161 нови Американки празнуват 4ти юли - Добре дошла, Лъки!

  • 39 127
  • 737
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 292
Искам само да споделя мнението си избора на квартира според рейтинга на училището. Обичайно дават някаква представа какъв е като цяло квартала, но винаги има и изключения. Като синът ми започваше училище преди години се вълнувах от оценката, защото имах предразсъдъци към по-ниско оцените училища. Точно преди да си тръгнем от щата смениха оценяването на неговото училище от А на С за цяла една година, заради промяна в системата на оценяване. Сега е само в 5 клас в трети различен щат, но навсякъде е имало какво да променя и наваксва. Успя да влезе в NEHS само месец след като започна в сегашното училище. Докато започне гимназия сигурно пак ще се мести и вече там ще гледам по-внимателно какви програми има конкретното училище. В семейството ни има учители в "лош" дистрикт. В началото на кариерата им от там им дадоха шанс и имаше програми за опрощаване на студентски заеми след 5 години работа в дистрикта. Сега не искат да напускат, защото има много какво да дадат на учениците си и има много програми за допълнителни занимания и иновации. Не се чувствайте виновни, ако детето не може да попадне в топ училище с влизането в страната. Стига да не е в известните в града опасни квартали, всяко училище има какво да даде на децата.

# 676
  • Мнения: 8
Момичета, благодаря за препоръките относно превода на документи! Имам въпрос към вас - имате ли поглед и мнение относно живота в Далас и околия? Както споменах, нямаме познати никъде освен на Кейпа, но там се оказа невъзможно да си намерим квартира по възможностите ни. И със съпругът ми действаме малко на сляпо. Според него в Далас е ок за семейства с малки деца - къщи по джоба, по-ниски данъци..Но на мен ми е странно да избирам място, на което ще живея в друга държава, без да съм говорила с човек, който живее там. Та, имате ли поглед, дори да не е Тексас, какво харесвате в мястото, на което живеете? За нас е важно например да има добри детски градини в близост, нисък crime rate и наем под $1000/мес.
Не можем да останем при хората, които сме записали като гаранти, не знам какво трябва да кажем на интервюто като ни питат къде ще останем..нямаме готов адрес, хотел на дали ще приемат?!
Пак казвам, благодаря от сърце за всяка отзовала се!

Аз живея в DFW. Тук е страхотно място за семейство, ако можете да си го позволите. Данъците - няма state income tax, но property tax компенсира, мисля че е третия щат с най-високи данъци на real estate.
Като бъдещи наематели обаче, данъците върху къщите не са най-належащия проблем. Наем под 1000 в който и да е район просто го забравете. И това е за 1bed 1 bath apartment. Детската градина ( day care) ще ви е платена така или иначе, можете да си изберете такава в добър район.

Какво мислите да работите?

Също така не разчитайте на впечатленията на хората. В България всички си живеем заедно, но в Америка класовите различия са много силни. Животът на определени групи хора също е много различен.

# 677
  • Мнения: 2 990
Да добавя към това, което Лена е писала - сега погледнах назад, детето е на три. Доброто училище ще ви трябва евентуално, когато стане на пет и е време за предучилищна. Към момента спокоен квартал с добра инфраструктура и приемлив наем ви е много по-важен. Докато детето тръгне на училище, вече ще имате съвсем различно разбиране за живота тук и много по-ясна представа какво училище търсите.

Като говоря за инфраструктура, включвам в това и транспорт. Имайте предвид, че тук всички градове, които са извън историческото североизточно крайбрежие, са строени за придвижване изключително с личен автомобил. Градски транспорт свестен има на толкова малко места, че се броят на пръсти. В Тексас задължително ще ви трябват две коли. Не забравяйте това перо в бюджета и когато гледате за квартири, обръщайте внимание доколко е пешеходен кварталът  и до какво може да се стигне пеш безопасно.

За професиите - огледайте какви възможности за работа има по вашите специалности и точно какво се търси. Нищо не разбирам от дигитален маркетинг, но за много специалности тук, ако не изискват местен лиценз, български дипломи не са болка за умиране, ако имате необходимия опит и достатъчно впечатляващо портфолио. Препоръчвам добре да се запознаете с изискванията на браншовете си тук и какво точно ви трябва, за да сте конкурентоспособни, и да започнете да работите по въпроса още преди пристигането.

Последна редакция: пн, 14 мар 2022, 19:59 от ianajar

# 678
  • Мнения: 25 812
В допълнение искам да кажа и нещо което знаете мисля. Всичко доста поскъпна, подговтете се финансово. Колите на старо, които пред пандемията бяха по 1000$ сега са 4-5000 и нагоре. За горивото да не подхващам.
Като дойдете в началото ще сте без здравна застраховка, имай го в предвид, донеси си за детето каквото ползваш, панадол, нурфен, за кашлица, за разстройство...не че тук няма, но като си нов и не познаваш никой, не знаеш къде да отидеш, стрес е. Аз и антибиотици си носех.
За жилището. Да не ви плаша ама 3 наема ви трябват минимум. И това е за чисто празно жилище. Има евтини мебели, но си трябват пари. Подгответе се. След като започнете работа всичко ще си дойде на мястото.

# 679
  • Мнения: 571
Milky, ние почнахме от Лас Вегас.
Евтин град, има някакъв градски траспорт...Беше много добър преход.
Все още се намират къщи и апартаменти около сумата, която желаете, има страшно много работа в сървис сферата, за докато се ориентирате (освен ако не идвате с образование, което директно може да се приложи)
Ние си рентнахме къщата от България и аз писах в местните групи/форуми, че идваме в празна къща с два куфара багаж. Хората бяха супер добри и всеки беше минал и беше оставил по нещо. Матраци, маса, телевизор, прибори, чинии всичко имаше, да са живи и здрави!
С тия неща започнахме и сменяхме лека полека.

https://www.zillow.com/homedetails/5127-Greene-Ln-APT-D-Las-Vega … /2065580275_zpid/

# 680
  • Мнения: 25 812
За показаната къща искат проверка на доходите, (те нямат все още) и най вероятно ще искат малко повече секюрити депозит. Полис бекграунд чек също се иска, а това отнема врвме. За това хората ходят при познати първия месец,  докато се пооглвдат.

# 681
  • Мнения: 571
За показаната къща искат проверка на доходите, (те нямат все още) и най вероятно ще искат малко повече секюрити депозит. Полис бекграунд чек също се иска, а това отнема врвме. За това хората ходят при познати първия месец,  докато се пооглвдат.

Не е задължително. Не знаем с какви финанси идват. Ако могат да си позволят депозита, може и да им се размине бекграунд чека.  Ако рентнат собственост от славянското комюнити (българи, сърби, украинци, руснаци) също често не търсят такива неща. На нас и депозита ни се размина.

# 682
  • Мнения: 25 812
Това е било преди ковид.
В момента всеки лендлорд си поверява на кого дава, защото доста са се опарили от забавени плащания по пандемията.
Не знам с каквифинанси идват, но щом търсят нещо за 1000$/месец, едва ли ще имат 6 цифрена сума.
От щат до щат има разлика, вярно е. Но да не се надяват, че някой ще им опрости депозита точно сега, и е добре да са подготвени.Навсякъде около нас искат първи, пследен и секюрити. Като проверката си е отделно. Не знам в Невада как е, пък и те за Тексас гледат...

# 683
  • Мнения: 8
За показаната къща искат проверка на доходите, (те нямат все още) и най вероятно ще искат малко повече секюрити депозит. Полис бекграунд чек също се иска, а това отнема врвме. За това хората ходят при познати първия месец,  докато се пооглвдат.

Не е задължително. Не знаем с какви финанси идват. Ако могат да си позволят депозита, може и да им се размине бекграунд чека.  Ако рентнат собственост от славянското комюнити (българи, сърби, украинци, руснаци) също често не търсят такива неща. На нас и депозита ни се размина.


Това преди колко години?

Последните 2-3 години нещата се промениха много. Специално за Далас, дори и депозит няма да им свърши работа. Всички комплекси искат да видят pay stubs или bank deposits. Background check абсолютно задължително.
Преди 5 години, когато трябваше да наемам апартамент и нямах още необходимите pay stubs, предложих на няколко комплекса да платя пълен размер наем за целия период от 1 година. Абсолютно всички отказаха. Сега са още по-стриктни в условията си.

# 684
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 140
И тук без секюрити депозит и бекграунд чек нямаше нищо още преди 6 години. Искаха ни пей стъбове като сменяхме квартирата, а първата ни я беше наел наш приятел. В момента имотите са много кът, което още повече усложнява нещата.

# 685
  • Мнения: 2 625
По-лесно е да си намерят квартира не от голям комплекс, а от собственик, който сам си управлява имота и можеш да се договаряш с него, а не някой управител, който се води от правила. Ние по време на пандемията наехме от един италианец така, само един наем повече ни взе, вярно ние показахме доходи, обаче каза, че ако нямаме доходи, пак ще ни вземе, само ще платим още два наема.
Като си ходихме в България за три месеца после, се договорихме как и кога да си платим наема и идваше в апартамента да го наглежда. Склонен е на договорки.
Може с българи хазяи да е още по-лесно, гарантите дали не могат да разпитат сред познати и приятели, моята първа квартира така ми я намериха. Не съм минавала бекграунд чек, те и съквартирантът ми гарантираха за мен, собственикът беше сърбин.

# 686
  • Мнения: 25 812
Ние наехме от собственик, но проверка имаше от HOA. Показахме банкови извлечения, нямахме пей стъбове, само договор за работа. Police back ground вече искат навсякъде, но то не е проблем, 100$ и чакане.

Милки май нямат гаранти, за това пита тук жената.

# 687
  • Мнения: 8
Откъде ще си намерят те собственик, който сам си управлява имота? Сериозно питам, защото не съм попадала на такива хора. А инвестициите са ми хоби. Обикновено хората аутсорсват мениджмънта на имота си поради удобство, maintenance availability и т.н.

Anyway .. много обезкуражително зазвуча темата. Мога да ви предложа да опитате AirBnB на първо време. Аз така направих в началото. Има хора, които са склонни да отдават стаи и общи помещения под наем за по-дълго време, особено ако вече сте на място и те ви поопознаят. С малко дете ще е тегаво, но не и невъзможно. Вероятно ще трябва да работите на 2 различни смени, за да го гледате. Например UPS и FedEx са отчаяни за работници, предлагат нощни и дневни смени за 19+ . Ако изкарате някакси 3 месеца така, ще имате pay stubs и все някъде ще ви вземат. Вариант е ако не можете да почнете по специалностите си веднага.
Бих ви посъветвала също.. ако решите за Тексас.. да си букнете резервация в ДМВ още преди да пристигнете. Ще ви трябват шофьорски книжки и се чака дълго.

# 688
  • Мнения: X
+1 за написаното от Elie.

Dallas и Dallas County не са за хора с под $100к. годишен доход.
В DFW има много малки градчета, в които живота е една или две идеи по-евтин от Далас, но под $1000 единствено в някой трейлър парк.
Освен наема , има и други разходи по поддръжка на имота като косенето на тревата, таксата на HOA , които са за сметка на наемателите. Също така всяка HOA има  различни изисквания за доход на потенциалните живущи в нея.
За наемане на апартамент credit card score e задължителен.

# 689
  • Мнения: 2 990
По принцип в момента е трудно с наемите но, Милки, не е безнадеждно. Но се замислете за по-евтин град. Има доста калкулатори за стандарт на живот, които могат да ви дадат представа за разликите в цените на сравними неща в различни градове, например https://www.nerdwallet.com/cost-of-living-calculator. Вижте как стои въпросът с евентуална професионална реализация, или ако решите на първо време да пробвате с неквалифицирана работа - погледнете местни почасови ставки. Често една и съща компания може да плаща много различни заплати за еднаква работа, в зависимост от района.  Дори да става въпрос за заплащане в Старбъкс - има разлики. На сайтовете на компании, които ви интересуват, обикновено има Jobs/Careers раздел, където можете да погледнете къде какви работници се търсят и на какво базово заплащане.

Общи условия

Активация на акаунт