериш и мноооого подробна информация както за изискванията, които си питал по-горе, така и за начина на живот, субсидиите, които ни се отпускат, квартири и какво ли не.

Предстои ти доста работа, но няма невъзможни неща. Адмирации, че негативните коментари не те плашат. Смело напред, чакам те в Дания! 💪

# 17
  • Варна
  • Мнения: 262
Който се е запътил към Дания за 2022-ра да го има предвид. https://novini.bg/sviat/eu/669485

И информация от страницата на kea.dk
IMPORTANT INFORMATION FOR STUDENTS ON KEA'S INTERNATIONAL PROGRAMMES
In June 2021, Danish politicians have decided that, as a rule, Danish Business Academies can no longer admit new students to English-language programmes as of the autumn semester 2022. Unfortunately, this means that KEA will have to close all international programmes.

Please note that all current students can continue their programme.

All current international students as well as students starting an international programme in 2021 have the right to complete their programme.

# 18
  • Копенхаген
  • Мнения: 21
Да, за съжаление... ако искаме безплатно образование и стипендия от 770 евро на месец, сега вече ще трябва да се поизмъчим.

Сега в Дания ще бъдат приемани най-добрите! Това не означава, че и авторът няма да пробие, но със сигурност не и с минимума.

Самото образование в Дания не само е на светлинни години от това в България (и доста други места), но финансовата инжекция, която получаваме е ОГРОМНИЯТ фактор за реализацията. На 1 студент му се налага да работи 12 часа на седмица, за да има доход от над 1000 евро на месец (след таксите!). Това ни дава време (на мен и на всички в Дания) да се развиваме в сферата си, а не да сервираме в някой ресторант или да мием чинии, за да си покрием разходите (наем, храна).

Който си мисли, че с голата си диплома ще се пребори за място в Дания, бих посъветвал да пусне 1 фиш за тотото също.

Така че... Четете хора! Информирайте се. Направете максимума за себе си и за децата си. Не се задоволявайте с 1 или 2 източника, когато ви кажат, че нещата няма да станат. Ако някой лекар ви каже, че няма да виждате, може би бихте потърсили 2ро, 3то, 5то, 10то мнение, преди да се откажете от това да виждате, нали?!

Същото важи за абсолютно всичко в живота, образованието ни (и на децата ни) не е изключение. Да не говорим, че нещата се променят.

Така че, авторе, действай. Учи английски за старт, той е ключът за входната врата. После имаш да направиш задълбочено проучване, за да не си сгафиш бъдещето.

Програми на английски в Дания ще има. Да, не всички. Да, не с толкова много места, но когато искаш, работиш за целата си, накрая пиеш шампанско и се снимаш в Тиволи, Кристияния, Jomfru Ane Gade, Frederiksborg Slot, с Ханс Кристиан Андерсен, викинги, Туборг, Карлсбер, стартираш свои бизнеси и какво ли още не... 💪🇩🇰

# 19
  • Варна
  • Мнения: 262
Аз като родител съм направила максимума, кандидат студента също. Прицелил се е високо, та да видим. Чакаме резултата на 28.07.🙂

# 20
  • Копенхаген
  • Мнения: 21
Стискам палци за Вас и сина Ви.
Надявам се, че сте св погрижили за квартирата, щом чакате финални новини. Wink За да не се видите в чудо Simple Smile Щом давате инфо от сайта на КЕА, сигурно там се целите. Копенхаген е уникален, но намирането на квартира е интересна задача. Това е и градът, където измамите с квартири са нещо много често срещано (за съжаление) най-вече при чужденците, които нямат никаква представа за нищо в страната. Simple Smile

Последна редакция: нд, 04 юли 2021, 13:22 от Ravich

# 21
  • Варна
  • Мнения: 262
Благодаря! Целта е CBS. Работим с най-добрите, така че се надявам всичко да е наред. Но първо да видим какъв отговор ще му изпратят на 28-ми.

# 22
  • Копенхаген
  • Мнения: 21
Благодаря! Целта е CBS. Работим с най-добрите, така че се надявам всичко да е наред. Но първо да видим какъв отговор ще му изпратят на 28-ми.
Стана ми интересно, кои са най-добрите според Вас? Simple Smile И какво Ви кара да мислите така? Може би и авторът тръпне в очакване?! 😁😂 Никой не знае какво наистина предстои в Дания, но компетентната помощ тук ще е от ОГРОМНО значение. Поне такива са моите скромни наблюдения.

Общи условия

Активация на акаунт