Toлерантни ли сме към насилието?

  • 17 063
  • 1 047
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 832
Всеки ден има достатъчно много уж дребни актове на насилие, най-често вербално и психично, които ей така се подминават.
Защото, Анди, хората са различни и отчитат по различен начин нещата. Ако ти отчетеш нещо като вербално насилие и започнеш да рониш сълзи и да се сдухваш, аз ще реагирам като този, който ме е настъпил вербално и всичко приключва. Без драми, сълзи, психични травми и прочие. Едно време да си теглите по едни майни с комшията беше в реда на нещата, сега всички се изпедерас.... и почват да пищят за адвокати, дела и не знам си какво.

# 46
  • Мнения: 8 937
Не е до лигавщина, а както каза Горджи, до възпитание. В някои семейства още учат така момичетата - да преглъщат и да се свиват. После тук се чудим защо мъжът и я пребива, а тя се чуди как да му се хареса.

# 47
  • София
  • Мнения: 17 775
Не те ли беше страх от съседите, дето правят купони да не те изкаже полицията на тях? Сега пък безмерна непобедима едва ли не агресия. Последно?

За мен тук има противоречие, не в образа на Христина или Равена. Те и двете се правят на badass, но си личи, че са чувствителни души по един или друг начин.

# 48
  • Мнения: 5 832
Не те ли беше страх от съседите, дето правят купони да не те изкаже полицията на тях? Сега пък безмерна непобедима едва ли не агресия. Последно?

За мен тук има противоречие, не в образа на Христина или Равена. Те и двете се правят на badass, но си личи, че са чувствителни души по един или друг начин.
Чети задълбочено, ако обичаш. Боят на съседите наркомани не ме касаеше по никой начин лично. Щом не ме касае лично, защо да се вкарвам в беля с подобни утайки? Той си я бие, тя си го обича, друсат си заедно и всичко е точно. Иначе мерси за опита да ухапеш, може би следващия път. 😉

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Тоест и двете отчитаме насилието, че е насилие, но аз се разплаквам, а ти скачаш на бой. И се предполага, че аз съм жертва, а ти не си или това, което аз смятам за насилие за теб не е насилие?

Клиентка се опитва на касата на хипермаркета да плати с купони един букет от стоки, в който има алкохол и цигари. Касиерката казва, че не може с купони за храна да се плащат алкохол и цигари. Клиентът започва с "ама, на летището може", и след като касиерката отново отказва да приеме всички купони, а иска да се платят алкохолът и цигарите отделно, клиентката започва да вика (а това е вербална агресия). Никой на опашката не реагира. Клиентката недоволна си заминава и следва реплика от продавачката с вдигане на рамене "свикнали сме".

# 50
  • Мнения: 19 840
Анди, примерът ти е нелеравентен.
Но иначе, да, едната е адекватна, другата не за първото ти изречение.

# 51
  • Мнения: 5 832
Тоест и двете отчитаме насилието, че е насилие, но аз се разплаквам, а ти скачаш на бой. И се предполага, че аз съм жертва, а ти не си или това, което аз смятам за насилие за теб не е насилие?

Не, предполага се, че и двете сме жертви, но в единия случай жертвата остава пасивна.

# 52
  • София
  • Мнения: 17 775
Не е опит. Има видно противоречие. Страх те е да звъннеш в полицията, въпреки че ти пречат, за да не те набият после. Тук не те е и се биеш наред. (С момчета, вероятно познати...)
Извърташ.

Никоя не се похвали как е надвила над истински нападател.

# 53
  • София
  • Мнения: 35 088
Всяка, която поиска може да е жертва.
Някои просто отказваме.

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Кое му е нерелевантното на примера? Не оправдавай клиентката с това, че била неадекватна. Дори е много адекватна - тя го направи, защото смята, че може да си го позволи и ще й се размине. И й се размина, защото никой не реагира. Вербалното насилие си е вербално насилие.

Не отказваш да си жертва - продължаваш да си жертва, а това как ще скочиш на насилника е само опит да покажеш на друга жертва как е по-жертва от теб, а ти си по-ербап и не си съвсем жертва, дори отказваш да си такава. В действителност се сравняваш.

# 55
  • София
  • Мнения: 35 088
Охрана има, охрана!

# 56
  • Мнения: 5 832
Не е опит. Има видно противоречие. Страх те е да звъннеш в полицията, въпреки че ти пречат, за да не те набият после. 
Извърташ.
Ще потретя - грам не ме вълнува, че някакви наркомани се пребиват. Пречат е силно казано. Аз съм си по-ценна от непознатите наркомани. Ако нещо, което не ме касае, може да ми навлече проблеми, избирам да си бия пас. Не съм емпат към хора, които сами се поставят в опасност и са ми никакви.

# 57
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Клиентка се опитва на касата на хипермаркета да плати с купони един букет от стоки, в който има алкохол и цигари. Касиерката казва, че не може с купони за храна да се плащат алкохол и цигари. Клиентът започва с "ама, на летището може", и след като касиерката отново отказва да приеме всички купони, а иска да се платят алкохолът и цигарите отделно, клиентката започва да вика (а това е вербална агресия). Никой на опашката не реагира. Клиентката недоволна си заминава и следва реплика от продавачката с вдигане на рамене "свикнали сме".

Да, и на мен ми е правило впечатление, че в такива ситуации никой не се намесва и не защитава онеправданата страна.
За сметка на това, съм гледала американски предавания, в които, със скрита камера, разиграват точно такива конфликтни сценки, за да проследят как ще реагират околните. Еми, в огромен процент от случаите хората хич не си мълчат, когато съзират неправда.
В България, обаче, някои зяпачи нерядко са на страната на насилника. Confused

# 58
  • Мнения: 19 840
Да, била съм жертва. Звъняла съм на 112. Един бакшиш 2541 кила излезе, докато си минавах покрай него и тръгна да ме псува, нарича ку@ка и да се кани, че ше ми бие шамари. Ей тъй, просто щото си минавам пред колата му. Веднага звъннах на 112 – евала и отношение. Навигираха ме на секундата какво да направя, на какво разстояние да се отдалеча и на колко метра от мен има полицай, който ще се появи всеки момент в периметър. Да запича номера на колата и така нататък.
Така че ай с тия фасони да се спрете като не сте попадали в ситуации.

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
Охраната си пита ушите, защото най-вероятно по негласна договорка е по-важен оборотът, който правят клиентите, а не служителката да бъде защитена. Смее ли да реагира охраната, все пак няма физическа разправа, а крещене, което по нашите географски ширини, както се вижда, не е насилие, а просто неадекватност.

Общи условия

Активация на акаунт