Защита на дипломна работа

  • 1 745
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 28
Здравейте, предстои ми защита на дипломна работа по Психология в ПУ и паниката изцяло ме е обзела, макар че през 4те години на обучение преподавателите ни бяха доста несериозни и не изискващи (6ците си ги пишеха наред). За жалост обаче си открих според мен сериозна грешка в дипломната, а именно грешка в една от хипотезите, която не мога да си обясня как не съм видяла преди да я предам. Надявам се да не ме отрежат много заради нея... Все пак ако някой скоро е бил на защита би ли споделил как протича? Всякаква информация ще ми бъде полезна. Също, кога ви позволиха да си прочетете рецензиите?

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 10:16 от weusi

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 9 717
А ръководителят на дипломната ти работа къде е блял?

Не знам как е сега. Едно време ти даваха да си прочетеш рецензиите и да се подготвиш по въпроси/проблеми, посочени там. Правиш си резюме, което да представиш по време на защита и след това комисията може да ти зададе въпроси.

# 2
  • Кърджали
  • Мнения: 10 302
Мда, ръководителят на дипломната работа защо не е забелязал?
Иначе вярно че минаха години, но общо взето преди това ми дадоха да прочета рецензията. Там горе-долу бяха посочени слабостите /ако ги има/. Подготвяш резюме на дипломната си работа, представяш го, отговаряш на това кой какво те пита.
Като цяло не е страшно. Или за мен не беше /въпреки че темата ми беше много сложна, обемна/.
Скрит текст:
Преди защитата и аз се бях попритеснила. Един от специалистите, които много ми помагаха в процеса на писане ме успокои шегувайки се "Нали ти я писа. Значи знаеш какво да говориш.От там нататък и магаре да вържат и магарето ще вземе изпита Simple Smile "

# 3
  • Мнения: 2 491
И аз да попитам за научния ръководител? Нали е негова работа да проверява и коригира.
Щом са те допуснали до защита, не би трябвало да има проблем. Кои преподаватели са в комисията?

# 4
  • Мнения: 5 563
Рецензиите на нас ни ги даваха ден-два преди защитата на дипломната работа.
Свържи се с академичния си supervisor и обсъдете грешката, не вярвам да я пропусне, ако има такава.
За каква грешка става дума? При формулиране на хипотезата или при доказването й?
Ако грешката е много груба, ще бъде отбелязано в негативите  на рецензията.
Ако забележат грешка, рецензентите могат да ти подготвят предварителнк въпроси, за да я обясниш. Комисията задава въпроси на момента и техните впечатления са само на база твоето представяне на защитата.
И все пак... каква е грешката?

За самата защита... рецензията ще я получиш ден-два преди защитата, там ще е оценена дипломната според различни критерии и рецензентът ще е подготвил въпроси, върху които трябва да измислиш отговори за защитата.
При нас защитите протичаха така: 5-7минути за представяне на дипломната (като се набляга основно на резултати, препоръки и заключения), след това изчитат рецензията и дават право на комисията да си зададе въпросите (носи си лист и химикал, за да ги запишеш). Първите въпроси, на които трябва да отговориш са тези, които предварително си получила с рецензиите, а след това и на тези на комисията. След като отговориш, изпитът приключва. Хубаво е да имаш презентация на PowerPoint или PDF, без излишни ефекти, анимации и т.н. Стилна, изчистена. Подготви си резюме на дипломната с най-важните неща и я научи да я разказваш, не я чети. Прави много добро впечатление, когато говориш и разказваш, без да четеш дума по дума. Изкарай си всичко, което смяташ да кажеш/ разкажеш на един-два листа.
Общо взето това е. Резултатите излизат сравнително бързо. Ние тогава бяхме 6 човека и излязоха за 10 минути.
Не знам колко биха те орязали за хипотезата. Комисията не е предварително запозната с дипломната, освен ако резензентът не е част от нея. Ако в рецензията ти е отбелязано, че има грешка, то комисията ще знае. Евентуално докато ти разказваш, те могат да ти погледнат дипломната работа, но до колкото помня, те не са ги чели. Рецензентите четат работите, както и ръководителите.
Успех!

Последна редакция: пт, 25 юни 2021, 23:54 от Есенна магия*

# 5
  • Мнения: 28
Здравейте, не знам как не е видял научния ми ръководител... Свързах се с нея и тя също беше учудена как сме пропуснали. Грешката е : имам общо 4 хипотези като всяка от тях е за връзка между различни признаци от изследването. 3-та хипотеза е за връзка между 1вия и 3тия признак, а в обобщението където ги потвърждавам и отхвърлям незнайно как и защо съм написала, че няма връзка между 3те признака едновременно, следователно хипотезата се отхвърля. А тя всъщност не е за 3те признака а за 2та, между които има връзка, тоест трябва да се потвърждава. Както вече казах свързах се с научния ми ръководител и тя предложи да напиша кратък текст, в който да напиша, че има техническа грешка и да напиша правилния извод, и тъй като не съм в града днес тя ще го принтира и сложи в дипломната, макар че не ми е ясно как ще се случи това, като тя вече би трябвало да е при рецезента, но просто се надявам всичко да е наред... Реално грешката е много глупава, а според ръководителката ми цялостно дипломната е много добра, но ще видим...

Благодаря ви за отговорите, колкото за рецензията питах защото на нас ни бяха казали, че може да си ги видим 2-3 дни преди защитата, сега ни казаха че трябва на предишния ден?!

# 6
  • Мнения: 5 563
Кога се очаква да е защитата?
Значи е объркано обяснението на хипотезата, а не е пропуснато, за да се допълни. По какъв начин е провеждано изследването, предполагам не е чрез статистически анализи, за да видят, че в таблиците няма грешка...
Има някакъв шанс работата да не е проверена от рецензента още, щом ръководителят го казва.
Пробвайте, но ако вече е проверена, вероятно и рецензията е оформена.

Общи условия

Активация на акаунт