Ухапване от куче.Моля за мнение!

  • 4 980
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 616
Тетанус сложихме, да. Раните (бяха няколко - от зъби и нокти) само ги промивахме, не сме мазали и не сме давали антибиотик.
Твоето не ми изглежда възпалено, при нас положението беше много по-зле (раните бяха зачервени и с надигнати ръбчета). Където е било зъбчето, имаше дълбочина на раната и се получаваше нещо като топче, което после се разсея.

# 16
  • Цюрих
  • Мнения: 410
Мой познат,лекар,преди време го ухапа бездомно куче по вътрешната страна на бедрото.Отиде и си сложи тетанус.До колкото знам,ваксина против бяс вече не се слага.Но тетанусът е задължителен, трябва да се сложи до 24ч след произшествието.В устата на кучето има много бактерии и не е безобидно хич. Доколкото помня,този човек пи също и някакъв антибиотик,превантивно.Нямаше проблеми след лечението.

# 17
  • Мнения: 414
Мой познат,лекар,преди време го ухапа бездомно куче по вътрешната страна на бедрото.Отиде и си сложи тетанус.До колкото знам,ваксина против бяс вече не се слага.Но тетанусът е задължителен, трябва да се сложи до 24ч след произшествието.В устата на кучето има много бактерии и не е безобидно хич. Доколкото помня,този човек пи също и някакъв антибиотик,превантивно.Нямаше проблеми след лечението.
Сигурни сте че не е слагал и за бяс?
Слагат се още ваксини за бяс да.По това което пише в интернет...Точно при ухапвания... 🙄

# 18
  • Мнения: 2 504
Просто отиди и си бий всички налични ваксини.

# 19
  • Мнения: 26
Мой познат,лекар,преди време го ухапа бездомно куче по вътрешната страна на бедрото.Отиде и си сложи тетанус.До колкото знам,ваксина против бяс вече не се слага.Но тетанусът е задължителен, трябва да се сложи до 24ч след произшествието.В устата на кучето има много бактерии и не е безобидно хич. Доколкото помня,този човек пи също и някакъв антибиотик,превантивно.Нямаше проблеми след лечението.
Сигурни сте че не е слагал и за бяс?
Слагат се още ваксини за бяс да.По това което пише в интернет...Точно при ухапвания... 🙄

Преди доста години баба ми я ухапа улично куче по крака и си би ваксина точно против бяс. За останалото не мога да коментирам но е хубаво спешно да отидете при личната лекарка утре и тя да ви насочи най-добре.

# 20
  • Мнения: 1 991
Първо - нищо ви няма.

Второ - с оглед психичното ви здраве, отидете и си сложете ваксината за бяс. Може и тази за Ковид, ако не сте все още.

Тетанус е хубаво да се направи по принцип. Във вашия случай раната е пренебрежимо малка. Устата на кучето е чиста, не е като при котките. Някои хора дават на кучетата си да им ближат раните, за да зарастват по- бързо. Имат нещо в слюнката, което помага.

# 21
  • Мнения: 14 942
Добре е да си биеш тетанус и бяс. Сигурна съм, че си прочела какво и как се развива.
Най-добре посети ЛЛ, там да ти кажат дали има нужда.
Имай предвид, че почти сигурно мястото около боцнатото ще се подуе, ще ходиш със синина 5-10 дни (може и повече, при мен вече седмица мина и едва почна да се разнася).

Притенсява ме и това , че днес вече се позатворила и има малка коричка, а знам че в хубаво да , , диша, ,  мястото а тя реално мм бързо се затвори
Да диша значи да не я покриваш с лепенки, марли, превръзки и пр. Хубаво е много даже, че се е затворила. Ако си навън и в движение, през деня все пак слагай лепенка отгоре, да не трупа мръсотия или да не закачиш случайно да отвори раната. Нощем нека диша.

# 22
  • Мнения: 2 865
Провери къде е противобесния кабинет в града ви и си сложи ваксината за бяс и тетанус. За бяс са 5 дози по точна схема през няколко дни. Мъжа ми го хапаха бездомни градски кучета и му сложиха ваксина. Инкубационният период е няколко месеца, предполагам не искаш да се притесняваш месеци наред.

# 23
  • Мнения: 3 788
Хапало ме е малко бездомно куче преди години. Посред нощ ходих в спешен център и след оглед на раната, ми удариха само ваксина против тетанус. Казаха, че няма смисъл според тях от ваксина против бяс, но ми казаха аз да реша, ако искам трябваше да реагирам в определен срок.

На другия ден се обадих на личния лекар, обясних ситуацията и пратих снимки, че бях с бебе тогава, не можах да отида. Тя ме разпита къде ме е ухапало кучето, и как е изглеждало. Обясни, че има значение къде е мястото на ухапването, но вече не помня подробностите (нещо ми се върти, че ако е по глава, лице, меки части е по-опасно). Каза, че според нея също е излишно да слагам и противобясна ваксина и аз не сложих.
Боля ме известно време, мен ме беше захапало по крака, имах четири дупки и помня, че даже куцах няколко дена.

Ако ще се чувстваш по-добре чисто психически, отиди да ти сложат противобясната ваксина. Физически ми се струва, че няма нужда.



# 24
  • Мнения: 8 937
Ваксина за бяс все още се бие. По спомен пет дози в определени дни след първата.
Вероятността е малка, но преди да я съветваме да не се плаши, нека не забравяме, че изходът е летален в случай на зараза и непоставена ваксина.

# 25
  • Мнения: 6 616
Да не хвърлям бомбата, но причината напоследък специалистите да се въздържат от поставянето й, освен ако няма сериозни съмнения или е доказано, че животното е бясно, е късен ефект от ваксината - отключване на автоимунно заболяване, особено притеснителен е % заболели, при които е поставена в детска възраст. Това беше причината лекарите да ме разубеждават да сложа ваксината на детето, ако не съм абсолютно сигурна, че е наложително. Ако животно е бясно, обаче, ваксината е единственият шанс на човека да оживее (% на преживелите бяс е изключително нисък и дори е оспорван).

# 26
  • Мнения: 414
Да не хвърлям бомбата, но причината напоследък специалистите да се въздържат от поставянето й, освен ако няма сериозни съмнения или е доказано, че животното е бясно, е късен ефект от ваксината - отключване на автоимунно заболяване, особено притеснителен е % заболели, при които е поставена в детска възраст. Това беше причината лекарите да ме разубеждават да сложа ваксината на детето, ако не съм абсолютно сигурна, че е наложително. Ако животно е бясно, обаче, ваксината е единственият шанс на човека да оживее (% на преживелите бяс е изключително нисък и дори е оспорван).
Аз самата съм с автоимунно (Хашимото) .И знам че вредата от ваксините е голяма....Дано всичко е наред и да няма проблем....Моля се!
И с ветеринар говорих за бяса специално и той каза ,, Шанса да е имало бяс е нищожен-да не кажа никакъв, , .
Естествено това не ми дава 100% сигурност , но...
Дано всичко е наред 🙏🙏🙏🙏🙏

# 27
  • Мнения: 6 616
Спокойно, мисля, че при теб всичко ще е наред, още повече, че раничките зарастват (както ти казах, при заразяване с бяс мястото се възпалява),  а и няма някаква обезпокоителна информация в района да има бяс. Все пак се взимат мерки от години, хвърлят се разни “хранилки“ срещу бяс за дивите/бездомните животни, случаите се регистрират и т.н. Сигурна съм, че ще се притесняваш докато изтече инкубационния период и даже може да започнеш да си откриваш симптоми на всяка засилена жажда или леко главоболие (аз детето все го мислех), но като отмине, някой ден ще се шегуваш със случката.

# 28
  • Мнения: 8 937
Възпаление може да има от всяка инфекция. Не се заяждам, но Авторката и без друго се е ошашавила, ще полудее, ако раната се възпали. Blush
Съчувствам, защото и аз съм страхлива и предпочитам да ми бият бяс и тетанус вместо да изперквам за вероятността да се заразя.

# 29
  • Мнения: 1 100
Шанса да е бясно е много малък.
Единствено тетанус може да си биеш и без това трябва да се повтаря от време на време.

И другия път не ходи така смело при животни. Това си е техния свят, ако имат нужда от нещо сами ще дойдат. И на нас няма да ни е приятно, ако кучетата почнат да ни хлопат по вратата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт