Парцел с лека денивелация, канализация от горната страна

  • 994
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
Здравейте.

Искам да ви попитам нещо.. Следния казус - Парцел, който се намира на улица с канализация, но се пада под улицата - в низкото, защото терена има денивелация. Денивелацията на парцела  не е голяма - да кажем може би -2 метра в дъното, но.. 2 метра са си 2 метра. Канализацията е неофициална и не знам дали е вкопана на повече от 2 метра, тъй като е копана на ръка навремето.

Как се процедира в такъв случай. Как ще се дренира двора, примерно от задната част ако трябва да се събират дъждовни води. Как да върна вода от задната част на двора (от дъното на парцела) нагоре към уличната канализация... (то е ясно, че не може, но как се процедира, тъй като има много такива имоти)

След този парцел по посока на наклона има залепен друг..

# 1
  • София
  • Мнения: 25
Два метра денивелация не са хич малко, колко е голям парцела? До 1.2м подпорна стена от към долния парцел и изравняване не се иска разрешение и е най-удачния вариант въпреки, че не е евтино. 

# 2
  • Мнения: 179
20 метра дълбочина и 46 метра ширина, около 800 квадрата. За денивелацията наистина може би да е < 2 метра. Сещате ли са за лесен/хитър начин да се прецени с подръчни средства.

# 3
  • Мнения: 2 797
Товя ми мирише на катастрофа. Особено ако канализацията е аматьорска има голям риск. Най-добре си извикай специалист да провери почвата за риск от свлачища.

# 4
  • Мнения: 179
Здравейте. Да определено са 2 метра а може и малко повече. Gogo1979, не знам какво работиш човек, но мненията ти са супер полезни както винаги!

# 5
  • Мнения: 72
Най-просто и бюджетно за проверка на нивото на денивелация е да си вземеш мъничък нивелир с кукички на Sola (или друга марка, няма значение), струва 5-10 лв, ако не знаеш къде продават - в ТашевГалвинг на Бистришко или каквото е там шосе има. Взимаш го, окачваш го на едно въженце, единия край на въженцето застопоряваш на най-високата точка на терена, опъваш другия край и така стигаш до най-ниската точка (нивелирът виси в "твоя край" там, близо до теб), опъваш хубаво, нивелираш, държиш, мериш височината от ръката ти (от нивелираното въженце) до земята и ето ти реалната денивелация.
По-елегантното решение е да си купиш електронен нивелир, очила и мишена (за да виждаш и на силната дневна светлина лазерната нишка) или само нивелира и да мериш вечер, по тръмно, за да се вижда добре.  

А отвеждането на води (дренажни, битови) при обратна денивелация, при липса на всякакъв друг гравитачен вариант, става с т.нар. фекална помпа. Само че си купи хубава, защоте се сещаш какво се случва ако се повреди неочаквано. За всеки случай направи байпас през полипропиленова изгребна яма, ако все пак и хубавата помпа един ден спре Mask. Много НС е с такива помпи, защото основите на новите блокове са доста дълбоки, а градската канализацияе по-високо.

# 6
  • Мнения: 2 797
Здравейте. Да определено са 2 метра а може и малко повече. Gogo1979, не знам какво работиш човек, но мненията ти са супер полезни както винаги!

Хаха, благодаря, но други хора са на съвсем друго мнение. Успех.

Общи условия

Активация на акаунт