Студенти в Нидерландия - 10

  • 55 761
  • 788
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 458
Моята фирма търси говорещи холански за работа 2 месеца на телефон или имейл т.е. от вкъщи. Може да са физически в друга държава. Предлага се 4, 6 или 8 часов договор, реални заплати и осигуровки.
Ако някое от децата се интересува - пишете ми на лично. Парите са добри.

# 766
  • Пловдив
  • Мнения: 274
Здравейте,
имам няколко допълващи въпроси относно субсидията за ниски доходи на семейстовото:
- доходите на родителите за 2 години назад трябва да са за календарна година, т.е. 2020 и 2019 или от септември 2021 - септември 2019, т.е. месеца предхождащ подаването на справката.
- знаете ли какво се подава, когато нямаме връзка с другия родител и не можем да вземем неговите доходи, попълва се някаква декларация, която може да намерим на сайта на DUO или нещо в свободен текст
- и кандидатстването става оn-line или трябва да се запази час и ходи в офис на DUO

# 767
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Здравейте,
имам няколко допълващи въпроси относно субсидията за ниски доходи на семейстовото:
- доходите на родителите за 2 години назад трябва да са за календарна година, т.е. 2020 и 2019 или от септември 2021 - септември 2019, т.е. месеца предхождащ подаването на справката.
- знаете ли какво се подава, когато нямаме връзка с другия родител и не можем да вземем неговите доходи, попълва се някаква декларация, която може да намерим на сайта на DUO или нещо в свободен текст
- и кандидатстването става оn-line или трябва да се запази час и ходи в офис на DUO
Здравей,
-със сигурност ако се подава преди края на тази година се вземат доходите за предните две каледнарни- 2019 и 2020
-Подава се декларация от студента, но мисля, че няма качена бланка. Трябва да се свърже с ДУО да му изпратят или кажат какво да съдържа. В нея се посочват данни за родителя и те си намират данните.
-Моят син подава тези дни и каза, че е Онлайн, даже не ми поиска документите в оригинал, сканирах и му ги пратих по мейла. Надявам се да е прав, ако не, ще изпращам бързо.

А за преброяването, бях сигурна, че ще са в небрано лозе. Не е като да е някакъв рядък частен случай, за да не предвидят тези въпроси. Аз ще изчакам още малко да се "избистрят" нещата.

Последна редакция: вт, 07 сеп 2021, 22:03 от bloomnicer

# 768
  • Мнения: 9
Искам да благодаря на всички за изчерпателната информация събрана тук. Научих доста  и това  е огромен труд, а търпението на всички отговарящи на едни и същи въпроси е безгранично. 😊 Най-накрая успяхме да намерим и ние квартира и да подпишем договор със съдействието на университета( BUas Breda) . Успех и на другите деца,

# 769
  • Мнения: 2
Здравейте! Знам, че много хора са в нашето положение, но пиша тук с надежда някой да помогне. Синът ми е втора година във Фонтис/Айндховен. Завърши първата година с отличен успех, работи и е много ентусиазиран относно обучението си. Проблемът е, че не успя да си намери квартира. Прибра се в началото на август с надеждата Септември когато се върне в Холандия да има нови обяви за квартири и да намери нещо. Уви все още няма успех. Там е от няколко дни, започнаха лекции върна се и на работа. Спеше при приятел за кратко, но приятелката на момчето си идва и моят син трябваше да отиде в друга квартира, на друг приятел. Този друг приятел още е в България и е наел квартирата си онлайн, днес синът ми отиде да вземе ключовете от трети човек. Оказва се че хазяинът е объркал ключовете а не е в града и така синът ми остана буквално на улицата. Повечето му приятели са без квартири и спят при други хора, така се стеснява кръгът от хора които могат да го приютят. Преди малко един негов съученик и приятел (румънец) го е прибрал за да мислят какво да правят, но стаята му е изключително малка и не знам как ще спят там. Казах на синът ми да хваща първия полет и да се прибира, но не иска и да чуе. Не иска да се откаже. Свито ми е сърцето, разберете ме. Не знам как да му помогна. Моля ви от цялото си сърце ако някой има възможност, информация за свободна стая, за някой който ще си преотдава стаята за известно време ако го няма или каквото и да е да ми пише.
https://www.huurwoningen.nl/huren/eindhoven/1240292/sophia-van-wurtemberglaan/

# 770
  • Мнения: 227
Доказва се с данъчна декларация.
Ясно,но това си е доста листи , не особено проста информация,която трябва да се превежда от заклет преводач , за да е ясна за DUO. И  не мога ли да  си я сваля от е-услугите на НАП ,но няма да има печат. Как процедирахте вие?

Цитат на: Valentina Anastasova в сб, 04 сеп 2021, 18:40
Какви документи и от къде се вземат за доказване на доход на родител на студента за допълнителна субсидия  (aanvullende beurs / supplementary grant) от DUO? Тази година не можело с документ от работодателя за доход.
Здравейте, откъде имате информация, че не може от работодател? Аз съм изпратила към сина ми тези дни за единия родител точно от работодателя, за другия от НАП. Засега няма отговор от ДУО, но и не са казвали на сина ми, че има промяна. Не виждам нещо ново на сайта да са написали?
       Отговор:Имам изпратено писмо от тях до адреса ми в България.
Ако наистина някой е наясно с тези неща свързани с доходите ,моля да напише? На нас също ни предстои и моля някой запознат с процедурата за помощ!!!Доходите за календарна година ли са?За годината от която ще кандидатсва или предходната ?

# 771
  • Мнения: 2 992
pali78,
Без да съм подавала документи, само от изискването, че трябва да се представи данъчна декларация, е ясен отговора на въпроса ви.
Декларация за 2021 още няма как да е подавана. Явно се иска за последната година, за която са подавани декларации.
А и да не искате да прекарате текста през гугъл превод, се вижда 2020 като година

# 772
  • софия
  • Мнения: 181
Моя опит със субсидиите е следния:
Септември 2020 /сина ми работеше там от лятото/поискаха доход за 2018 и 2019.Изпратих от работодател. Декември получих писмо, че е одобрена субсидията за уч.година.Август 2021 поискаха "доказателство ,показващо моите доходи"за 2020.Отново съм изпратила доход от работодател. Това е писмото

# 773
  • Пловдив
  • Мнения: 274
Благодаря на всички за споделената информация!

Прилагам информацията публикувана на сайта на Unify и още един сайт, която би била от полза на питащите за субсидиите.

https://www.unify.bg/studentsko-finansirane.html
https://www.unify.bg/pages/housing-allowance-and-health-allowanc … n-the-netherlands

https://studybuddy.bg/2019/04/19/vsichko-koeto-tryabva-da-znaesh … diya-v-holandiya/

# 774
  • Мнения: 1 986
Може ли да ми припомните дали лекарства и вакуумирани колбаси могат да се пренасят в ръчен багаж или куфар?
Същият въпрос и за козметика (туби и шишенца)?

# 775
  • Мнения: 314
Може ли да ми припомните дали лекарства и вакуумирани колбаси могат да се пренасят в ръчен багаж или куфар?
Същият въпрос и за козметика (туби и шишенца)?
В ръчния багаж може туби и шишенца до 100 мл вместимост. За колбаси няма да имате проблем.

# 776
  • Мнения: 1 986
Може ли да ми припомните дали лекарства и вакуумирани колбаси могат да се пренасят в ръчен багаж или куфар?
Същият въпрос и за козметика (туби и шишенца)?
В ръчния багаж може туби и шишенца до 100 мл вместимост. За колбаси няма да имате проблем.
Благодаря! Намерих си информация за всичко сега. Детето лети утре и тотално се притесних Sad

# 777
  • пловдив
  • Мнения: 25
Здравейте, досега все Ви чета, много полезна информация споделяте.
Моля, ако има някоя мама на настоящат или вече завършил студент от Фонтис Венло специалност Индустриален продуктов дизайн да сподели и бих искала да питам доволно ли е детето.
При нас се получи така, че тя е първа година сега, отиде,намери си приятели, градчето и харесва, но се оказа, че няма лекции, програма, те трябвало да казват на наставниците какво искат да учат и тя е много объркана и иска да се прибира..
Моля, ако има и друго дете в тази специалност да се свърже с мен.

# 778
  • Мнения: 2 992
От Дуо са изпратили различни писма за доходите на родителите до Anastasova и Elena mi.

Предполагам, че разликата идва от нови изисквания за новорегистрирани за такава помощ. Не казвам, че съм права , а изказвам само предположение.

На Анастасова изрично й изискват документ от Данъчна служба за дохода за 2020 и пише, че ще приемат само такъв документ.

На Elena mi и пишат да се логне детето и да си свали единият или повече документи, служещи за доказателство за дохода за 2020

# 779
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Здравейте, досега все Ви чета, много полезна информация споделяте.
Моля, ако има някоя мама на настоящат или вече завършил студент от Фонтис Венло специалност Индустриален продуктов дизайн да сподели и бих искала да питам доволно ли е детето.
При нас се получи така, че тя е първа година сега, отиде,намери си приятели, градчето и харесва, но се оказа, че няма лекции, програма, те трябвало да казват на наставниците какво искат да учат и тя е много объркана и иска да се прибира..
Моля, ако има и друго дете в тази специалност да се свърже с мен.
Как така сами ще казват какво искат да учат, няма ли програма? Дъщеря ми е във Фонтис, но Айндховен и си имат програма, която следват.

Общи условия

Активация на акаунт