Заслужава ли си закупуването на обзаведен апартамент?

  • 5 125
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 41 162
Това е все едно някой да ми каже колко лесно се забогатява, след като е спечелил джакпота от ТОТО-то.
А и явно сте му платили висока цена, а ми се струва, че по условие в темата фокусът е върху "Струва ли си?", а не върху "Може ли, ако имаме голям бюджет?".

# 46
  • Мнения: X
Има разлика в цената между направен апартамент и такъв за цялостен ремонт или на зелено. Ако не си майстор и не можеш да си правиш нещата, много пари, нерви и време ще ти отидат за ремонт.

# 47
  • София
  • Мнения: 30 171
Това е все едно някой да ми каже колко лесно се забогатява, след като е спечелил джакпота от ТОТО-то.
А и явно сте му платили висока цена, а ми се струва, че по условие в темата фокусът е върху "Струва ли си?", а не върху "Може ли, ако имаме голям бюджет?".
Аз на въпроса "Струва ли си?" отговорих с ДА. Струваше си всяка стотинка. Нямаше да ни излезе в никакъв случай по-евтино в нашия случай. Нанесохме се веднага, нов апартамент, страхотно обзавеждане. Всичко ни устройваше. Не виждам причина да бях взела апартамент на голи стени и да го започвам от "0", макар че първоначалният план беше точно такъв. Ако не ми харесва обзавеждането, много ясно, че НЕ си струва.

Има разлика в цената между направен апартамент и такъв за цялостен ремонт или на зелено. Ако не си майстор и не можеш да си правиш нещата, много пари, нерви и време ще ти отидат за ремонт.
Наши познати направиха точно така. Купиха апартамент "тоталка" преди 2г. Буквално с дървеници и други екстри. Сринаха го до панел и го започнаха от кота "0", През м. септември се нанасят окончателно. Не става никак зле, но "глътна" много пари и време, но пък си го направиха по свой вкус.

# 48
  • Мнения: 919
Заслужава си, ако апартаментът, обзавеждането и усещането в него, ми допадат. Ако се чувствам удобно и уютно като вляза.

# 49
  • Мнения: 244
Аз също взех обзаведен, панел, за мен абсолютно си заслужава да не се занимаваш с майстори и ремонти, предвид, че нямам кола, нищо не разбирам и изобщо не съм претенциозна. Собственикът е живял с жена си и двете си деца и му е наследствен, така че предполагам си го е правил, като за него. Да, изникна един замаскиран теч, но проблемът и ремонтът ще е от съседите на горния етаж. Моя близка приятелка преди 3 години е взела на зелено, сделките ни минаха едновременно октомври 2020, до момента е оправила банята, не знам до Нова Година дали ще се нанесе, тъй като плаща кредит и събира и за мебели. В нова сграда с току-що взет Акт 16 и при тях протече покривът, до нея не стигна, че е на по-нисък етаж, но пък текна вода поради някаква проблемна тръба през изходите за контактите. Много разправия е, ако не разбираш, лично мнение. Взимай смело, ако харесаш нещо и успех!

# 50
  • София
  • Мнения: 381
Ако намериш жилище по твоя вкус, защо да не го купиш обзаведено? Довършителните работи са наистина много времеемък и донякъде скъп процес. Като започнем от там, че трябва да се определи разположението на всяка една мебел и това дали ще се побере в отреденото и пространство и стигнем до цветове, материи, осветление и т.н, за да се получи наистина уютен дом. Дори и да отделиш време, енергия и средства пак не е гаранция че резултата ще ти хареса. Повечето хора се занимават с това, защото им е приятно. Накрая като теглиш чертата не винаги си доволен от съотношението вложено-получено. Така че ако наистина не си особено претенциозен и нямаш познания и опит не мисля, че купуването на обзаведен апартамент е лошо решение. Стига да влиза в определения от теб бюджет.

# 51
  • Мнения: 10 546
Теча не ме очудва като гледам с какъв темп се строи и всички гледат да завършват и да завъртят парите. Мнението ми е, че качеството е по-ниско от преди, когато беше по-спокойно. Поне от огледите които сме направили, някой изглеждаха трагично като качество на строителство.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 5 277
За хора като мен и автора, които не са претенциозни към обзавеждане, си струва. Винаги може да се продаде някоя мебел в последствие и да си избереш нова. Но не можеш да си преместиш жилището в друг квартал или да му добавиш още една спалня. Струва си особено ако алтернативата е покупка на зелено, което означава грубо две години още живот под наем или в друго жилище, което би могло да се дава под наем (24 х 600 лв примерен наем = 14 000 лева. И после мииииинимум 10 хиляди за настилки, обзавеждане, баня...

Е, има някои продавачи, които си смятат амортизирания виденов като за поръчково обзавеждане, но такива седят дълго на пазара и сами започват да свалят от цената.

# 53
  • Мнения: 1 088
blackcat6, за местене на стени и подобни мащабни дейности се налага разрешение от дом. съвета и необходимите документи от общината. Местенето на стени не е безобидна дейност и може да доведе до големи щети в бъдеще на всички живущи. Не мога да си обясня каква е тази мания в блокове да се местят стени и прочее. Остави, че не е законно, но е и опасно.
Ако нямат необходимите разрешителни и не е съгласувано с вас като живущи в кооперацията при подаване на сигнал в общината освен глобата ще ги накарат и да възстановят съборената стена.  Също така, мисля, че при съмнение за извършване на незаконна реконструкция, би трябвало упълномощени лица да имат достъп до имота за да се види какво точно са преустроявали и дали е законно или не.
И кои са тия "необходими документи от общината"? Колко си сигурна във всичко това, което казваш?

При извършване на интериорни промени по жилището едиственото изискване е да се спазват законовите норми по ЗУТ и серията наредби към него. Това обаче важи за абсолютно всякакъв вид ремонт, не е специфично за местене на стени. Тъй като при ремонт де факто ти си в ролята на инвеститор, е твоя отговорност да спазваш нормите, така както при строежа на сградата е било отговорност на  строителя/инвеститора.

Грубо казано изискваннията се свеждат до това да не променяш и повреждаш конструктивни (носещи) елементи на сградата, да не видоизменяш общи части (вкл. ВиК, газопроводи, топлопроводи и т.н. които минават през апартамента ти), и да не правиш баня или тоалетна ("санитарно помещение") на място, където под теб има жилищно помещение (хол, спалня, детска).
Всички условия са изредени в чл. 154 от ЗУТ.

Съгласие от съседите или от който и да било доколкото знам не се иска по закон. Друг е въпросът, че е добра междусъседска практика да съгласуваш намеренията си с тях, и често пъти в правилника за вътрешния ред има изискване при интериорно преустройство да се съгласува с етажната собственост и/или с инвеститора. Но и да не го направиш, това е просто нарушение на вътрешния ред и по никакъв начин не значи, че ремонта ти е незаконен или че някой може да "сигнализира" за него в общината.

Думата "реконструкция" която ползваш, се отнася за сградата като цяло, а не за отделни жилища в нея и означава съвсем друго. Ето дефиницията: "Реконструкция" на строеж е възстановяване, замяна на конструктивни елементи, основни части, съоръжения или инсталации и изпълнението на нови такива, с които се увеличават носимоспособността, устойчивостта и трайността на строежите.
Такова нещо ти като единичен собственик на обект в сградата не може да предприемеш на своя глава - но обикновено и никой не се натиска Simple Smile

# 54
  • Мнения: 123
blackcat6, за местене на стени и подобни мащабни дейности се налага разрешение от дом. съвета и необходимите документи от общината. Местенето на стени не е безобидна дейност и може да доведе до големи щети в бъдеще на всички живущи. Не мога да си обясня каква е тази мания в блокове да се местят стени и прочее. Остави, че не е законно, но е и опасно.
Ако нямат необходимите разрешителни и не е съгласувано с вас като живущи в кооперацията при подаване на сигнал в общината освен глобата ще ги накарат и да възстановят съборената стена.  Също така, мисля, че при съмнение за извършване на незаконна реконструкция, би трябвало упълномощени лица да имат достъп до имота за да се види какво точно са преустроявали и дали е законно или не.
И кои са тия "необходими документи от общината"? Колко си сигурна във всичко това, което казваш?

При извършване на интериорни промени по жилището едиственото изискване е да се спазват законовите норми по ЗУТ и серията наредби към него. Това обаче важи за абсолютно всякакъв вид ремонт, не е специфично за местене на стени. Тъй като при ремонт де факто ти си в ролята на инвеститор, е твоя отговорност да спазваш нормите, така както при строежа на сградата е било отговорност на  строителя/инвеститора.

Грубо казано изискваннията се свеждат до това да не променяш и повреждаш конструктивни (носещи) елементи на сградата, да не видоизменяш общи части (вкл. ВиК, газопроводи, топлопроводи и т.н. които минават през апартамента ти), и да не правиш баня или тоалетна ("санитарно помещение") на място, където под теб има жилищно помещение (хол, спалня, детска).
Всички условия са изредени в чл. 154 от ЗУТ.

Съгласие от съседите или от който и да било доколкото знам не се иска по закон. Друг е въпросът, че е добра междусъседска практика да съгласуваш намеренията си с тях, и често пъти в правилника за вътрешния ред има изискване при интериорно преустройство да се съгласува с етажната собственост и/или с инвеститора. Но и да не го направиш, това е просто нарушение на вътрешния ред и по никакъв начин не значи, че ремонта ти е незаконен или че някой може да "сигнализира" за него в общината.

Думата "реконструкция" която ползваш, се отнася за сградата като цяло, а не за отделни жилища в нея и означава съвсем друго. Ето дефиницията: "Реконструкция" на строеж е възстановяване, замяна на конструктивни елементи, основни части, съоръжения или инсталации и изпълнението на нови такива, с които се увеличават носимоспособността, устойчивостта и трайността на строежите.
Такова нещо ти като единичен собственик на обект в сградата не може да предприемеш на своя глава - но обикновено и никой не се натиска Simple Smile

Подкрепям предходното мнение. Илития, не се изискват разрешения или документация за местене на вътрешни неносещи стени. Slashy го е обяснила много добре.

Последна редакция: нд, 01 авг 2021, 03:05 от Mollica

# 55
  • Мнения: 9
Ако някой иска да купува апартамент в Плевен ,никога да не ползва агенция Property bg, не проверяват нито документация,нито жилището,действат с познати ,агенцията е селска и не отговоря дори на 1 по скалата на удовлетвореност на клиенти.

Общи условия

Активация на акаунт