Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 38

  • 24 019
  • 738
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 2 344
Happy eyes, дай ни едно двудневно меню да видим какво си яла.

Ден 1:
З: Скир натурален с добавен 100г малини
О: Пържени 3 яйца с масло и 1 чушка, салата домат със зехтин
В: Свинско контрафиле зеле с моркови със зехтин

Ден 2:
З: Варено яйце, котидж и краставица
О: Сьомга с домати със зехтин
В: Пилешки бутчета с домати със зехтин

Веднъж седмично ще хапна чиния крем супа батат и тиквички с печено пилешко филе, киноа със зеленчуци или подобно, но в малки количества.
Масло мога да ям чисто и не го пестя, където слагам за готвене. Олио и подобни не използвам, готвя с масло, мас и зехтин.

# 706
  • Мнения: 18 542
Прилично ти е менюто, а от колко време си на режим?

# 707
  • Мнения: 13 233
Novena, пак споменавате метформина.
Тъй като го пия и никой не ми е казвал, че ще е временно. Останах с впечатление от лекаря ми, че ще го пия с години. Мои приятелки го пият с години вече и не чувам да имат намерение скоро да го спират. Къде си чела, че се пие временно?
Също така някъде в темата скоро  прочетох и че ефектта му бил временен?
Те и доста лекари са с нагласата "ами то... тъй ще е то вече, свиквай и си пий хапчетата", ама тук гледаме да търсим и обсъждаме начини да се подобрим, а не да стоим на едно положение или полека да се влошаваме.
Иначе според доста от лекарите е така - пиеш метформин дълги години, докато после вече само с метформин не можеш да минеш, та почваш и още неща покрай него.

# 708
  • Мнения: 32 145
И на мен менюто ми изглежда добре.
От колко време си на този режим?
Изследвала ли си щитовидната?
А фастове пробвала ли си?
Novena, пак споменавате метформина.
Тъй като го пия и никой не ми е казвал, че ще е временно. Останах с впечатление от лекаря ми, че ще го пия с години. Мои приятелки го пият с години вече и не чувам да имат намерение скоро да го спират. Къде си чела, че се пие временно?
Също така някъде в темата скоро  прочетох и че ефектта му бил временен, че даже и на първата страница го пише?
Мнението на лекарите е, че тези хапчета са до живот. Повечето ти го дават, казват ти малко да се поограничиш и да не го спираш.
Мнението ни тук се различава.
Това хапче като цяло не е нужно, ако се премине на подходящия режим.
Може да се включи в началото да подпомогне на организма при тежки случаи за да почне да работи както трябва, но правилната храна е тази, която трябва да научи организма да работи правилно.
Аз съм пила 3 години. Минах през какви ли не глупави режими. Сваляне почти нямаше. След преминаване на НВВМХ се наложи да го спра, защото кз и инсулин вече бяха твърде ниски на гладно и ми ставаше лошо.

# 709
  • София
  • Мнения: 2 344
Началото на годината започнах, но включвах повече ядки и други глезотийки, защото кърмех още. Февруари приключих и правих обременяването, след това изкарах ковида, но без кортикостероиди и антибиотици. Пакетирани неща, тортички изключих. Не мога да кажа, че съм била стрикна на 100%, но съм си позволявала маскарпоне, орехи и лъжица домашен мед макс, ред черен шоколад, дори и да греша гледам да е в границите на разумното и нормални неща.
Щитовидната последно юни я гледаха на ехограф и е добре. ТСХ върви около 2, с леко хипо съм, но фт3 и фт4 са в границите.

Едит: Фастове пробвах в един момент м.май, когато бях зациклила на 74, но не се развижиха от тях, а когато включих малко повече плодове. Трудни са ми в момента , заради графика на всички вкъщи.

Последна редакция: ср, 11 авг 2021, 10:47 от Happy eyes

# 710
  • Мнения: 18 542
То според същите тези лекари диабетът тип 2 е хронично, нелечимо и прогресиращо заболяване и дебелите са дебели щото се тъпчат от сутрин до вечер от лакомия и заради слаб характер, но се оказва, че и двете са откровени неистини.

# 711
  • Мнения: 32 145
Според мен са ти разбрицани хормоните поради раждането и ковида.
И други хора пишат за проблеми с кз и инсулин след прекарването. Трябва време.
Когато можеш прави фаст, цял ден на вода или пропускай вечерята. И пий вода.

Сега да питам нещо, че се чудя.
Подариха ни Вертера гел. Това са някакви водорасли, ама има йод.
Та се чудя дали да не го ползвам, но по-малко.
Раздвоена съм заради йода.

# 712
  • Мнения: 777
Natka, аз се храня здравословно. Не ям пържено, захар, много рядко плодове и бягам по 5-6 км през ден. От както спрях да кърмя отслабнах още и съм вече 54 кг. Доста съм слаба и пия метфогамата заради СПКЯ, но и заради ИР. Най-много въглехидрати приемам сутрин 70 грама овесени ядки, но от тях не се отказвам.
Та си мислех, че дълго мога да откарам на метфогамата.

# 713
  • Мнения: 13 233
То според същите тези лекари диабетът тип 2 е хронично, нелечимо и прогресиращо заболяване и дебелите са дебели щото се тъпчат от сутрин до вечер от лакомия и заради слаб характер, но се оказва, че и двете са откровени неистини.
Мда, познато звучи. Наскоро говорих повечко с приятелка, с която не се бяхме чували често последните година-две. Стресна се от други здравословни проблеми, та се взе в ръце последната година и нещо. И както имаше диабет, сега няма. Освен че е свалила доста тегло и се чувства много по-добре, е свалила и гликирания хемоглобин от 8 и нещо на 4,8. Лекарства не е пила във връзка с диабета, всичко се случва с промяна в храненето и редовно движение, в рамките на година и нещо. Пък нека да е хронично и нелечимо. То донякъде е така де, ако под "лечимо" се разбира да се лекува с медикаменти. Но пак не значи че е присъда за цял живот, доста си зависи от пациента. Стига да знае този пациент че има какво да направи, все пак.
Много се гордея с нея, макар че съжалявам безкрайно че трябваше да мине през сърдечен удар и операции за повече от един байпас за да си промени начина на живот. Сега е нов човек, направо.

Виж това дето вменяват вина че едва ли не се е тъпчел човекът че да напълнее е за шамари направо. Много от тези пациенти са с години на въртележката "хем гладен, хем дебел" и да им се насажда вина че изобщо ядат нещо е отвратително. Или както някой писа сравнително наскоро - предписани медикаменти, нужда от режим нямало, ама ако не свали тегло до няколко месеца с предписаното лечение, лекарят щял да се откаже... Егати и лекарите, ами да си сменят работата щом с пациенти и с лекуване не им се занимава.

RoseBlossom, това прозвуча като да искаш да си на Метфогама, нещо не ми става ясно май.

# 714
  • Мнения: 777
Да, искам да съм на метфогама. Благодарение на нея забременях. Преди нея нямах овулация, а още на първия месец ми се възтанови, както и цикъла ми се скъси и стана редовен. Казвам го, защото съм ги следила всеки месец тези неща с ехограф, тъй като съм била години във въртележката на стерилитета и по инвитро клиники. Лекарите там я предписват заради ПКЯ и защото казват, че помага за имплантацията на ембриона, както и за качеството на яйцеклетките.
Знам също, че метформина намалява тестостерана, а той е повишен при ПКЯ.
Много се надявам да няма временен ефект действието му, както пишете.

# 715
  • Мнения: 39 556
Подариха ни Вертера гел. Това са някакви водорасли, ама има йод.
Та се чудя дали да не го ползвам, но по-малко.
Раздвоена съм заради йода.
Може, ако нямаш хашимото. Така знам аз.

# 716
  • Мнения: 32 145
И хаши имам и хипо.

# 717
  • Мнения: 39 556
За хипото може ама щом си и с другата екстра- не.

# 718
  • Мнения: 27 728
Happy eyes, обикновено при недостиг на желязо ЖСК се повишава, а не е малко над долната граница. Може и да има изключения. Щитовидните- и моите бяха "в норма", но не бяха оптимални. За КЗ- ако съм разбрала добре- не е лошо да е под 5, напротив.🙂 Особено ако се чувстваш добре. Инсулинът- ако и там помня добре- 17 не е бил хубаво число, предполагам, че поне малко трябва да е паднал (не знам за колко време, може и повече да е паднал).
Забелязвате ли жегите този месец да ви влияят на цикъла? Моят принципно си е точен (чакам го тези дни), обаче този месец повече от седмица по-рано почти всяка вечер имам едни такива усещания и леки болки в долната част на корема...знаете, типично "онзи вид" усещания...не са стомашни неразположения, определено. Почти всяка вечер е така, не за много време, на сутринта все едно не е било. Липсват само "екстрите" в горната част на тялото. Такива "предизвестници" не са необичайни, но обикновено не са чак седмица по-рано... Мислите ли, че жегите спомагат да има по-изразен ПМС?🤔
И аз като Натка се старая сама да си подбирам информацията като чета много. Колкото мога. Каква гаранция имам, че мога да се доверя сляпо на няколко човека които "много четат" и, че не са намесени и при тях други интереси? Никаква. Не чета само неща които са ми удобни, а дори и противоположни. Дори биха могли и да ме убедят понякога- стига да са правилно аргументирани. Но в повечето случаи все на някакъв етап "лъсват" противоречия...

# 719
  • Мнения: 63
Cristi, може ли да дадеш рецептата за блат за пица с брашно от лупина? Имам 2 кг и от 1 година седи вкъщи на плота. Купих го от немския амазон, когато реших да направя злощастния опит на кето. Поне да го използвам под една или друга форма, преди да го засиля в кофата.

Вече един месец, от както се върнахме от морето и не съм употребявала алкохол. Мога да се похваля с килограм надолу за този период. Иска ми се да се движа повече, но може би, ако успея да сваля повече килограми с режима, ще дойде естествено и организацията за спорт. 157 см съм и в момента тежа 94.6 Disappointed

До момента съм успявала да се организирам да сляза във фитнеса няколко пъти и да ходя около 40-50 минути на 5 скорост с лек наклон. Осъзнавам, че е напълно недостатъчно. Бях инструктор по зумба, но с пандемията и влошаването на здравословното състояние и качването на килограмите, се принудих да спра.

Иначе аз съм тази, на която един от ендокринолозите заяви, че ако преборя Виктозата, той се отказва. Човек започва да се чувства малко като болно животно, което бива изоставено от стадото, за да не пречи повече  Simple Smile

Елора, майка ми е с хашимото и знам, че не трябва да приема йод. Обмисли го преди да започнеш.

Общи условия

Активация на акаунт