На 2 години почти и още не говорим?

  • 10 082
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 573
https://imontessori.bg/televiziyata-priyatel-ili-vrag/

Наистина е до дете и наистина спрете или поне намалете гледането на телевизия.
Аз бих завела детето и на логопед.

# 16
  • Мнения: X
Моите деца гледат телевизия по повече от 1 час на ден. Малкото от годинката започна покрай кака си. И винаги ми е много забавно, когато чуя някой да казва, че трябва да се гледа тв еди колко си време на ден. Grinning Но като останеш с две малки деца да ги гледаш сам, ми е интересно как ще можеш да свършиш нещо изобщо.

 Между другото, каката заради "опасната" телевизия проговори на английски, а е на 4. От малка гледа и на български и на английски и резултатът е, че вече е доста по-напред от връстниците си. Wink Има школи по английски за по-малки деца, които точно по този начин обучават децата - чрез филмчета. Защото по-малките деца учат език по различен начин. Най-добре го усвояват, когато гледат реални ситуации и чуват речта. Гледах в една такава школа по английски, един курс с филмчета струва към 800-900лв, а ние това го правим у дома безплатно. Joy

Като цяло, това гледане на децата по учебник и по книжки ми е странно. Всяко дете е отделен индивид, всяко семейство е различно. По-малко четете, повече се водете по детето.

А за проговарянето, около мен масово децата проговарят след 3 и са си съвсем наред, така че двегодишно, което не е проговорило, не ми се струва чудо невиждано. Вече след 3, ако детето не говори, бих търсила професионална помощ.

# 17
  • Мнения: 6 552
Съгласна съм, че децата са различни и всяко се развива със свои темпове, но замислете се защо "сега децата масово проговарят след 3г"... Дали няма общо постоянното засипване с информация от ТВ, таблети, телефони, на два различни езика при това. Ами има и това е основната причина за късното проговаряне при деца в норма. А това, чее масово са така, не го прави норма. Нормативно децата проговарят около годинката, а до 3г вече следва да имат прости изречения, предлози, местоимения и да са усвоили граматично езика /един език, майчиния/. Работя с деца и знам за какво става въпрос, голям проблем е късното проговаряне, защото води след себе си и други неща като обучителни трудности в предучилищна и училищна възраст. Това, че едно дете е проговорило на 3г и не е имало проблем след това, не означава, че масово са така. Да не говорим пък за какво учене на английски може да става въпрос във възраст 1-3г и то от филмчета... Чиста проба търговски трикове, учат се ехолалично да повтарят и това е, напълно безсмислено, че и вредно в повечето случаи.

# 18
  • Мнения: X
Но моята дъщеря говори на английски, не просто да повтаря думи. Можем да водим разговор на английски, аз я питам, тя отговаря. Може да превежда думи и изрази. Така че при нас детските филмчета на английски оказаха много положително влияние. Тя има доста афинитет към езиците, така че вероятно за вбъдеще ще я развиваме в тази насока.

Аз не казвам, че трябва да се гледа телевизия по цял ден, но и не виждам нищо лошо децата да се разнообразяват по този начин или когато са за по-дълго вкъщи и игрите им омръзват.

Иначе, удобно е да обвиняваме телевизията за късното проговаряне, но не е това основната причина. Познавам майки, ограничаващи до минимум телевизията, както и обсебени от проговарянето на децата си, т.е. занимават се много с тях, и пак децата им са сравнително късно проговорили. Явно, все пак, децата се развиват напълно индивидуално. Дъщеря ми, например, проговори изведнъж за 1-2 месеца, когато стана на 2. Преди това казваше не повече от 10-12 думички. И понеже ми е първо дете и имах доста повече време за нея, телевизия в този период много малко е гледала, както и доста се занимавах с нея - четене на книжки, назоваване на най-различни предмети и т.н. Въпреки това, и тя никак не беше в "нормите" за проговаряне.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Като го чуя това, че масово проговаряли на 3 и ми става лошо. Ако наистина проговарят масово на 3, значи нещата хич не са добре. На 3 трябва да говорят почти като големи деца - с цели изречения, с правилен синтаксис и граматика, да съгласуват правилно по род и число и изреченията да са сложни. Жалко, че много майки слушат глупости от сорта на масовото проговаряне на 3 и после се чудят откъде да я захващат.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 082
Всъщност, нормално е до 2-2,5 г. да казват отделни думи и едва тогава да проговорят (да почнат да съставят смислени изречения), след което да дръпнат рязко и до 3-3,5 вече да говорят като възрастни. След 3 г. е добре да посещават логопед ако още са на етап на отделни думи.

# 21
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Дъщеря ми проговори рано.Преди 2 години.С отделни думи.
Но майка ми разказва,че аз упорито съм мълчала до 2,5 години.
Разбирала съм всичко.Но не съм говорила.
Примерно питат ме къде е зайчето-показвам го,но мълча.
И после изведнъж съм започнала да говоря съвсем разбираемо и с кратки изречения,а не с отделни думи.

Аз мисля,че все още нямаш повод за притеснения,ако детето разбира всичко.То още не е навършило две години.
Има време да проговори.

# 22
  • Мнения: X
Поставянето на децата в норми и граници само стресира родителите. Както и с прохождането, така и с проговарянето, диапазонът е широк. И продължавам да не разбирам защо на еди каква си възраст, детето трябва да казва еди какво си. Децата да не са роботи? И това, че днешните деца изостават, май са поредните измишльотини. Напротив, днешните деца точно заради технологиите и пълния с информация свят, всъщност се развиват доста бързо.

На авторката мога да кажа, че понякога децата по-дълго време трупат пасивен речник без да казват кой знае колко думички. И съответно не отговарят на възрастовите норми за проговаряне. Но разбират всичко, показват кое какво е и изпълняват команди, което показва, че се развиват съвсем нормално. На дете под 2 години да тръгнеш да му търсиш проблем, защото не говори, е абсурдно за мен. Тези родителски амбиции е по-добре да се запазят за по-нататък, когато детето започне да учи и да се развива в определена посока. Wink

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Децата не се развиват по-бързо, ако ще марсианците да слязат. Природата е вградила определени маркери за определени възрасти. Колкото и да са широки границите, един родител винаги усеща и има културни норми, в които се вижда добре кога детето върви по обичайната схема и кога не. Само някакви митове и легенди се разпространяват как децата имали информация и дрън.-дрън. Информацията трябва да се обработи, а на всеки етап децата имат различен потенциал, природно заложен, за да обработват информация.

Принципно е вярно това за трупането на речник, но не може да се разчита на него. Ей така, на око, няма как да се прецени, защото при всяко дете конкретно има някакви неща. Ако човек не е учил за тази работа, по-добре да се ограничи в преценки за собствените си деца, а не да прави диагностики и съвети за чуждите. Всеки си мисли, че като роди едно дете, и вече е Господ му е спуснал знанието за всички деца.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 990
Поставянето на норми е вследствие наблюдението на много деца и служи за ориентир на родители и специалисти за развитието на индивида. Ако човек се успокоява с това, че съседското дете е проговорило на 4, а на учинайката - на 5, не означава, че няма забавяне в говора и не води след себе си други проблеми.

# 25
  • Мнения: 1 573
За около година и половина децата произнасят около 50 думи, разбират още около 100. Цифрата нараства до хиляда, когато детето е на три и до 6000 на около шест години. И това е без идиомите.
Човешкото учене е най-вече релационно. Интелигентността и ученето на чужд език не става от електронни схеми и медии, а лице в лице заради социалния контакт.
Като майка на билингуално дете ме досмешава много за това как децата учат чужд език от филмчета 🙂 И това не съм си го измисла аз, а има научни трудове по темата.
Та толкова по въпроса за нормите и границите. Има си ги и който ги пренебрегва си е личен избор.

Последна редакция: ср, 14 юли 2021, 13:15 от Threemafan

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Интересно, как пък, не гледат "а на другата комшийка на 2 говореше с пълни изречения"? Хората търсят самоуспокоение, затова не искат да вземат пример за другото 2-годишно, защото това напряга.

# 27
  • Мнения: 3 306
Andariel, а запозната ли си с това кога двуезичните деца проговарят, кога спират да бъркат двата езика и т.н. Синът ми е на 3 (наближава 4) и говори с изречения на два езика, на български определено говори повече. Но понякога смесва езиците и не знам кога е нормално да спре да го прави.
Чета много в интернет и намирам много различни мнения.

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
В един момент ще раздели езиковите системи и ще превключва. В момента "речникът" е в една обща паница, но гребе с различни вилици и лъжици, образно казано. Морфология, синтаксис, фонология и т.н. се изграждат малко по-дълго при билингвите, защото трябва да изградят две едновременно. Но когато се влее в образователната система единият език ще надделее леко плюс процесът на ограмотяване в училище. Тогава ще ги раздели най-вероятно. Но няма точни правила, няма точни срокове. В момента, в който започне училището и трябва да се ограмоти, а все още бърка и смесва езиците е по-добре да се остави този основен език, за да не страда учебният процес. А при равни други условия синтаксисът и морфологията и висшият пилотаж като идиоми и т.н. окончателно се формират докъм 14-годишна възраст. Затова постоянно караме децата да учат български в училище като правила, защото книжовните норми са важни.
Много е дълго иначе за разказване, всеки учен си има свои хипотези, има различни течения в областта, затова недей много да вярваш на това, което четеш в интернет, за да не ти се забълбучка главата. Важен е доминантният език на страната, в която се осъществява учебният процес и официалният език като администрация и т.н., затова бъдете в готовност да намалите българския в полза на местния език, за да не стане проблем с училището.

# 29
  • Мнения: 3 306
Благодаря, наистина полезно мнение.

Общи условия

Активация на акаунт