Покупко продажна на имот придобит срещу гледане и издръжка

  • 1 672
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 518
Изказвам се като купувач с абсолютно същия начин на мислене като Вашия. Нас ни беше шубе за една сделка, много миришеше, че държаха и на техен нотариус даже. След консултация с няколко адвоката и прокурор (знам, че няма място, просто ми е много близка), се отказахме.
Взехме друг апартамент, пак с помощта на адвокат и имахме право да изберем нотариус (което според мен е задължително).
Моят съвет е вместо да давате пари за брокер да си намерите читав адвокат и да сте спокойни след това.
Иначе съветите тук са много полезни, но не мисля, че е същото.

# 16
  • Мнения: 16
Жената подписвала ли се е? Аида е права - при 14 годишвн договор не може да се говори за умишлена грешка.

Брокерът твърди, че последние две години издръжката е давана на ръка. Няма бележки за всяко плащане, но има една обща бележка няколко месеца преди да почине жената, че няма никакви искове и всичко е изплатено. Да ви кажа на мен това с бележкаа не ми звучи сериозно. А и щом по договора пише издръжка, която трябва да се плаща ПО БАНКА, само по себе си говори, че договорът не е спазен.

Да верно е, че сегашният собственик твърди, че я е гледал и плащам издръжката, но на мен най-логично ми звучи да го докаже...примерно ако имаше банково извлечение за целия период бих го приела по друг начин.

Един познат ми разказа, за случай пак с трето доброжалаелно лице, как при скл. догосвор за покупко продажба с пълномощно се появява истинския собственик от чужбина и казва, аз не съм продавал имота, и след 4 год дела човекът остава без апартамент, който платил кеш, та и е бил навътре с пари за ремонт. Да и той е бил трето доброжелателно лице, но той не е могъл да си върне парите от човека с пълномощното, защото той нямал нищо на негово име. Тоест искам да кажа, че законът уж те защитава ама не е точно така...Доста оспорими нещата.

Fairytale11,  а вие върнахте ли си стоп капарото? ПОне в моя случай е само 2000лв и най-вероятно момичета, ще се откажа и ще пия една студена вода и ще си представя, че съм ги изхарчила на някоя далечна екскурзия Grinning

Иначе в началото брокера държеше да е при негов нотариус, аз му казах че няма как да стане и, че аз ще го избера. Това се прави с цел да си вземе допълнителна комисионна и от нотариуса..ех, доста неща научих и аз по трудни начин.

Благодаря за всички ви за отговорите!

# 17
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 661
Ама сега продажба с пълномощно ли ви е казусът?!

# 18
  • Мнения: 4 518
Не бяхме дали стоп капаро, но ги прежалвам веднага.
В моите очи е точно така - ако последните 10 години има прехвърляне на имота/земята, което не е законосъобрязно или някой има адекватни, според закона претенции, последния собственик го отнася.
Не съм адвокат.

# 19
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 661
Жената подписвала ли се е? Аида е права - при 14 годишвн договор не може да се говори за умишлена грешка.

Брокерът твърди, че последние две години издръжката е давана на ръка. Няма бележки за всяко плащане, но има една обща бележка няколко месеца преди да почине жената, че няма никакви искове и всичко е изплатено. Да ви кажа на мен това с бележкаа не ми звучи сериозно. А и щом по договора пише издръжка, която трябва да се плаща ПО БАНКА, само по себе си говори, че договорът не е спазен.

Скрит текст:
Да верно е, че сегашният собственик твърди, че я е гледал и плащам издръжката, но на мен най-логично ми звучи да го докаже...примерно ако имаше банково извлечение за целия период бих го приела по друг начин.

Един познат ми разказа, за случай пак с трето доброжалаелно лице, как при скл. догосвор за покупко продажба с пълномощно се появява истинския собственик от чужбина и казва, аз не съм продавал имота, и след 4 год дела човекът остава без апартамент, който платил кеш, та и е бил навътре с пари за ремонт. Да и той е бил трето доброжелателно лице, но той не е могъл да си върне парите от човека с пълномощното, защото той нямал нищо на негово име. Тоест искам да кажа, че законът уж те защитава ама не е точно така...Доста оспорими нещата.

Fairytale11,  а вие върнахте ли си стоп капарото? ПОне в моя случай е само 2000лв и най-вероятно момичета, ще се откажа и ще пия една студена вода и ще си представя, че съм ги изхарчила на някоя далечна екскурзия Grinning

Иначе в началото брокера държеше да е при негов нотариус, аз му казах че няма как да стане и, че аз ще го избера. Това се прави с цел да си вземе допълнителна комисионна и от нотариуса..ех, доста неща научих и аз по трудни начин.

Благодаря за всички ви за отговорите!
Това като условие в договора ли фигурира?
Издръжка и гледане не означава, че следва да се заплаща издръжка, както се плаща примерно от родител на дете.

# 20
  • Мнения: 16
Ама сега продажба с пълномощно ли ви е казусът?!

Не не е с пълномощно. Просто исках да дам пример, с аналог като трето доброжелателно лице. Иначе основния ми казус е ако банката одобри кредита, дали това би могло да ми бъде достатъчна гаранция, че никой няма да вземе имота в последствие. Защото банката по принцип никой не може да я излъже, но ако се случи така, че тя загуби имота, поради иск от наследници, тя няма да спре да си иска кредита по него. Така мисля аз..КОнсултирах се с адвокати повечето казват ако искът е след сделката няма проблем, но има един адвока, който е по предпазлив и според него може да с еокажа без имот, но с кредит. И в този случай, където се вика дори и това да е мн малък риск пак май не си заслужава .. Cry

AIDA, да това фигурира в договора между него и жената, че той се задължава да плаща издръжка по банка всеки месец.

# 21
  • Мнения: 18 679
Да, ако не е написано в договора конкретна сума и изрично по банков път, издръжка и гледане може да означава да я обгрижват, да ѝ покриват нуждите - да ѝ пазаруват храна, лекарства, консумативи. За малки суми въобще не е задължително по банков път, а един човек, който има нужда от гледане, вероятно не може да се обслужва сам и му е трудно да си пазарува, та надали е удобно да му превеждат парите, да се чуди как да ги изтегли, че да им даде да му напазаруват.

# 22
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 661
Ами извинявайте, ама вие се вкарвате сама в различни хипотези и разигравате някакви филми.
Никой не е казал, че същото ще се случи при вас.
Пак казвам, ако толкова ви е страх, не сключвайте тази сделка...

# 23
  • Мнения: 16
Ами да ви кажа ако и вие сключвахте сделка за четвърт милион лева и вие щяхте да влизате във филми Grinning
Благодаря на всички заа отговорите. МИсля, че наистина само адвокат, който се е сблъскал с подобни казуси може да назове рисковете.

Приятна вечер дами!

Последна редакция: пн, 28 юни 2021, 23:42 от Nadejda_ Al

# 24
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 661
Рискове винаги ще има, за пореден път го казвам. Никой няма да ви обещае на 100% безпроблемна сделка. Никой...

# 25
  • Мнения: 6 166
Направи се на ощипана и си поискай половината капаро. Все пак не са ти казали съществени детайли по апартамента.

Колкото до нотариуса - купувача избира котаруса. Винаги. Тръгва ли някой продавач да ти препоръчва нотариус - веднага трябва да ти светне една червена лампичка че нещо по документите може да не е наред. В твоя случай след като ще е с кредит - банката си има нотариуси, с които работи и ще си те прати там, така че и ти няма да избираш.

Те дадоха ли ти документи по имота? Копите от договора, от нотариалния акт? Ако да, не ти трябва консултация с адвокат, ами с нотариус. Избираш си някой, плащаш едни 40-60-80 за консултация с юрисконсултите им и те ще ти прегледат документите и ще ти кажат какво биха ти препоръчали и какво не.

Последна редакция: вт, 29 юни 2021, 06:23 от Елфичка

# 26
  • Мнения: 16
Направи се на ощипана и си поискай половината капаро. Все пак не са ти казали съществени детайли по апартамента.

Колкото до нотариуса - купувача избира котаруса. Винаги. Тръгва ли някой продавач да ти препоръчва нотариус - веднага трябва да ти светне една червена лампичка че нещо по документите може да не е наред. В твоя случай след като ще е с кредит - банката си има нотариуси, с които работи и ще си те прати там, така че и ти няма да избираш.

Те дадоха ли ти документи по имота? Копите от договора, от нотариалния акт? Ако да, не ти трябва консултация с адвокат, ами с нотариус. Избираш си някой, плащаш едни 40-60-80 за консултация с юрисконсултите им и те ще ти прегледат документите и ще ти кажат какво биха ти препоръчали и какво не.

Благодаря за отговора! Дадоха ми само копие на нотариалния акт, но нещо ми намирисва и по-скоро бих се отказала. КОнсултирах се и с нотариус, обаче те изповядват сделката и гледат чисто документално дали е наред, но май не задълбават дали някой от документите е оспорим или не. Днес ще говоря с още един адвокат и ще реша финално, но иначе и аз мисля да си поискам половината капаро.

Прекрасен ден!

# 27
  • Мнения: 8 590
е, банката дали ще допусне да остане без гаранция  на дадените ти на кредит много пари?
Според мен банката те 'пази'. Питай я дали ти отпуска кредит за това точно жилище.

# 28
  • Мнения: 16
е, банката дали ще допусне да остане без гаранция  на дадените ти на кредит много пари?
Според мен банката те 'пази'. Питай я дали ти отпуска кредит за това точно жилище.

Да, и аз така мисля, че имам гръб с банката, защото тя е дала заема срещу точно точи конкретен апартамент и тя влиза в големи неприятности ако има шанс да загуби апартамента, затова репих да се доверя на нотариуса и банката.

# 29
  • Мнения: 6 166
Какво стана с този имот. Купи ли го вече? Всичко точно ли беше?

Общи условия

Активация на акаунт