Нашите орхидеи – тема 35

  • 26 302
  • 741
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 3 914
Angela61,
Помислих малко и разбрах, че трябва да превъртя 4958390467 снимки на растения, отглеждани в съвършено различен климат и вероятно в съвсем друг субстрат, защото може на някоя да видя, как да си захвана вандата... Нищо, че растенията, които имам са основно хибриди, аклиматизирани, създавани специално за европейския пазар и съобразени с липсата на 12 месеца в годината на средни температури над 22 градуса. Участвам в няколко чуждестранни групи на орхидеисти, но не спамя темата със снимки. Отделно мога да пускам собствена снимка всеки ден и да не повтарям растение поне година, но и това не правя, защото нито е интересно, нито е полезно.
Неоснователно се засегнахте.

# 676
  • Мнения: 18 542
Миоки, радвам ти се на ентусиазма. Внимавай, скоро ще започнеш да разместваш мебели и да изхвърляш това, което пречи на драгоценните орхита Grinning от опит го казвам. Вкъщи вече всичко е подредено така, че да е удобно на цветята, а за нас хората каквото (ако) остане Blush
Още не съм стигнала до това ниво, но днес започнах да оглеждам стаята на тийна Satisfied Откакто открих изкуственото осветление, че там е пещера, мисля да си пусна пипалата Smiling Imp Той веднъж ме пита за цвете за неговата стая, ама аз го отрязах, че в тая тъмница всичко ще умре, така че мисля, няма да има против за 1-2 саксийки, пък пусне ли ме веднъж... YumSweat Smile

# 677
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 999
Според теб е едно и също да видиш някоя снимка от нета, без да имаш обратна връзка, с този, който я има, с такава с чиито притежател можеш говориш, да питаш и обмениш опит? За мен разликата е огромна, а и желанието да споделиш за мен не е спам. Но като тук няма желание за нещо повече, не виждам защо да продължавам да нахалствам. Ще си запазя за мен ценната информация.

# 678
  • Мнения: 331
Миоки, може ли примерна снимка на лампа , че и аз съм хвърлила око на едно тъмно кътче в хола хихи Simple Smile

# 679
  • София
  • Мнения: 3 914
Според вас "Участвам в няколко чуждестранни групи на орхидеисти" означава, че само гледам картинки ли? По какво съдите? Прекалено се задълба темата. Ако искате - качвайте, ако не искате, недейте. Помолих ви съвсем учтиво.

# 680
  • Мнения: 6 306
Тази в дясно е много интересни цветове, не съм виждала такава. Тя ли е неясната?
Да, тя е. Но предположението на Raya за име мисля че е точно.

# 681
  • Бургас
  • Мнения: 2 139
Флокс като гледам какви хубави листа имат пафчетата ти и така много ми харесват. Аз имам едно от две години с едни тънки и остри листа, които клюмват. Цъфтеж не съм видяла. Тази година ще е наказан на село до късно, дано се вразуми и цъфне Kissing Heart

Анджи, Рая темата е цветна и красива, нека такава да остане Hug

# 682
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 999
Angela61, може ли да не качваш снимки от нета, освен ако не са свързани с конкретен казус 
Това е нареждане, а не учтиво помолване.

Иначе: Google -> "orchids in the philippines" (примерно) -> images и се радваш на творенията на природата и селекционерите.
 

Това не е ли нет?
Помислих малко и разбрах, че трябва да превъртя 4958390467 снимки на растения 
Едвали ги пазиш в компютъра/телефона. Най-вероятно са от нета, нали?

Има хора, които вече не желаят да пишат и питат тук поради същото отношение и към тях.
Извода го оставям на вас.

# 683
  • Мнения: 18 542
Миоки, може ли примерна снимка на лампа , че и аз съм хвърлила око на едно тъмно кътче в хола хихи Simple Smile
Да разбира се.
В ляво е северен прозорец. Дори и без пердета пак не е много светло. На първи етаж сме и не става без нищо на стъклата дори през деня. Вижда се в огледалото (извинявам се за вида му) лампата която виси от тавана над шкаф с височината на нивото на прозореца.
Скрит текст:
Това е другия прозорец, който е западен, но... отпред има дървета и храсталаци, хвърлящи доста сянка, а зимата, ъгълът на слънцето (когато го има) е такъв, че залязва преди да е стигнало фронтално - някъде на 10 часа залязва, отделно, че се стъмва в 4 следобяд. Лампата съм я закачила на един съществуващ гвоздей който по принцип държеше перде на корда (под наем сме и не се знае колко време ще сме в това жилище, та се опитвам да използвам наличните дадености).
Скрит текст:
Имам още един прозорец със същото изложение и в същото "състояние" като този втория. В останалите стаи, изложението е северно - голяма куцня.

На него са ми повечето фалчета - там са от 2 години. Той също се нуждае от допълнително осветление - вижда се каква е джунгла отпред, но за сега не съм предприела нищо. Имам само една двойна лампа от тези цикламените, която е за другите китки, които са върху хладилника и без нея е невъзможно да гледам цветя там. Първоначално беше на мястото от първата снимка и я преместих когато направих новия сетъп.
Скрит текст:
И двата сетъпа са от най-обикновени лампи с щипка с гъвкави рамена, на които съм сложила по две 15 вата крушки, които се водят full spectrun grow lights. Висящата над шкафа е 24 ватова пак от същия тип. Мисля обаче, че всякакви силни ЛЕД крушки стават. Не разбирам много от крушки и параметри на светлини за растения, за това заложих на рекламираните като специални. На пъвата снимка горе в левия ъгъл се вижда още една светлина - това е най-обикновена ЛЕД лента на 4 реда, налепена на дървена подложка и залепена с двойно лепящо на тавана. Тя е слабичка (самата лента не е от най-мощните)

Сори за повествованието, но непрекъснато сменям места на това и онова и имам орхидеи навсякъде, за това бях толкова обстоятелствена.

# 684
  • София
  • Мнения: 3 914
Единствено съм пропуснала учтивата форма, за което се извинявам. Обикновено "...може ли да..." се приема за молба. И да, търсенето на снимки с Гугъл или друг браузър е "от нета" и точно затова тези снимки не са на мястото си в темата.

Както и да е.

# 685
  • Варна
  • Мнения: 2 037
Аз имам 2 пафчета. Едно дето цъфти в лилаво и едно Пинокио. Купих ги преоценени да се уча на тях. Пресадени са в дребни кори и пемза. Зимата ги гледах на около 17 градуса и ги поливах проточно. Лятото ми се случваше макар и рядко да ги накисна веднъж седмично за около 15 минути. Края на април месец ги изкарах на терасата.
Според мен за да цъфнат им трябва температурна разлика и торене. Моите след като ги изкарах навън " побесняха". Явно им допадна. За торенето, моите ги торях на 2 поливания. ( случвало се е и през 1 поливане). Въпреки това лилавото пафче направи само една пъпка, все още цъфти, но упорито се стиска поне за още една пъпка. Пинокио-то ще излезе по- дащен. 3 пъпки досега отвори и продължава да оформя още. Simple Smile
Моите пафчета са само от година при мен и все още нямам голям опит с тях.

# 686
  • Мнения: 5 392
Флорен, благодаря! Май повечето от пафчетата пускат само по един цвят, пинокиото и още няколко сорта са изключение, та лилавото ти сигурно така си цъфти по принцип. Беше го показвала наскоро, много ми хареса.
Тази температурна разлика, дето я няма при мен, ще да е причината да не ми цъфтят. Иначе са подхранени, поляти, говоря им Blush
Досега не съм се престрашила да изкарам орхи навън, и терасата ми не е много подходяща, целодневен пек и ветрилник. А не ти ли ги налазват инсекти, докато са навън?

Миоки, дългият ти пост ми беше много интересен. Имам такъв северен прозорец с храсталак отпред, идеята ти ми хареса. Ако сложа такава лилава лампа вкъщи, ще ми извади очите, но за белите крушки се замислям и аз. Така ще мога да усвоя още местенца, които сега си стоят празни и тъжни без орхидеи Grinning

# 687
  • Бургас
  • Мнения: 2 139
Флорен благодаря, беше ми много полезно мнението ви Hug.
Знаех си аз, че трябваше пафчо да стои вън при Цимбитата, но не е късно ще го изкарам на свеж въздух и май не съм го торила от месеци Flushed

# 688
  • Мнения: 18 542
Благодаря, Phloxx. Да и аз цикламената не я харесвам много (за разлика от цветята ми), за това отиде в кухнята. Иначе беше на такова място, че рядко я виждах светната реално, но пак беше дразнещо. Освен това, не беше достатъчна за количеството китки, които имам в тази част на стаята, защото е слаба и не осветява голяма площ. Сега е в кухнята и през деня не се забелязва много като е там в ъгъла и високо. Обикновено като правя нещо, съм с гръб към нея, та не дразни толкова.
Иначе белите са много хубави като цвят. Ако не гледаш директно към крушките, тази която е при балконската врата и зад пердето, даже създава илюзията, че навън е светло. Лентата на тавана е студено бяло, а крушките са малко по-топли, но не чак жълти.

# 689
  • София
  • Мнения: 3 914
За светлината - може да се ползва луминисцентна лампа. Такива са масово в обикновените производствени оранжерии /за зеленчуци, но не мисля, че има значение/. От LED-лампите, може да се ползват спокойно по две - едната е с минимални Келвини /моите са 2700 К- това е топла жълта светлина/ и втората е с максимални /6000 К - студена бяла светлина/. Повече лумени - по-добре.
Моите са LED-пури - 15 W, 1200 lm, 90 см. Имам по една такава двойка /от 2700 К и 6000 К/ на около 40 см. над листата. Удобно е, че не трябват никакви допълнителни адаптери, трансформатори или други устройства. Един захранващ кабел трябва и връзки между самите пури. Мисля, че бяха 5 последователни пури с един захранващ кабел. Имам механичен таймер преди разклонителя и от него захранвам пурите. Икономични са и не дразнят очите.

Общи условия

Активация на акаунт