Петокласници 2021/2022

  • 34 633
  • 745
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 267
Хехехе, моя ако почне в началото на септември, ще прочете само заглавията на препоръчаната литература 😂

# 46
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Включвам се в темата с моя петокласник-to-be.
Завърши 4-ти клас с пълен отличен, но е много притеснен и объркан за това, какво го очаква през новата учебна година. Тези емоции не са породени от смяна на паралелка или училище, а от глупостите, които класната им системно им е говорила през целия четвърти клас, особено преди НВО-то. За жалост аз разбрах твърде късно за вредните внушения, на които целият клас е бил подложен.  На децата е говорено, как нищо не знаят, как са най-слабият випуск досега, как в пети клас ще им се разкаже играта... Сега опитвам с благ тон и спомени от моя училищен живот някак да смекча чувството за обреченост и безпомощност, което се е настанило в главата на момчето ми.
Към книгите интересът тази година е доста слаб, но пък дори и не получихме официален списък с препоръчителна литература. "Под игото" включено ли е в пети клас?
Нямам идея нито кой ще е класен, нито кои ще са учителите по предмети, но така или иначе не познавам учителите в негово училище. Той силно се надява по физкултура да им е мъж, защото жената била много строга.
Аз се надявам само да започне пак да ходи с желание на училище, както беше до трети клас.

# 47
  • гр. София
  • Мнения: 444
Pyjamka споделям списъкът, който получи наборката:
"Скъпи петокласници,
    Предстои ви да се срещнете със своя първи учебник по литература! Той ще бъде вашият водач из една нова вселена – вселената на словесността. За да бъде пълноценна срещата ви със словесното наследство и да общувате по-лесно и по-приятно с всяко художествено произведение, препоръчваме да прочетете:
1.    Древногръцки мит за Сътворението. По „Старогръцки митове и легенди“, преразказани от Петър Кърджилов
2.    Библейски разказ за началото на света. Преразказан или откъс от „Битие“.
3.   „Господ и дяволът правят света” – българска легенда.
4.   „Тримата братя и златната ябълка“ – българска народна приказка, преразказана от Ангел Каралийчев.
5.   „Златното момиче“ – българска народна приказка, преразказана от Ангел Каралийчев.
6.   „Троица братя града градяха“ – българска народна песен.
7.   „Хайдути“ Христо Ботев.
8.   „Легенда за рома“ – приказка.
9.    „Главатарят, който искал да плени месечината” – турска народна приказка, преразказана от Николай Тодоров
10.    „Котаракът Наставник, или Котаракът в чизми“ Шарл Перо.
11.    „Грозното патенце” – Ханс Кристиан Андерсен
12.    „Похитителят на мълнии“ Рик Риърдън."

Използвахме това: https://www.soft-press.com/book/1466/?gclid=Cj0KCQjwu7OIBhCsARIs … IQLwaAs6DEALw_wcB

Показах ѝ нагледно за дробите с това: https://www.aliexpress.com/item/1005001596746715.html?spm=a2g0s. … .0.221e4c4dtdmoB3; НОК и проценти, за да не се стресне в началото на 5-ти кл.

А относно натиска, който е поел - единна рецепта няма. Дано успеете да преодолеете пораженията успешно и без особени сътресения.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 022
Включвам се в темата с моя петокласник-to-be.
Завърши 4-ти клас с пълен отличен, но е много притеснен и объркан за това, какво го очаква през новата учебна година. Тези емоции не са породени от смяна на паралелка или училище, а от глупостите, които класната им системно им е говорила през целия четвърти клас, особено преди НВО-то. За жалост аз разбрах твърде късно за вредните внушения, на които целият клас е бил подложен.  На децата е говорено, как нищо не знаят, как са най-слабият випуск досега, как в пети клас ще им се разкаже играта... Сега опитвам с благ тон и спомени от моя училищен живот някак да смекча чувството за обреченост и безпомощност, което се е настанило в главата на момчето ми.

Никога не съм разбирала защо е това плашене с пети клас. Не съм забелязала да е чак такава драма. Да, ново е, различно, с повече учене, ама те и децата порастват. Аз чисто и просто бих казала, че учителката не е била права и е приказвала така, за да опита да ги мотивира да се представят възможно най-добре, за да не я изложат. Бих подчертала, че не е избрала най-подходящия начин да ги мотивира, но явно в този момент така е мислила, че е редно. И да не се тревожи, всички минават през пети клас и продължават.

# 49
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Никога не съм разбирала защо е това плашене с пети клас. Не съм забелязала да е чак такава драма. Да, ново е, различно, с повече учене, ама те и децата порастват. Аз чисто и просто бих казала, че учителката не е била права и е приказвала така, за да опита да ги мотивира да се представят възможно най-добре, за да не я изложат. Бих подчертала, че не е избрала най-подходящия начин да ги мотивира, но явно в този момент така е мислила, че е редно. И да не се тревожи, всички минават през пети клас и продължават.

А аз бях дори изненадана, че някой може да има такъв подход - да плаши децата с нещо, което неизбежно им предстои и в което е по-добре да влязат уверени в себе си, отколкото обезкуражени.
Моите думи също бяха, че госпожата греши. И че много се надявам да срещне учители с друг маниер на преподаване и комуникация изобщо. Че със сигурност ще има и по-симпатични, и не толкова любими учители, но не бива да тръгва с пораженческо мислене от ден първи, а просто да продължи да работи старателно и да се опитва да вникне логически и с разсъждения в това, което има да научи.

Благодаря за списъка с книги, Lina_n_n! От тези произведения само "Легенда за рома" и "Главатарят..." не е чел.

# 50
  • София
  • Мнения: 4 557
На децата е говорено, как нищо не знаят, как са най-слабият випуск досега, как в пети клас ще им се разкаже играта...
Същата работа, само частта за разкатаването в пети клас е пропуснала нашата или поне аз не знам.
Много исках да го преместя, но моят не пожела.
Не знам какви комплекси избиват тези хора...
Добре, че приключихме взаимоотношенията с тази жена.

# 51
  • Мнения: 1 190
Моята госпожица такъв мързел я е налегнал, че не знам как ще влиза във форма за началото на учебната година. Прочела е само христоматията и то с мрънкане. Иначе пак си препрочита Хари Потър. Занимава си се с някакви нейни неща, кълца, режи, лепи, прави си планер и дописва сценарий за филм Joy Ама напоследък даже и за това я мързи. Отдавам го на жегите и от другата седмица ще я понастъпя малко, поне да направи някое друго входно ниво в Уча.се. За книгите ще е каквото прочете, тя принципно си чете доста, така че се надявам да е временно явление.
А за това плашене и пресиране на децата направо нямам думи. Като се има предвид, че даже няма да ги водят те от следващата година. Това явно е някаква много криворазбрана представа за мотивиране, иначе не мога да си го обясня.

# 52
  • Мнения: 4 065
Привет,
и моята девойка от игри няма време да погледне нищо. Мисля, че е изчела 2/3 от Похитителят на мълнии и това е.

Lúthien
за Математика открих преговор и две входни нива в Уча.се, но за БЕ виждам само преговор. Да не би да търся не където трябва?

Ако някой има под ръка входни нива за 5 клас по какъвто и да е предмет, би ли споделил?
В наборната с голямата ми дъщеря имахме обща поща и там качвахме много материали (особено в 7 клас пробни изпити), може да си направим такава и тук. Даже, доколкото помня, седмокласнта наборна поща я "сдадохме" на следващия випуск. Губят ми се подробности, а са минали само 2 години...

Последна редакция: пн, 09 авг 2021, 16:08 от мартеа

# 53
  • гр. София
  • Мнения: 444
Входно ниво 5. клас математика. Части 1 и 2

# 54
  • Мнения: 21 455
Ако не сте използвали изходните нива за 4. клас на Просвета със свободен достъп, предполагам, че ще ви свършат работа за тренировка.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 4 389
Привет,
и моята девойка от игри няма време да погледне нищо. Мисля, че е изчела 2/3 от Похитителят на мълнии и това е.

Носим си го и ние този Похитител цяло лято с нас - при баба, на морето, на планина. Започне ли да чете, веднага заспива Laughing Горе-долу 2/3 и тя е отметнала.
Днес ѝ  причиних диагностичен тест по английски. Нямах идея какво и колко знае. В училище и от въздуха колкото е прихванала. Ще поправим пропуските, обещала съм ѝ да се позанимавам с нея. Чудесно ще ѝ дойде и малко преговор по БЕЛ и мат, но сме се договорили да е след лагера по МОН, който приключва на 28 август.
Лятото премина в игри, рисуване, моделиране... ей такива забавни неща.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 6 630
Има един блог - начално образование
Беше ми много полезен досега!
Ако някой се сеща за нещо полезно и за този етап, ще бъда много благодарна, ако сподели.

# 57
  • Мнения: 1 190
Мартеа, входно ниво за български в уча.се няма наистина, но може да се изгледат уроците и да се направят тестовете към началния преговор
На първа страница съм дала линк и към тестовете на Просвета, тези за изходни нива за 4 клас действително ще свършат същата работа.
В сайта на Klet има доста материали, не съм го ползвала все още, изисква регистрация, но изглежда добре структурирано и полезно.

# 58
  • Мнения: 5 987
Ако ви се занимава във всяка книга за учителя по всеки предмет има в края примерни входни нива, а и не само входни.

# 59
  • Мнения: 2 558
Щерката чете поредицата за Пърси Джаксън. Много се запали - вече е на петата книга. След това ще чете христоматията с останалите произведения за 5 клас.
Заниманията, на които ходи са английски, рисуване, плуване и конна езда. Засега планираме да останат така и през учебната година, но ще видим как ще са нещата с мерките и пандемията...
Остава си в същото училище и паралелка, но не зная все още кой ще е класен и кои ще са учителите.
Няма да я записвам на частни уроци или школи за НВО.

Общи условия

Активация на акаунт