Покупко продажна на имот придобит срещу гледане и издръжка

  • 1 690
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте,

На път съм да купя апарамент, който е придобит чрез гледане и месечна издръжка и пожизнено право върху имота от страна на бившата собсвеничка, която е починала.

Въпросът ми е какъв е риска ако закупя имота с ипотека и банката одобри кредита и направи своята проверка и реши, че имотът не е рисков, но въпреки всичко в рамките на следвищите 5 години се появи някой наследник, който да предяви иск за наследсво?

1. Означава ли това, че и моя договор отпада? До колкото знам ако няма иск преди продажбата аз се водя трето доброжелателно лице, и няма да ми бъде отнет апартамента, а сегашния продавач ще трябва да заплати пазарната цена на имота на ищеца. Каква е гаранциятя за това?

2. Ако се появи някой наследник до 5 год след договора, той кого ще съди ? И аз дължа ли му нещо?

И изобщо какви рискове имам аз като купувач.

Много съм объркана, казват че законът защитавал трети доброжелателни лица, но все си мисля, че може да си навлека неприятности.

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 6 166
Няма неприятности, които ти можеш да си навлечеш.

Единствено, бих те посъветвала да видиш от колко време е договора за доглеждане. Ако е година и малко, по-скоро влизаш в схема за имотни измами и такъв имот няма да има добра енергия.

# 2
  • Мнения: 698
Трети добросъвестен купувач гори с парите.
Била съм в позицията на трети добросъвестен, първия в един момент се появи, каза, че не е упълномощавал синът си да продава, съответно всички сделки са невалидни.
Трябваше да съдя този от който съм го купила, но покупката беше преди деноминацията, а делата приключиха след 12 години (и се махат трите нули)  и всъщност пих една вода и го предадох доброволно на съдия изпълнителя (изпълнителното дело беше срещу мен)

И да кажа, че агенцията за недвижими имоти не носи отговорност, нотариуса заверил фалшивото пълномощно също.
Мила, родна картинка.

# 3
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 850
Имате същите рискове, каквито бихте имали при всяка една покупко-продажба на всеки един имот.
В случая правото на ползване, както и издръжката и гледане са отпаднали със смъртта на ползвателя, който най-вероятно е и лицето, на когото се е дължала издръжката.
Лицето, което е придобило имота с издръжка и гледане е собственикът, който съответно продава на вас. Какви наследници от тук нататък, не можах да разбера питането?!

# 4
  • Мнения: 16
Няма неприятности, които ти можеш да си навлечеш.

Единствено, бих те посъветвала да видиш от колко време е договора за доглеждане. Ако е година и малко, по-скоро влизаш в схема за имотни измами и такъв имот няма да има добра енергия.

Благодаря за отговора! Жената е била гледала в продължение на 14 години.

Иначе по повод коментара на Aida, Наследници, които могат да се появят и да оспорят договора за гледане и издръжка. Те могат да претендират за имота 5 години след смъртта на жената. Моят въпрос е юридически, така че ако не сте адвокат или препатил може би ще ви бъде трудно да отговорите и въпреки това надеждата умира последна:(

Работата е там, че когато аз изисках банкова справка, да се уверя че парите по издръжката са плащани и договора е изпълнен, ми казаха че последните две години парите са давани на ръка, което за мен автоматично показва, че договора е лесно оспорим. Те имат бележка написана от жената, няколко месеца преди да почине, че няма претенции и всичко е изплатено, но за мен бележка може да напише всеки. И от тук ми идва въпроса ако банката одобри такъв кредит, но въпреки това наследник си върне имота, поради не изпълнение на договора между сегашния собсвеник и жената, тогава аз няма да имам имот, но имам заем към банката, който трябва да плащам. Права ли съм и какъв е риска..

Последна редакция: пн, 28 юни 2021, 20:48 от Nadejda_ Al

# 5
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Мисля, че Аида е адвокат Simple Smile Да ме поправи, ако греша.

# 6
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 850
Не грешиш, Хай.
Принципно винаги е възможно да се появят някакви наследници. В този случай хипотетично може да се появят, може и да не се появят, може да няма наследници починалата жена, освен собственика на имота.
Не ми се иска да се разпростирам и да обяснявам с подробности в какви случаи евентуално е възможно договор за издръжка и гледане да бъде оспорен. Само най-важното основание за оспорване - ако липсва основание, тоест ако смъртта на прехвърлителя е настъпила скоро след прехвърлителната сделка. Този случай разбирам, че не е такъв.

Затова казах, че рисковете са същите, както и ако купувате който и да е имот. Винаги ще се страхувате, че могат да се появят от някъде наследници ли?
Читав адвокат и читав нотариус няма да допуснат сключване на сделка, ако е видно, че има някакъв проблем.
Ако формално всичко е наред, никой не е гадател, за да предвиди евентуални проблеми, нито нотариус, нито адвокат.

# 7
  • Мнения: 6 166
Адвокат е Аида.

Добре, 14 г. е ок. Друг въпрос - лицето, което е придобило имота роднина ли е на починалия собственик и има ли братя или сестри?

Ако да, ще ти кажа какво правят такива като роднината заведе дело да оспори придобиването на имота от брата или сестрата -- отиват в стана, която няма екстрадиция с България. Как завършва случката не знам, защото делата с познатата са вече 3та или 4та година в ход, но ми се ще да мисля, че ще има поне малко справедливост за онеправданите.

# 8
  • Мнения: 16
Адвокат е Аида.

Добре, 14 г. е ок. Друг въпрос - лицето, което е придобило имота роднина ли е на починалия собственик и има ли братя или сестри?

Ако да, ще ти кажа какво правят такива като роднината заведе дело да оспори придобиването на имота от брата или сестрата -- отиват в стана, която няма екстрадиция с България. Как завършва случката не знам, защото делата с познатата са вече 3та или 4та година в ход, но ми се ще да мисля, че ще има поне малко справедливост за онеправданите.

Не, сегашният собсвеник не е роднина. Жената има син, който по думите на брокера е алкохолик. Не знам кой в какъв момент и в коя кръчма може да му даде идеята, че той е пряк наследник и има право да оспорва договора. Тогава какво правим? Да, банката може да е проверила случая и да е решила да отпусне кредит, но роднината си връща апарамента като доказва, че договора между майка му и сегашния собственик е невалиден и какво става след това? Аз оставам без апартамент, но със заем, който трябва да плащам.

Казвам оспорва договора, че не е валиден, защото последните две години не е плащано по банка и въпреки бележката, която имат от жената на ръка, че всичко е платено според мен този договор лесно би бил оспорим.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Щом имате резерви не купувайте имота.

# 10
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 850
Как оспорим - 14 години са я гледали и оспорим?! Вие сериозно ли?
И я това последното за плащането какво е, че не ми стана ясно.

Има и друго - дали исковата молба ще бъде вписана първа или вашия нотариален акт. Там е разковничето за евентуалния резултат при едно такова дело.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Нали е имало и издръжка освен гледането. Последните две години тая издръжка не е плащана по банка, а на ръка. С хвърчащи бележки от гледаната. Аз така го разбирам.

# 12
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 850
Няма значение, наследникът да си го оспорва това и да доказва истински ли са или не.
Пък и в крайна сметка, ако рискът толкова много надхвърля ползите, никой не я кара насила да купува, както и ти каза, Хай...

# 13
  • Мнения: 18 969

Ако да, ще ти кажа какво правят такива като роднината заведе дело да оспори придобиването на имота от брата или сестрата -- отиват в стана, която няма екстрадиция с България. Как завършва случката не знам, защото делата с познатата са вече 3та или 4та година в ход, но ми се ще да мисля, че ще има поне малко справедливост за онеправданите.

Сериозно ли така правят?

Такива дела са граждански, евентуално изпълнителни, каква екстрадиция те гони? Наказателно дело ли ще им завеждат, присъда за лишаване от свобода ли имат, защото някой си им завел дело за оспорване на придобиване на имота?

# 14
  • Мнения: 6 166
Жената подписвала ли се е? Аида е права - при 14 годишвн договор не може да се говори за умишлена грешка.

Общи условия

Активация на акаунт