Ромил, Рубен или Роман?

  • 6 120
  • 158
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 323
Здравейте! С мъжът ми сме изправени пред много труден избор. Очакваме момченце през октомври, което сме решили да бъде кръстено на свекъра ми Румен. Проблемът е, че аз хич ама хич не харесвам това име. Мислех между Рафаел и Росен. Мъжът ми свързва Росен с някакъв човек и не го иска, а свекърът категорично не харесвал Рафаел. Казал, ако ще го кръстим така, по-добре на моя мъж да сме го пишели.
Снощи моя мъж предложи тези три имена. И трите имат значение, нетипични са и благозвучни. Моля и за вашето мнение. Flowers Hibiscus

Последна редакция: сб, 10 юли 2021, 10:29 от bubanka

# 1
  • Мнения: 11 568
Роман.
Другите са ми страннички.
Вместо Ромил може Ромул / от Ромул и Рем/.
Леко раждане!

# 2
  • София
  • Мнения: 7 992
Защо не го кръстите просто Румен? Иначе, ако трябва да е от трите, бих избрала Роман.

# 3
  • Мнения: 22 867
И аз за Румен, съвсем нормално български име, нито е грозно, нито остаряло. От предложените - Роман, въпреки че и към него съм с резерви, не знам защо в първия момент за град Роман се сетих. Другите две не ми звучат добре. Но все пак вие сте родителите, най-добре себе си питайте, вашето дете ще носи името, моето е просто странично мнение.

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Рубен ми звучи по- добре от Робен
Роман е като роман
не е зле
и Ромул по- добре от Ромил

# 5
  • Мнения: 11 568
За Ростислав се сетих, ако не сте го обсъждали.
Радослав.

# 6
  • Мнения: 1 323
Моя е грешката в анкетата. Второто име е Рубен, а не Робен.
Радослав е хубаво име, но брат ми се казва така и ще решат, че е кръстен на него. Особени хора са, католици, държат на тези неща и си мисля, че ще стане проблем после.
В краен случай ще бъде Румен. Просто ми звучи остаряло някак.

# 7
  • Мнения: 1 582
Не се ли пише Рубен? От рубин? Не ми допада нито едно, честно казано, Роман го свързвам с руснаци.
Кръстето детето както на вас ви харесва, все пак името е първата сериозна отговорност на родителите.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Радостин? От изброените Роман, другите звучат странно.

# 9
  • Мнения: 25 619
Град Роман е кръстен на  цар Роман.
Български цар, не руски. Simple Smile

Иначе и Румен е хубаво име, не е остаряло.

# 10
  • София
  • Мнения: 8 648
Румен. Другите са ужасни.

# 11
  • Мнения: 1 242
От трите избрах Роман / среща се при католиците и е най неконфликтно според мен /.
Рубен е типично еврейско име доколкото помня.
Ромил/Ромул и подобни биха се свързвали с ромите, и няма да е добре мисля за в България.

# 12
  • Мнения: 500
От трите определено Роман.
Рафаел е много хубаво, бих избрала него. Свекърът категорично не го харесвал? Че защо изобщо го питате?

# 13
  • Мнения: 1 323
Не сме го питали. Човекът изобщо нищо не е казал даже. Свекървата е тази,която натяква нон стоп и аз и казах, че мисля за това име. Последния път в който се видяхме тя каза как бил реагирал. Той не е в България. Международен шофьор е и не сме се виждали близо 4 месеца.
Аз на първо четене харесах Ромил. Име на светец е. Но в крайна сметка не искам да се подиграват после на детето, явно наистина е странно име.

# 14
  • Мнения: 1 112
Румен и от мен. Ростислав също ми харесва.
Ако трябва да избирам от вашите - Роман.
За нетипично с Р харесвам Радул.

# 15
  • Мнения: 29 367
От тези трите не ми допада никое.
Разбира се,  трябва на вас да ви хареса,  не на хората от форума.  Включвам се с предложение за Ростислав,  Радослав.  Румен също не е лошо име, а и ще е изцяло на дядото.

# 16
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Може Рушен, като Руши

# 17
  • Мнения: 22 867
Не сме го питали. Човекът изобщо нищо не е казал даже. Свекървата е тази,която натяква нон стоп и аз и казах, че мисля за това име. Последния път в който се видяхме тя каза как бил реагирал. Той не е в България. Международен шофьор е и не сме се виждали близо 4 месеца.
Аз на първо четене харесах Ромил. Име на светец е. Но в крайна сметка не искам да се подиграват после на детето, явно наистина е странно име.

water_nymph, в руски сайт попаднах на католически имена за момчета с буквата Р, погледни ги, ако искаш, просто за идея. Може нещо още да ти хрумне покрай тях.

А тук, български е сайтът, са дадени по месеци.

# 18
  • Мнения: 468
Щом сте решили да уважите,свекър ви,моето мнение е да кръстите детето директно Румен, какво му е на името.Зарадвайте човека,не му изкилифинчвайте името и да се чудите какви производни да търсите.Пишете,че хората са традиционалисти,за мен би било обидно,това пазарене,ще го кръстим на теб,но някак по друг начин,ако ще правите такъв жест нека е безусловно,още повече,че името звучи приемливо и е хубаво,българско,сега ако беше някой Пенчо,Славчо,Генчо да има нужда от осъвременяване! Всичко добро,съвети много,но решението вземате вие!

# 19
  • Мнения: 3 589
От имената, които сте предложили, един ден ще страда детето. Ромче, ако не е, де. Вие си знаете.
Помислете го, все пак родители ще ставате, ако се издъните още на едно име, какво ли ще му причините по-нататък.
Кръстете го Румен и не го осакатявайте на входа на живота!

# 20
  • Мнения: 1 323
Не сме роми. Ако е взел гените на майка си ще е рус със сини очи. Ако на баща си - със зелени очи. Като цяло никога не съм искала детето ми да се казва с буквата Р. Страдам, измъчвам се, хормона ме тресе и изпадам в депресии заради това име. До преди известно време Румен си ми звучеше направо грозно. От скоро почнах да го обмислям и приемам сякаш. В никакъв случай не искам да кръщавам детето си с някакво странно или грозно име.

# 21
  • Мнения: 4 009
А защо въобще трябва да си кръщавате детето на човек, който "дума не е казал" при условие, че не искате въобще да го кръщавате близко до това име. Защото свекървата искала? Да няма тя да го ражда, храни, гледа, облича и плаща за университета? Тя нейното дете си е кръстила, сега е ваш ред да си кръстите вашето. Като се нацупи - нацупи, това си е неин проблем, не ваш - възрастните хора трябва да имат малко акъл в главата, а не да се държат като първокласници, на които са им взели близалката.

# 22
  • Мнения: X
Рубен е красиво име. Звучи като рубин. Бих си кръстила детето така.
Росен също е хубаво име. Но! Бих си избрала име и бих казала, че АЗ съм майката и ще кръстя детето както АЗ искам. Те да си родят и да си ги кръщават както искат.
Отпусни се и избери име, което ти идва отвътре, което според теб носи лекота и щастие, и кръсти детето си с него. Много майки са разкъсвани от обвинения и натяквания за името и собствените си желания. Досега съм срещала майки, които страдат от принудителния избор на името на собственото си дете. Но не съм контактувала с майка, която съжалява за това, че се е наложила над роднините и която е избрала да държи на собственото си мнение.
Не се поддавай на глупости от типа "в тяхната къща живея, те ще помагат/ няма да помагат".
Те ако си обичат внучето, ще се грижат за него независимо от името и на първо място ще уважат решението ти да кръстиш детето си както ти искаш. Иначе какво - почва едно безкрайно изнудване как да си живееш живота, защото те помагат и заради традициите. Момиче, ти ставаш жена и майка - вече ти вземаш решенията. Казвам ти го като жена, която на ум знае, че детето и́ трябваше да носи друго име.

# 23
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Между другото, наистина сега е момента да поставите границите и да покажете до колко могат да ви се месят и до колко не.

Ако имате проблем с това, ако не- не

Аз не съм кръстила децата си на никой от родата, но откакто баща ми почина ми е тъжно, че не съм кръстила единия син на него. Той имаше страхотно хубаво име. Обаче аз не харесвам да има еднакви имена в родата. Втрисам се. Сега вече го няма и това име ще ми липсва. Дано някой от синовете ми го използва

# 24
  • Мнения: 1 323
Хамстер, какво да ти кажа.. Тя нейното дете го е кръстила Николай пак на свекър си Никола. Особени хора са, не искам излишни драми и просто това ще бъде един компромис от моя страна в благото на семейството.
Ако дядото на моя мъж не беше починал април месец, щях Никола да си го кръстя. Харесвам името, а и човекът си заслужаваше. Снощи мъжът ми от някъде измисли Пламен. Пламен няма да е на никого.

# 25
  • Мнения: 22 867
Много деликатен е тоя момент с даването на име, особена, ако се съобразявате с близки хора, на които да бъде кръстено детето. Не е хубаво и насила да го наричаш с име, което не харесваш. Въпреки че, ето, аз не разбирам защо Румен не ти харесва, но ти пишеш, че страдаш, измъчваш се, изпадаш в депресии. Така че, правилно търсиш решение, все пак твоето дете е това.
Ние пък с ММ, решихме, че ще слагаме имена, които ни харесват, и няма да се съобразяваме с баби и дядовци, децата не са кръстени на един или друг, въпреки че случайно има и съвпадение на буквички, не сме го търсили. С днешна  дата си мисля, че е можело и да се съобразим, но тогава така мислехме. Кръстихме големия син Милен, а прадядото, бащата на свекъра, винаги му казваше Митьо, просто защото така казваха на свекъра. Не сме се сърдили или разправяли, все тая, децата да са здрави. Аз съм малко раздвоена за тая традиция. И е хубава от една страна, и създава големи проблеми от друга. Така че съм за това, както майката и бащата решат, детето е тяхно.

# 26
  • Мнения: 4 009
Казвам ти го като жена, която на ум знае, че детето и́ трябваше да носи друго име.

Аз пък съм дете на майка, която тропна с крак и каза - няма да е на свекървата, колкото и да се пени тя. Ужасно много и благодаря за което, щях да си сменя името със сигурност при първа възможност - не стига, че името грозно, ами и жената го*но...

Хамстер, какво да ти кажа.. Тя нейното дете го е кръстила Николай пак на свекър си Никола. Особени хора са, не искам излишни драми и просто това ще бъде един компромис от моя страна в благото на семейството.
Ако дядото на моя мъж не беше починал април месец, щях Никола да си го кръстя. Харесвам името, а и човекът си заслужаваше. Снощи мъжът ми от някъде измисли Пламен. Пламен няма да е на никого.

Еми ето - ако ти харесва името - нека е Пламен. Не се поддавай още от първите моменти - цял живот имаш с тези хора да живееш, ако от сега се огънеш, после ще те правят каквото си искат - не го гледаш правилно, не го храниш с каквото трябва, аз така казвам - трябва така да правиш - щом веднъж те накарат да е на тяхното, после няма да излезеш на глава - помисли си много внимателно дали искаш да си в това положение цял живот.

# 27
  • Мнения: 3 589
Пламен е прекрасно име.

# 28
  • Мнения: 11 568
Пламен е хубаво.
Твоите родители с какви буквички са- дано не се затръшкат и те / шегувам се, да не се обидиш/.
Щях да пиша, а забравих.
Имената с Р не са ми по сърце. Не че нещо, ама детето ако не може да казва " р" има да го подиграват, евентуално.
Примерно, казвам.

# 29
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Пред Пламен, предпочитам Огнян

Много ми е приказно

Иначе как се пише на английски Simple Smile

С Р може и Росен, от роса

# 30
  • Мнения: 4 009
За тази работа с Р има логопеди. Имам някакво чувство, че сега на родителите не им пука изобщо за тези неща - при нас в училище имаше логопед като бях малка, и всички с проблеми с изговарянето след часове в редичка ходиха при него задължително. А сега вместо да отидат за корекция на неправилното изговаряне, хората стават певачки и рапъри Grinning

# 31
  • Мнения: 1 323
Моите родители са Георги и Михаела. Ако имам второ дете със сигурност ще бъде Михаил или Микаела, според пола. За първо дете ще настане световна война ако не го кръстя на свекъра, ами още повече на някой от моите родители. Ако моя мъж беше казал категорично, че не иска да е на баща му, щяхме да измислим нещо друго. Но аз го виждам, че му се иска да бъде на него, въпреки че винаги казва “в крайна сметка ще решиш ти”. Ако не се спрем на нещо друго ще си бъде Румен. Колкото повече наближава моментът, толкова повече започна да ми става все тая. Стига само да е здрав. До преди месец наистина много се измъчвах.

# 32
  • Мнения: 3 589
За тази работа с Р има логопеди. Имам някакво чувство, че сега на родителите не им пука изобщо за тези неща - при нас в училище имаше логопед като бях малка, и всички с проблеми с изговарянето след часове в редичка ходиха при него задължително. А сега вместо да отидат за корекция на неправилното изговаряне, хората стават певачки и рапъри Grinning
Грешно чувство имаш, вината не отдавам за родителите. Днес няма безплатна грижа за децата. Училищните логопеди, където ги има,рядко се вясват и бичат на частно. Един час при логопед е между 25 и 40 лева. Един курс изисква много посещения. На месец в най-икономичния вариант са 8 посещения х 25 лева = 200 лв. само за логопед. Не всички родители могат да си го позволят и това е жалко и в същото време е осъдително спрямо държавата.
Извинявам се, че се отклоних, но не се сдържах като се сетих какво се случи при нас. Дъщеря ми със съученичка посещаваше (частен) логопед х 30 лв на час. В един момент на другото дете родител остана без работа и аз помогнах с няколко часа, но на майката стана неудобно и отказа. Насочиха се към по-евтини часове, но пак им идваше скъпо. Спря детето и търсеше дълго държавни варианги без успех. Висеше с молба пред кабинета на логопеда в училище, писа и до директорката. Всъщност писа и на някакви на организации/асоциации, не помня вече. В един момент спряда говори за това и само казваше "ние ще се оправим, занимаваме се вкъщи, другото може да отложим малко". Повече не питам, защото ми е неудобно. Та така за логопедичната безотговорност на родителя.

# 33
  • Мнения: 1 582
В Германия съм срещала варианта на Рубен като Рувен, но за България не ми звучи добре.

Аз съм за Рафаел, звучи ми много хубаво, хем е и християнско.
А свекървата отсега я озаптявай, че да не ти прекипи и да ескалира ситуацията. Изборът на име е много важен момент за родителите и всяка жаба трябва да си знае гьола.
По темата за второто детенце - моя близка приятелка е Мариела на дядо си Михаил🙂

Леко раждане и за да не се депресираш, че и след това-прави, каквото искаш и сметнеш за правилно сама.

# 34
  • Мнения: 25 619
Знаеш ли какво е значението на името Румен? Спада към пожелателните имена. Образувано е от прилагателното „румен“, което означава червен (естествената червенина на бузите, която е признак на здраве), красив. Съдържа пожелание за здраве и физическа красота. В народното творчество момите и юнаците все са „румени“, засмени.
Това ако решиш все пак да кръстиш детето Румен и ти помогне да го приемеш.
Но въпреки това твърдото ми убеждение е, че родителите задължително трябва да дадат на детето си хубаво, смислено име, което няма да го кара някой ден да се срамува или оправдава. Също така е много важно те самите да харесват името, да буди в тях удоволствие, а не да се гърчат всеки път, когато го чуят или произнесат.
Даването на име на детето е огромна отговорност, не просто каприз или следване на някаква мода. Изчанчени имена могат да се дадат на кукла, куче, котка и т.н., но на човешко същество, още повече собственото ти дете – не бива.

# 35
  • Мнения: 46 518
Нито едно от посочените не ми харесва.
Когато много хора избират име, накрая обикновено се получава нещо странно. От обсъжданите Румен и Росен харесвам.

П.П. Не позволих въобще обсъждане за първото име. Другите две са на бащата и фамилията му, първото определям аз. Когато родих и я записах, тогава го съобщих.

# 36
  • Мнения: 29 367
Накрая го кръстете на него си и това е. Избирате име, което да допада на теб и на бащата и това е. Съобщавате на родата, че не е кръстен на никого, за да няма сърдити.

# 37
  • Мнения: 500
Авторке, а кое е твоето любимо име? Без да се съобразяваш с буквите на роднини и свекъри.

# 38
  • Мнения: 3 922
Нито едно от трите предложени.
С Р харесвам Руен и Радан.

# 39
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 887
Нито едно от трите не харесвам.
С Р най ми харесва Руслан.

# 40
  • Мнения: 1 323
За момче никога не съм имала “любимо” име. Просто винаги съм смятала, че ще имам момиче. Единственото  с Р, което ми харесва повече от останалите е Рафаел. Ако беше момиче със сигурност щеше да е Рафаела.
Рафаел, обаче, и таткото не харесва много.
Няма какво да го мисля. Ще кажа на мъжа ми да реши - Румен или каквото избере на никого.

# 41
  • София
  • Мнения: 7 992
Вижте около датата, когато се пада раждането, дали няма някой имен ден.
То и аз така се чудех между 3 имена, даже бях пускала и анкета тук, накрая редуцирахме имената до 2. Роди се детето, ние продължихме да се чудим, решихме да теглим чоп кое от двете. Накрая мъжът ми случайно погледнал, че в деня, в който родих, се празнува светията на едно от двете имена, които така или иначе спрягахме. И дилемата се реши веднага. Simple Smile

# 42
  • Мнения: 7 275
Нищо лошо няма да се уважат бабите и дядовците. Те много се радват и го оценяват. Бих го кръстила Румен. Другите имена не ми харесват.

# 43
  • София
  • Мнения: 30 142
Нито едно от посочените не ми харесва.
Когато много хора избират име, накрая обикновено се получава нещо странно. ....
Точно това си помислих при прочитането на първите 2-3 поста на авторката. Не мога да разбера защо родителите причиняват този стрес на децата си? Да е кръстено на някой, да носи буква или цялото име. Защо не оставят родителите да изберат сами името на детето си? В целта си да угодят на бабите и дядовците, младите избират безумни имена на децата си.
Да уважат, ама ако искат и харесват буквата. Жената измисля сега безумици с Р, за да угоди на свекървата.
Имам познат с име Гатьо заради подобни "уважения", че сега се чуди как да се представя.

Не е по темата, ама и това с "винаги съм искала/ мислила, че ще имам момиче/ момче" ми е странно. Аз винаги съм мислила, че ще имам деца, но какви ще са, природата решава, а не аз и ММ. И по този въпрос съм се наслушала на такива семейни драми, че оставам безмълвна.

# 44
  • Мнения: 2 757
От трите - Роман.

# 45
  • Мнения: 5 546
Нито едно не ми харесва, но все пак гласувах за Рубен, най-приемливо ми е и все пак има някаква красота и препратка към Рубин, а и само една буква разлика с дядото, това явно е важно в случая. Роман свързвам със Сашо Роман и ми е на последно място. Румен е нормално, съвсем обикновено име, нищо засрамващо или подигравателно няма в него, но наистина вече леко демоде. Рафаел или Рафаил е в пъти по-красиво и пак ще носи буквата на дядо си, пък ако свекърите Ви не го оценят, толкова по-зле за тях. Кръстете си детето така, както Вие искате, не както Ви налагат.
Моята дъщеря е с буквата на майка ми, но съвсем различно име и тя пак е много щастлива от факта и никога не е предявявала претенции. И то не че името й не ми харесва, напротив, красиво е, но самата тя не е фен да се повтарят едни и същи имена във фамилията, аз също съм за разнообразието. Румен вече има в семейството Ви, сега е ред на един Рафаел/Рафаил. Успех и отстоявайте себе си! 🍀

Последна редакция: сб, 10 юли 2021, 15:28 от АлисаВСтранатаНаЧудесата

# 46
  • Мнения: 1 323
Ами да. Може би изобщо не трябваше да казвам какво съм намислила. Още повече, че дядото Румен е трябвало да се казва точно Рафаел/Рафаил(католици са както споменах), но поради времената тогава, не са имали право да го кръстят така. Честно казано, мислех че ще се хареса името, изобщо не очаквах подобна реакция. Моите родители също настояват да го кръстя Румен, Рафаел било смешно.
Вече изобщо съжалявам, че коментирах с всички роднини името. Просто свекървата ни тормози психически вече с това име, поне мен де. Всеки път като ме види и почва да ми говори на корема “Румбата това, Румбата онова” и си мислех, че ще миряса. До последния път като се видяхме и не изтърси, че ако щял(все едно мъжа ми ще го ражда и него ще питат как се казва) да го кръщава така, да си го пишел на него си.
А са млади хора, нямат и 50 години. Тя се опитваше да ме накара и майко и татко да ги наричам, но не можа да ме пречупи с това.

# 47
  • Мнения: 11 568
Роналдо?Simple Smile
Между другото, в Румен ги има буквите на свекъра, майка ти, мъжа ти, твоята.

# 48
  • Мнения: 1 323
И на свекървата - Недялка е.

# 49
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не го кръщавай Румен
Имаш проблем, щом свекървата толкова се налага.
Бях сигурна, когато спомена, че ти се повръща от името.
Скрит текст:
Спомних си случай за една хистерична невроза, описана в литературата.... В случая на една жена ѝ ставаше лошо, всеки път, когато влизаше в една стая. Оказа се, че вътре имаше снимка на властната свекърва. ...
Не е името проблема, но с приемането му, ще помогнеш да се настани усещането между вас двамата, че свекървата командва и има власт в семейството ви.
Говори с мъжа си, кажи му, че това име не ти харесва и искаш да измислите нещо, което да харесва на вас двамата. И бъди настоятелна, защото явно свекърва ти е от онези жени, които винаги ще се опитват да се налагат да да пъхат прът в колелата на семейството ви.

# 50
  • София
  • Мнения: 30 142
water_nymph, моят съвет е да поговориш с мъжа си. Седнете, обсъдете името, вземете вие решение и в деня на раждането просто съобщете името. Не се съобразявайте с никой, казвам ти го с най-добро чувство. Това дете ще носи името цял живот. Да не говорим на теб какво ще ти е с име, което меко казано не харесваш. Ще се посърдят ден-два и ще им мине. Не ти е лесно, но сега е времето да се застъпиш за детето си, а не да отстъпиш в името на мира.

Скрит текст:
Аз имах такъв период с второто дете. Свекървата подпитваше големия син, дали сме избрали име и уж ненатрапчиво изразяваше мнение, да е с една буква, звучало красиво. Аз само се усмихвах мило и мълчах, но с ММ вече бяхме избрали име. В деня на раждането ММ го съобщи на всички и да видиш как нямаше хък-мък. Не беше с желаната от свекърва ми буква, но тя не посмя да отвори дума дори. Е, не ѝ стана много приятно, ама го преживя.Smiley

# 51
  • Мнения: 5 546
Щом дядото е трябвало да се казва така, изобщо не знам какво има да го мислите повече. Свекървата е имала шанса да кръсти децата си както си поиска, сега е твой ред и не допускай такова грубо вмешателство, защото това с името е само началото.
Знам за един случай преди години: жена ражда и иска да запише детето си София, на свекърва си Софка. Свеки като чула, се затръшкала, отишла в родилното, вдигнала скандал, че трябвало да е дословно на нея и родилката от немай-къде склонила и записала детето Софка... Не позволявай такова нещо! Сръднята ще трае няколко дни, а името е до живот!
Аз на твое място, ако някой така агресивно ми навлизаше в личното пространство, нарочно нямаше да му угодя.
Ние казахме името в деня на раждането. Никой не знаеше дори буквата, въпреки че отдавна ни подпитваха отвсякъде (само майка ми, с чиято буква е дъщеря ми, никога не отвори дума и казваше как важното е да е живо и здраво).
Съветът ми е: недей да спориш с нея, като нарича корема ти "Румба" (их,че гадно галено), усмихвай се и не говори повече по темата. В деня на раждането си го записваш Рафаел, а те няма да кажат и копче. Ние получихме единствено комплименти, след свършен факт трябва да си идиот, че да изкоментираш, дори и да имаш възражения. Simple Smile Успех, момиче.

# 52
  • Мнения: 4 009
Да, просто като те питат в болницата как се казва - казваш името, което искаш и това е.
Предварително може да поправяш свекървата - като каже на корема Румба, и отговаряш - решихме, че ще кръстим детето Цветежармен-Ейнджъл или *твоето име*-*името на майка ти* в мъжки вариант или друга фрапантна измишльотина, и се засмиваш истерично. И повтаряш до последно и само на нея, че ще се казва така. После като го кръстиш с нормално име ще въздъхнат с облекчение, че не си изпляскала тотално от хормоните Grinning

# 53
  • София
  • Мнения: 30 142
А, защо изобщо трябва да е с Р? Изберете си име, което ви харесва, и си го кръстете. В тази ситуация аз бих избягвала буквите Р и Н.

# 54
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Ромил-латинско име,означава,, твърд,,.
Рубен-еврейски-син
латински-червен,сияещ
Роман-латинско и означава ,,римлянин,,.
Разпространено е на запад.

Гласувах за Роман.

Аз бих кръстила директно на свекъра,защото Румен е хубаво име.
Ама щом свеки се опитва да се налага,по-добре не.
Радослав
Радомир

# 55
  • Мнения: 1 582
Радул също съм чувала преди известно време за момче. Толкова е старо името, че чак хипстърско ми звучи и ми харесва 🙂

# 56
  • Мнения: 3 124
Раян
Румен
Роман

# 57
  • Мнения: 25 619
Просто свекървата ни тормози психически вече с това име, поне мен де. Всеки път като ме види и почва да ми говори на корема “Румбата това, Румбата онова” и си мислех, че ще миряса. До последния път като се видяхме и не изтърси, че ако щял(все едно мъжа ми ще го ражда и него ще питат как се казва) да го кръщава така, да си го пишел на него си.
А са млади хора, нямат и 50 години. Тя се опитваше да ме накара и майко и татко да ги наричам, но не можа да ме пречупи с това.

Свекърва ти какви сериали гледа? Латиноамерикански, турски, индийски?
Хване едно име от тях с Р и спи спокойно. Ще удариш джакпота.

Извинявай, но не вярвам, че темата е истинска. То бива, то може, ама чак пък толкова... За теб говоря, не за това кой от родата какво искал.

ПП Я да погледна датата... Ха, 2021 година. А, стига бе...
Едно време кръщаваха я за нива, я за кола, я за апартамент... Питай свекърва си какво дава за Румен.

# 58
  • Мнения: 7 275
И какво като е 2021? Пак има млади хора, които уважават родителите си и си кръщават децата на тях.

# 59
  • Мнения: 25 619
Между уважение и принуда има доста голяма разлика, не мислиш ли?
И кой заслужава повече уважение – родителят или новороденото, което цял живот може да се мъчи заради някое нелепо име?
Дай да си уточним приоритетите...

# 60
  • Мнения: 46 518
И какво като е 2021? Пак има млади хора, които уважават родителите си и си кръщават децата на тях.
И според мен годината има значение. Ако в миналото "младите" не беше прието да вземат някои решения относно собственото си семейство и деца, сега не е така.
Относно уважаването, лично аз точно заради уважаването не спазих традицията. Ако имах близнаци четворка, тогава да. Но да кръстя детето на един, за мен е демонстрация, че не уважавам останалите трима.
По същия начин не признавам по подразбиране да кръщавам на свекъра. Много си го уважавам, но по същия начин уважавам свекървата и моите родители, не виждам защо полът на мъжа ми и баща му да дава предимство и то при положение, че така или иначе техните имена фигурират според закона в имената на детето (бащино и фамилно).

# 61
  • Мнения: 5 144
FrauDanna, всеки показва уважение по различен начин. Например моите родители преди години показаха невероятно уважение като казаха, че единственото, на което държат е ние да си изберем име и да не се чудим как да го кръстим  а тях. И това, че е 2021, означава, че някои родители трябва да се светнат, че са си кръстили децата и не им е работа да си кръщават внуците, да се тръшкат и да тропат с крак.

Авторке, както си си го преценила. Щом си склонна на компромис - супер, но нека не е за сметка на спокойствието на детето  някой ден. Ако не ти се влиза в ясни пререкания с нея на шега можеш да кажеш на дамата да не кръщава нероден Петко, че да не се окаже Румяна, пък тя ако се усети - усети. Аз бих била директна, де, но това съм аз.

От трите нито едно, съжалявам. Ромил не съм чувала през живота си, явно не съм чела достатъчно, но ми звучи като незавършен вариант на Радмил (има женски вариант, не знам дали има мъжки), Радомил или нещо такова.
Рубен е относително ок, сещам се за Рубенс, но ми звучи грубо. А и цял живот ще трябва да обяснява как се произнася и къде му е ударението.
Роман е хубаво историческо име, но не бих си кръстила детето така. Най-малкото за съжаление ще ме подкачат защо не съм го кръстила с тире Сашо-Роман

Робърт? Роберто? РафаИл (харесва ми повече от Рафаел). Малко по-непопулярни - Радан,
Ако Пламен ви допада може нещо в същия дух- Огнян, Марин.

# 62
  • Мнения: 1 323
Не знам защо мислите, че не е истинска темата. Хората живеят на село, в такава общност са, че за тях е важно “какво ще кажат хората”. Манталитета е такъв, друго не са видели. Особено тя. Свекърът е шофьор, обикаля, по-светски човек е. Но тя не е излязла от село цял живот и разсъжденията и са като на моята баба, примерно. Но не съм тук, за да им търся кусури, а исках да се допитам за нещо, което е важно за мен и явно сама не мога да стигна до решение.
Не ми се кара с тях, нито искам конфликти. Ще оставя мъжът ми да вземе основно решението. Ако каже, че държи все пак да е на него, то ще му дам името Румен. Ако ли не, ще изберем нещо, което да няма нищо общо.
Поне от вашите отговори добих някаква представ как би се приело от масовата част подобно име. Не искам в никакъв случай да давам име на първородното си дете, което в последствие ще го кара да се чувства неудобно.

# 63
  • София
  • Мнения: 30 142
За какво уважение говорим когато майката на детето не харесва изобщо имена с Р и е принудена, в името на мира, да кръсти собственото си дете с име, което не желае? Ега ти уважението! Извинявайте! А към майката, дали някой ще прояви уважение и ще я остави да си кръсти чедото с хубаво (според нея) име, че да ѝ е кеф цял живот като се обръща към детето си.? Или важното е да не счупим хатъра на възрастните? Събудете се, живеем в 21в. и не всичко е на всяка цена. Оставете си децата да си живеят живота, да си раждат деца, да ги кръщават и възпитават както искат.
Не бих си изнудвала децата по този начин и ако някой от другата страна си позволи да изнудва младите по този долен селски начин, бих се намесила без колебание. Хайде, нЕма нужда!

# 64
  • Мнения: 12 029
Не е любимото ми име Румен/ Румяна, но ми е нормално.
Ромил съм чувала, бащата на моя съученичка се казваше така човекът. Та тя все бавно и натъртено си казваше бащиното име, защото на първо чуване беше проблем за околните. Днес вече има толкова различни имена, че си ми звучи съвсем нормално. Рубен и Роман не ми харесват. Рафаел/ Рафаела ми харесват.
Разбирам ситуацията на авторката. Казвате, че бабата и дядото няма да обичат по-малко детето, ако не повтори името, ама то и майката нима ще го обича по-малко? Не, разбира се, освен ако не го свързва с човек, когото тотално не харесва. Все пак не говорим за Цоню, Цаню, Щерю или Пею, нали?
За съжаление, хора като свекървата се срещат и не само в малко село, от което не са излизали цял живот. И в градовете ги има такива и то в 21 век. Спазили са традицията волю-неволю и сега очакват и децата да я спазят. Те за това са живели. В днешно време поне е лесно, семействата имат средно по две деца и има някакъв избор - едното на нашите, второто - на вашите. Добре, че не иска Неделчо или Недялка да е.
Румен, Рафаел от мен. В анкетата ще гласувам за Ромил.

Последна редакция: сб, 10 юли 2021, 23:09 от Mama Ru

# 65
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 887
Кръстихме сина ми на свекъра, дословно, против моята воля. Името е старо, грозно, и съкратено или галено не става да се обръщам към него. Ама се затръшкаха, сърдиха, обещаваха апартаменти.... Синът им се подведе в крайна сметка и стана на тяхната.
Повече от 20 години нито го търсят, нито се сещат за него, дори и по телефона не му се обаждат, нито пък нещо му купиха, ама това е най-малкия проблем.
Молих се, плаках, предложих име с буквата на свекъра.... Не.
На този акъл никога няма да позволя да ми се месят и нареждат за нещо толкова важно като името на детето ми, ама тогава.... млада и глупава. Не допускайте тази грешка. Ето 20+ години минаха, но още ми е гадно. И няма как - всеки ден се обръщам по име на сина ми все пак...

Последна редакция: сб, 10 юли 2021, 22:36 от AIDA_N

# 66
  • Мнения: 1 371
От имената в анкетата - съм за Роман. Рубен също ми харесва, но ще е малко трудно за произнасяне в България. В българската и руската Библия това име се произнася и пише Рувим. Вижте тук: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D0%B2%D0%B8%D0%B.

Иначе, и Румен ми харесва. Предлагам: Роберт и Рикардо.

Леко раждане!

# 67
  • София
  • Мнения: 30 142
Кръстихме сина ми на свекъра, дословно, против моята воля. Името е старо, грозно, и съкратено или галено не става да се обръщам към него. Ама се затръшкаха, сърдиха, обещаваха апартаменти.... Синът им се подведе в крайна сметка и стана на тяхната.
Повече от 20 години нито го търсят, нито се сещат за него, дори и по телефона не му се обаждат, нито пък нещо му купиха, ама това е най-малкия проблем.
Молих се, плаках, предложих име с буквата на свекъра.... Не.
На този акъл никога няма да позволя да ми се месят и нареждат за нещо толкова важно като името на детето ми, ама тогава.... млада и глупава. Не допускайте тази грешка. Ето 20+ години минаха, но още ми е гадно. И няма как - всеки ден се обръщам по име на сина ми все пак...
А, именно затова говорим!

И от какъв зор ще кръстя едно на тези, едно на онези, а не както аз искам? По тази логика трябва да родя поне 4, за да няма сърдити. Не се съобразявам с никой, слава Богу и ММ. Децата са си наши. Нито апартаменти ме блазнят, нито тръшкане ме впечатлява. Smiley Като искат бабите и дядовците имена, да си родят деца и да си ги кръщават както искат.

# 68
  • Австрия
  • Мнения: 2 312
Ако трябва на свекъра.. Румен или Руен. Но от трите предложени нито едно лично на мен не ми допада. Ако по някакъв начин постигнете компромис.. и Пламен бива.

# 69
  • София
  • Мнения: 30 142
Ако трябва на свекъра.. Румен или Руен. Но от трите предложени нито едно лично на мен не ми допада. Ако по някакъв начин постигнете компромис.. и Пламен бива.
Пламен на дядо му Ламби.

# 70
  • Австрия
  • Мнения: 2 312
Не е на Ламби Sweat Smile

Снощи мъжът ми от някъде измисли Пламен. Пламен няма да е на никого.

Но ако трябва просто.. Руен е най-близо до Румен, хубаво е името и няма да му казват 'Румба', което никак не се харесва на авторката..

# 71
  • Мнения: 3 310
Често казано мъжки имена с буквата Р не са ми особено любими. Харесвам само 2- Рад и Ради. Значението е прекрасно както и на български, така и на английски. Имах дядо Ради, също имам и приятели с това име, симпатично ми е.
Тези посочени имена не ми харесват, Румен пък изобщо. Съжалявам, но вие ще сте тази, която ще използва това име най- много, не правете компромис.

# 72
  • Мнения: X
Аз пак да кажа Росен. А ако се окаже, че е момиче - Росна - ммм, любимо име! 😊

# 73
  • Мнения: 3 922
Рубен?  има ли изобщо такова име? Сигурна ли си, че не го бъркаш с Робин? То е по-приемливо. Робърт също.
Ако е Рубен, детето вечно ще трябва да се обяснява какво е това име и ще го бъркат, защото е като Румен с правописна грешка. Ако си имала предвид скъпоценния камък рубин, то по-добре да е направо с това име.
Имената на скъпоценни камъни като че ли не се използват като лични имена в БГ често. Май само Бисер е такова и производните от кристал.

Руен и Радан наподобяват Румен, но са по-хубави. Особено Радан. Има и хубаво умалително - Ради.
Робин и Робърт също са хубави и подходящи. Накратко Роби, Боби.

Последна редакция: нд, 11 юли 2021, 05:17 от Greene

# 74
  • Мнения: 1 323
Благодаря на всички за предложенията! Руен и аз харесвам,  но знам, че има такова село и не знам дали няма да е малко странно.
За Рубен, не съм го объркала, има си такова име.   Вярно, в България не се среща май много много, но има доста арменци с това име. И от много други страни(Рубен Диаш - футболист, Рубен Гарсия - писател) и значението му е като на камъка рубин.

# 75
  • Мнения: 3 922
Вероятно обаче оригиналът се произнася с "и" , т.е. Рубин.
А Руен е славянско име, което означава млад и пъргав или цвете руен. Освен това е са наричали така месец септември - Руен (Руй). Значението на това име било "Изобилният (плодородният) месец".

Асоциацията със селото и отхвърлянето на името заради нея ми е непонятна. И София е име на град, но и милиони хора по света се казват така.

Последна редакция: нд, 11 юли 2021, 09:42 от Greene

# 76
  • Мнения: 22
От изброените най-приемливо ми се струва Рубен. Но мисля че вие с мъжът ви или само той дори трябва да вземете решение какво да бъде името. Без значение дали ще е кръстено на свекъра или на никого. С буквата Р ми допада Робин или Роберто на галено Роби. Едно време за моето име е имало чуденка как да ме кръстят и бабата на майка ми е настоявала да ме кръстят на свекъра/тоест дядо ми Първан - Първолета, Първана/  майка ми все пак не е угодила и е избрала име заедно с баща ми, което им харесва/по случайност е с първата буква от името на баща ми/ и роднините са се примирили в последствие. Не е имало излишна драма и сръдни.

# 77
  • София
  • Мнения: 514
Детето си е ваше, изборът на име е ваш. Ако някой обича детето, ще го обича и Унуфрий да го кръстите. Не позволявайте да ви манипулират по такъв начин. Какво ще кажат хората - нищо няма да кажат, защото на никой не му пука. За мен е много грозно да се опиташ да вменяваш вина и да си налагаш мнението на бременна с бушуващи хормони, която има да мисли за още сто неща. Ако не е кръстено на дядо си, няма да им е по-малко внуче, а ако свекървата не го разбира това - жалко за нея.
От посочените бих гласувала за Роман, Румен не е лошо, Рафаил също не е зле. Р не е много благодатна буква май. Предлагам Руслан, Радостин, Радосвет, харесвам и Росен. Много харесвам и Ростислав, заради филма "Вчера".

# 78
  • Мнения: 1 371
Както и Вени написа, името Рубен има еврейски произход и означава "ето, син". То е библейско, от Стария завет. Вижте и този линк: https://www.behindthename.com/name/reuben.

Не идва от "рубин".

# 79
  • Мнения: 1 459
Рубен е еврейско и ударението е на у. От трите най ми допада Роман. Ако бях на авторката изобщо не бих угаждала на хора, които ми оказват натиск. Кръсти детето, както ти желаеш.

# 80
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Аз съм с две ръце за Рафаел!
Отделно също смятам, че майката заедно с бащата трябва да изберат името на тяхното дете и точка! Име, което на тях им харесва, а не някое компромисно и после цял живот нещо да те човърка в името на детето ти. На ден го казваш по сто пъти, не ми се мисли как е ако не е името, което си искала

И честно казано, баба дето не е излизала от село цял живот няма да ви дава тон в живота!

# 81
  • София
  • Мнения: 30 142
Не е на Ламби Sweat Smile

Снощи мъжът ми от някъде измисли Пламен. Пламен няма да е на никого.

Но ако трябва просто.. Руен е най-близо до Румен, хубаво е името и няма да му казват 'Румба', което никак не се харесва на авторката..
А, това съм го пропуснала. Еми Пламен, Пламен да е.

# 82
  • Мнения: 8 810
не гласувам за никое, защото не ми харесват.
На ваше място, ако трябва да кръстя детето си с Р, ще бъде Радо или Ради.

# 83
  • Мнения: 1 242
На мен също  Радослав най ми допада. Ще му викат Ради или Радо. Познавам няколко  ( и деца и възрастни ) човека с това име, лесно се вписва в нещата, изговарянето също е кратко и лесно.

# 84
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Пламен е много по-добро предложение.

# 85
  • Мнения: 3 310
На мен също  Радослав най ми допада. Ще му викат Ради или Радо. Познавам няколко  ( и деца и възрастни ) човека с това име, лесно се вписва в нещата, изговарянето също е кратко и лесно.
A в чужбина ще е Рад, което означава готин, невероятен и подобни.

# 86
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 755
Нито едно не ми допада. Но Роман звучи най-приемливо за мен.

# 87
  • IC 1101,Abell 2029
  • Мнения: 1 055
Тези три имена въобще не съм ги чувал.На мен ми харесва най-много Радостин или вместо Рафаел,не може ли да е просто Рафи.

# 88
  • Мнения: 783
От посочените в темата намирам за симпатично Роман, но и аз го свързвам с града или с вид литературна творба.. Сещам се, че има едни  братя романови, циркови артисти Simple Smile
 Друга интересно име с р, но пак леко архаично-Радой

 Съжалямам, че ще налея допълнително масло в огъня, но спорен мен е редно бъдещият татко да се намеси и да постави майка си иии въобще всички с претенции на място.. ние с моя мъж имаме такова правило, когато родителите или близки на единия от нас говорят глупости/ държат се неадекватно, то се разправя този, на който са. Така някак ситуацията се локализира образно казано и се потушава по-леко отколкото ако аз директно скоча да се разправям с негови близки или той респестивно с мои.
 Тааа, сядате с таткото измисляте едно красиво име, което да гали и на двама ви очите и ушите иии се приключва. В крайна сметка до какви последици може да доведе това ваше “своеволие”?

# 89
  • Мнения: 5 546
Тези три имена въобще не съм ги чувал.На мен ми харесва най-много Радостин или вместо Рафаел,не може ли да е просто Рафи.
Аз пък смятам, че е хубаво да си е записан Рафаел, пък нека си му казват Рафи. Един ден няма да е бебе или малко дете и е добре да си има цялостно име, не само умалително.

# 90
  • Мнения: 1 323
Ами на таткото също му се иска да бъде кръстен на баща му. Той не настоява изобщо да бъде името дословно и затова стоим и двамата мислим производно, което да ни хареса. Проблемът е, че аз не харесвам особено имена с тази буква. Може би щеше да склони на Рафаел, докато майка му не се намеси с това, че свекърът изобщо не харесал името и така ще го обидим, а пък уж искаме да го уважим.
Иначе моя мъж харесва Радослав или Радостин. Аз също ги харесвам, но моя брат се казва Радослав и съм сигурна какво ще стане. Ще кажат, че не е кръстен на дядото, а на моя брат.
Да, в крайна сметка ние двамата решаваме и трябва на нас да ни харесва, но поради някои обстоятелства ще живеем в една къща с тях за поне година и не ми се слуша непрестанно намилане и фасони. А такива със сигурност ще има. От на бабата страната. Дядото го няма по 3-4 месеца 3 пъти в годината.

# 91
  • Мнения: 12 029
Ако харесваш дядото като човек, давай направо Румен. Име като име. Не старо или осмиващо, детето ще се чувства нормално с него и ще запазиш семейния мир. А като родиш второ ще е на твоите родители и отново няма да могат нищо да кажат, защото ще си спазила традицията, на която явно много държат.
П.п Майка ми нямаше претенции да има кръстено на нея дете. Когато се чудех да име на сина ми, тя подхвърляше разни неприемливи за мен имена, аз превъртах други. Накрая казах, че може и Евтим да го кръстя, Тими на галено - хем рядко име, хем няма да го бъркат, не и зчанчено - с две думи покрива моите изисквания. Тя не прие, не харесва името си (Ефтима е) и подхвърли "А защо да не е Емил, винаги си харесвала това име". И така си имам Емил. Баба му не смята, че е кръстен на нея.

# 92
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Нито едно не ми харесва, звучат ми странно. Росен, Румен, Ростислав, Радослав са къде по-хубави.

# 93
  • IC 1101,Abell 2029
  • Мнения: 1 055
Тези три имена въобще не съм ги чувал.На мен ми харесва най-много Радостин или вместо Рафаел,не може ли да е просто Рафи.
Аз пък смятам, че е хубаво да си е записан Рафаел, пък нека си му казват Рафи. Един ден няма да е бебе или малко дете и е добре да си има цялостно име, не само умалително.
Трябва ли задължително Рафи да произхожда от Рафаел.Рафи Ахаси Бохосян не се казва Рафаел.

# 94
  • Мнения: 1 459
Тези три имена въобще не съм ги чувал.На мен ми харесва най-много Радостин или вместо Рафаел,не може ли да е просто Рафи.
Аз пък смятам, че е хубаво да си е записан Рафаел, пък нека си му казват Рафи. Един ден няма да е бебе или малко дете и е добре да си има цялостно име, не само умалително.
Трябва ли задължително Рафи да произхожда от Рафаел.Рафи Ахаси Бохосян не се казва Рафаел.
За арменец с арменско презиме и фамилия е супер, ама Рафи Петров би било странно.

# 95
  • Мнения: 312
От изброение ми допада само Рубен - Руби на галено звучи сладко. Рядко срещано, не е изчанчено, приятно име. Другите не са лоши като значения, но не са ми особено приятни като звучене.

Харесвам Румен, но спрямо това, което споделяш, аз на твое място не бих го използвала. Съветвам те да дадеш такова име на детето си, каквото на вас с мъжа ти ви допада (независимо дали изборът ви ще съвпада с буквата на някой от родата или е чисто ново име във фамилията). Детето ти ще го носи цял живот и ти така ще го наричаш. Помисли хубаво върху това и не си причинявайте сами страдания.
Ясно е, че свекърва ти е нагла на гадулка и ще те работи, докато позволяваш. Сега е времето да покажеш позиция, която не си заявила по-рано. После ще става само по-зле.
И стига с тези кой какво щял да каже, дали няма да се обиди и тн. За хорското мнение не се живее и винаги някой ще е недоволен. Не си родена да удовлетворяваш нечии капризи. Тегли им една майна, и ако са толкова смотани - нека се сърдят, тръшкат, реват - тяхна си работа.
 
Със същата буква предлагам Ради, Росен, Ростислав, Радостин, Руслан, Раян.

Допада ми Пламен, ще предложа също Пресиян, Преслав.

# 96
  • Мнения: X
Раян е страхотно! Само да не му викат Райчо. А Руслан? Ружен? Ще го наричате Жижо на галено.

# 97
  • Мнения: 6 764
По-добре Румен.
Трите в анкетата са доста странни 🙄

# 98
  • София
  • Мнения: 1 977
Мен също много ме дразни наглоста на свекървата и от прочетеното бих и натрила носа, но от друга гледна точка щом мъжа ти също иска и си харесваш свекъра и не той мрънка, а жена му, а в крайна сметка не на нея ще кръщаваш може и да се замислиш, особено ако държиш второто детенце да е на твоите родители кръстено. Защото наистина не би било много честно сорямо мъжа ти. Но това си е вашия живот и отношения. Едно е сигурно името трябва да ви харесва и на двамата без  значение дали е с Р или друга буква, а не да е насила.
Моето липно мнение е, че тези три имена не ми харесват, Рафаел също, лично на мен просто Румен ми допада най-много, но знаейки какъв съм инат сигурно само заради ужасната свекърва нямаше да е Румен😂
Но това съм аз, помисли си и го обсъди с мъжа ти. Ако решите не кръщавате на никого нито това дете, нито бъдвщи и си измисляте имена без букви, или кръщавате това с Р с име, което обаче ви харесва и на двамата и второто с буква на твоя баща/майка.

# 99
  • Мнения: 3 124
Щом и двамата харесвате Радослав, но пък брат ти се казва така ви предлагам РадИслав.
Познавам дете с това име и отначало ми беше странно, но вече- не.

# 100
  • Мнения: 1 582
Аз предлагам Климент вместо Пламен. Приятели са католици, чисти българи и така си кръстиха детето, прие се името много добре от всички, а детето е абсолютно сладурче.

Водна нимфе, толкова хора взехме името на бебето присърце, моля те, да кажеш като се роди кое име избрахте🙂

# 101
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Радислав ми звучи като написано с правописна грешка. Никак не харесвам утвърдени имена, изкелиферчени с една буква за оригиналност.

# 102
  • София
  • Мнения: 22 948
Не ми допадат имената, но на галеното Жижо направо изтръпнах. 😬
"Р" е трудна буква определено. Предполагам, че накрая ще бъде Румен, за да са доволни свекърите и мъжът.
Имената на моите деца сама си ги избрах. Синът ми е Симеон, моето име и името на майка ми също започват със "С", но нямат нищо общо с неговото име. Майка ми прекрасно знае, че не е кръстен на нея, все едно аз да съм кръстена на нея. За мен това с първата буквичка е отбиване на номера и не е кръщаване на някого.

# 103
  • Мнения: 1 582
Жижо е като Шишо, може и Бакшишо.

Все пак галените имена трябва да се асоциират с хора, а не с куче, коте, папагал, примерно...
Освен това децата са доста оригинални и често жестоки, та със сигурност ще му намерят прякор, с който да го дразнят. Дъщеря ми има приятелче на име Леандър. За чужбина си е име като име, но децата му казват Неандерталер, та и за потенциала от подигравки трябва да се мисли при кръщаване, а не само кое име звучи "най-оригинално".

# 104
  • Мнения: 2 607
Предложените имена не ми харесват, но ако трябва да се иэбере иэмежду тях: Рубен може би. Роман го свърэвам с ром и/или ромАн. 😄 и ми е странно.

# 105
  • Мнения: X
А на мен Жижо ми харесва. Имаме семейни приятели Живко - Жижо и Борислав - Бобо. И двамата са сериозни големи хора. А децата стига да си набележат някой, го почват с подигравки както и да се казва. Едно време имахме Александър в класа и го наричахме Сашо. После стана Шашо защото все притеснен беше. На Филип му викаха  Трендафил. Така че... човекът прави името и отношението към себе си.

# 106
  • Мнения: 5 546
Тези три имена въобще не съм ги чувал.На мен ми харесва най-много Радостин или вместо Рафаел,не може ли да е просто Рафи.
Аз пък смятам, че е хубаво да си е записан Рафаел, пък нека си му казват Рафи. Един ден няма да е бебе или малко дете и е добре да си има цялостно име, не само умалително.
Трябва ли задължително Рафи да произхожда от Рафаел.Рафи Ахаси Бохосян не се казва Рафаел.
За арменец с арменско презиме и фамилия е супер, ама Рафи Петров би било странно.
Абсолютно! А и певецът Рафи Бохосян, с когото давате пример, също се казва Рафаил. Просто Рафи е изключително незавършено.
Мама Ру, аз пък мисля, че Емил съвсем спокойно може да се приеме като кръстен на майка ти, защото в нейното име се съдържат всички букви без последната, а и ми хрумна, че на галено Ефтима би могла да е Ема.
Аз не мисля като други, че едната буквичка е само отбиване на номер, така че ако е наречено, че детето е кръстено на дядо си, за мен и едната буква върши работа. Вече от вас зависи как ще се казва детето в крайна сметка, важното е ти да си доволна, авторке.

# 107
  • София
  • Мнения: 22 948
Ами не е Рафаил, Рафи си е. 😀

# 108
  • Мнения: 5 546
Ами не е Рафаил, Рафи си е. 😀
Така ли? Рачков най-редовно му вика "Рафаиле", та затова така реших, хаха. 😂
Все тая, пак предпочитам дългото. 😀

# 109
  • Мнения: 7 275
И аз мисля, че първата буква е достатъчна, за да уважиш някой от бабите и дядовците. Не е по темата, но Емил е чудесно име.

# 110
  • София
  • Мнения: 22 948
Ами не е Рафаил, Рафи си е. 😀
Така ли? Рачков най-редовно му вика "Рафаиле", та затова така реших, хаха. 😂
Все тая, пак предпочитам дългото. 😀
Дразни го... 😀 Той сам е казвал, че е само Рафи.

# 111
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ами не е Рафаил, Рафи си е. 😀
Така ли? Рачков най-редовно му вика "Рафаиле", та затова така реших, хаха. 😂
Все тая, пак предпочитам дългото. 😀
В интернет го има и като Рафаел, и като Рафи в различни сайтове. И аз се зачудих как му е името всъщност.
https://ljubopitno.com/tag/rafael-bohosjan-rafi
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D1%84%D0%B8

# 112
  • София
  • Мнения: 22 948
Аз съм го чувала от неговата уста по телевизията. 😀

# 113
  • Мнения: 3 310
Рохан ми харесва, познавам човек с това име от НЗ, веднага ми направи впечатление, също така има и вариант Роан, което пак е симпатично.

# 114
  • Мнения: 12 029
Благодаря,аз също много харесвам имената на децата си - Лъчезара и Емил, но и двете с майка ми смятаме, че кръщаването на някого е повече от една буква, а и тя не искаше да е кръстен на нея, та драма няма.
Разбира се при някои имена просто е наложително да се търси компромисен вариант, просто за мен Румен не е такова име.

# 115
  • Мнения: 25 619
Както я подкарахте, още малко и до Румбурак ще стигнете.
Ето, предлагам го. Simple Smile По-добре звучи от Жижо ли беше, Пижо ли...

# 116
  • Мнения: 12 029
Както я подкарахте, още малко и до Румбурак ще стигнете.
Ето, предлагам го. Simple Smile По-добре звучи от Жижо ли беше, Пижо ли...
🤣🤣😂😂
Како Сийке, ама те младите дали знаят кой е Румбурак.
Къде ме върна в детството?

# 117
  • Мнения: 25 619
Какво като не знаят младите? Важното е, че свекървата го знае. Да я зарадват жената. Пък и спокойно ще може да му казва Румба на галено. Simple Smile

# 118
  • Мнения: 3 310
И Рагнар да е, пак по- добре. Щом и Радой беше споменат, значи работата е сериозна Simple Smile
Просто още ме преследва онази подригравателна песничка, която пяха децата на Руменовците в училище.

# 119
  • Мнения: X
Че те и за Антоновците пяха, и за кой ли не. "Тони гони сто кила бонбони", "Николай-лай-лай, кучето го лай, котката го дращи по скъсаните гащи" и други разни.

# 120
  • Мнения: 1 323
Днес го обсъдихме и най-вероятно ще бъде Румен. Аз твърдо съм решила, че второто ми дете ще бъде Микаела или Михаил на майка ми Михаела, заявила съм го на мъжа ми и дори не съм го питала дали го харесва или не, а той няма да ми каже нищо. Някой от коментиращите ми вдъхна доста оптимизъм, като подсети че в името Румен има буквата на свекъра, свекървата, на моята майка, мъжът ми и моята. Друго, за което се сетих днес е, че от както съм бременна ми се ядат само червени неща - ягоди, череши и домати, а и Румен идва от засмян, румен, червен. По-добре така, отколкото в стремежа си да направя сечено на свекървата да го кръстя с някакво име, за което после може да съжалявам. Тя днес пък каза, че много била харесала Рафаел, но свекъра не. Какво да се прави. Ако имам второ дете, дай Боже, името го знам от сега. Тя също каза, че много харесва името на майка ми и поне съм спокойна, че тогава няма да изживявам същото като сега.
Много благодаря на всички, които се включиха с предложения, мнения и коментари. Аз не исках от вас да измислите име на детето ми, а за да добия някаква представа кое как би се приело. Защото да, мнението на околните не е най-важното, но да подложа детето си на подигравки един ден - абсолютно не.

# 121
  • София
  • Мнения: 22 948
Живи и здрави бъдете, това е най-важното.
Не искам да слагам масло в огъня, но за следващо дете живот и здраве си имай едно наум, че свекървата може пак да тръгне да се обажда защо не е на нея, нищо, че сега казва, че е съгласна. 😀

# 122
  • Мнения: 1 323
Тя не си харесва името и постоянно казва, че не иска да кръщаваме на нея. Ама знае ли човек, живи и здрави ще видим. Сега тъкмо влиза в критическата и всеки ден е на нова вълна.

# 123
  • IC 1101,Abell 2029
  • Мнения: 1 055
Тези три имена въобще не съм ги чувал.На мен ми харесва най-много Радостин или вместо Рафаел,не може ли да е просто Рафи.
Аз пък смятам, че е хубаво да си е записан Рафаел, пък нека си му казват Рафи. Един ден няма да е бебе или малко дете и е добре да си има цялостно име, не само умалително.
Трябва ли задължително Рафи да произхожда от Рафаел.Рафи Ахаси Бохосян не се казва Рафаел.
За арменец с арменско презиме и фамилия е супер, ама Рафи Петров би било странно.
Дали е Рафи Петров или пък да речем Ради Петров не виждам съществена разлика,а пък за чист българин Ромил,Рубен или Роман Петров ми се виждат далеч по-странно.

# 124
  • Мнения: 6 705
Руско, Руслан, Рено,

# 125
  • Мнения: 500
Е не, Руско и Рено, не е истина просто 😂

# 126
  • Мнения: 5 144
Познавам и Руско - на около 30, кръстен на дядо, и Руска - над 50, и Руси - над 60.

# 127
  • Мнения: 1 582
Момичето си каза, че не търси нови имена, предлагам с такива предложения да идем в друга тема😁

https://www.bg-mamma.com/?topic=1344612

# 128
  • Мнения: 2 039
Слава богу ,че направихте разумен избор.И трите горепосочени имена са ужасни и ми навяват на преименувани турци или цигани.Като ще кръщавате,кръстете го на името,иначе просто си изберете друго име.Иначе става..."Светлин на дядо  му Ламби.

# 129
  • София
  • Мнения: 30 142
Днес го обсъдихме и най-вероятно ще бъде Румен. Аз твърдо съм решила, че второто ми дете ще бъде Микаела или Михаил на майка ми Михаела, заявила съм го на мъжа ми и дори не съм го питала дали го харесва или не, а той няма да ми каже нищо.
Скрит текст:
Някой от коментиращите ми вдъхна доста оптимизъм, като подсети че в името Румен има буквата на свекъра, свекървата, на моята майка, мъжът ми и моята. Друго, за което се сетих днес е, че от както съм бременна ми се ядат само червени неща - ягоди, череши и домати, а и Румен идва от засмян, румен, червен. По-добре така, отколкото в стремежа си да направя сечено на свекървата да го кръстя с някакво име, за което после може да съжалявам. Тя днес пък каза, че много била харесала Рафаел, но свекъра не. Какво да се прави. Ако имам второ дете, дай Боже, името го знам от сега. Тя също каза, че много харесва името на майка ми и поне съм спокойна, че тогава няма да изживявам същото като сега.
Много благодаря на всички, които се включиха с предложения, мнения и коментари. Аз не исках от вас да измислите име на детето ми, а за да добия някаква представа кое как би се приело. Защото да, мнението на околните не е най-важното, но да подложа детето си на подигравки един ден - абсолютно не.
Сега се успокой, гледайте да се оправите с първото дете, пък за второто време има. Знам, че мисълта за евентуално второ дете на името на майка ти, те успокоява на този етап, че не си прецакана, но напрактика ти отстъпи пред ММ и родата и все пак ще е "Р", затова просто се примиряваш, приемаш избора и я караш по-спокойно до края на бременността. Успех!

# 130
  • Мнения: 6 705
Аз познавам един Румен и намирам за съвсем нормално името. И един Руско познавам .
Двете ги намирам по-приемливи от Мариан например.

# 131
  • Мнения: 3 310
Аз пък винаги много съм харесвала Мариан Simple Smile

# 132
  • София
  • Мнения: 30 142
А, свързвате ли имената с някои ваши познати? Аз, да, и затова избирахме имена, които да са неутрални. Ето, сега чета Мариан и си спомням мой състудент, който беше приказно красив и голям женкар. Smiley С Румен свързвам гаджето на едната ми приятелка, който ми беше, меко казано, неприятен. Ей такива истории! Smiley

# 133
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Мариан в някои западни страни е женско име.

# 134
  • Мнения: 12 029
Аз имам братовчедка Емилия, с която никога не сме били близки. Когато избирах име за сина ми никога не съм го свързвала с нея. Харесвам Емил, не харесвам женския вариант Емилия за разлика от Емили, което вече ми допада.
Името на дъщеря си го сънувах много години преди да имам дете. Сънувах, че имам дъщеря и в съня ми тя дойде с това име. Не познавах нито една Лъчезара до тогава, така че не съм го свързвала.

# 135
  • Мнения: 3 310
Името Мариан наистина го свързвам с приятни за мен хора, имам близки приятели с това име и ми харесва обръщението "Мъро".
Мама Ру, не знам дали съм ти споменавала, сигурно съм, но много харесвам имената на децата ти, подписа ти винаги ме кара да се усмихвам. Емо и Зара звучи прекрасно.

# 136
  • Мнения: 12 029
Не Зара, не ми харесва. Лъчи я наричаме с ударение на Ъ. Лъчи и Емо.

# 137
  • Мнения: 5 546
Името Мариан наистина го свързвам с приятни за мен хора, имам близки приятели с това име и ми харесва обръщението "Мъро".
Мама Ру, не знам дали съм ти споменавала, сигурно съм, но много харесвам имената на децата ти, подписа ти винаги ме кара да се усмихвам. Емо и Зара звучи прекрасно.
Аз да се присламча деликатно към комплиментите. Grinning И моята дъщеря е Лъчезара и до момента съм получавала само комплименти за името, защото не е често срещано. Само Зара също ми е много красиво и е интернационално, с мъжа ми се обръщаме така към нея в моментите, когато не е бухтичка, зайче, пате и т.н. 😀 Родителите ми я наричат Лъчи, а една от лелите ми - Лизи. Grinning Та някаква голяма шизофрения е с галените, ще видим тя самата какво ще си хареса, но да е жива и здрава!
Авторке, да ти е живо и здраво детето, щом си го решила, нека Румен да е! Simple Smile
P.S. Извинявам се за идиотския въпрос, но къде ги гледате тези подписи с имена? Аз нищо не виждам, да не би да имам някаква стара версия на телефона си?

# 138
  • София
  • Мнения: 22 948
Алиса, само на компютър се виждат. 😀

# 139
  • Мнения: 12 029
Алиса, да, виждат се при пълната версия, т.е от компютър. И от таблет се виждат.
Ето я моята лентичка:

Моята щерка първо я наричахме Лъки, но като проговори се нарече Лъчи и така си остана, т.е уважихме нейния начин. Понякога външни хора се опитват да я наричат Зара, но все по-рядко.

# 140
  • Мнения: 5 546
Благодаря, момичета, радвам се, че все още съм добре с очите, че вече бях започнала да се чудя! 😁💐
Иначе двете баби и двамата дядовци искаха да я наричат Лъки (сладко е, факт, и значението също е хубаво), но на нас ни се стори като име на куче или коте, всъщност котката на Алф беше Лъки, та скастрихме този порив в зародиш и стана Лъчи за тях (пак не съм във възторг, но си мълча). Grinning

# 141
  • София
  • Мнения: 22 948
И аз много се дразня като кажат на Симеон, Мони. 🙄 В семейството не го използваме, ще видим като порасне как ще е.

Иначе Румен не ми е най-любимото име, но определено е най-добрият избор. Има ли имен ден?

# 142
  • Мнения: 12 029
Аз съм категорична в това отношение - аз, в случая детето, определяме как да й се вика. За късмет познати, роднини и съседи не се опитваха да налагат друго. Единствено учителките в градина/ училище направиха опит да й викат Зара, но не съм се колебала да кажа, че не я наричаме така и моля да се обръщат към нея с Лъчи или Лъчезара.

# 143
  • Мнения: X
В детската градина, в началото на уч. година попълвахме въпросник. Един от въпросите беше нещо от рода на "Как да наричаме детето Ви?". Това много ми хареса, защото напрмер една майка не желае да наричат Лили дъщеря и́ Лилия. На някои Георговци (или както е там в мн.ч.) им викат Георги, а на други Жоро, Жорко. Понякога самите деца си избират как да ги наричат. Познавам една Миглена, която се представя като Мима. На мен ми е грубовато и чудно, но тя така държи да се обръщат към нея.

# 144
  • IC 1101,Abell 2029
  • Мнения: 1 055
Мариан в някои западни страни е женско име.
Струва ми се че е Мериан,а не Мариан.

# 145
  • София
  • Мнения: 1 977
Мариан в някои западни страни е женско име.
Струва ми се че е Мериан,а не Мариан.
Точно Мариан е. Във Франция Мариан е женско име. Дори навремето имаше анимационно детско с една жена, която беше Мариан първата

# 146
  • Мнения: 1 582
И на мен Мариан за жена ми е малко странно, точно като Андреа. Италианците го ползват за мъж, немците за жена и да се чудиш какъв пол ще видиш😁

Иначе аз Мириам много харесвам, даже го мислех за име на детето, но мъжът ми ме отряза, че имал такова гадже😁

# 147
  • Мнения: 1 242
Мириам мисля че е арабски вариант.
Мериан -това трябва да е английското произношение на Мария + Ана / Mary Ann /
Доста са производни главно от Мария; Нашенското Марияна - може да се изведе от Мария+Йоанна.
Мариан/Марион някъде са мъжки, но не само. Изглежда тези, принципно еврейски имена, са пристигнали в Европа по различни пътища и са транслитерирани през различни езици.

# 148
  • Мнения: 339
Marianne е френско име и е разпространено като женско име в не малко държави. Андреа със значението си мъжествен ми е чак странно, че се използва и за женско име. За мен Андрея е мъжко име в България, просто е остаряло, сега се използва Андрей.

По темата - ако дядото заслужава и името ми допада, бих кръстила бебето Румен. Съвсем нормално име. В противен случай, бих избрала друго име. Пламен също е хубаво.
От трите в анкетата ми харесва само Рубен, но аз познавам испанец с това име  и явно затова не ми се струва странно.

# 149
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
То и Петя е мъжко име в Русия
Но на кой му пука- мъжко, женско все тая, нали се обръща по име Simple Smile

Иначе Мариан е по- скоро женско във Франция. Имаше едно детско Мариан Първата. Много беше готино

# 150
  • Мнения: 3 922
Мариан е символ на френската Република и Революцията, затова нейният лик е навсякъде там. Тя не е историческа личност, а алегория, символ. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Marianne  

Последна редакция: чт, 15 юли 2021, 21:04 от Greene

# 151
  • Мнения: 25 619
Ох, дано не си ти авторката М. Димитрова... Simple Smile
Къде е френското Мариан, къде твоето Мариян и Мариана на авторката? Simple Smile

# 152
  • Мнения: X
Искам само да кажа ,че в Турция Роман означава циганин ...... доста хора по света знаят за роман (циганин) и изобщо евро рома ... направо мани го това роман. И трите имена не са хубави измисли си други

# 153
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 201
Аз бих го кръстила Румен. Звучно име с хубаво значение. Беше ми едно от любимите имена за момче. Blue Heart
А от тези трите, които сте избрали....Не искам да ви обидя, но давате ли си сметка колко нелепо звучи Рубен Петков или Ромил Дончев? Да не говорим, че Рубен най-вероятно ще го бъркат с Румен. И от там горкото дете непрекъснато ще трябва да обяснява и пояснява... А Ромил ми звучи някаво ромско. Tired Face

# 154
  • Мнения: 4
Между трите избирам Роман. Предлагам Радослав

# 155
  • Мнения: 6 705
Гледах вчера едно име Ростислав. Сетих се, че на времето познавах и един Руди

# 156
  • Мнения: 5 546
Сетих се, че познавам един лекар Румен на около 50. Невероятен професионалист и разкошен човек. Ако това ще Ви накара да се почувствате една идея по-добре. Simple Smile

# 157
  • София
  • Мнения: 1 977
Румен си е много хубаво име с много хубаво значение❤️

# 158
  • Мнения: 677
Ами на таткото също му се иска да бъде кръстен на баща му. Той не настоява изобщо да бъде името дословно и затова стоим и двамата мислим производно, което да ни хареса. Проблемът е, че аз не харесвам особено имена с тази буква. Може би щеше да склони на Рафаел, докато майка му не се намеси с това, че свекърът изобщо не харесал името и така ще го обидим, а пък уж искаме да го уважим.
Иначе моя мъж харесва Радослав или Радостин. Аз също ги харесвам, но моя брат се казва Радослав и съм сигурна какво ще стане. Ще кажат, че не е кръстен на дядото, а на моя брат.
Да, в крайна сметка ние двамата решаваме и трябва на нас да ни харесва, но поради някои обстоятелства ще живеем в една къща с тях за поне година и не ми се слуша непрестанно намилане и фасони. А такива със сигурност ще има. От на бабата страната. Дядото го няма по 3-4 месеца 3 пъти в годината.
ох, в такава ситуация си, че... Ама като сте решили, че трябва да е на свекъра действай. Ама като се пречупиш сега за името, нататък ще е тегло. Дръж си на позициите, че д ане ти се качи на главата. И моите искаха да е на свъкъра с Й. Трябваше да избирам между Йордан и Йоан. Свекъра е с друго архаично име. Седнах и им казах, че няма да е баш на него, но пак с Й. Е сърдиха се, кривиха се, но им мина. Румен по принцип е най-добре от всичките, но ако има друго с Р, което повече ти харесва пиши го него. Това с драмите по имената го има само в България.

Общи условия

Активация на акаунт