На 2 години почти и още не говорим?

  • 9 900
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Threemafan, и за други случаи за проговаряне на чужд език от филмчета съм чувала. Проучванията не ме вълнуват след като виждам, че моето дете проговори на английски. Grinning Получи се двуезична среда без да искаме. Така че и от ситуации от филмчетата, дъщеря ми успява да разбере значението на думите. Ние знаехме, че знае доста думи и изрази, но един ден по случайност разбрахме, че тя може да води и диалог и с баща й бяхме удивени. Така че смей се колкото искаш, фактите при нас са такива.

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Това за филмчетата не е много за хвалба, защото означава, че детето проседява твърде дълго време пред телевизора/монитора без вниманието от страна на възрастните. Не е показател за умността на детето, а за неглижирането от страна на възрастните.

# 32
  • Мнения: X
Благодаря за анализа. Grinning Напротив, детето ми е много интелигентно, възприема много бързо. А гледането на детски филмчета при нас има дневен лимит. Аз държа на правилата и ежедневните навици.

Но е нормално да срещам хейт, злобата на хората няма край. От сто кладенеца ще ти извадят вода, че нещо си сгрешил, да не излезе случайно, че имаш по-умно дете от тяхното. Grinning

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето може да е гениално, но това не означава, че не провисява твърде много време пред телевизора, а възрастните са заети с по-важни неща явно.

# 34
  • Мнения: 6 414
Анна-Мария, поздравления за твоето детенце, искрено се радвам. Но това, че твоето явно е по-умно и надарено и бързо възприема езика, не означава, че и при другите е така. В масовите случаи излагането на малко дете /1-3г/ на филмчета на чужд език преди да е проговорило на майчиния, има много лоши последици. Кабинетите са пълни с неговорещи или доста изоставащи в речевото развитие деца, именно заради такова прекомерно облъчване с ненужна информация, която детския мозък трудно преработва в повечето случаи.

# 35
  • Мнения: 1 560
Анна-Мария, в грешка си и за двуезичната среда на детето ти, и за злобата. Относно първото - изписани са хиляди книги и ако наистина те интересува темата - прочети повече.
А ако ще те успокои-всеки ден водя борба дъщеря ми да проговори на добър, богат за годините си, книжовен български. На моменти съм на ръба на отчаянието. 🙂

# 36
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Дете не може да научи език,като гледа филмчета.
Това,че гледа телевизия на чужд език не означава,че расте в двуезична среда.
Двуезична среда е когато в семейството се говорят два езика.Тоест единия родител е чужденец.Телевизорът не може да замени общуването.
Детето може да запомни някоя друга дума или израз.Това не означава,че владее езика.



# 37
  • Мнения: X
Мисля, че вече уточних два пъти, че при детето ми не става дума за наизустени думи и изрази, а за водене на диалог. Т.е. владее начално ниво на говорим английски.

Не гледа по цял ден, а просто от малка има разрешено време за детски почти всеки ден, което се оказа много полезно за нея. Wink

# 38
  • Мнения: 1 168
Мисля, че вече уточних два пъти, че при детето ми не става дума за наизустени думи и изрази, а за водене на диалог. Т.е. владее начално ниво на говорим английски.

Не гледа по цял ден, а просто от малка има разрешено време за детски почти всеки ден, което се оказа много полезно за нея. Wink
Познавам 2 деца, които могат да водят диалог на английски, научен само от детски филмчета, на около 4-годишна възраст. И на мен ми беше странно, но ето че може.

Съпругът ми и аз сме карали курсове по английски, имаме еднакви сертификати, но той го знае перфектно, аз съм в пъти по-зле. Той е голям киноман, от години всеки ден гледа по 1-2 филма на английски. Аз нямам толкова свободно време, за жалост. Точно от филмите се учи по-лесно, защото постоянно се водят диалози и се научават много лесно фрази, в реални ситуации. Пък и ти е интересно.
Не казвам, че децата така трябва да учат (предпочитам първо да овладеят българския), но със сигурност филмчетата са в помощ.

Последна редакция: пт, 16 юли 2021, 10:44 от d@indi

# 39
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Език не се учи от детски филмчета.

# 40
  • Където морето целува небето...
  • Мнения: 2 651
Голямото ми дете проговори много рано, като на 2 години вече си водихме нормален диалог.
С малкото "драмите" започнаха точно около 1 год. и 8-9 месеца. Тогава вече бях вътрешно сигурна, че има проблем и че това, че сега масово се проговаря по-късно не бива да ме успокоява. Детето не говореше, не казваше какво правят животните, в общи линии нямахме вербалност. От там започна обиколка по специалисти. Въпреки успокоението на повечето, че "ще проговори" се оказа, че има проблем. Сега детето ми посещава логопед, психилог и специален педагог и резултата е видим. Ако имате притеснения, то не отлагайте консултациите със специалист!

# 41
  • Мнения: 215
До 16м детето трябва да има поне една дума, а на 18м - 5думи, а на 2г вече трябва да може да казва 200 думи. Това естествено са ориентировъчни граници, но ако на 1,9м детето не казва и 1 дума или казава 1-2, то моят съвет е да се консултирате с логопед. В добрия случвай ще сте похарчили едни 30-40 лв и детето ви ще е от тези, които проговарят късно, но поне ще знаете за какво става въпрос.      Ако има проблем и оставите нещата на самитек този проблем ще се задълбочава и по-трудно ще се оправи. Навременните действия са най- добрата превенция на бъдещи проблеми при малките деца.
Според мен щом сте решила да пуснете тема във форума, вътрешното ви чувство ви говори, че нещо не е както трябва и според мен е редно да се консултирате с логопед.

# 42
  • София
  • Мнения: 406
Малката ми дъщеря е на 1г и 11 месеца и едва сега започва да използва думички от типа "бау бау", "мама", "баба". До скоро имаше само "хайде". Във всяко друго отношение развитието й е напълно в норма, разбира, изпълнява команди и т.н. - затова и все още не съм се психирала. Ако до 2 г. и половина няма значителен непредък, вече ще взимам активно мерки.
С голямата ми дъщеря пътят ни към проговарянето беше много трънлив, така че и ми е много познат. Първите й думи (изобщо не говорим за изречения) бяха на 3 г. при това на английски, без да сме двуезични. Изреченията се появиха на 4г. Години наред посещаваше логопед, правили сме безброй консултации с психолози, детски психиатри и т.н. В крайна сметка така и не се намери обяснение защо (е, винаги ще си остане като подозрение леката асфиксия при раждането й). На 10 г. само "р"-то й остана като проблем. От три години насам учи активно и английски - върви й, но не смятам, че онези първи думички на английски са причината, те си бяха аномалия.

# 43
  • Мнения: 2 579
Аз също започвам да се притеснявам за нашия малчуган на 1 г. и 4 м.
От годинка започна със сричките, но сякаш точно понаучи нещо и му омръзне и го забравя. Например често казва "мама" или "амам", "вававава", но не винаги е ясен смисъла, който влага. А, да - и при нас "айде" е първото нещо, което се научи да казва още от 11 месечен. И "гяя" от радост.
Сега от близо 3 седмици много бърбори и се прави, че чете книга, но говорът е неразбираем. Когато аз му чета, много бързо губи интерес. Пъзелите и конструкторите са му интересни, но само да ги разваля. Телевизия и клипчета рядко гледа. Пускам му на телефона песнички да видя ще се загледа ли в клипчето, но много бързо му омръзва и не гледа, а маже с пръст по телефона.
Двигателно е доста по-напред като че ли. Много се катери по дивани, пейки, стълби - качва се, слиза. Започна да отваря вратите - набира се на пръсти и докопва бравата и някак хитро успява да го направи без да падне. Общителен е много и търси компанията на деца и възрастни. Често ни имитира как например някой киха или се смее. Реагира ако се спънеш примерно, ти се смее. Но още не можем да го научим поне да покаже на колко годинки е.

Последна редакция: пн, 19 юли 2021, 15:53 от LaCumparsita

# 44
  • Мнения: X
Дъщеря ми до две годинки имаше около 10-15 думи в речника си. Но от много рано разбираше какво й се говори, посочваше предмети и имитираше действия, когато я попитам. Виждах, че се развива много добре и знаех, че ще проговори, когато е готова за това. Стана на 2 и изведнъж проговори скорострелно с изрази и изречения.

Синът ми (2г2м) отскоро започна да проговаря и всеки ден казва по няколко нови думи, опитва да прави и първите си изречения. И той като кака си до 2 годинки казваше много малко думички, но успешно контактуваше с околните и разбираше всичко. И макар, че той расте, чувайки много повече реч, тъй като е второ дете в семейството, проговаря малко по-бавно от сестра си. Така че се убедих, че темповете на развитие на децата са много различни.

И тъй като виждах, че децата ми се развиват нормално, изобщо не съм се притеснявала, че преди 2 годинки не говорят.

Общи условия

Активация на акаунт