Студенти в Нидерландия - 10

  • 55 902
  • 788
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 9
Доказва се с данъчна декларация.
Ясно,но това си е доста листи , не особено проста информация,която трябва да се превежда от заклет преводач , за да е ясна за DUO. И  не мога ли да  си я сваля от е-услугите на НАП ,но няма да има печат. Как процедирахте вие?

Цитат на: Valentina Anastasova в сб, 04 сеп 2021, 18:40
Какви документи и от къде се вземат за доказване на доход на родител на студента за допълнителна субсидия  (aanvullende beurs / supplementary grant) от DUO? Тази година не можело с документ от работодателя за доход.
Здравейте, откъде имате информация, че не може от работодател? Аз съм изпратила към сина ми тези дни за единия родител точно от работодателя, за другия от НАП. Засега няма отговор от ДУО, но и не са казвали на сина ми, че има промяна. Не виждам нещо ново на сайта да са написали?
       Отговор:Имам изпратено писмо от тях до адреса ми в България.

Последна редакция: сб, 04 сеп 2021, 23:35 от Valentina Anastasova

# 751
  • Мнения: 4 595
Здравейте! Знам, че много хора са в нашето положение, но пиша тук с надежда някой да помогне. Синът ми е втора година във Фонтис/Айндховен. Завърши първата година с отличен успех, работи и е много ентусиазиран относно обучението си. Проблемът е, че не успя да си намери квартира. Прибра се в началото на август с надеждата Септември когато се върне в Холандия да има нови обяви за квартири и да намери нещо. Уви все още няма успех. Там е от няколко дни, започнаха лекции върна се и на работа. Спеше при приятел за кратко, но приятелката на момчето си идва и моят син трябваше да отиде в друга квартира, на друг приятел. Този друг приятел още е в България и е наел квартирата си онлайн, днес синът ми отиде да вземе ключовете от трети човек. Оказва се че хазяинът е объркал ключовете а не е в града и така синът ми остана буквално на улицата. Повечето му приятели са без квартири и спят при други хора, така се стеснява кръгът от хора които могат да го приютят. Преди малко един негов съученик и приятел (румънец) го е прибрал за да мислят какво да правят, но стаята му е изключително малка и не знам как ще спят там. Казах на синът ми да хваща първия полет и да се прибира, но не иска и да чуе. Не иска да се откаже. Свито ми е сърцето, разберете ме. Не знам как да му помогна. Моля ви от цялото си сърце ако някой има възможност, информация за свободна стая, за някой който ще си преотдава стаята за известно време ако го няма или каквото и да е да ми пише.

Временно решение би бил The Student Hotel Eindhoven може да имат и абонаменти за студенти за по дълъг пристой не съм го проверявала. Или стая в апартаменти или къщи за гости, докато намери нещо постоянно.

# 752
  • Мнения: 1 401
Стая в студентския хотел може да се наеме за период от една година максимум. Не ми излиза да има свободни стаи, но не пречи да се пита на място. Цената обаче е наистина висока.. Пробвахте ли през airbnb и да се пита за дълъг престой?

# 753
  • Мнения: 6 308
Тук все още има някакви места на томбола
https://holland2stay.com/residences.html?city=29

# 754
  • Мнения: 19

Благодаря много!!! За седмица успяхме да обзаведем с мебели стаята на дъщеря ми. Всичките са много добре запазени и бяха безплатни.
Силно препоръчвам сайта на тези, които имат нужда.

# 755
  • Мнения: 499
Здравейте! Родител съм и не разбирам английски. Ще съм много благодарна ако някой може да ми прати примерни тестове за прием в техническите  университети в Делфт и Айндховен или линкове към тях. Предварително благодаря!

# 756
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Здравейте, пожелавам на всички, които все още търсят квартири, бързо справяне с това предизвикателство и успешен старт на всички първокурсници и една по- спокойна и успешна година за останалите!
Малко извън дискутираните напоследък неща, седя, чета и се чудя: Нашите студенти като са с постоянен адрес в България, но с настоящ в Нидерландия, трябва ли да ги преброяваме като част от нашето домакинство?! Въобще, включват ли се в обхвата на това преброяване, с което ще ни забавляват тези дни? Чудя се, да звъня ли да питам някой в НСИ и колко ще са наясно, аки ми вдигнат, де!?!

# 757
  • Мнения: 2 190
Здравейте, пожелавам на всички, които все още търсят квартири, бързо справяне с това предизвикателство и успешен старт на всички първокурсници и една по- спокойна и успешна година за останалите!
Малко извън дискутираните напоследък неща, седя, чета и се чудя: Нашите студенти като са с постоянен адрес в България, но с настоящ в Нидерландия, трябва ли да ги преброяваме като част от нашето домакинство?! Въобще, включват ли се в обхвата на това преброяване, с което ще ни забавляват тези дни? Чудя се, да звъня ли да питам някой в НСИ и колко ще са наясно, аки ми вдигнат, де!?!

от тук: https://www.nsi.bg/census2011/pagebg2.php?p2=6&sp2=27
  " За обичайно местопребиваване на обучаващите се в колеж или университет далече от дома се приема адресът, на който те са регистрирани през учебната година[/b], без значение дали местопребиваването е институция (като например интернат) или частна квартира, и без оглед на това дали те следват в друго населено място в рамките на същата държава или извън нея. Изключение от това са случаите, в които мястото на следване се намира в същата държава, за обичайно местопребиваване може да се приеме семейното жилище."

и "●  Настоящ адрес е адресът, на който лицето живее. Той може да съвпада с постоянния или да бъде друг адрес, на който лицето живее. За лицата, чийто настоящ адрес е извън страната се записва само държава."

# 758
  • Мнения: 1 401
Не ми стана грам ясно. Преброяваме ги като членове на домакинството с друг адрес (Нидерландия), въобще не ги преброяваме - не са ли самостоятелно домакинство, друго?

# 759
  • Мнения: 458
Не ми стана грам ясно. Преброяваме ги като членове на домакинството с друг адрес (Нидерландия), въобще не ги преброяваме - не са ли самостоятелно домакинство, друго?

Преброяват се като членове на домакинството, но се посочва, че са извън страната. Поне така беше при пробното преброявсне.
Утре ще ни преброявам, ще кажа после.

# 760
  • Мнения: 2 190
Аз разбрах друго: "Въз основа на определението за обичайно местопребиваване лицата, които са постоянно пребиваващи на място, където се извършва преброяване, но отсъстват, или се очаква да отсъстват към момента на преброяването за по-малко от една година, се считат за временно отсъстващи лица и като такива се включват в общата съвкупност.
 Лицата, които живеят или се очаква да живеят извън мястото на преброяването за една година или повече, не се считат за временно отсъстващи и следователно не се включват в общата съвкупност. Това се прилага без оглед на продължителността на евентуалните периоди, през които те гостуват на семействата си."

Ако съм разбрала: броим ги, ако се очаква в следващите 12 месеца да се приберат окончателно у нас (например завършват).
Ако са 1 или 2 курс, ако смятат да търсят работа в чужбина - не ги броим. Но дали е така ...

# 761
  • Мнения: 1 401
В темата за преброяването ми твърдят, че не ги броим. Трябвало да ги преброят в университета. Въобще пълна каша. Как да знаеш дали ще останат там или ще се върнат...

# 762
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Не се броят. Ето още информация от сайта за преброяването. Можем да се преброим и електронно

# 763
  • Мнения: 1 401
Звънях в НСИ. Както можете да се досетите - направо ги забих с този въпрос. След съветване изказаха мнение, че не би следвало да се преброят, но не били сигурни, бил методически въпрос. Трябвало да се направи преброяване на пребиваващите в България към 07.09. Явно всеки ще преброи както счита за правилно.

# 764
  • Мнения: 6 308
То и без тоя методически въпрос, чувам че са си блокирали тотално😂

Общи условия

Активация на акаунт