Объркана съм....

  • 2 371
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
Здравейте! Тази година кандидатствам и около мен е хаос. Подготвях се за фармация, явих се на изпитите, от предните не мога да се класирам, а от последния още не са излезли резултатите.
 Записах и резерен вариант в УХТ в Пловдив специалност "Храни, хранене и диетика".
Засега съм приета в УХТ остава само да се запиша. Първо бих искала да знам мнението ви за "Храни, хранене и диетика" и да получа малко информация от учащите там.
Най-гадното в цялата ситуация е, че трябва да изчаквам класиранията от Медицинските университети, а докато чакам губя мястото си в УХТ ако не се запиша.
Ако се запиша и платя семестриалната такса, която не е малка, ако дай боже съм приета ще трябва да ходя да се отписвам, но срока за връщане на пари е до 22,а след този срок продължават класиранията в Медицинските университети.
Не знам какво да правя, страшно съм объркана и не знам накъде да поема. От разказа ми най-вероятно смятате, че съм неориентирана. Не е точно така, защото исках да имам резервни варианти ако не ме приемат фармация, а не искам да стоя 1 година вкъщи без да правя нищо, ако трябва ще кандидатствам отново за фармация догодина....
Това очакване и тези срокове ме притискат, не мога да се успокоя и не мога да взема решение какво да правя.....

# 1
  • Мнения: X
Аз бих изчакала резултатите за Фармация.

# 2
  • Мнения: 1 580
Аз бих изчакала резултатите за Фармация.

+1

# 3
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Аз бих изчакала резултатите за Фармация.

+1

+1

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
И още един отговор в полза на изчакване за резултатите в Медицински университет.
Аз съм ветеринарен лекар и бях записала втора магистратура УХТ. Не става въпрос конкретно за Храни, хранене и диететика. Записах една от класическите им специалности и пак не мисля, че беше ОК обучението. Това ме кара да мисля, че в "модерните" им специалности е още по-зле. Освен това мисля, че УХТ определено не е място за човек, който има желанието, амбицията, трудолюбието и знанията да учи в Медицински университет.
Извинявам се, ако обиждам, хора учили, учещи или преподавали и преподаващи в УХТ. Между тях има добри професионалисти, но както казах - аз не бих го оценила, като качествено образование.

# 5
  • Мнения: 633
Чакай малко, не е ли твоя темата за кандидатстване с педагогика? Последно какво?

Иначе при всички случаи, най-добре да следваш това, което най-много искаш. Ако не влезеш сега, работи една година и се подготвяй. Няма смисъл да караш един-два семестъра и да плащаш пари за нещо, което не те влече.

# 6
  • Мнения: 96
И аз бих и изчакала резултатите в МУ София. Ако не успееш, догодина кандидатстване отново Simple Smile.
Разбира се, ако фармацията ти е наистина желанието. Ако просто искаш да запишеш нещо, това е друг въпрос.

# 7
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Според мен изчакай класирането в МУ, защото каквото и да си говорим, УХТ не може да се сравнява с МУ по никакъв критерий. Пожелавам ти да те приемат в МУ и ще стискам палци, но ако случайно не си приета там, винаги ще можеш да се запишеш в друга специалност в друг университет - всяка година остават незаети места. Друг е въпросът реално колко нужно е това, при все, че ако си решена твърдо да учиш "Фармация" и ще се явяваш догодина отново на изпити, по-добре е да имаш повече време да четеш. И малко излишно ми се явява в цялата картинка това записване на каквато и да е специалност, за да не е "празна" годината. Едно на ръка, че ще плащаш семестриална такса, друго на ръка, че ще трябва да посещаваш лекции и упражнения.

# 8
  • Мнения: 14 843
Изчакай за фармация. Въобще не разбирам защо изобщо си подала документи в УХТ, ако искаш фармация. Тоест, разбирам и не одобрявам. В случай на неуспех в МУ ще работиш една година и догодина пак кандидатстваш.

# 9
  • Мнения: 29
Здравейте! В момента чакам класирания от МУ, но в същото време ще се запиша в друг университет в случай, че не ме приемат в МУ.Ако ме приемат в МУ не ми е проблем да се отпиша, но имам един въпрос.... Ако запиша в друг университет дали ще отпадна от класиранията на МУ. Все пак те продължават чак до август, а аз ще изпусна срока за записване в другия университет.....

# 10
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Мисля, че не е проблем, но ако си приета в МУ, трябва веднага да се отпишеш от университета, в който сега ще се записваш, тъй като няма как да си студентка на две места едновременно в един и същи момент и държавата да субсидира две места. Но проучи внимателно в кой университет ще се запишеш, тъй като не всички университети имат практика да връщат семестриалните такси. Да не стане така да изгориш с немалко пари, защото в тази възраст и в КСК всеки един лев е от значение.

П.П: Не съм съгласна с това, че всички университети с изключение на МУ прекратяват класиранията си до юли, това не е така. Мога да изброя поне 5 държавни университета, които не запълват местата си и обявяват допълнителен прием до запълване на обявения брой места държавна поръчка, което понякога така и не се случва. Не разбирам защо е този зор набързо да се запишеш някъде. Първо, без университет няма да останеш - според мен ако не те приемат "Фармация", запиши нещо, доближаващо се до тази специалност - например "Помощник-фармацевт" - учат се почти едни и същи дисциплини и едно на ръка, че ще имаш подготовка и за бъдещия изпит по химия, друго на ръка, че догодина, когато влезеш (ако не те приемат тази), ще си с една крачка напред пред останалите, материята няма да ти е чужда и най-малкото, че няма да гледаш като в небрано лозе. Ако искаш, можеш да разгледаш бакалавърските специалности и да си избереш някоя друга - има "Медицинска сестра", "Медицински лаборант", "Медицинска рехабилитация и ерготерапия" и други, но според мен една медицинска специалност винаги е по-добрият избор, когато искаш да кандидатстваш догодина наново пак в МУ. Няма смисъл да си губиш времето и да си разводняваш мозъка с нещо, различно от това, което наистина искаш. Какъв е смисълът да учиш нещо, свързано с хранителната промишленост в УХТ или някоя педагогика и филология, когато желаеш от сърце "Фармация"?

Последна редакция: пн, 12 юли 2021, 17:31 от ღ Andrea ღ

# 11
  • Мнения: 4
Това го виждам доста късно...

Сигурно ще повторя или потретя горните мнения, но ако ХХД е резервния вариант, по-добре недейте. Следвах в УХТ, имам познати от специалността. Между ХХД и Фармация разликата е огромна. Едното няма общо с другото. Бих препоръчала друг резервен вариант, но сроковете са си срокове. И, ако ще е за една година, са хвърлени пари на вятъра.
...Записах една от класическите им специалности и пак не мисля, че беше ОК обучението. Това ме кара да мисля, че в "модерните" им специалности е още по-зле...
Напълно вярно - смесено обучение, от което да, има полза, но не във всички направления. Интересно, за доходносно не съм сигурна.

Общи условия

Активация на акаунт