Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 38

  • 24 203
  • 738
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 147
Хроничният стрес си е сериозна спънка. По всяка вероятност и той има значително участие. Знам, че е много по-лесно да се каже отколкото да се постигне, но се постарай да си по-голям непукис и да не се ядосваш за неща, поне които не зависят от теб.
Благодаря отново за съветите и отношението към непозната съфорумка!

# 76
  • Мнения: 32 494
А каза ли ти защо?
Ти обясни ли му че не си яла и си станала скоро?

# 77
  • Мнения: 2 068
Да, казах му. Погледна ме малко тъпо и пак отсече просто, че след 8 - 8 и 30 почва да пада захарта и не е обективно. Щяло да е грешно проведено изследването.

# 78
  • Мнения: 32 494
Според мен е пресилил нещата.
Падала друг път. Че ако пия кафе със захар, как ще падне?

# 79
  • Мнения: 2 068
Абе и на мене ми се струва, че се престара нещо, но ме озадачи с тая категоричност. Той искаше да каже, че падала, защото човек огладнявал, нещо такова разбрах от странните му обяснения.

# 80
  • Мнения: 13 770
Странна ми е такава категоричност чак... Откъде някой си ще знае на мен това 9ч сутринта колко време след ставане ми е? Може да съм се излюпила преди 10 минути, може още да не съм станала хич, а може както едната ми колежка да съм кукнала и в 5 Grinning
Тя горката, иска да си направи натоварване и според мен ще излезе проблем там, обаче се чуди как да го измисли че е от най-ранните птици дето познавам и ще пририта гладна докато стане време да отвори лабораторията, камо ли още 2 часа. И естествено няма да е достоверно няколко часа след ставане, то за нея вече не е сутрин ами денят си е напреднал вече.
За огладняването пък ще се гътна от смях, както аз огладнявам по обед или в ранния следобед чак ще има да чака да ми падне захарта от глад...

# 81
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Не, няма да пускам нищо, което не може да бъде сравнено с преди и сега. Пускала съм стойности назад, ако толкова държиш да ме анализираш, потърси си сам. Няма да ти отговоря и на въпросите, защото ти не отговаряш на моите.
Загубих интерес в споровете с теб, защото пускаш чаршафи с разнопосочна информация и въпроси с неясна връзка с темата и помежду си, прилагаш т.нар strawman, правиш абсурдни сравнения като между откриването на инсулина и отркиването на LDL, между които връзката е единствено, че са донесли Нобелова награда на откривателите си и това, че тези две значими открития, се прилагат масово некоректно от в съвременната медицина.
 
Колкото и да се опитваш да ме убедиш, че съм с влошено здраве, съжалявам, но няма да ти се получи, защото вярвам на тялото си и думите на специалисти, на които съм преценила да се доверя, а не на писанията на анонимен мъж със съмнителни знания за човешкото и в частност женското здраве, в обществен форум.
Аз никъде не съм казвал, че си с влошено здраве, но изглежда ти самата се съмняваш в това щом го споменаваш, и щом почнахме с личните нападки значи доводите изчезнаха, обикновено хората, които сами не са уверени, че режими които следват са особено правилни стават нападателни, човек когато е убеден в това, което прави много спокойно обяснява нещата с логически доводи и заключения, а ти дори не щеш да постнеш изследвания както направих аз (защо ли ако са ок). И двамата сме анонимни потребители в обществен форум, и двамата твърдим, че имаме подобрение в здравето, разликата, е че единия слага и изследвания, които както казах по-горе са фактология или са в норма или не (и е свалил над 30кг), а другия заявява, че щом се чувства добре нейната дума тежи повече и няма смисъл от никакви изследвания (и винаги е била слаба), и защото не може да представи никакви логически доводи и заключения започва с личните нападки.
Възможно е да съм "със съмнителни знания" въпреки хилядите страници с проучвания и над 20те учебници по ендокринология, които съм изчел и по които се учи в рускоговорящия и англоговорящия свят, защото наистина лекар не съм, но и ти също не си, и ако моите знания са съмнителни, дали и твоите не са? Единствено съжалявам, че пак се вързах да ти отговарям, вместо да оставя само първия пост каквото беше моето намерение.
Но тъй като ми се струва, че атаките започнаха заради тоя абзац ще го постна пак, защото е най-важното (по-важно дори и от самите изследвания) и е хубаво всеки да го прочете много много внимателно без значение как ще реши да се храни:
"И много важно е внимателно отсяване на информацията, всички кръвни показатели са важни, несериозно звучат твърденията, че само определени кръвни показатели са от значение, а други не, (в днешно време поради определено модерно течение се твърди, че холестерола нямал никакво значение, въпреки, че има нобелова награда за откриването на лошия холестерол и влиянието му върху здравето на сърцето), това е все едно да се твърди, че примерно само здравето на черния дроб е от значение, а на бъбреците не, което е ясно колко е безумно като твърдение. Всеки, който примерно е подобрил инсулиновата си чувствителност, но е влошил холестеролния си профил или щитовидните си хормони или нещо друго, просто е в грешна посока и реално нищо не е направил, защото съответните показатели отговарят за доброто функциониране на съответните органи, които обаче съществуват в едно тяло, и ако един от тях не работи добре това неминуемо оказва влияние на всички останали. С други думи ако страда панкреаса, страдат всички останали органи, ако страда щитовидната жлеза страдат всички останали органи, ако страдат бъбреците страдат всички останали органи и т.н. и т.н."

# 82
  • Мнения: 2 068
Странна ми е такава категоричност чак... Откъде някой си ще знае на мен това 9ч сутринта колко време след ставане ми е? Може да съм се излюпила преди 10 минути, може още да не съм станала хич, а може както едната ми колежка да съм кукнала и в 5 Grinning
Тя горката, иска да си направи натоварване и според мен ще излезе проблем там, обаче се чуди как да го измисли че е от най-ранните птици дето познавам и ще пририта гладна докато стане време да отвори лабораторията, камо ли още 2 часа. И естествено няма да е достоверно няколко часа след ставане, то за нея вече не е сутрин ами денят си е напреднал вече.
За огладняването пък ще се гътна от смях, както аз огладнявам по обед или в ранния следобед чак ще има да чака да ми падне захарта от глад...
И аз разсъждавам в същата посока. Ако лабораторията им отваря в 8 или хайде в 7 и 30, а си човек който става обичайно в 5 или 6 пак се получава проблем според подобни разсъждения. И аз затова се опитах да го разпитам нали като съм станала не чак толкова отдава и не съм яла и пила би трябвало да съм спазила изискването. Абе, странна история. И в други лаборатории съм попадала на разни категорични, за други неща, които са ме връщали, защото са им написали тая инструкция и точка.

# 83
  • Мнения: 18 542
Ти пък защо не скръцна със зъби и да кажеш че ти трябва изследването да ти го пуснат, независимо от мнението им? Едно е да ти дадат съвет и ти да прецениш, съвсем друго е да ти откажат услуга.

# 84
  • Мнения: 13 770
Може да имат инструкция да не започват обременяване след някакъв час, с оглед на това че после след поне още 2 часа трябва все още да вземат проби, а в някои лаборатории приключват до към средата на деня с това. Такова обяснение бих приела без да споря, ако им е такъв редът там.
Ама някой да ми обяснява аз кога ще огладнея и какво щяло да ми падне... мерси, отива у лево и другия път в друга лаборатория. В повечето населени места има избор.

# 85
  • Мнения: 27 947
Престарал се е човекът в лабораторията 😅 В моята пише до 10 на гладно, черно на бяло. Като веднъж и след този час ми взеха, защото аз не съм виновна, че имаше много хора преди мен и чаках доста...Далеч ми е лабораторията, но ходенето пеша дотам ми е малко, а и в по-близките не изследват всичко което искам...за натоварване може да имат други изисквания...
Сутрин ще огладнея и ще изпитам голям глад (може като бонус и КЗ да падне, знам ли), ако ръгна 1-2 ябълчици с кафенце... 😜 За час-два неядене чак глад не...
Тези дни имам ужасен стрес. Вчера бях яла малко, но май за първи път изпитах инсулинов глад (гадничко си беше, но не му се дадох)- бях отпаднала, постоянно гладна, а КЗ вместо да е ниска все беше 5,6- 5,7, 4-5 пъти я мерих, на гладно, час след храна или два- не мръдна от тази рамка. Това е много необичайно...Това което ме изненада беше този глад, явно този стрес сериозно ми влияе на показателите...Обикновено гладът отминава сравнително бързо, този път чак пристъргване беше. Не е нормално при такава КЗ. И днес КЗ горе-долу беше такава, но без постоянния глад...

# 86
  • Мнения: 2 068
А, аз не се ядосах особено, имах да си пускам и други неща, които не зависеха от час, та ги пуснах. Но може и да сменя кабораторията, да. Категорично ще ходя пак, защото трябва да направя обременяване пак. От доста време, няколко години не съм правила. А аз съм от тия интересните, които на гладно инулина им е що годе добре и само с обременяване става ясна картинката. Сега ще ходя при някаква нова ендокринложка, защото за месец юли изпуснах и Асьов и Лазарова и да видим. Че има бая ендокринолози май, които не го знаят това, че има хора, на които ИР им проличава само след обременяване и си ги пращат в трета глуха. Искам да видя с това шкембе какво правим, защото не мога да се търпя и не се влияе от никаква смяна на храненето. И в дните, в които почти нищо не ям (лятото често съм така, че ми е топло и нищо не ми се яде) съм пак с корем.

dolche miele, вълчи глад и стъргане съм изпитвала най-често в стресови дни, или по-точно малко след тях. Като съм най-нервна не ми се яде, ама после ме избива на желание за тесто.

# 87
  • Мнения: 27 947
Aми, на мен поне от 2 седмици ми е много стресово, но последните няколко дни най-много...такъв глад обаче досега не съм имала при такава КЗ. Явно стресът е стигнал съвсем връхна точка. Когато лягах имах чувството, че едва се довлачих до леглото от отпадналост, а и (супер нетипично за мен) даже имах главоболие. Ако КЗ беше ниска, щеше да е по-нормално така да се чувствам...

Последна редакция: чт, 22 юли 2021, 23:13 от dolce miele

# 88
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Относно вм-нвх и защо всъщност не е най-доброто за здравето (предупреждавам информацията е научна). Ще постна извън скрития текст, това което всеки може да разбере:
Мазнините са нашият запас от гориво, складиран за времето, когато не са налични въглехидрати, като недостиг на храна или гладуване. Това се доказва от факта, че присъствието на въглехидрати, или техния недостиг е това което определя относителния обем на окислението на мазнини. Така че, когато разчитаме на мазнините за източник на енергия, не е изненадващо, че съществуват механизми, които забавят енергийното производство – защото това ни позволява да оцелеем по-дълго време в такъв вид стресови ситуации.

Много от нашите тъкани могат да съществуват с енергия, набавена от мазнини. Въпреки това, ясно е, че за мозъка – нашия най-енергоемък орган, мазнините просто не могат да доставят достатъчно енергия, за да се обезпечи неговата правилна функция. Ето защо захарите и кетоните се явяват това необходимо гориво.

Добре ли е това за здравето? Енергията лежи в основата на нашето здраве и позволява на телата ни да функционират правилно. Дефицитът на енергия е на практика в основната причина за появата на всички хронични заболявания, както и за покачването на теглото.

Като се има предвид, че окислението на въглехидратите предоставя повече енергия и по по-ефективен начин, и че енергията е задвижващата сила на нашето здраве, идеалната ситуация е да се осигури колкото се може повече източници на енергия от въглехидрати.
Скрит текст:
Много от настоящите препоръки са в подкрепа на ниско-въглехидратния „топящ мазнините подход“. Той е „подкрепен“ от всякакъв вид небивалици като „въглехидратите не са от съществено значение за нашия хранителен режим“, „въглехидратите водят до дисрегулация на кръвната захар“, „изгарянето на мазнини води до загуба на мазнините по тялото“ и „нашите предшественици не са се хранели с въглехидрати“.

Налице са много различия между ефектите от консумацията на въглехидрати и мазнини, които могат да се изследват, включващи техните взаимовръзки с различни хормони, ефекта им върху кръвната захар, разпространението им в тялото, както и други като вариациите между различните видове въглехидрати и мазнини. Отговорите на въпросите, които противопоставянето на двата вида хранителни вещества поставя могат да бъдат достатъчно ясни, ако погледнем от биоенергетичната страна.

Ние никога не горим само въглехидрати или само мазнини, винаги са свързани в някаква комбинация, но кое от тях е доминиращо вещество в добива на енергия е от голямо значение.
Окисление на въглехидрати срещу окисление на мазнини

Когато говорим за окисление на въглехидратите и мазнините в процеса на митохондриалното клетъчно дишане, основна част от процесите са същите –  след като една от тези две субстанции се преобразува в ацетил – СоА (ACoA), останалото е идентично.

Но съществуват няколко основни различия между окислението на въглехидратите и мазнините, които се случват преди те да се превърнат в ACoA. Тези различия може да изглеждат малки, но са отговорни за значително по-високата ефикасност на окислението на глюкозата, отколкото тази на мазнините.

Окислението на въглехидратите започва с гликолиза, където глюкозата се преобразува в пирогроздена киселина и после или в лактат, или в ACoA. За всяка молекула ACoA, която  се образува чрез този процес, се произвеждат 1 нетна молекула АТФ(аденозин-трифосфат), 2 молекули НАДФ (никотин-амид-денуклеотид-фосфат) и 1 молекула въглероден диоксид.

От друга страна окислението на мазнините, започва с бета-окисление, където мастната киселина се преобразува в ACoA. За всяка образувана молекула ACoA чрез този процес, се произвеждат средно 1 молекула НАДФ и 1 молекула ФАД2(флавин-аденин-динуклеотид).

Съществуват две ключови различия, които имат значителен ефект върху митохондриалното клетъчно дишане:

    Допълнителното производство на СО2 при окислението на глюкозата, и
    Преместването на 1 молекула НАДФ с 1 молекула ФАД2 при окислението на мазнините.

Въглеродният диоксид – просто отпадъчен продукт?

СО2 често се смята за отпадъчен продукт на клетъчното дишане, но това не е вярно. Всъщност, СО2 е съставка със защитна функция.

Окислението на въглехидратите произвежда 50% повече СО2 от окислението на мазнините, което е едно главно различие, което има драстичен ефект върху ефективността на клетъчното дишане по две причини.

Първата от тях е, че въглеродният диоксид е жизнено-важен за правилната оксигенация на клетките. Те изискват кислород за ефективно производство на енергия, а кислородът участва като краен рецепторен електрон в транспортната верига. За да се достави от белите дробове до клетките на тялото, кислородът се пренася от кръвта от еритроцитите чрез протеин, наречен хемоглобин, който има възможностите да се свързва с О2 и с СО2.

В среда с ниски концентрации на СО2, хемоглобинът освобождава СО2 и се свързва с О2 – процес наречен ефект на Холдейн. Това позволява на еритроцитите да се освободят от въглеродния диоксид и да прихваща молекули кислород в белите дробове. В среди с високи концентрации на СО2, хемоглобинът освобождава О2 и се свързва с СО2, процес известен като ефект на Бор. Това позволява на червените кръвни телца да разтоварват кислород в тъканите, кадето той е необходим за производството на енергия.

И така, когато клетките произвеждат повече въглероден диоксид, както при окислението на глюкозата, тъканите получават повече кислород. Когато клетките не произвеждат достатъчно СО2 и по този начин предотвратяват достатъчното захранване с кислород, глюкозата се преобразува в лактат,  за разлика от ACoA. Тогава функцията на електрон-транспортната верига се нарушава, като драстично инхибира енергийното производство и повишава производството на реактивни разновидности на кислорода.

(бележка: СО2 също е мощен вазодилататор /разширяващ съдовете/, което още повече допринася за доставките на кислород към тъканите.)

Второ, СО2 работи като мощен протектов срещу реактивните разновидности на кислорода, реактивните разновидности на азота, като и липидната пероксидация.

Всички тези съставки вредят на нашите клетки и потискат производството на енергия, което прави защитата срещу тях изключително важна.

Вземайки предвид всички тези фактори, повишената продукция на въглероден диоксид като резултат от окислението на глюкозата се оказва значително по-ефективна за митохондриалното клетъчно дишане, отколкото при окислението на мазнините.
НАДФ срещу ФАД

НАДФ и ФАД са носители на електрони в електронната транспортна верига, което позволява произвеждането на АТФ. НАДФ донася електрони до комплекс I от веригата, докато ФАД дава електрони при комплекс II. Двата комплекса се конкурират за един и същи електронен акцептор – убихинон (Коензим Q).

Окислението на глюкозата произвежда около 25% повече НАДФ и на половина по-малко ФАД2, отколкото при окислението на мазнините. Заедно, това довежда до нива на ФАД2 и НАДФ около 2,5 пъти по-ниски от тези при окислението на мазнините (10, 11) . Тези разлики имат огромен ефект върху целия процес на клетъчното дишане. Поради факта, че ФАД доставя електрони при комплекс II, той редуцира количеството на достъпния за електрони убихенон при комплекс I, което довежда до надстрояването на електрони при комплекс I. В резултат на това се появяват два основни проблема.

Първо, се повишава електронното изтичане при комплекс I, което повишава производството на разновидностите на реактивен кислород, специално на супероксид.

Разновидностите на реактивния кислород причиняват оксидативен стрес в клетката, увреждат я и потискат производството на енергия.

Второ, натрупването на електрони при комплекс I редуцира отдаването им от НАДФ, което довежда до надграждането на НАДФ и понижаването на съотношението на НАД+ до НАДФ.

Съотношението на НАД+ към НАДФ е основен контролиращ фактор на клетъчното дишане и има пряко отношение към процесите на стареенето, рака, диабета, невродегенеративните процеси и др.

Ниско съотношение на НАД/НАДФ потиска изоцетрат дехидрогеназата, ограничаващ фактор на цикъла на Кребс (или цикъл на лимонената киселина). Това намалява активността на този процес и довежда до натрупването на цитрат, който потиска фосфо-фрукто-киназата. Тя от своя страна е ограничаващ фактор при гликолизата и довежда до натрупването на ACoA.

Ниско съотношение на НАД/НАДФ също потиска пируват-дехидрогеназата, която е отговорна за свързването на гликолизата в цикъла на Кребс. Натрупването на  ACoA след това инхибира пируват-дехидрогеназата към лактат, а не към ACoA.

Потискането на окислението на глюкозата от окислението на мазнини чрез тези механизми е познато като цикъл на Рандъл и той е отговорен а инсулиновата резистентност, предизвикана от приема на мазни храни и диети. Това разбира се е отговор на адаптация към използването на мазнините като основен източник на енергия.

В това състояние, гликолизата е потисната до по-ниски нива на пируват-дехидрогеназата. Така се произвежда по-голямо количество лактат, който сам по себе си е проблемен. Ниското съотношение на НАД/НАДФ редуцира дейността на цикъла на Кребс чрез потискането на изоцитрат дехидрогеназа, което забавя производството на енергия.

Като цяло, окислението на мазнините драстично редуцира ефективността на производството на енергия и в същото време повишава нивата на реактивния кислород, което има разрушителен и дестабилизиращ ефект.
Какво означава това за нашето здраве?

Мазнините са нашият запас от гориво, складиран за времето, когато не са налични въглехидрати, като недостиг на храна или гладуване. Това се доказва от факта, че присъствието на въглехидрати, или техния недостиг е това което определя относителния обем на окислението на мазнини. Така че, когато разчитаме на мазнините за източник на енергия, не е изненадващо, че съществуват механизми, които забавят енергийното производство – защото това ни позволява да оцелеем по-дълго време в такъв вид стресови ситуации.

Много от нашите тъкани могат да съществуват с енергия, набавена от мазнини. Въпреки това, ясно е, че за мозъка – нашия най-енергоемък орган, мазнините просто не могат да доставят достатъчно енергия, за да се обезпечи неговата правилна функция. Ето защо захарите и кетоните се явяват това необходимо гориво.

Добре ли е това за здравето? Енергията лежи в основата на нашето здраве и позволява на телата ни да функционират правилно. Дефицитът на енергия е на практика в основната причина за появата на всички хронични заболявания, както и за покачването на теглото.

Заслужава си да се подчертае, че окислението на мазнини не е най-често срещаната причина за енергиен дефицит.

Енергийният дефицит е най-често резултат от разнообразни фактори, които пречат на окислението на глюкозата, като поли-ненаситените мастни киселини (PUFA) или ендотоксини, дори и в случаи на адекватна глюкозна наличност. В това отношение, окислението на мастни киселини също частично е потиснато в резултат на наличието на високи количества на глюкоза и инсулин.

В резултат се потиска окислението на глюкоза и мазнини, което води до тежък дефицит на енергия и екстремен стрес.

Ето защо здравето се подобрява, когато започнем с ниско-въглехидратна или кетогенна диета, поне в началото. Чрез понижаване на наличната глюкоза, се супресира инсулинът, като в същото време окислението на мастните киселини и производството на кетон се повишават, за да може да се повиши продукцията на енергия, необходима за подобряването на функциите.

Това може да е много по-добра ситуация, отколкото ако е потиснато окислението и на глюкозата, и на мазнините, но в никакъв случай не е идеална. Като се има предвид, че окислението на въглехидратите предоставя повече енергия и по по-ефективен начин, и че енергията е задвижващата сила на нашето здраве, идеалната ситуация е да се осигури колкото се може повече източници на енергия от въглехидрати.

Разбира се, това не означава, че трябва изцяло да отбягваме мазнините. Мазнините имат голямо значение за тялото, което се простира отвъд това да бъдат източник на енергия. Те са структурен компонент на клетките и имат антимикробен ефект. Можем да произвеждаме мазнини ендогенно за изпълнението на тези предназначения, без да се налага да се консумират отвън. Това не означава обаче, че трябва да се елиминират от храната, докато въглехидратите са нашия основен източник на гориво.

# 89
  • Мнения: 2 068
Да, dolce miele това, че не е ниска захарта е странното в този случай. Защото аз това го свързвам точно с падането на захарта, когато просто имаш дупка в корема от глад  и няма засищане това нещо, имала съм нощи в които не мога да мигна от това усещане.

Общи условия

Активация на акаунт