Вие как ще постъпите ?

  • 9 331
  • 259
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 738
Кажи на майка си, че се отказваш да учиш това, което тя иска. Че няма изобщо да учиш, че си си намерила работа като чистачка, тя да не те мисли. Блъфирай, не се оставяй да те мачка.
През това време си търси платена работа в друг град, ако можеш да си намериш временно стая под наем.
Стъпваш си на краката и си гониш твоите интереси.
На твоята възраст, точно така не ми разрешаваха да кандидатствам за 3 различни специалности и така ми кипна, че съм толкова послушна, че избрах на инат четвърта, много тежка специалност и ги попилях. А, можеше сега да си работя по първия ми избор, който най-добре отговаря на мен самата.
Не й позволявай да те обижда и да се държи като големия спонсор!

# 16
  • Мнения: 15 005
И откъде пари да иде в другия град, от закуски ли ще си събира?
Вариантът е или да клекне, или да почне сервитьорка и да се изнесе от града след 3-4 месеца. Там проблемът е, че с тая корона наесен като нищо ще изпозатворят пак заведенията и ще стане сложно за нея.

# 17
  • Мнения: 29 846
Много ясно, че ще почне като сервитьорка, продавачка, касиерка. На 19-20 години няма голям избор. Ако знае език, може и в кол център. Може да живее с други момичета на квартира. Може и да остане при майка си, докато има достатъчно пари, за да замине в чужбина, както желае..... Всичко може да направи, стига да има желание.

# 18
  • Мнения: 12 875
По принцип не е изключено предложението на майката да е добро и разумно. Но така поднесено, и с обидни квалификации, е смачкващо. И все пак, може да е добро решение за бъдещето на авторката.

# 19
  • Мнения: 5 184
Малко неловък въпрос - майка ти случайно да е в критическата? Мамчето на една позната крещеше по нея, защото правят ремонт по булеварда, по който се разхождат.

Само си помисли хубаво какво искаш да правиш след като завършиш, че 4 години учене са нищо, в сравнение с цял живот работа. Иначе си го казаха дамите - на места по морето предлагат работа с квартира. Бачкаш яко, ама яко, защото в ситуация, в която можеш да разчиташ само на себе си ти е нужен всеки лев, местиш се и се оправяш, както можеш. Няма да си първата, няма да си последната Wink

А до предложилите да слушаш мамчето, защото тя знае по-добре:
- Брат ми учеше електроника в училище по настояване на нашите.
- Влезе в ТУ по настояване на нашите, където изкара семестър и половина.
- Отиде в УНСС да учи, каквото и негов приятел от чист инат, само и само да не е ТУ
- Отиде на бригада, върна се, каза чисто и просто, че се записва в кулиинарна академия, защото това иска и точка.
- В момента е главен готвач на претъпкано заведение на Витошка.
- Срещна ме негова учителка от ДЕТСКАТА, пита ме как е, казах й, отговор "Чудесно, той за това мечтаеше от малък!"

Та така. Ако някой случайно не е разбрал децата не са магарета, които да вържеш някъде и да пасат, където решиш. Могат съвсем спокойно да отидат няколко склона по-нататък.

# 20
  • СИ
  • Мнения: 4 403
Е добре де... Колко теми трябва да пускаш? Като искаш да се набутваш във филологически специалности, лингвистики и прочие - ами отивай. Поработи година или две, за да събереш малко пари и после задочно в Търново или Варна. Какво не ти е ясно?
Няма да си първата или последната сервитьорка или продавачка с филологическо или педагогическо образование.
От Силистра да отиваш в Русе мисля, че няма смисъл.

# 21
  • Мнения: 258
Няма как майка ти да избира вместо теб. Това си е твое решение за твоя живот. Но пък и не е длъжна да те издържа. Баща има ли в картинката? Евентуално от него да получиш малко помощ поне първата година докато се устроиш в новия град с работа и квартира. Другия вариант е чужбина, щом крайната цел е да заминеш там. Но там ще ти е много трудно без подкрепа. Имаш ли близки в чужбина, които да ударят едно рамо в началото? Език какъв знаеш?
Аи не казваш майка ти каква специалност иска, ти каква искаш, за кои градове става въпрос. Може жената да не може да си позволи да те издържа в София, но да кажем във Велико Търново да може. Стандартите на живот са доста различни финансово.

Тя не иска нищо друго освен Русе за учител по български.

Иначе ходих в Търново и имам 6 на изпит там.  На матурите имам петици,ако има някакво значение.
SeaHorse То не е за набутване или не. Просто, когато човек не е на "ТИ" с химия,.математика, IT  нещата намаляват

# 22
  • Мнения: 29 846
Ти какво искаш да учиш в Търново? Спокойно можеш да живееш там на квартира и да работиш в някое заведение вечер.

# 23
  • Мнения: 15 005
Ама защо учителка? Те почват на суперниски заплати. Иска да й пазиш задника ли?

# 24
  • Paris, France
  • Мнения: 14 209
На твое място първо бих намерила начин да се измъкна.

Аз 4 години в учене на българска литература не бих си изгубила, особено ако искам да живея в чужбина.

А каква специалност искаш да учиш?

Ако знаеш 2 езика, можеш направо да си потърсиш работа като стюардеса в чужбина, макар че няма да е топ заради Ковида. Ще имаш осигурена квартира и прилична заплата. Работата е много тежка, но самите полети са ОК и ако се паднеш на дълги си е и почивка.

С езици можеш да почнеш и в кол център, като може да работиш на половин ден, цял, повече часове. Добра опция е в сегашната обстановка.

Ама защо учителка? Те почват на суперниски заплати. Иска да й пазиш задника ли?

+ работата е направо гадна.

# 25
  • Мнения: 12 875
В този случай проблемът даже не е в различните мнения на майка и дъщеря, а в това, че майката е насилничка. Такъв човек може много да навреди на детето си.

# 26
  • Мнения: 21 620
Не го ли вече обсъдихме този казус в предишна тема.

Спомням си, че има и баща в картинката, като не се разбираш с майка ти, говори с него. И пак ще кажа същото - ти самата не знаеш какво искаш да учиш, ако обясниш смислено на майка ти И баща ти какво си избрала, защо, каква професия ще имаш като завършиш, смятам, че ще те разберат.

# 27
  • Мнения: 258
Ама защо учителка? Те почват на суперниски заплати. Иска да й пазиш задника ли?
Мислят , че учителите взимат 1200 лева заплата.   Също каза, че хуманитарните специалности като цяло са даскалски.

Иначе в последно време се замислях за Романистика. Тоест изучава се френски+ испански /италиански език, по както и историята на съответните държави. Лошото е , че я няма задочно.

Иначе ми каза за какво ми е тази чужбина като Прости...ка ли съм щяла да работя там.

Явно не ме харесват просто.

Последна редакция: пт, 25 юни 2021, 17:38 от sonja12

# 28
  • Мнения: 21 620
Ами така си е, хуманитарните специалности са даскалски и това е заплатата за учител.

В никакъв случай не одобрявам майка да говори така на дъщеря си, но трябва да се съгласиш, че и с едно голо желание да отидеш просто така в чужбина без нищо не я успокояваш много.

Ако родителите ти видят, че вече си зрял човек, с представа каква професия иска да има и къде да я упражнява нещата ще се подобрят значително. Най-малкото ще и запушиш устата на майка ти.

# 29
  • Paris, France
  • Мнения: 14 209
Иначе ми каза за какво ми е тази чужбина като Прости...ка ли съм щяла да работя там.

Явно не ме харесват просто.

Бих и отговорила, че да, чупейки стойки 😇.

Да не я тръшва менопауза?

А френски и испански знаеш ли и ако да, на какво ниво?

Общи условия

Активация на акаунт