Заслужава ли си закупуването на обзаведен апартамент?

  • 5 117
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте, отскоро се интересувам да си купувам апартамент в София. Основно гледам оферти за готови/обзаведени апартаменти тъй като не разбирам грам от ремонти, строежи и прочее, не познавам майстори. Също така не съм въобще претензиозен откъм мебели, стига да не са някакви стари от бай Тошево време. Набелязал съм няколко места, в които на пръв поглед поне всичко ми харесва откъм интериора и няма да правя промени като се нанеса освен ако не се развали нещо.
Като цяло искам да знам огромна ли е разликата в цените между обзаведен апартамент и такъв на зелено + парите и времето, които трябва да се инвестират в него за да стане готов за живеене? Особено от гледната точка на човек като мен, който няма опит с тези неща. Ако има хора, които са се сблъсквали с подобна дилема ще ми е интересно да споделят какво решение са взели и доволни ли са били.
Благодаря ви предварително!

# 1
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Лично аз, трудно бих купил обзаведен апартамент. Едва ли всичко ще е по моят вкус. Не, че е невъзможно.
Повечето жилища които съм гледал и са се предлагали като обзаведени са били много зле. Всичко вехто и амортизирано, но гледат да им искат пари, като за нови. Един даже си беше сметнал и фаянсовите плочки от 1982-ра година! Много хубави били... Само нова фуга им трябвала и ставали като нови...     Stuck Out Tongue Closed Eyes
Лично мое мнение е, че апартаментите по градовете стават по-скоро като консуматив. Ползваш и сменяш.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 995
Зависи от стойността на предлагания имот. Ако отговаря на моя вкус и не искат пари за обзавеждането като за ново, защо не. Основното е да сравните с други имоти в района и да видите доколко обзавеждането качва цената. Разликата със сигурност не трябва да е голяма, защото колкото и луксозни да са мебелите и довършителните работи, всичко старее, разваля се и излиза от мода.
Ако тръгнете да ремонтирате, ще отнеме поне няколко месеца за ново строителство и вероятно двойно повече - за старо (ако се сменят инсталации и т.н.).

# 3
  • Мнения: 8 851
Като цяло искам да знам огромна ли е разликата в цените между обзаведен апартамент и такъв на зелено + парите и времето, които трябва да се инвестират в него за да стане готов за живеене?
уточни, моля , какви жилища търсиш - стари или новопостроени. На 'зелено' означава да го купиш на чертеж още и да чакаш да се построи.
"На шпакловка и замазка" - означава да го купиш  с измазани стени и сам да си довършваш настилки, плочки и след това мебели.
"Необзаведено", означава, че го купуваш празно, само с кухненска линия, за която се смята, че е част от жилището, а не от мебелировката. "Обзаведено" - означава, че има и мебелировка.  Тези термини се ползват и за стари жилища.

# 4
  • Мнения: 787
Обзавеждала съм едно жилище сама, от шпакловката до мебелите. Трудна работа, търсиш майстори за това , за онова,не мога сама нищо да купя защото не разбирам какво да взема.Няма кой да товари,разтовари. Винаги съм се уговаряла да си купуват каквото им е нужно и да си качват всичко те. Мебелите ги правих поръчка,казах какво искам, с качване и сглобяване от мебелистите. В София купувахме жилище , там нямаме познати майстори и взехме готово обзаведено с нови мебели. Жилището е малко,студентско,та нямахме много претенции.Сега ходим обзавеждаме друг, за него доплатихме на строителната фирма да направи банята,настилките в другите стаи и мазилка.
Та на въпроса ,ако ти харесва обзавеждането  ще си спестиш време, усилия и нерви.Успех!

# 5
  • Мнения: 18 572
Обзаведено означава, че направо влизаш и живееш или го даваш под наем. На зелено - че ще влезеш да го довършваш евентуално след 2-3 години. Питаш за съвсем противоположни неща. Ако наистина ти е толкова неясно, наистина по-добре гледай за обзаведено.

# 6
  • Мнения: 3
уточни, моля , какви жилища търсиш - стари или новопостроени. На 'зелено' означава да го купиш на чертеж още и да чакаш да се построи.
"На шпакловка и замазка" - означава да го купиш  с измазани стени и сам да си довършваш настилки, плочки и след това мебели.
"Необзаведено", означава, че го купуваш празно, само с кухненска линия, за която се смята, че е част от жилището, а не от мебелировката. "Обзаведено" - означава, че има и мебелировка.  Тези термини се ползват и за стари жилища.

Ами търся от необзаведено "нататък". Мога да си го обзаведа сам, но не разбирам от настилки, плочки и прочее, та затова и питах дали ако си спестя тази част би било оправдано финансово.

Обзаведено означава, че направо влизаш и живееш или го даваш под наем. На зелено - че ще влезеш да го довършваш евентуално след 2-3 години. Питаш за съвсем противоположни неща. Ако наистина ти е толкова неясно, наистина по-добре гледай за обзаведено.

Може би не съм се изразил правилно, знам какво означават термините просто , както отговорих и на предния цитат, довършителните работи след шпакловка и замазка са ми мистерия.

# 7
  • Мнения: 41 035
В общия случай аз не бих купила обзаведено, защото не знам с какво и как е ремонтирано (и кое само е замазано отгоре, или направено с евтинджос материали), а и това ще значи да направя компромис с наличните мебели и обзавеждане, които 90% няма да са по мой вкус. Но ако не ти се занимава и не си претенциозна всичко е точно. Ако става дума за НС довършителните работи си влизат в цената. Но ако става дума за СС то мебелите по принцип не струват много, да не кажа хич. Даже и продавачът да се опитва да вдигне цената, защото било обзаведено, спокойно можеш да му кажеш да си обира мебелите и да си говорите за цена без тях.  Освен ако не са някакви стилни ретро, или нови дизайнерски, мебелите са като колите - щом излязат от магазина цената им е 20% надолу. И всяка година пада още. Та ако става дума за СС с мебели няма да те натоварят, ако преговаряш добре. Но без ремонт под твой надзор си има рискове.

# 8
  • Мнения: 25 656
Ами търся от необзаведено "нататък". Мога да си го обзаведа сам, но не разбирам от настилки, плочки и прочее, та затова и питах дали ако си спестя тази част би било оправдано финансово.

Много зависи с каква цел купуваш апартамента. В момента се продават обзаведени апартаменти главно с цел инвестиция – ремонтиран и обзаведен като за наематели. Купуваш и пускаш под наем.
Ако мислиш ти да живееш там обаче, вече става по-сложно. Ако ще живееш временно (докато учиш или докато мигрираш в друг град/държава), става.
Ако мислиш да се установяваш трайно и особено да създаваш семейство, да отглеждаш деца... Ремонтираното и обзаведено жилище крие много капани.
Първо, такива имоти са купувани и се продават с цел печалба. Купен е нов или стар имот, направен е някакъв ремонт с евтини материали, скрити са всички проблемни места, обзаведен е по нечий вкус, без значение на теб какво ти харесва и дали ще ти е удобно... Особено кухните са главният издайник – то си личи коя кухня е сложена за наематели или приходящи, които я ползват, я не, и коя е предназначена за семейство, в което ще се готви често и ще се хранят деца ежедневно.
И изобщо... Всяка жена иска сама да си обзаведе поне кухнята и банята. Дори с банята да направи компромис, с кухнята – не. Ако ще я ползва, разбира се, защото може и да не я ползва. Но ако става въпрос за семейни хора, все някой от семейството ще я ползва по предназначение и ще има високи изисквания относно пространство, подредба, удобства...
Напоследък разглеждам доста обяви и още от пръв поглед си личи с каква цел е ремонтиран и обзаведен имотът и дали, ако е СС, е ремонтиран като за себе си, или като за наематели и купувачи.
Дограмите също са голям издайник. Личи си коя дограма е сложена като за себе си и коя – за чужд човек, за когото не ти пука как ще си почиства прозорците. И още няколко индикатора има, които лично на мен ми говорят много.
Повечето хора, които търсят имот за живеене, предпочитат неремонтиран, за да го направят като хората и да са сигурни, че няма да им изскочат замаскирани проблеми.
При старо и неремонтирано жилище също така си личи има ли и къде течове, пукнатини, други проблеми...

# 9
  • Мнения: 539
спокойно можеш да му кажеш да си обира мебелите и да си говорите за цена без тях...

Ще кажеш ако си в състояние да поставяш условия, ако е добра локация, НС и сега както се купува всичко  на чертеж малко трудно

# 10
  • Мнения: 41 035
На когото му е трудно, да ги плати като златни.

Последна редакция: вт, 06 юли 2021, 21:12 от Черна станция

# 11
  • Мнения: 539
Е чак като златни не, но на мен от тапа до пантофи средна хубост, не супер лукс, не евтино чисто ново обзавеждане със шпакловки, врати, баня, паркет, дивани, спално обзавеждане и т.н 60 кв апартамент ми струва 20 000 лв, по време на пандемията, ново обзавеждане излиза на квадрат средно 150 евро квадрат, той човека да си гледа в какво състояние са и колко пари искат

# 12
  • Мнения: 8 851
купи си старо жилище, необзаведено. Ще има настилки на пода и плочки в банята, кухненска линия и да се надяваме хубава дограма. Цената е по-ниска. А мебели (маси, столове, легла и т н) ще си купиш сам.
При ново строителство-можеш да го купиш "до ключ", но е много по-скъпо от 'на шпакловка и замазка'. А за да го направиш сам, трябва да викаш фирми за настилки(паркет, теракот), за оформяне на банята - плочки, вана и тн, за кухнята - проект, поръчка кухнениски шкафове, или купуване на масова кухненска линия, ако ти пасва. Накрая останалите мебели-футьойли, легла, телевизор, гардероб

# 13
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 167
Като търсиш обзаведено поне разгледа ли такива и хареса ли ти показаното обзавеждане? Ако ти е харесало, какъв е проблема? Гледаш подобни обяви в същия квартал и сравняваш цените, веднага се вижда дали ти е изгодно, лично на тебе. Аз поне като гледам обявите в имотната тема не съм във възторг от мебелите, обаче удобството си е удобство, не се занимаваш нито с хамали, майстори и чудеса. Впоследствие винаги можеш да смениш нещо, пък ако се ожениш може да попаднеш на някоя по-активна половинка дето ще поеме задачата по подновяване на обстановката.

# 14
  • Мнения: 2 806
queen - какво се случва с теб, отдаде ли апартамента?

# 15
  • София
  • Мнения: 575
Ние купихме нов апартамент на шпакловка и замазка. Ремонтът и обзавеждането глътнаха огромна сума пари. Всички мебели сме правили по поръчка, също така майсторите взимат не малко пари само за работата, отделно са материалите. Например за поставяне на плочки в банята само за работа ни искаха 2.5К. Отделно материали, поставяне на тоалетна чиния и други ВИК дейности. Ако апартаментът ти харесва и е обзаведен с хубави мебели според мен си заслужава. Стига цената да е приемлива. Ние купихме жилище с цел да живеем в него. В близките години не бих могла да избия цената на ремонтните дейности в случай на продажба.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 995
При покупка на старо строителство трябва да се внимава за инсталациите. Под старо визирам преди 89 година, защото инсталациите не са проектирани за натоварването от съвременните електроуреди и това може да се скрие под атрактивен външен вид.
Преди 4 години купихме апартамент, който беше "тунингован" - боядисан, ПВЦ дограми, ламинат и пр. Само дето не знаеха, че го бяхме оглеждали вече преди разкрасяването и бяхме наясно с всичките кусури. Знаехме и от кога се предлага на пазара, та постигнахме солиден отбив от цената, който компенсирахме с тотално изкътване на всичко.
Ако човекът няма опит с ремонти, по-добре да гледа обзаведени жилища в по-нови сгради, иначе купува котка в чувал.

# 17
  • Мнения: 2 806
Илития - ако предположа че банята е 4кв и 2.55 височина, това прави 25к. За да ви излезе 2500лв труда, значи ви искат по 100лв/кв.

# 18
  • София
  • Мнения: 575
Gogo1979, така е.

# 19
  • Мнения: 2 806
Или плочките ви са някакви специални или майсторите ви са мега елитни. Дори и в момента цените на труда не са  такива.

# 20
  • София
  • Мнения: 575
Или плочките ви са някакви специални или майсторите ви са мега елитни. Дори и в момента цените на труда не са  такива.


Плочите не са специални, правоъгълни купени от Практикер има и фризови, но те са със същите размери, така че не смятам, че това е повлияло толкова на цената. Аз казвам каква цена платих аз. Става дума за град София.

# 21
  • Мнения: 539
queen - какво се случва с теб, отдаде ли апартамента?

Още не бях пуснал обява и дойдоха и харесаха всичко, дивана мек и широк със перяща се сваляща дамаска, хубав етаж, гледка, красива сграда НС, добра търсена локация Студенски- Дианабад, малко ТЕЦ-а ги притеснява че в стария плащали високи сметки 150 лв, питаха ме, но не мога им кажа сефте е, но италиански толпломери инсталирани отвън и мисля че няма да има кражба на топло от съседи, ако има проблем 2 френски конвектора и ще е ОК.   Имаме устно съгласие ама да видим, до септември, ще си купят с първи наем и депозита хладилник и пералня, че аз вече издишам, даже искат сега да ги купят да съм сигурен,  дано да са хубави млади хора, такива ми изглеждат.

Паркото се притеснявах че няма да го отдам ама го взеха съседи от друг блок веднага на разумна цена 100 лв, иначе вдига цената заедно с ап. и им се вижда много

# 22
  • Мнения: 10 519
Аз сякаш не бих купила обзаведено жилище. Трябва много да ми допаднат цветове и мебели, за да го вземем, ако трябва да се съобразявам с нещо, определено бих се напрягала, но ако всичко му допада на човек, защо не? Ще се спестят много разправии около ремонт.

# 23
  • Мнения: 2 806
Илития, много скъпо ми се струва. Айде нямада казвам двойно, но макс 60лв даса сега цените покрай лудницата. 100лв ми се вижда нереално, но щом си доволна, значи всичко е ок.

# 24
  • София
  • Мнения: 575
Gogo1979,  не споря, че е скъпо. Човекът ми беше препоръчан свърши си работата в срок.  Видях друг апартамент с направена баня от него. Сигурно си прав, че е скъпо. Исках да съм сигурна, че ще се получи добре, защото плочки в баня не се сменят всеки ден и един некадърен майстор може да навлече големи проблеми.

В същото време, сигурно може да се намери читав майстор и за 60 лв., както ти казваш. Не съм проучвала подробно.

# 25
  • Мнения: 3
Благодаря на всички за детайлните отговори! Ще обмисля допълнително нещата, ще гледам и да се позапозная повече с пазара на зелено и какво включва довършване на 1 апартамент и тогава ще вземам решения.

# 26
  • Мнения: 539
Цените на труда са такива, че майстор за банята не ти иска на квадрат, а на пазарлък, идва и ти казва 2500 лв и край. И един жичкаджия искаше да слага лед лента на линеен метър и трицифрена сума , а не на точка,  изпратих го и си я свързах аз.

# 27
  • Мнения: 41 035
Така е, защото гледат ръбове и ъгли, фризове и прочее. А ако се искат и ръбове с пилени плочки пак се плаща отделно.

# 28
  • Мнения: 2 806
Има си фирми с доста читави майстори. Имат си ценораспис за всичко. Смята се всичко. Аз така съм правиш баните си и съм мега доволен от цена и качество. Единствения минис че ме мотаха повече.

# 29
  • София
  • Мнения: 575
Тук отново се връщаме на въпроса "За лично ползване ли се купува ли за инвестиция?"

Живяла съм под наем в няколко жилища и знам, че в такива случаи масово се инвестира в евтини мебели и обзавеждане тип Виденов. Личи си качеството на мебелите, настилките и аксесоарите.

Разбира се, не очаквам да се инвестира в имот под наем като в такъв за живеене.

Но, мисля, че при положение, че ще се живее в жилището n- на брой години, основният ремонт (подови настилки, шпакловка на стени и баня) е от ключово значение. Пребоядисване и смяна на някоя мебел, не е толкова трудоемко, колкото основен ремонт.

# 30
  • Мнения: 1 195
Трябва да се направи много добра сметка кое колко струва ако се купува на шпакловка и замазка. Ние такъв апартамент си купихме и честно казано глътна доста пари за довършване, без да сме купували скъпи мебели, уреди, настилки и т.н. Отнема време всичко да се завърши, идват разни съседи да недоволстват, че се вдига шум (в позволеното за това време от денонощието). Много се дразнех като идват да доставят нещо до апартамента и изрично съм помолила да ми се звъни час предварително, за да можем да стигнем понеже не живеем е в апартамента, а масово ми се обаждат с думите "на адреса ли сте, ние сме долу". Не че е кой знае какъв проблем, но за мен беше напрежение. Говорихме си с моя мъж, от сега нататък ако решим да сменяме апартамента, може би ще избираме нещо с готови настилки и баня, само с обзавеждане да се занимаваме. Но пък си е много приятно да влезеш на чисто новичко.

# 31
  • Мнения: 10 519
Е не е приятно, ама тия съседи и те са тропали когато са правили ремонт. Даже е по-добре да изтърпят всичко за 2-3 месеца вместо за 5-6. В нашата група на блока рвдовно някой пищи, че в 14:05 се тропа, ми същото е да се тропа и в 13:55, просто трябва да се изтърпи. Хората се съобразяват, но понякога не може да се цепи минутата. Те почти всички си оправиха жилищата и останаха единици които още не са и ще има мрънкане, но е неизбежно и в двата случая.

# 32
  • Сф
  • Мнения: 10 668
Така е, защото гледат ръбове и ъгли, фризове и прочее. А ако се искат и ръбове с пилени плочки пак се плаща отделно.
Така е, сифони, канали,окачени тавани, вик и тн.т.Майстора я оглежда и преценява цената.
2500 е ниска цена за цяла баня в Сф. Моя майстор отиде по спешност да оправя поразии след друг майстор.Което може де. 3000 и малко е взел майстора, Люлин, и видимо не е ок банята. Няма хидроизолация, грозно засрещнати плочки, зарязана една  колонка за дооправяне.Най- лошото- неща които трябва да се направят по определен начин, за да не протече след време - не са, та май ще сменя някакви меки връзки с други тръби.Не мога точно да обясня.  Просто както е могъл да го направи онзи, така , дреме му за след време и хората какви ядове ще берат. Та всякакви има.
По темата-
Моя близка си купи готов апартамент, с мебелите. Хареса си го и това е. За  мен беше много помпозен и не ми харесваше примерно кухнята- червено и черно, но за нея е ок. Единствен проблем създаде  банята Simple Smile при ваната нещо разбиваха, а прага на влизане беше уникално висок и още си е , за мен е грозно , но за нея си е ок.
Какъвто и апартамент да купува авторката, нека го огледа някой разбиращ, ако трябва да си плати  , за да няма скрити , замаскирани проблеми. То всичко е поправимо почти. Най- вече течовете са ужас, под тераса например.има цяла тема.
Блек кет, от- 14-16ч, и от 22 до 8 се вършат тихи дейности и се пази тишина от ремонт. Също събота и неделя и по празници,  шумни ремонтни дейности-само  със съгласието на съседите.Няма такова нещо като "трябва да се изтърпи". Да не говорим, че има сръчковци, които редовно си поправят нещо и не му се вижда края. Който е ербап, може да си плати глобата, то същото като да не си викнеш контейнер и да си изсипеш строителния боклук в кофите- манталитет, какво да правиш Simple Smile

# 33
  • Мнения: 10 519
Блек кет, от- 14-16ч, и от 22 до 8 се вършат тихи дейности и се пази тишина от ремонт. Също събота и неделя и по празници,  шумни ремонтни дейности-само  със съгласието на съседите.Няма такова нещо като "трябва да се изтърпи". Да не говорим, че има сръчковци, които редовно си поправят нещо и не му се вижда края. Който е ербап, може да си плати глобата, то същото като да не си викнеш контейнер и да си изсипеш строителния боклук в кофите- манталитет, какво да правиш Simple Smile
Знам аз часовете и не бих си позволявала своеволия като му дойде времето, но споделям впечатления от групата на новия ни блок. Все някой в 14:05 започва да се моли да се спре, цитират се апартаменти, снимки, ако е мръсно, записи ако е шумно и прочее.
При първия локдаун някой правеше ремонт в кооперацията ни, ами синът ми не можеше да чуе учителя си, аз един телефонен разговор не можех да проведа, но хората си къртеха примерно в 10 часа, нищо не може да се направи, само се молех, наистина всичко да приключи в някакви разумни срокове. Главата ми кънтеше ежедневно, такъв непоносим шум беше. Затова и казвам, че колкото по-бързо свърши, толкова по-добре.
Когато карахме короната, отново местеха стени, само че тези до нас, даже една събота дойдоха и в 8 започнаха да блъскат да сменят входната врата, ние се събудихме и се чудехме какво става, шума беше сякаш блока се срива. За събота си беше недопустимо без предупреждение...

Последна редакция: чт, 08 юли 2021, 23:35 от blackcat6

# 34
  • София
  • Мнения: 575
blackcat6, за местене на стени и подобни мащабни дейности се налага разрешение от дом. съвета и необходимите документи от общината. Местенето на стени не е безобидна дейност и може да доведе до големи щети в бъдеще на всички живущи. Не мога да си обясня каква е тази мания в блокове да се местят стени и прочее. Остави, че не е законно, но е и опасно.

# 35
  • Мнения: 10 519
blackcat6, за местене на стени и подобни мащабни дейности се налага разрешение от дом. съвета и необходимите документи от общината. Местенето на стени не е безобидна дейност и може да доведе до големи щети в бъдеще на всички живущи. Не мога да си обясня каква е тази мания в блокове да се местят стени и прочее. Остави, че не е законно, но е и опасно.
Честно казано и аз нямам обяснение. Нито става по-широко, нито по-просторно, но хората решават, че нещо им пречи и къртят, местят и прочее.

# 36
  • София
  • Мнения: 575
blackcat6, за местене на стени и подобни мащабни дейности се налага разрешение от дом. съвета и необходимите документи от общината. Местенето на стени не е безобидна дейност и може да доведе до големи щети в бъдеще на всички живущи. Не мога да си обясня каква е тази мания в блокове да се местят стени и прочее. Остави, че не е законно, но е и опасно.
Честно казано и аз нямам обяснение. Нито става по-широко, нито по-просторно, но хората решават, че нещо им пречи и къртят, местят и прочее.

Ако нямат необходимите разрешителни и не е съгласувано с вас като живущи в кооперацията при подаване на сигнал в общината освен глобата ще ги накарат и да възстановят съборената стена.  Също така, мисля, че при съмнение за извършване на незаконна реконструкция, би трябвало упълномощени лица да имат достъп до имота за да се види какво точно са преустроявали и дали е законно или не.

# 37
  • Мнения: 41 035
Шумът от къртене съвсем не значи, че се събарят стени. Само да се изкъртят мозайката, стари замазки и плочки е отвратителен шум.  Можете да познаете евентуално по чувалите с отпадъците. Понякога се разширяват врати (пак голям шум).

# 38
  • Мнения: 10 519
Мина, приключиха, но скоро разбрах, че друг съсед си е продал апартамента, та очакваме нов ремонт Simple Smile

# 39
  • Мнения: 251
Ние купихме обзаведен. Цената не беше много по различна от стар куптор за основен ремонт. Нанесохме се 3 дни след сделката. Това ни спести от наем на квартира. Само си държах на мойте електроуреди.Ако бяхме взели жилище за ремонт - 25000лв. трябваше да отделим за ремонти. А разликата в парите с не ремонтиран в същия квартал и площ беше 3-5к Евро.
Пс. Сега взехме вила, която ремонтираме. Ами ужас е. Пак мъжа ми разбира от някои неща.Майстори уговорки.Много време, а сме до никъде. Май няма да я завършим тази година.

# 40
  • Мнения: 452
Според мен е изключително трудно да се намери апартамент, който да съчетава всичко, което си искал- местоположение, етажност, цветове и обзавеждане, които да не те карат да се чувстваш като дрогиран (например ярко зелена баня, ярко розови плочки, синьо с оранжевко, принтове, фототапети). И не на последно място бюджет, който да можеш да си позволиш, за да избираш. За новото- всеки магазин, в който решиш да купиш мебел или подова настилка предлага и монтаж срещу допълнително заплащане. Но се чака ред, понякога месец-два-три ако е в сезон за масови ремонти. Сложното при липса на познати са майсторите за баня и шпакловка на стаите. Ние открихме майстор случайно, след като в новия блок масово имаше ремонти- човекът беше в един от апартаментите и успяхме да видим и какво е свършил. Имахме късмет и пое ангажимента много бързо, взе ни двойно на което познати щяха да ни вземат, но пред избора да чакаме ред за след година в графика им и да продължаваме да плащаме наем през това време, разходът беше оправдан.

# 41
  • Мнения: 6 993
Ние купихме обзаведен през 2014, защото бях бременна и не ми се занимаваше с майстори, ремонти и мебели. Дамата искаше 2000 евро за мебелите. Мъжът ми нещо я уговори и в крайна сметка не ни взе пари за тях. Те си бяха стари, но ползваеми. Даже някои още си ги ползваме и не сме сменили.

# 42
  • Мнения: 1 265
Ако не си претенциозен, няма по-хубаво от готовия апартамент. Влизаш и забравяш, ако нещо те дразни, оправяш само него. Такива са апартаменти,строени 2007-2014 г. за собствено ползване,които сега се продават поради променени нужди. Тези,които са завършени с цел продажба не са по моя вкус,има разлика дали е правено с акъла си или с цел максимална печалба.
А с такива сметки,трудът за плочките бил 50 лв на квадрат,нямало как да струва 2500 лв, че това правело 100 лв. на квадрат, ще има да си чакаш да ти завършат апартамента 100 години. Или ще си оставят ръцете. Или ще почнат да те юрист да ходиш да купуваш лепило,лайсни и какво ли още не в работно време под предтекст,че в 50те лева се включва само лепенето на плочки,не и лайсни,не и товарене и качване на лепило и т.н.
Ремонтът си е скъпо и трудно планируемо начинание,особено ако нямаш опит.

# 43
  • Мнения: 747
През 2015г. с мъжът ми купихме прекрасно ремонтиран и обзаведен апартамент, без да е живяно в него. Спестен ни беше труда за прекарване на газово отопление, гранитогрес и латекс, окачено осветление, добре направена баня с хуабви материали, СОТ, кухня по поръчка, външни щори, кухненско обзавеждане в гаранция и чисто ново. Стрият собственик не ни намали цената, но каза че ни е спестил един тон нерви с майстори и все още му вярвам. Ние си купихме само спалня и матрак, които липсваха и влезнхме.
Тогава цената се водвше висока за София - 1000евро/квадрат с обзавеждането. Без него съм го смятала, защото имах и фактури за повечето неща - 800евро/квадрат.

Така, че важно е състоянието на ремонта и обзавеждането и ако успееш да сметнеш без него каква е цената спрямо пазара на неготовите жилища.

# 44
  • София
  • Мнения: 30 147
За мен определено си струва, но това не беше търсен ефект. Търсихме жилище и бяхме харесали една сграда. Разбрахме, че инвеститорът е чужденец и се свързахме с 300 зора с негов представител. Човекът дойде, показа апартамента и ние започнахме да разпитваме за условията, разпределение и т.н. И токава човекът каза "аз мога да ви покажа как може да изглежда един такъв апартамент, малко по-голям от този, който сте харесали, инвеститорът нае дизайнер да го обзаведе за някакъв каталог в чужбина (за изложение). Отключи вратата и аз просто останах без думи. Все едно влязох в мечтите си. Е, да, ама не се продаваше. Тръгнахме си с ММ, ама аз все за апартамента мисля. Отидохме на море, върнахме се. И аз все ръчкам за апартамента. Обадихме се отново. Отговорът беше, че не се продава. И тогава се свързахме с наш познат, който се занимава с недвижими имоти, споделихме му ситуацията и той каза, че почти няма нещо на този свят, което не се продава с/у добра сума. Пак се обадихме, искахме среща, направихме оферта и след 1 седмица ни се обадиха, че може да подпишем предварителен договор, но ще получим ключове след 3м, защото изложението трябва да мине. Не съжалявам изобщо.
Всеки случай е индивидуален.

# 45
  • Мнения: 41 035
Това е все едно някой да ми каже колко лесно се забогатява, след като е спечелил джакпота от ТОТО-то.
А и явно сте му платили висока цена, а ми се струва, че по условие в темата фокусът е върху "Струва ли си?", а не върху "Може ли, ако имаме голям бюджет?".

# 46
  • Мнения: X
Има разлика в цената между направен апартамент и такъв за цялостен ремонт или на зелено. Ако не си майстор и не можеш да си правиш нещата, много пари, нерви и време ще ти отидат за ремонт.

# 47
  • София
  • Мнения: 30 147
Това е все едно някой да ми каже колко лесно се забогатява, след като е спечелил джакпота от ТОТО-то.
А и явно сте му платили висока цена, а ми се струва, че по условие в темата фокусът е върху "Струва ли си?", а не върху "Може ли, ако имаме голям бюджет?".
Аз на въпроса "Струва ли си?" отговорих с ДА. Струваше си всяка стотинка. Нямаше да ни излезе в никакъв случай по-евтино в нашия случай. Нанесохме се веднага, нов апартамент, страхотно обзавеждане. Всичко ни устройваше. Не виждам причина да бях взела апартамент на голи стени и да го започвам от "0", макар че първоначалният план беше точно такъв. Ако не ми харесва обзавеждането, много ясно, че НЕ си струва.

Има разлика в цената между направен апартамент и такъв за цялостен ремонт или на зелено. Ако не си майстор и не можеш да си правиш нещата, много пари, нерви и време ще ти отидат за ремонт.
Наши познати направиха точно така. Купиха апартамент "тоталка" преди 2г. Буквално с дървеници и други екстри. Сринаха го до панел и го започнаха от кота "0", През м. септември се нанасят окончателно. Не става никак зле, но "глътна" много пари и време, но пък си го направиха по свой вкус.

# 48
  • Мнения: 919
Заслужава си, ако апартаментът, обзавеждането и усещането в него, ми допадат. Ако се чувствам удобно и уютно като вляза.

# 49
  • Мнения: 244
Аз също взех обзаведен, панел, за мен абсолютно си заслужава да не се занимаваш с майстори и ремонти, предвид, че нямам кола, нищо не разбирам и изобщо не съм претенциозна. Собственикът е живял с жена си и двете си деца и му е наследствен, така че предполагам си го е правил, като за него. Да, изникна един замаскиран теч, но проблемът и ремонтът ще е от съседите на горния етаж. Моя близка приятелка преди 3 години е взела на зелено, сделките ни минаха едновременно октомври 2020, до момента е оправила банята, не знам до Нова Година дали ще се нанесе, тъй като плаща кредит и събира и за мебели. В нова сграда с току-що взет Акт 16 и при тях протече покривът, до нея не стигна, че е на по-нисък етаж, но пък текна вода поради някаква проблемна тръба през изходите за контактите. Много разправия е, ако не разбираш, лично мнение. Взимай смело, ако харесаш нещо и успех!

# 50
  • София
  • Мнения: 381
Ако намериш жилище по твоя вкус, защо да не го купиш обзаведено? Довършителните работи са наистина много времеемък и донякъде скъп процес. Като започнем от там, че трябва да се определи разположението на всяка една мебел и това дали ще се побере в отреденото и пространство и стигнем до цветове, материи, осветление и т.н, за да се получи наистина уютен дом. Дори и да отделиш време, енергия и средства пак не е гаранция че резултата ще ти хареса. Повечето хора се занимават с това, защото им е приятно. Накрая като теглиш чертата не винаги си доволен от съотношението вложено-получено. Така че ако наистина не си особено претенциозен и нямаш познания и опит не мисля, че купуването на обзаведен апартамент е лошо решение. Стига да влиза в определения от теб бюджет.

# 51
  • Мнения: 10 519
Теча не ме очудва като гледам с какъв темп се строи и всички гледат да завършват и да завъртят парите. Мнението ми е, че качеството е по-ниско от преди, когато беше по-спокойно. Поне от огледите които сме направили, някой изглеждаха трагично като качество на строителство.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 5 243
За хора като мен и автора, които не са претенциозни към обзавеждане, си струва. Винаги може да се продаде някоя мебел в последствие и да си избереш нова. Но не можеш да си преместиш жилището в друг квартал или да му добавиш още една спалня. Струва си особено ако алтернативата е покупка на зелено, което означава грубо две години още живот под наем или в друго жилище, което би могло да се дава под наем (24 х 600 лв примерен наем = 14 000 лева. И после мииииинимум 10 хиляди за настилки, обзавеждане, баня...

Е, има някои продавачи, които си смятат амортизирания виденов като за поръчково обзавеждане, но такива седят дълго на пазара и сами започват да свалят от цената.

# 53
  • Мнения: 1 088
blackcat6, за местене на стени и подобни мащабни дейности се налага разрешение от дом. съвета и необходимите документи от общината. Местенето на стени не е безобидна дейност и може да доведе до големи щети в бъдеще на всички живущи. Не мога да си обясня каква е тази мания в блокове да се местят стени и прочее. Остави, че не е законно, но е и опасно.
Ако нямат необходимите разрешителни и не е съгласувано с вас като живущи в кооперацията при подаване на сигнал в общината освен глобата ще ги накарат и да възстановят съборената стена.  Също така, мисля, че при съмнение за извършване на незаконна реконструкция, би трябвало упълномощени лица да имат достъп до имота за да се види какво точно са преустроявали и дали е законно или не.
И кои са тия "необходими документи от общината"? Колко си сигурна във всичко това, което казваш?

При извършване на интериорни промени по жилището едиственото изискване е да се спазват законовите норми по ЗУТ и серията наредби към него. Това обаче важи за абсолютно всякакъв вид ремонт, не е специфично за местене на стени. Тъй като при ремонт де факто ти си в ролята на инвеститор, е твоя отговорност да спазваш нормите, така както при строежа на сградата е било отговорност на  строителя/инвеститора.

Грубо казано изискваннията се свеждат до това да не променяш и повреждаш конструктивни (носещи) елементи на сградата, да не видоизменяш общи части (вкл. ВиК, газопроводи, топлопроводи и т.н. които минават през апартамента ти), и да не правиш баня или тоалетна ("санитарно помещение") на място, където под теб има жилищно помещение (хол, спалня, детска).
Всички условия са изредени в чл. 154 от ЗУТ.

Съгласие от съседите или от който и да било доколкото знам не се иска по закон. Друг е въпросът, че е добра междусъседска практика да съгласуваш намеренията си с тях, и често пъти в правилника за вътрешния ред има изискване при интериорно преустройство да се съгласува с етажната собственост и/или с инвеститора. Но и да не го направиш, това е просто нарушение на вътрешния ред и по никакъв начин не значи, че ремонта ти е незаконен или че някой може да "сигнализира" за него в общината.

Думата "реконструкция" която ползваш, се отнася за сградата като цяло, а не за отделни жилища в нея и означава съвсем друго. Ето дефиницията: "Реконструкция" на строеж е възстановяване, замяна на конструктивни елементи, основни части, съоръжения или инсталации и изпълнението на нови такива, с които се увеличават носимоспособността, устойчивостта и трайността на строежите.
Такова нещо ти като единичен собственик на обект в сградата не може да предприемеш на своя глава - но обикновено и никой не се натиска Simple Smile

# 54
  • Мнения: 123
blackcat6, за местене на стени и подобни мащабни дейности се налага разрешение от дом. съвета и необходимите документи от общината. Местенето на стени не е безобидна дейност и може да доведе до големи щети в бъдеще на всички живущи. Не мога да си обясня каква е тази мания в блокове да се местят стени и прочее. Остави, че не е законно, но е и опасно.
Ако нямат необходимите разрешителни и не е съгласувано с вас като живущи в кооперацията при подаване на сигнал в общината освен глобата ще ги накарат и да възстановят съборената стена.  Също така, мисля, че при съмнение за извършване на незаконна реконструкция, би трябвало упълномощени лица да имат достъп до имота за да се види какво точно са преустроявали и дали е законно или не.
И кои са тия "необходими документи от общината"? Колко си сигурна във всичко това, което казваш?

При извършване на интериорни промени по жилището едиственото изискване е да се спазват законовите норми по ЗУТ и серията наредби към него. Това обаче важи за абсолютно всякакъв вид ремонт, не е специфично за местене на стени. Тъй като при ремонт де факто ти си в ролята на инвеститор, е твоя отговорност да спазваш нормите, така както при строежа на сградата е било отговорност на  строителя/инвеститора.

Грубо казано изискваннията се свеждат до това да не променяш и повреждаш конструктивни (носещи) елементи на сградата, да не видоизменяш общи части (вкл. ВиК, газопроводи, топлопроводи и т.н. които минават през апартамента ти), и да не правиш баня или тоалетна ("санитарно помещение") на място, където под теб има жилищно помещение (хол, спалня, детска).
Всички условия са изредени в чл. 154 от ЗУТ.

Съгласие от съседите или от който и да било доколкото знам не се иска по закон. Друг е въпросът, че е добра междусъседска практика да съгласуваш намеренията си с тях, и често пъти в правилника за вътрешния ред има изискване при интериорно преустройство да се съгласува с етажната собственост и/или с инвеститора. Но и да не го направиш, това е просто нарушение на вътрешния ред и по никакъв начин не значи, че ремонта ти е незаконен или че някой може да "сигнализира" за него в общината.

Думата "реконструкция" която ползваш, се отнася за сградата като цяло, а не за отделни жилища в нея и означава съвсем друго. Ето дефиницията: "Реконструкция" на строеж е възстановяване, замяна на конструктивни елементи, основни части, съоръжения или инсталации и изпълнението на нови такива, с които се увеличават носимоспособността, устойчивостта и трайността на строежите.
Такова нещо ти като единичен собственик на обект в сградата не може да предприемеш на своя глава - но обикновено и никой не се натиска Simple Smile

Подкрепям предходното мнение. Илития, не се изискват разрешения или документация за местене на вътрешни неносещи стени. Slashy го е обяснила много добре.

Последна редакция: нд, 01 авг 2021, 03:05 от Mollica

# 55
  • Мнения: 9
Ако някой иска да купува апартамент в Плевен ,никога да не ползва агенция Property bg, не проверяват нито документация,нито жилището,действат с познати ,агенцията е селска и не отговоря дори на 1 по скалата на удовлетвореност на клиенти.

Общи условия

Активация на акаунт