Нашите орхидеи – тема 35

  • 26 222
  • 741
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 18 542
Благодаря _re_ge, точно северно изложение имам свободно, което според мен, това е "малко светлина" - малка яркост. Иначе в същия ъгъл на стаята ми е и разтежната лампа, ако се налага допълнитено осветление. Зимата предполагам ще се влезе в употреба, защото дните са супер къси, отделно че е мрачно през повечето от тях.

# 166
  • Мнения: 5 364
Чуждият опит е безценен.
Подкрепям с две ръце Hug

От чуждия опит разбрах, че е най-добре човек да си вземе млада ванда, да си я сложи в кори и да си я възпита вкъщи. Аз това съм планирала.
А тази дето я имам с дългата брада, сутрин преди да се къпя аз, и поливам корените с топла вода от душа. До час-два е изсъхнала. Чат-пат забравям да я намокря, чат-пат пръскам с тор. Някак нямам план как да се грижа за нея, действам както дойде. В банята прозорецът е денонощно отворен и нощем става доста хладно, но нали ванди могат да се гледат и навън по това време. Но тя виси далече от прозореца, май и е тъмно. Порасна и едно ново листо откакто я гледам така, но пък корените не са активни. Не знам хепи ли е, не е ли, някак не ми изглежда да пее от щастие, но пък и никакъв конкретен проблем не забелязвам.

# 167
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Рени, за жалост нямам алтернатива за момента. Успокоявам се, че все пак не се налага да поливам сутрин и вечер, че имаше и такъв период Flushed
Затова даже бях решила да я оставя в стаята, но след настоятелното :”Вади я навън!”, се прежалих. Абе да цъфти, пък колко е то лятото … Grinning

Флоксче, явно наистина Вандата иска да я вее вятъра и да й е много светло. Въпреки,че у нас е наистина много светло,  нищо не може да се сравни с външните условия. Въпросният Крум Сотиров ми даде ориентир - като си сложиш ръката до растението, тя трябва да прави отчетлива сянка. Даже някакъв солар радар ми показа на телефона си - приложение, с което да се измерва нивото на осветеност.
Не успях да си го изтегля, но възнамерявам, че за зимата ще е много полезно.
А твоите милтонийки ,виждам , са им набръчкани листенцата - значи е имало/има липса на влага. Сигурно си им обърнала внимание, де, ама аз да се обадя като Черна станция Trollface

# 168
  • Мнения: 5 364
Вещи, направо съм на ръба да я изнеса и аз моята Grinning Имам южна тераса, ще е под козирка без да я вали дъжд.
Набръчканите листа на милто и с повече поливане не се оправиха, продължават да излизат такива. Може би корените са увредени и не я изхранват достатъчно.

# 169
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Флоксче, при мен набръчканите листа не се изправят - важно е да се ограничи броят им.
За Вандата какво да ти кажа…. Въпреки хамалогията с поливането, тази лилава китка навън ме Кара да се радвам, че я изкарах навън.

# 170
  • Мнения: 18 542
Бялото ми 4 годишно, мини фалче цъфна най-после. Миналата година (по време на липса на грижи) изкара един хилав цветонос, на който последните пъпки изсъхнаха преди да се отворят. Предполагам липса на вода и тор, защото е в същите условия на околна среда, но вече с грижа.



Проблемът обаче е едното му листо израстна така преметнато, предното от другата страна е също изкривено но не толкова Ако бше само това, нямаше да ми направи впечатление, но най-долното в дясно на снимката има някакви черни петна. Същите петна в по-малка степен има и следващото над него, а преметнатото има леко изсветляване по ръба. От дълго време са, но като че ли се увеличават. Не съм забелязала пълзящо в саксията. Другите орхита наоколо нямат такъв проблем. Дали е някакво заболяване?
Ето няколко по-детайлни снимки на проблемните места. Снимала съм и стъблото. Всички проблемни листа са от една и съща страна с изключение на първото от "кривите".
Скрит текст:

# 171
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Айде ново двайсет имам неканени гости в новата Милтония, която купих наскоро от орхидеи бг. - памукова въшка!!! Изпружила се на новия цветонос на най малките пъпки, които съответно съхнат. Унищожих ги със спирт, но предполагам има и други гадини. Какво предлагате за лечение? Досега само с акари съм се сблъсквала. С какъв препарат да я напръскам? Мисля и от саксията да я извадя и да махна този субстрат. Да почистя корените под течаща вода и да ги накисна с това което предложите да убия памуклийката.

# 172
  • Мнения: 5 364
Майче, последно Добри води титанична битка с тях и препоръча препарата тепеки. Но внимавай да не е прелазила някоя гад и в друга саксия, много са проклети. А спиртът ги мори, само внимавай да не попадне по корените, че навлиза в тъканите и мори и растенията.

# 173
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
моите пияници не умряха от спирта. Sad и от купени готови пръскалки за памуклийки и от мосполан... сега с тепеки не знам как е, но вече съм махнала всички кори и саксии, топила съм всяка орхидея в разтвора за повече от 8 часа...

# 174
  • Мнения: 2 815
st. Dobri, на твое място щях да ги офъщя с Райд. Моите вече ги пръсках когато ме уплашихте, че може да имат трипси и нищо им няма. И трипси няма, не че имаше, де. Оказа се фалшива тревога. Grinning

# 175
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
то само райд не съм опитвала Simple Smile

# 176
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 986
От този сайт може да се закупи масло от нийм. Битилка от 100 мл - 10 лв
https://palmi.bg/cart.html  
Сега ми попадна. Не знам дали са коректни.

# 177
  • Варна
  • Мнения: 2 033
Ох, Добри, чета ти борбата с тези памуклийки откакто си харесаха китките ти. Има един препарат за акари, листни въшки и други вредители. " Демор" се казва. Миналата година ми свърши работа срещу памуклийки по сакъзите и хлорофитума. С 2 напръсквания изчезнаха. Но не зная дали би могъл да се използва при орхидеи. Като крайна мярка би могла да рискуваш, както прецениш. Simple Smile

# 178
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
благодаря ви за идеите и подкрепата, морална и аморална Simple Smile Simple Smile Simple Smile

аз ги показах, качени на едно дърво. сега трябва да им намеря нов дом. Simple Smile. предполагам едната племенничка ще се съгласи да ги гледа. Simple Smile

# 179
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Хммм, Демор го дават за бълхи, мравки, хлебарки и подобни... За същия препарат ли става дума, никъде не пише, че става за пръскане на цветя.

Общи условия

Активация на акаунт