Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 38

  • 38 506
  • 1 034
  •   1
Отговори
# 975
  • Мнения: 443
И на мен много ме харесват плоски покриви и искахме такъв, но ни разубедиха, че има голям шанс да прокапе именно защото в България не е толкова утвърдено и няма специалисти. Ние с пясъчно-полимерните керемиди, които са нови на пазара, имахме проблем, а строителят ни е супер и реално не сме имали никакви грижи с него, но керемидите го затрудниха, тъй като се коват и около комина стана проблем. Та още в началото бяхме с идея за плосък покрив, защото има някоя и друга такава къща у наше село, ама архитекта като ни сложи на картинка такъв и ми заприлича на сграда на детска градина 😂 и се отказахме.

# 976
  • София/Варна
  • Мнения: 1 427
Знам, че ще прозвуча като пълен идиот, ама как се изпълнява скатен покрив без плоча под него за хол примерно 5-6м. широк и поне толкова дълъг с дървения материал, който е ширпотеба и на "нормална" цена - иглолистен, мокър и крив.  Ясно ми е , че със слепени греди може да се направят чудеса, но те са на такава цена, че плочата ще ти се стори жълти стотинки на фона на такъв материал.

Причината да не са толкова разпространени плоските покриви при нас, не е липсата на материали и специалисти,а традициите наложили се в следствие на климатичните условия. В Гърция плоски покриви бол, ама и сняг и -25 градуса няма или поне не така често.
Все пак има строителство в България с плоски покриви почти 100 години и е несериозно да се говори, че няма специалисти.

Последна редакция: пн, 08 ное 2021, 11:22 от Gerundiq

# 977
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Тони,от енергоспестовна гледна точка,няма проблем с плоския покрив.Малко повече изолация,все пак е бетон,и готово.Всъщност ,бетонени стрехи при скатен покрив(продължение на плочата)са доста по-проблемни и трудни за изолиране.
Тъкмо заложих термометър в гаража,за да проверя разликата в температурата.По проект, гаража е отделен от стената на къщата с изолация, а стените и покрива нямаше да ги изолираме.Обаче,лятото бе невероятна жега,а зимата ужасен студ.Затова сложихме едни 5 см EPS на стените,колкото да не е без хич,термо гаражна врата и направихме гипскартонен таван с миксирана изолация,каквато ни е останала -7-8 см вата  и фибран.Има един западен прозорец със същата дограма като на къщата.
В момента в къщи е 24°,в гаража 17°.
Обаче,когато сутрин е 5°,в гаража е 12°,а в къщата все още 24°.
Gerundiq,веднага ти отговарям.Без проблем двускатен ,като билната греда е стоманобетонена.Нашият е такъв.

Последна редакция: пн, 08 ное 2021, 11:36 от nelina_london

# 978
  • София
  • Мнения: 8 561
Че аз мога да живея в гаража ви Grinning Мерси за инфото! Личното ми мнение на неспецаилист е, че би трябвало с добро проектиране и добър бюджте всичко да е възможно Simple Smile

# 979
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Като гледам прогнозата за времето в края на седмицата,може и да стартираме отоплението.
 Искам да питам тези от вас ,които са с ток от последна инстанция,без договор.Плащате ли за месец назад?
Откакто изтече последния срок за  договори на свободния пазар и минахме на последна инстанция,имахме нещо като крайна фактура на края на срока за стотинки.Пропуснахме фактура за месец и после стартира практиката със задна дата.
Например, на 10октомври ни излиза фактурата за ток консумиран между 5ти август и 5ти септември. Ако го бях констатирала преди да сключа договор ,щях да попитам в EVN,но сега съм просто в недоумение,на коя фактура ще ми токсуват новите договорени цени.

Последна редакция: пн, 08 ное 2021, 13:11 от nelina_london

# 980
  • Мнения: 1 621
Аз зациклих Sad.
Не мога да реша каква пречиствателна станция да си сложим Sad.
От pi-traid, казаха, че ще ни дадат всички необходими документи, за въвеждане в експлатация включително и договор за изпомпване на резервоара, но техните са по-скъпи. Чудя се дали си заслужава?
Вие какви пречиствателни станции си сложихте?

# 981
  • Мнения: 443
Момичета, ние с нашия турбозол нещо удряме на камък. Предлагат ни и ръчно да го направят двама майстори, ще спестим може би около 2 хиляди, тъй като ни намалиха сега цената на ръчното. Майсторите са добри, правили са ни едно време и в настоящата къща. Има ли съществена разлика в това да ти се направят стените с машина или на ръка? По-прецизно ли е с машина, има ли разлика в качеството 🤔 Ако с машина реално е по-добре, парите нямат значение, но идея си нямаме с мъжа ми, едни казват така, други иначе. Всеки си хвали своите си умения.

И за отоплението... След като минахме през пелети и термопомпа, сега ни зарибяват с цистерна с газ в земята, та отопление на газ. Някой в негазифицирано населено място да е с тоя метод на отопление? Майсторът каза, че при това положение нямало да има нужда от слънчеви панели и бойлер?! 🤔

# 982
  • София
  • Мнения: 8 561
За тока малко да ви разкажа Simple Smile
Имам договор с Токи от 1.07 и досега съм платила една фактура (за юли). Звънях им през септември и една мацка ми каза, че е нормално септември да получа фактура за юли; обаче ето че от тогава досега не съм получила никаква последваща. Затова днес пак звъннах и говорих с едно момче, което беше много озадачено от странния случай и каза "ще проверя със счетоводството и ще Ви пишем имейл". Е, докато опиша тук какви разправии ми предстоят, и той се обади да ми каже, че си имам следваща излязла фактура (за август) и е платена на осми октомври. Сега, до 10-ти, трябва да излезе фактурата за септември и ще дебна да си я платя аз, за да не ме търси някой със сопата някой ден, че го оставям да ми плаща тока. А щеше да е хубаво... Simple Smile

# 983
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
След като видях как се прави турбозол,просто не вярвам,че същия резултат може да се постигне на ръка.Хастарната мазилка е толкова хамалска работа,която отнема доста време.Ако се прави на ръка,ще отнеме двойно повече време и просто не виждам,как може да излезе по-евтино.За една ,две стаи,разбирам,но за къща си е абсолютно убийство на ръка,дори и в бидон да бъркат материал. ММ,който се занимава с мазилка и смея да твърдя,че е педант,предпочете да плати за тьрбозол,отколкото да го прави бавно и славно сам .
Цената на газта в цистерна,няма да я коментирам.Моге сами да си проверите,но е по-скъпа от централно газифициране.Ако сте с газов котел,не ви трябва бойлер,защото самия котел е на принципа на проточния бойлер.

Тони,много благодаря за отговора.Значи и ти си на същия принцип с месец назад.Забелязах го случайно.
Ах,дано...,ама надали,някой ще се обърка да ми плати тока,но  нали съм много честна и да се случи,ще сигнализирам.

# 984
  • София
  • Мнения: 8 561
Аз бях по-притеснена като си мислех, че от Токи ще поискат да им платя 2-3 фактури накуп, а то какво се оказа... шантав понеделник Simple Smile
С обаждането считам, че един вид подадох сигнал и ако някой измисли как да намери човека, ще си му върнем паричките, разбира се. Ама било платено на EasyPay каса, където с клиентски номер можеш да платиш сметките на който и да е, без да обясняваш кой си и какъв си - не искат лична карта. Затова ще гледаме да не успее да го плати пак и ще сме готови да възстановим парите, ако ни потърси някой ден човека - 100-на лв са, не е нещо страшно.

# 985
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Аз пък си помислих,че сте платили фактурата без да разберете...уф...руса ми работа.
Ако човекът е отишъл в easy pay каса и сам е дал ИТН,което е платил,няма как да се открие.Но,ако ИТН му излиза към списъка от  неговите задължения и така го е платил,може да се сигнализира в easy pay каса и ще го открият.

# 986
  • София
  • Мнения: 8 561
Аз се успокоявам, че като я платим новата, дори и да опита, ще му кажат, че не може да плати платеното. И ще се усети Simple Smile В най-лошия сличай от Токи ще се свържат с него за неговата си сметка и съм казала, ако се случи, да ми се обадят.

# 987
  • Мнения: 171
Кате,аз писах за 5те години,защото бяха описани етапи на плосък покрив  без хидроизолация.
Видях изпълнението на такъв покрив на съседна къща до нас,от утвърден ,считан за качествен,строител.Прокапа преди още да завършат строежа,но предполагам се е пестяло от материали,защото къщата е инвестиционна.
Иначе харесвам всички видове покриви просто на едноетажна някак не ми стои..
Преди време,споделяхме тук цените на различни покривни покрития  и наистина се препокриваха.Подпокривната плоча има смисъл само при хора,които ще ползват активно подпокривното пространство,затова няма как да я причисля към скатния покрив защото тя добавя квадратура и не е задължителен елемент от него,а е по избор.
Иначе,хидроизолацията на плосък покрив е от съвсем различен тип,за разлика от покривната мембрана при скатния покрив.
И ние си имаме плосък покрив на гаража,при това от най-евтин тип-OSB +фибростъкло и по спомен стъпи на цена около 3  хил.лв  за 55м2 покрив.
Не знам. На мен ми изкара снимки и ми изреждаше..и това го има и при плоския и при другия..и това....и това.. само това го няма 🙈🤣
Каза, че той също се проектира с наклон и отводняване, включително някакво допълнително нещо (трябва да питам имаше специфично име) и няма проблем в плоския. Каза, че и скатния може да протече ако не се спазят етапите! Според мен просто тук са свикнали да правят скатни покриви и ги предпочитат. В темата преди имаше потребители, срещала съм мнение дето даже покрива им е зелен 🙈 той вече по-трудно се поддържа.
На мен лично ми харесва плоския! 😊 Много зависи от сградата като цяло как е проектирана, а и какво търси собственика. В началото исках двускатен, без плоча защото е по-евтин вариант, но видях точно такива протекли.. и реших че искам плоча..Отделно двускатните са с висок наклон, а четирискатните и повече са красиви, но всяка чупка е пари.. и като направиш равносметка..избрах плосък. 🤣
Пък и ще е по-лесно поставянето на ел.панелите някога.. 🙈

# 988
  • София
  • Мнения: 1 391
Аз зациклих Sad.
Не мога да реша каква пречиствателна станция да си сложим Sad.
От pi-traid, казаха, че ще ни дадат всички необходими документи, за въвеждане в експлатация включително и договор за изпомпване на резервоара, но техните са по-скъпи. Чудя се дали си заслужава?
Вие какви пречиствателни станции си сложихте?
Сложихме на някаква българска фирма, ако те интересува, ще попитам съпруга ми за контакт.

# 989
  • Мнения: 1 621
mona77 , много благодаря!
Има ли миризми? Това е нещото, което най-много ме притеснява!

Общи условия

Активация на акаунт