Toлерантни ли сме към насилието?

  • 17 154
  • 1 047
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 20 346
Въпросът е защо се стига дотам да попадате в ситуации, в които някой би ви вдигнал ръка? За посягане, бой ли говорим или за здрасти, какво става?

# 376
  • Мнения: 8 937
Всеки може да попадне в ситуация и да се окаже обект на насилие, но после е логично да се предприемат мерки, за да не е вечната жертва. Против тезата съм, че можем да избегнем всичко, както и че ако не реагираме адекватно, сме префърцунени лигли.
НО, в случай, че ни се случи нещо, е логично да го осмислим, да потърсим помощ, да не циклим върху това колко лош е животът.

# 377
  • София
  • Мнения: 62 595
Анонимна, терапевтирана ли си?

Като толкова питаш и разпитваш този дали бил психиатър, онзи дали бил терапевтиран - ти коя си? На какво основание питаш хората, а ти за себе си нищо не казваш? Твърдиш, че си работила с хора, претърпели насилие - като каква си го работила? Каква ти е професията? Като толкова знаеш и питаш, на какво основание изобщо имаш претенции? Така де, поне да знаем! Иначе само хвърляш някакви реплики, все едно си вярата, истината и животът!

В работата си всякакви случаи съм срещала, участвала съм в официални дискусии, обучения и разглеждане на проблемите, свързани със закрила на правата на детето, на домашното насилие и т.н.  Така че служебно ми е част от работата, длъжна съм да ги зная тези неща.

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 14:14 от Andariel

# 378
  • Мнения: X
Анонимна, терапевтирана ли си?
Не, не съм. Опитвам с четене и донякъде успявам да си отговоря на много въпроси, да намеря правилните реакции при различни провокации. Разбрах защо човекът, с когото съм, е такъв, и че никога няма да се промени. Вървя по пътя си на самопознанието и самоконтрола, но не става толкова бързо както ми се иска.

Въпросът е защо се стига дотам да попадате в ситуации, в които някой би ви вдигнал ръка? За посягане, бой ли говорим или за здрасти, какво става?
Да, това е въпросът. Посягане е бой естествено.

Всеки може да попадне в ситуация и да се окаже обект на насилие, но после е логично да се предприемат мерки, за да не е вечната жертва. Против тезата съм, че можем да избегнем всичко, както и че ако не реагираме адекватно, сме префърцунени лигли.
НО, в случай, че ни се случи нещо, е логично да го осмислим, да потърсим помощ, да не циклим върху това колко лош е животът.
Логично е да осмислим нещо, за което сме наясно, че е проблем, за да търсим помощ. Обикновено не сме наясно. Особено когато целият ти живот е протекъл по определен начин.

# 379
  • София
  • Мнения: 35 332
Анонимна, трябва ти страничен човек, не знам сама дали ще успееш.
Ти с него ли си още?

Андариел, на теб нямам никакво намерение да ти се доказвам, душа. Не си струваш и семпъл преразказ. Глътни вода, че хипервентилираш.

# 380
  • София
  • Мнения: 62 595
Благодаря за отговора.  Нататък всеки може да си направи изводите кой какъв е.

# 381
  • София
  • Мнения: 35 332
Joy
Ти нали си направи своите на ангро Heart Eyes , остави другите намира.

# 382
  • Мнения: 8 937
Ако човек не осъзнава, че има проблем, е едно, но да осъзнаеш и да избереш да тънеш в самосъжаление при всички възможности на нашето време, е съзнателен избор да останеш в ролята на жертва.
Андариел, Ms. Gorgeous помогна на мен да не вляза в статистиката на тормозени и бити жени. Каквото и да напише тук, изводите вече съм си направила.

# 383
  • София
  • Мнения: 17 900
Странно, винаги съм гледала на Тайчо като много уверена жена, която никога не би изпаднала в подобна ситуация. Явно хората все пак нямат смелостта да си разкриват драмите, защото като цяло не срещат много разбиране. Пиша го, защото го сподели на 2 пъти, ако искаш, ще го изтрия.
А Горджъс е много закачлива и лековата в изказа си във форума понякога, но си личи, че има добро сърце с емпатия /според мен/.

Босилка, не знам терминологията на български. Животът нали беше прекрасен, кога стана гаден. Реторичен е. Въртиш се спрямо ситуацията и спора, но това няма значение в случая. Животът може да е гаден и хората- кофти понякога, но това, че в крайни ситуации ти или аз, или Пенка ще удря, не значи, че този, който не удря, е по- долу или не заслужава да бъде уважавана физическата му неприкосновеност. Или презряното "жертва". Ами, има хора, които са много тормозени по всякакви параграфи и никога не го преодоляват. И си остават жертви. Какво от това, светът е шарен. Това не значи, че някой на улицата има право да ги хване и да ги блъска. Говориш едни хубави приказки за влизане в ситуация, за свобода на емоциите и духа, а не можеш да си отвориш сякаш мисълта за различността на всеки един човек и проповядваш законите на джунглата. Е, няма как и двете.

Две анонимни писаха, че са изнасилени и бити. Третата или е една от тях, или очевидно пак става дума за сериозно насилие, щом пише анонимно. Много е близко до ума на почти всеки, четящ темата. Въпросът с провокация "ама вдигане на ръка за здрасти ли" е просто гаднярски и плосък, без мярка.

# 384
  • София
  • Мнения: 62 595
Хубаво, радвам се, че ти е помогнала. Но това не отменя грубото й поведение и предявяването на претенции към други хора. Значи много добре може да регулира поведението си и щом си позволява да е меко казано груба, а реално казано агресивна, значи знае много добре какво прави. Сори, но няма как да имам доверие на такъв човек. Във форума само се опитва да провокира и да чопли някакви неща, включително в тази тема, а и в други. Неведнъж при това. Това е неетично. Да не говорим, че под "помощ" може да е всичко.
Да, и по отношение на мен, често и към Равена и към други потребители е много груба, при това пресметнато груба с цел да обиди и да принизи. Пък който за каквото ще да й благодари.

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 15:01 от Andariel

# 385
  • София
  • Мнения: 35 332
Ма, то не е и нужно ти на мен да ми имаш доверие. Нищо не ти дължа, че да ми тропаш с краче.
Агресия виждаш там, дето я няма или може би ще се изкараш моя жертва Mr. Green

Права е Кеч, мога да съм пиперлива и цветна, но никога, никога няма да си позволя да унизя човешко същество, да се надсмея над болката му и да намилам - ти си си виновна/ен.
Гледам го като на факт, работа, която трябва да се свърши, понякога черна и в огромен процент неблагодарна.
Но затова сме хора, по ягодите!

Каква съм аз, каква съм за близките си, каква съм за познатите - няма абсолютно никакво значение . Една от многото.

# 386
  • Мнения: 20 346
Кечър, съжалявам да го кажа. Но мислене в перспектива не ти е сила. Нищо не си разбрала, за което говори и цикленето кой какво твърдял.
Затова и зададох резонен въпрос на Анонимна – защо позволява д апопада в поредица от подобни ситуации“ Първите пъти си изненадан и неадекватен, ок, естествена реакция. После ставаш сучастник на насилника, поставяйки сам себе си в позицията на жертва. Точно затова се търси начин да си зададе първо на себе си въпросите, които да ѝ позволят да се погледне поне отчасти отстрани и да прумее, че сама не става и д апотърси помощ. Нещата не са толкоз прости, нито еднопластови по оста насилник-жертва. Има хора, които с години живеят в подобна симбиоза и лъжат сами себе си, че даже и им харесва. Затова се опитвам да кажа, че термините и книжките са добра отправна точка, но човек трябва да ги гледа през житейски ситуации.

Цитат
Две анонимни писаха, че са изнасилени и бити. Третата или е една от тях, или очевидно пак става дума за сериозно насилие, щом пише анонимно. Много е близко до ума на почти всеки, четящ темата. Въпросът с провокация "ама вдигане на ръка за здрасти ли" е просто гаднярски и плосък, без мярка.
Откога задаването на директни въпроси е гавра. Успокой малко, излизаш от баланс.

А животът е прекрасен, да. И колкото повече хора го разберат за себе си, толкоз по-добре.

# 387
  • София
  • Мнения: 62 595
Ма, то не е и нужно ти на мен да ми имаш. Нищо не ти дължа, че да ми тропаш с краче.
Агресия виждаш там, дето я няма или може би ще се изкараш моя жертва Mr. Green

Каква съм аз, каква съм за близките си, каква съм за познатите - няма абсолютно никакво значение . Една от многото.

Нашата комуникация беше до тук. Благодаря.

# 388
  • София
  • Мнения: 35 332
Казах да глътнеш вода, не да се удавиш Joy

# 389
  • София
  • Мнения: 17 900
Ясен ми е тригърът, но няма да си позволявам да правя портрет. Пияната с приятеля, дето можели да я изнасилят, пък той си мютнал телефона също е добър пример за темата. Тя е изпаднала в ситуация, в непремислена ситуация, поставила се е, но там други неща се изписаха, включително доста от теб. /в другата крайност/.
Което ме връща на дългия ми пост- хората са склонни да оправдават всякаква "криминална измет" ли беше терминологията, но се злобкат на наистина уязвими групи или личности. Може да не нападат и бият някого или да не крещят на подчинените си, но мисленет им си остава на хиена.

Дисбалансът е човещинката, която има у повечето хора. Цикленето е логиката. Ти си избрала да ги формулираш по определен начин, за да пасват на тезата. Аз ги виждам по друг. И нищо не съм разбрала. Всичко е точно.

Общи условия

Активация на акаунт